Autor Wątek: ZL I czy ZL III  (Przeczytany 7565 razy)

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
ZL I czy ZL III
« dnia: Luty 26, 2016, 12:26:01 »
Witam wszystkich.
Mam dwa budynki gastronomiczne:
1. parterowy, niepodpiwniczony o powierzchni około 350 m2 z salą konsumpcyjną na 85 osób (tyle jest miejsc siedzących),
2. dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni około 400 m2 z dwiema salami konsumpcyjnymi: jedną na parterze na 45 osób a druga na piętrze również na 45 osób (tyle jest miejsc siedzących). Sala na parterze połączona jest wewnętrznymi schodami z salą na pietrze.

Pytanie do jakiej kategorii zagrożenia ludzi zakwalifikować te budynki?

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2016, 13:04:31 »
Jak dla mnie oba ZL I, choć w tym drugim przypadku można wykreować ZL III, ale to trochę naciągane będzie.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2016, 13:35:13 »
Dziękuje za pomoc.
Rozumiem, że przy kwalifikacji do ZL I lub do ZL III decyduje tylko ilość miejsc siedzących? Tylko co w przypadku kiedy w tym budynku dwukondygnacyjnym właściciel dostawi po 6 miejsc siedzących a budynek zostawienie wykonany jako ZL III...
A czy nie można z tytułu, że jest to budynek gastronomiczny z salami konsumpcyjnymi od razu zakwalifikować do ZL I?

Offline danon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2016, 14:44:29 »
Można było, ale to rodzi szereg wymagań, głównie dotyczących długości dojść. W ZLI są bardziej rygorystyczne.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2016, 21:03:58 »
1. A to są budynki istniejące czy projektowane?
2. Po ile jest wyjść ewakuacyjnych z każdej sali?

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 29, 2016, 00:27:20 »
1. A to są budynki istniejące czy projektowane?
2. Po ile jest wyjść ewakuacyjnych z każdej sali?

Jakie to ma za znaczenie czy budynek jest nowy czy nie? Jaki to ma związek z kwalifikacją do ZL?

Dziękuje za pomoc.
Rozumiem, że przy kwalifikacji do ZL I lub do ZL III decyduje tylko ilość miejsc siedzących? Tylko co w przypadku kiedy w tym budynku dwukondygnacyjnym właściciel dostawi po 6 miejsc siedzących a budynek zostawienie wykonany jako ZL III...
A czy nie można z tytułu, że jest to budynek gastronomiczny z salami konsumpcyjnymi od razu zakwalifikować do ZL I?

Przy powierzchniach i projektowanych ilościach ludzi które podałeś, więcej niż pewne jest, że prędzej czy później będzie w nich impreza dla więcej niż 50 osób na pomieszczenie, więc bezpieczniej jest przyjąć ZL I (nie naciągasz niczego). Z drugiej strony można się uprzeć i powiedzieć, że w projekcie wpisujemy obie sale poniżej 50 osób (i zrobić ZL III), a jak będzie więcej to sprawa inwestora.
Nie wiem w którą stronę chcesz mieć argumentację - mogę podać wersje w obu kierunkach ;)
Przyjmowanie z automatu dla lokalu gastronomicznego ZL I nie jest dobrym pomysłem. Przy takim podejściu budkę z kebabem w której stoi np 5 stolików też miałbyś ZLI. Podstawą klasyfikacji jest liczba osób w pomieszczeniu, ewentualnie powierzchnia pomieszczenia, jeżeli nie masz precyzyjnej informacji o sposobie użytkowania.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2016, 09:04:16 »
Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc, zwłaszcza koledze ofi.
Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, otóż w tym budynku dwukondygnacyjnym obie sale konsumpcyjne są połączone wewnętrznymi otwartymi schodami a strop nad salą konsumpcyjną na parterze nie jest pełny... pustka nad parterem to około 10% powierzchni całego stropu pomieszczenia, czy zatem to, że strop jest nie pełny nie sprawia, że to jest jedno pomieszczenie?

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 29, 2016, 09:48:41 »
Jeżeli górna część spełnia wymagania antresoli, to możesz przyjąć że to jedno pomieszczenie z antresolą, a wtedy nie zostaje już nic innego jak tylko ZL I.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 29, 2016, 10:41:13 »
Tak też sobie pomyślałem o tym ZL I.
Znalazłem definicję antresoli ... ale nie wiem czy dobrze to rozumuje... bo jeżeli rozumieć pojęcie antresoli dosłownie (tzn. bez żadnych innych interpretacji) jak jest napisane w definicji to w moim przypadku przedzielający pomieszczenie strop pośredni jest mniejszy od powierzchni tego pomieszczenia i powierzchnia nad tym stropem nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, zatem chyba mogę potraktować tą przestrzeń jako antresolę...

Offline firemanjg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 29, 2016, 14:07:46 »
Jak to jest antresola to jakie są schody? powinny spełniać R60, strop z czego jest wykonany? to kolejne dwa tematy do rozgryzienia.
Jak mówili przedmówcy, obydwa zakwalifikować do ZL I.

Offline Petrus24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 29, 2016, 14:50:33 »
Schody są żelbetowe, a strop płytowy, żelbetowy grubości 16 cm.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 29, 2016, 19:08:30 »




"Jakie to ma za znaczenie czy budynek jest nowy czy nie? Jaki to ma związek z kwalifikacją do ZL?"



ofi ma znaczenie - a jeżeli nie wiesz jakie, to pomyśl bo ma.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 29, 2016, 21:12:55 »


"Jakie to ma za znaczenie czy budynek jest nowy czy nie? Jaki to ma związek z kwalifikacją do ZL?"

ofi ma znaczenie - a jeżeli nie wiesz jakie, to pomyśl bo ma.

Przy klasyfikacji do ZL nie ma żadnego (zresztą z treści rozmowy wynika że budynek jest istniejący). Przy sposobie realizacji wymagań ma znaczenie bardzo duże.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 29, 2016, 21:44:00 »
No właśnie, jeżeli istniejący to w projekcie jest wskazana kategoria ZL.

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2016, 11:00:21 »
Tak też sobie pomyślałem o tym ZL I.
Znalazłem definicję antresoli ... ale nie wiem czy dobrze to rozumuje... bo jeżeli rozumieć pojęcie antresoli dosłownie (tzn. bez żadnych innych interpretacji) jak jest napisane w definicji to w moim przypadku przedzielający pomieszczenie strop pośredni jest mniejszy od powierzchni tego pomieszczenia i powierzchnia nad tym stropem nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, zatem chyba mogę potraktować tą przestrzeń jako antresolę...

Jeżeli strop po

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 08, 2016, 11:01:37 »
Tak też sobie pomyślałem o tym ZL I.
Znalazłem definicję antresoli ... ale nie wiem czy dobrze to rozumuje... bo jeżeli rozumieć pojęcie antresoli dosłownie (tzn. bez żadnych innych interpretacji) jak jest napisane w definicji to w moim przypadku przedzielający pomieszczenie strop pośredni jest mniejszy od powierzchni tego pomieszczenia i powierzchnia nad tym stropem nie jest zamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, zatem chyba mogę potraktować tą przestrzeń jako antresolę...

Jeżeli strop pośredni wydziela pod sobą pomieszczenia to nie mamy do czynienia z antresolą tylko z drugą kondygnacją.

Antresolą jest jedynie pomieszczenie umieszczone bezpośrednio nad stropem wewnętrznym wnętrza jego wydzielenia. Antresola nie może być usytuowana nad pomieszczeniami innymi niż pomieszczenie z którego została wydzielona - uznał WSA w Gdańsku......
http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/antresola-wydzielona-z-pomieszczen-nie-powinna-przekraczac-ich-obrysow

II SA/Gd 528/12 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2012-12-19
Tezy:
2. Antresolą w rozumieniu 3 punktu 19 w/w rozporządzenia jest jedynie pomieszczenie umieszczone bezpośrednio nad stropem wewnętrznym wnętrza jego wydzielenia. Antresola nie może być usytuowana nad pomieszczeniami innymi niż pomieszczenie z którego została wydzielona.
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-gd-528-12/pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz/135f976.html

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1F48D153
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 11:18:15 wysłana przez pietrus »

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 08, 2016, 18:21:48 »
Zgodnie z taka interpretacją jaka przedstawił sąd, to 90% hal w Polsce funkcjonujących jako jednokondygnacyjne, jest budynkami dwukondygnacyjnymi, czyli są źle zaprojektowane i źle odebrane...

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2016, 19:54:52 »
Zgodnie z taka interpretacją jaka przedstawił sąd, to 90% hal w Polsce funkcjonujących jako jednokondygnacyjne, jest budynkami dwukondygnacyjnymi, czyli są źle zaprojektowane i źle odebrane...

Definicja antresoli w WT jest bardzo jasna.....
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 20:07:39 wysłana przez pietrus »

Offline pietrus

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2016, 19:56:37 »
Zgodnie z taka interpretacją jaka przedstawił sąd, to 90% hal w Polsce funkcjonujących jako jednokondygnacyjne, jest budynkami dwukondygnacyjnymi, czyli są źle zaprojektowane i źle odebrane...

Definicja antresoli w WT jest bardzo jasna, trzeba się tylko uważnie wczytać - antresola to górna cześć przestrzeni nad stropem pośrednim danego pomieszczenia a nie cześć górna wydzielona nad stropem innego pomieszczenia. Strop w danym pomieszczeniu nad innym pomieszczeniem nie jest stropem pośrednim tylko kondygnacją. Atresola to forma balkonu / podestu wydzielona w danym pomieszczeniu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 20:05:58 wysłana przez pietrus »

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: ZL I czy ZL III
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 09, 2016, 11:23:18 »
Nie napisałem że definicja nie jest jasna (choć wg mnie nie jest ona dobra, ale to nieistotne). Napisałem tylko że przy takiej definicji zdecydowana większość hal w naszym kraju jest źle zaprojektowana.