Autor Wątek: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER  (Przeczytany 14990 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
W dniu dzisiejszym przeczytałem pismo podpisane przez Kierownika ds. Serwisu z firmy MSA Polska Sp. z. o. o.  na podstawie pisma należy stwierdzić, że:
"Nie jest dopuszczalne posiadanie brody i wyraźnego zarostu na brodzie i części twarzy bezpośrednio przylegającej do części twarzowej maski np. bokobrody."
Stąd mam pytanie czy:
1. Pismo trafiło do wszystkich użytkowników sprzętu ODO Auer?
2. Czy grzywka może powodować nieszczelność maski nadciśnieniowej?
3. Czy któryś z użytkowników miał problem nieszczelności spowodowany zarostem na twarzy bądź grzywką?   
4. Czy ktoś posiada aktualną instrukcje użytkowania masek AUER gdzie jednoznacznie zakazuje się posiadania brody?
5. Czy inne firmy np. Drager również uważaj podobnie do MSA?
Trzeba rozważyć przeprowadzenie poważnej analizy użytkowej masek bo jeśli się okaże, że jeden z producentów wyraźnie odstaje standardem/jakością od drugiego to być może ułatwi to zakupy sprzętu ODO w PSP i OSP.

« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2016, 18:40:13 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2016, 08:41:41 »
mnie zastanawia, czy firma która tak autorytarnie stwierdza, że niedopuszczalna jest praca w jej wyrobach z jakimkolwiek zarostem znajdującym się pomiędzy wargą uszczelniającą a skórą popiera swoje stanowisko jakimiś badaniami, czy też jest to klasyczny dupochron? albo też gniot na zlecenie:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Cieciorka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2016, 17:29:53 »
Sądzę, że jest to tzw "dupochron". Chociaż pamiętam, że dawno temu na wszystkich szkoleniach zawsze twierdzono, ze zbyt duży zarost może spowodować niszczelność maski powietrznej. Ale były to czasy gdy używaliśmy aparatów AP3 i APS.
Problemem jest natomiast wygoda ratownika. Myślę, że żadna to przyjemność mieć przygniecioną przez kilkadziesiąt minut brodę do gumowej maski
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2016, 00:18:35 wysłana przez Cieciorka »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2016, 16:28:32 »
Moim zdaniem, to nie jest "dupochron" tylko komendancki bicz na niepokornych brodaczy.  :szalony:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2016, 21:20:00 »
Moim zdaniem, to nie jest "dupochron" tylko komendancki bicz na niepokornych brodaczy.  :szalony:
MSA zmienia zdanie z godziny na godzinę  :rofl:
Pozostaje pytanie czy broda jest wystąpieniem przeciwko majestatowi Komedianta (napisane celowo bo żaden normalny Komendant nie pozwolił by sobie na takie pajacowanie gdyż wie, że maski nadciśnieniowe różnią się znacznie od masek które powstały w latach 80) ale strażak ma być grzeczny? ale to straż (PSP czyli Państwowa nie powiatowa!) czy folwark komediantów??!
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2016, 21:24:58 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2016, 21:56:48 »
Jestem tylko ciekawy na czyje zamówienie powstało to pismo?  :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2016, 22:33:19 »
Jestem tylko ciekawy na czyje zamówienie powstało to pismo?  :straz:
Na pewno na zlecenie "dowudcuf" czy "komediantuf" nie mających brody...
Mam wielką nadzieje, że przyzna się MSA lub znajdzie się strażak z brodą który narozrabiał zarostem :tuba::P
PS. ze swojej strony oferuję nagrodę czyli płyn porost zarostu! aby jeszcze bardziej zdenerwował "szefóf"...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2016, 23:03:00 »
Słyszałem już teorie spiskową mówiącą, ze jakikolwiek zarost powoduje uszkodzenia maski xD

Offline Cieciorka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2016, 00:20:35 »
Tia, sumiaste wąsy mogą porysować szybkę od wewnątrz   :gwiazdki:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2016, 09:05:53 »
Ok, ale Wy tak poważnie czy jaja sobie robicie?
Przecież to niewygodne jest z brodą do aparatu się pchać. O szczelności się nie wypowiem ale jak "główce" kominiarka przeszkadza w uszczelnieniu (kilku kolegów próbowało i pisało o tym na forum) to jest prawdopodobieństwo, że broda też może przeszkadzać. Faktycznie aparat jest nadciśnieniowy, ryzyko zassania do środka syfu i zatrucia mniejsze ale nieszczelność to większe zużycie powietrza, czyli krótszy czas ochrony.

W ubiegłym roku wypisał mi się jeden młody bo zapuszczona grzywa wkręciła mu się w maskę na ćwiczeniach. 15 minut go wyplątywaliśmy, nie obyło się bez nożyczek :)

Myślę, że nie ma potrzeby stosować żadnej nakazowości w komendach - wystarczy więcej ćwiczeń i każdy sam dojdzie do tego, jak mu wygodniej pracować. 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2016, 10:37:02 »
Tia, sumiaste wąsy mogą porysować szybkę od wewnątrz   :gwiazdki:
A długie i krzaczaste brwi powodują uszkodzenia wizjera w maskach jednej z firm :D
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2016, 11:11:26 »
Sylwek - to jest Twoja opinia oparta jedynie na teoretycznych rozważaniach, czy próbowałeś pracować w sprzęcie ODO z zarostem? Ja akurat mam zarost typu "leninówka" i w żaden sposób nie ma on wpływu negatywnego na szczelność maski w żadną stronę. Zarówno na wdechu maska pozostaje szczelna (jestem w stanie siłą płuc wytworzyć podciśnienie), jak i na wydechu (po zakręceniu butli wskazówka nie drgnie przez czas 10s). Dlatego też bazując na swoim doświadczeniu popartym wiedzą z zakresu budowy i eksploatacji sprzętu ODO moja opinia jest taka: zarost, nietypowa budowa twarzy, blizny po ospie lub innego pochodzenia, mogą powodować nieszczelność, ale jest to kwestia indywidualna, wręcz osobnicza. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli posiadany przez strażaka zarost nie uniemożliwia mu pracy w sprzęcie ODO, to nie ma podstaw do wydawania mu polecenia zgolenia tegoż zarostu, czy też odsuwania strażaka od działań w sprzęcie ODO. Na chwilę obecną tyle wystarczy z mojej strony - sprawą niech zajmą się mądrzejsi, a na pewno wkrótce zostanie ona wyjaśniona.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Cieciorka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2016, 20:43:53 »
Jeżeli ci "mądrzejsi" będą z KG to sprawa z pewnością zostanie wyjaśniona w ciągu najbliższych 2 lat, a prace komisji zaowocują odpowiednią instrukcją golenia się strażaków przed objęciem służby. A może nawet zostanie wydane polecenie, by na każdym wozie znajdowała się dyżurna maszynka do golenia? :szalony:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2016, 09:21:04 »
Jeżeli ci "mądrzejsi" będą z KG to sprawa z pewnością zostanie wyjaśniona w ciągu najbliższych 2 lat, a prace komisji zaowocują odpowiednią instrukcją golenia się strażaków przed objęciem służby. A może nawet zostanie wydane polecenie, by na każdym wozie znajdowała się dyżurna maszynka do golenia? :szalony:
Myślę, że czasy miliona wytycznych minęły bezpowrotnie. Ale jeśli y do tego doszło to maszynka zapewne musiała by mieć dopuszczenie CNBOP :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 29, 2016, 21:24:05 »
już gdzieś chyba o tym pisałem.
mówimy tu o szczelności masek w kontekście zarostu. A w przypadku stosowania masek z zaczepami na hełm (mają dopuszczenie CNBOP) jedyna możliwość używania w sposób prawidłowy wraz z kominiarką, to zakładanie maski na kominiarkę co ewidentnie może powodować jej nieszczelność. Na szczęście jest nadciśnienie które nie dopuszcza substancji niebezpiecznych do dróg oddechowych.

a mówiąc o samym zaroście: w instrukcji obsługi masek drager model futura (już nie produkowany) jest wyraźny zapis, że osoby nie przestrzegające bieżącego golenia zarostu nie mogą używać tego sprzętu jako ODO.
pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 01, 2016, 09:14:08 »
W odpowiedzi na pytanie postawione w pierwszym poście - nie tylko MSA jest takie niedobre, w instrukcji Scotta
https://www.scottsafety.com/en/us/DocumentandMedia1/Manual_AP75i_595236-01_B.pdf znalazłem coś takiego
Cytuj
WARNING
RESPIRATORS SHALL NOT BE WORN WHEN
CONDITIONS PREVENT A GOOD FACE SEAL.
SUCH CONDITIONS MAY INCLUDE, BUT ARE
NOT LIMITED TO, GROWTH OF BEARDS,
SIDEBURNS, FACIAL HAIR OR LOW HAIR
-
LINE THAT CROSSES OR INTERFERES
WITH THE SEALING SURFACE, THICK OR
PROTRUDING HAIRSTYLES SUCH AS PONY
TAILS OR BUNS THAT INTERFERE WITH THE
SMOOTH AND CLOSE FIT OF THE HEAD
HARNESS TO THE HEAD, A SKULL CAP
THAT PROJECTS UNDER THE FACEPIECE,
TEMPLE PIECES ON CORRECTIVE EYE
GLASSES, EXCESSIVE USE OF COSMET
-
ICS INCLUDING MOISTURIZERS, MAKE-UP,
OR AFTER SHAVE, OR ANYTHING ELSE
WHICH INTERFERES WITH THE FACE TO
FACEPIECE SEAL. ALSO, THE ABSENCE OF
ONE OR BOTH DENTURES CAN SERIOUSLY
AFFECT THE FIT OF A FACEPIECE. USE OF
AN IMPROPERLY FITTED FACEPIECE MAY
LEAD TO EXPOSURE TO THE HAZARDOUS
ATMOSPHERE WHICH COULD RESULT IN
SERIOUS INJURY OR DEATH

Czyli nie tylko brody, bokobrody ale nawet nadmierne używanie kosmetyków nie jest wskazane. 
Inne instrukcja i te same lub podobne ostrzeżenia:
https://www.scottsafety.com/en/emea/DocumentandMedia1/Vision3_English.pdf
https://www.scottsafety.com/fr/emea/DocumentandMedia1/Sigma2_English.pdf

Myślę, że każdy producent będzie podobnie się wypowiadał ale instrukcji Fenzy nie potrafię odszukać, pomimo, że nawet sobie jakieś konto u nich zakładałem.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 06, 2016, 21:32:44 »
Znalazłem instrukcję maski Honeywell - Fenzy
 
Cytuj
Korzystanie z maski:
Jeżeli nie można osiągnąć pełnej szczelności, nie używać maski. Patrz instrukcje konserwacji.
Upewnić się, czy włosy nie zostały przyciśnięte pomiędzy maską a twarzą. Na szczelność maski mogą wpływać
również: broda, baki lub zauszniki okularów

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 07, 2016, 08:24:50 »
owszem - mogą; ale co w sytuacji, gdy nie wpływają? broda nawet spora, a kaska szczelna w obie strony;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 08, 2016, 08:54:37 »
Chodzi mi o to, że nie tylko MSA jest złośliwe i zwraca uwagę na to, że "coś" (włosy, broda) pomiędzy maską i skóra może powodować nieszczelność i żeby mieć pewność, podaje powyższe zalecenia w instrukcjach użytkowania sprzętu. Decyzję jak to interpretować zostawiam użytkownikowi i/lub jego przełożonym.

@peterek pisze o Dragerze

a mówiąc o samym zaroście: w instrukcji obsługi masek drager model futura (już nie produkowany) jest wyraźny zapis, że osoby nie przestrzegające bieżącego golenia zarostu nie mogą używać tego sprzętu jako ODO.
pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 08, 2016, 10:03:58 »
naszych przełożonych obowiązuje prawo; działać mogą tylko w jego granicach i na podstawie przepisów je tworzących; podwładnych również przepisy obowiązują, ale do nich tyczy się jeszcze zasada, że co nie jest zabronione, jest dozwolone; żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie zabrania strażakowi nosić zarostu na twarzy, o ile nie uniemożliwia mu on w użytkowaniu sprzętu ODO; i w drugą stronę - żaden przepis nie pozwala przełożonemu strażaka na wydawanie polecenia zgolenia zarostu, ani też na odsuwanie go od udziału w działaniach z wykorzystaniem sprzętu ODO; ergo - jeśli do tego dojdzie, to można mówić o przekroczeniu uprawnień; a jeśli na wskutek takich działań przełożonego u podwładnego wystąpi szkoda (np. rozstrój zdrowia), to można rozważyć subsumpcję art. 231 kk.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 08, 2016, 12:13:16 »
naszych przełożonych obowiązuje prawo; działać mogą tylko w jego granicach i na podstawie przepisów je tworzących; podwładnych również przepisy obowiązują, ale do nich tyczy się jeszcze zasada, że co nie jest zabronione, jest dozwolone; żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie zabrania strażakowi nosić zarostu na twarzy, o ile nie uniemożliwia mu on w użytkowaniu sprzętu ODO; i w drugą stronę - żaden przepis nie pozwala przełożonemu strażaka na wydawanie polecenia zgolenia zarostu, ani też na odsuwanie go od udziału w działaniach z wykorzystaniem sprzętu ODO; ergo - jeśli do tego dojdzie, to można mówić o przekroczeniu uprawnień; a jeśli na wskutek takich działań przełożonego u podwładnego wystąpi szkoda (np. rozstrój zdrowia), to można rozważyć subsumpcję art. 231 kk.

Nie prościej zwolnić się z PSP i zapuścić sobie tylko wiadomym zarost do musicalu "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ król kasiarzy"?  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2016, 12:27:16 wysłana przez grzela »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 08, 2016, 13:13:22 »
 :wacko: pewnie lepiej, ale ostatni występ dopiero przede mną  :wacko: gdy kurtyna po tym ostatnim akcie opadnie i zapalą się światła, wielu będzie stało z opuszczonymi spodniami; relatywizacja ocen ma swoje granice; wyśmiewani będą się świetnie bawić, a gdy opadnie kurz prześmiewcy będą podziwiać kaktusy na swoich dłoniach :rofl:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 08, 2016, 14:27:03 »
No ja to się nie podejmują z Tobą o przepisach dyskutować - nie znam się.

Znam tylko to: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081801115
Cytuj
§ 7. Sprzętu specjalistycznego i środków ochrony indywidualnej strażak używa zgodnie z instrukcją.  [...] 
§ 8.  Strażak utrzymuje włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 08, 2016, 14:43:03 »
no to jeszcze wskaż mi w instrukcji maski MSA zakaz pracy w niej z zarostem:) ułatwię Ci: jest tylko ostrzeżenie o możliwaści nieszczelności w przypadku posiadania takiegoż; a teraz uwaga: pomimo dość długiego zarostu maska jest szczelna - wg użytkownika - posiadacza zarostu, posiadany zarost nie uniemożliwia mu korzystania w sposób bezpieczny z przydzielonej maski; powietrze spod niej nie ucieka (zużycie powietrza takie samo jak u strażaka ogolonego, 30 kg młodszego, jak również o 12 lat uboższego w doświadczenie życiowe), nie wspominając o takiej oczywistej oczywistości jak brak możliwości dostania się drogami oddechowymi substancji toksycznych ze względu na nadciśnienie wytwarzane przez automat; a to co prezentują przeciwnicy zarostu u strażaków to myślenie życzeniowe, bardziej oparte na ich przekonaniach niż faktycznym zagrożeniu; w grę jeszcze mogą wchodzić względy estetyczne - nie każdemu zarost musi się podobać, ale też i nie każda gęba po ogoleniu będzie ładniejsza 😁
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Bezpieczeństwo strażaków z brodą a maski do aparatów firmy AUER
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 08, 2016, 15:30:35 »
Nie ma zakazu - jest ostrzeżenie. Tak jak ze skakaniem na główkę do nieznanej wody.

Ok to skoro wszelkie kwestie zostały wyjaśnione to jeszcze jedno pytanie do praktyka zarówno od maski jak i od brody - jaka długość i lokalizacja zarostu będzie powodowała nieszczelność? I najistotniejsze - jak to należy zapisać w instrukcji, żeby było na 100% jasne i nie dawało pola do domysłów i interpretacji?