Autor Wątek: Hydranty zewnętrzne na ulicach  (Przeczytany 4255 razy)

Offline kafarro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Hydranty zewnętrzne na ulicach
« dnia: Luty 19, 2016, 20:42:39 »
Witam
Jestem nowy na forum, ale przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem stąd moje pytanie do was:
projektuję drogę publiczną w mieście i pojawiła się kwestia zaprojektowania dodatkowo sieci wodociągowej pożarowej z hydrantami - tutaj branżysta powołuje się na Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych paragraf 10 punkt 6 - wg niego bez tego nie uzyskamy pozytywnej opinii ppoż i nie uzyskamy pozwolenia na budowę.
Przejrzałem to rozporządzenie i wg mnie nie jest obligatoryjne umieszczanie hydrantów przy drogach ponieważ przepis mówi, że hydranty zewnętrzne umieszcza się wzdłuż dróg i ulic i ich skrzyżowaniach  przy zachowaniu odległości itd - nie ma tu nigdzie słów typu "powinno", "należy" więc ja interptetuję to tak, zę jeśli są to muszą być zachowane te odległości z rozporządzenia.
Jest jeszcze paragraf 3 punkt 1.3 o tym gdzie wymagane jest zaopatrzenie w wodę:
"obiektów budowlanych niebędących budynkami, przeznaczonych na potrzeby użyteczności publicznej lub do zamieszkania zbiorowego, w których znajduje się strefa pożarowa o powierzchni przekraczającej 1.000 m2 lub przeznaczona do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób;"
strafa pożarowa to jest porażka bo z tego drugiego rozporządzenia (Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.02.75.690) wynika, że jest to :
§ 226. 1. Strefę pożarową stanowi budynek albo jego część oddzielona od innych budynków lub innych części budynku elementami oddzielenia przeciwpożarowego, o których mowa w § 232 ust. 4, bądź też pasami wolnego terenu o szerokości nie mniejszej niż dopuszczalne odległości od innych budynków, określone w § 271 ust. 1-7.
2. Częścią budynku, o której mowa w ust. 1, jest także jego kondygnacja, jeżeli klatki schodowe i szyby dźwigowe w tym budynku spełniają co najmniej wymagania określone w § 256 ust. 2 dla klatek schodowych.
3. Powierzchnia strefy pożarowej jest obliczana jako powierzchnia wewnętrzna budynku lub jego części, przy czym wlicza się do niej także powierzchnię antresoli.
JEST TO bezsensowna definicja gdyż na zewnątrz budynku nie ma strefy pożarowej i tym samym obiekt budowlany taki jak droga nie ma w świetle tego strefy pożarowej.
Pozostaje zapis "lub przeznaczona do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób" - jak niby określić ilość osób przebywających jednocześnie na drodze publicznej? droga nie służy do przebywania tylko do przemieszczania się...

Próbował już ktoś z was zmierzyć się z takim tematem?

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Hydranty zewnętrzne na ulicach
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2016, 13:21:57 »
W mojej ocenie klasyfikacja drogi w taki sposób, by z par. 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia MSWiA, wynikała konieczność zapewnia dla niej zaopatrzenia w wodę jest grubą nadinterpretacją.

Zaopatrzenie w wodę wymagane jest jednak dla budynków zlokalizowanych wzdłuż tej drogi w obrębie miasta.
Budowa sieci wodociągowej wiąże się często z ingerencją w infrastrukturę drogową. Dlatego w praktyce przyjęło się, że inwestycje drogowe prowadzone są wspólnie z budową/przebudową sieci wodociągowej przeciwpożarowej z hydrantami zewnętrznymi, tak by przy jednym bałaganie załatwić sprawę.

Co do par. 10 ust. 6 rozporządzenia, kluczem jest zapewnienie odpowiednich odległości pomiędzy hydrantami.

Przykład:
Prowadzona jest inwestycja drogowa, podczas której zaniedbano wykonanie hydratów, a w odległości do 75m od budynków usytuowanych przy tej ulicy nie ma innych hydrantów. Wówczas pojawia się duży problem dla inwestorów, którzy chcą wybudować tam nawet niewielki budynek usługowy... Zresztą właściciele budynków istniejących (innych niż mieszkalne) też mają problem, bo obowiązek zapewnienia zaopatrzenia w wodę wynika z przepisów przeciwpożarowych, które dotyczą również budynków istniejących.



Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Hydranty zewnętrzne na ulicach
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2016, 01:22:33 »
Ja bym to tego podszedł następująco:
1. Co masz w zleceniu od inwestora? Jak jest tam sieć wodociągową z hydrantami to ją projektujesz.
2. Jeśli nie masz w zleceniu sieci wodociągowej przeciwpożarowej (albo bytowej spełniającej również funkcję ppoż.)  to ewentualnie pytasz inwestora czy chce ją mieć i w zależności od odpowiedzi działasz dalej.
3. Koniec.
To że projektujesz drogę publiczną wcale nie oznacza że od razu masz mieć w niej sieć wodociągową przeciwpożarową. To że często się tak robi również nic nie znaczy. Dopóki nie jest to autostrada dla której trzeba zapewnić wodę do celów ratowniczych (zgodnie ze stosownymi przepisami), nie ma obligatoryjnego obowiązku projektowanie sieci wodociągowej przeciwpożarowej. Nie zmienia to faktu , że jeżeli w drodze prowadzisz sieć wodociągową jednostki osadniczej, to popatrz na wymagania par. 4 ust 3 oraz 4 rozporządzania i czy Twoja sieć nie powinna spełniać tego warunku?
Jeżeli z jakiegokolwiek przepisu wynika że powinieneś projektować hydranty, to własnie z tego który podałem a nie z par. 10 ust. 6, który mówi nie czy projektować, tylko jak projektować rozmieszczenie hydrantów.

Offline kafarro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Hydranty zewnętrzne na ulicach
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2016, 12:40:51 »
W zleceniu tego nie mam. Mamy uzyskać ZRID wiec będzie konieczność uzyskania pozwolenia na użytkowanie czyli przyjedzie straż na odbiór i wykonawca może nie dostać pozwolenia bez ich opinii bo się uprą że hydranty być muszą.
Do tego administracja budowlana może chcieć opinii o zgodności pod wzgl. ppoż. i wtedy muszę udowodnić że nie jest to obiekt budowlany ze strefą pożarową. A nie jest bo nie ma tam budynku. To rozporządzenie się zmieniło i jet tylko zapis o strefie pożarowej do 2000 m2. Nie sądzicie, ze ten przepis jest bzdurny? Po co pojawia się wśród budynków obiekt budowlany nie będący budynkiem, który ma mieć strefę, która występuje tylko w budynkach? Może jest jeszcze jakiś inny przepis?


Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Hydranty zewnętrzne na ulicach
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2016, 15:11:44 »
Strefy pożarowe obiektów budowlanych nie mają tu nic do rzeczy. A przepis wcale nie jest durny - obiekt budowlany nie będący budynkiem to np. plac składowy, targowisko, stadion itp. więc przepis w tym zakresie nie jest zły.
Drogi nie podlegają uzgodnieniom pod względem ppoż. Droga to nie obiekt użyteczności publicznej ani zamieszkania zbiorowego, to nie składowisko itd. Co do odbiorów, to PSP odbiera na zgodność z projektem, choć oczywiście może wnieść uwagi co do niezgodności z przepisami. Natomiast nie słyszałem jeszcze o odbiorze drogi przez PSP (nie piszę o ekspresówkach i autostradach czy mostach).
Podałem wcześniej podstawy prawne z których może wynikać konieczność wykonania hydrantów. Nie kombinuj ze strefami, obiektami itp. bo nie tędy droga, tylko odpowiedz sobie na pytanie czy spełniasz przesłanki określone w przepisie czy nie.
A tak w ogóle to w czym Ci przeszkadzają te hydranty że nie chcesz ich projektować (już pomijając czy są potrzebne czy nie)?