Autor Wątek: Kogut ostrzegawczy na przyczepce  (Przeczytany 14296 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« dnia: Luty 16, 2016, 21:01:49 »
Witam chcemy podpiąć koguta do przyczepki samochodowej, jak podepniemy kable pod tylny kogut pojazdu do koguta z przyczepki będzie działać czy jakieś inne rozwiązanie? Modulator Zura 1120 instalacja 12V

« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 22:22:19 wysłana przez Butel »
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2016, 22:08:15 »
Witam, oczywiście kogut będzie pracował, wystarczy tylko wyprowadzić plusa zasilania z koguta z tyłu pojazdu do przyczepki i do niego podłączyć plusa koguta, który ma być na przyczepce, a masę normalnie podłączyć do masy przyczepki, oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną przeciążone linia zasilania i linia masy. Jeśli tak, to trzeba z Zury wyprowadzić dodatkowy przewód odpowiedzialny za załączanie oświetlenia ostrzegawczego i uruchamiać nim dodatkowy przekaźnik który będzie załączać zasilanie - wtedy kogut z przyczepki będzie podpięty do osobnej linii, ale myślę, że nie będzie potrzeby tak rozbudowywać zasilania. Jakie macie tam koguty i jaki chcecie dać do przyczepki (halogen, stroboskop, led)? Jakie macie tam kable podłączone do tylnego koguta? Pozdrawiam

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2016, 19:29:45 »
Pod Zurę zawsze podpina się lampy za pośrednictwem przekaźników. A kabel osobny - "fajna" sprawa - już lepiej przerobić instalację tak żeby użyć wtyczki 13-stykowej i podpiąć się z kogutem pod którąś linię dodatkową (chyba 10 styk jest najlepszy do tego).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2016, 21:50:50 »
Witam, oczywiście kogut będzie pracował, wystarczy tylko wyprowadzić plusa zasilania z koguta z tyłu pojazdu do przyczepki i do niego podłączyć plusa koguta, który ma być na przyczepce, a masę normalnie podłączyć do masy przyczepki, oczywiście pod warunkiem, że nie zostaną przeciążone linia zasilania i linia masy. Jeśli tak, to trzeba z Zury wyprowadzić dodatkowy przewód odpowiedzialny za załączanie oświetlenia ostrzegawczego i uruchamiać nim dodatkowy przekaźnik który będzie załączać zasilanie - wtedy kogut z przyczepki będzie podpięty do osobnej linii, ale myślę, że nie będzie potrzeby tak rozbudowywać zasilania. Jakie macie tam koguty i jaki chcecie dać do przyczepki (halogen, stroboskop, led)? Jakie macie tam kable podłączone do tylnego koguta? Pozdrawiam
Kogut z tyłu jest stroboskopowy, wychodzą dwa kabelki dziś robiliśmy próbę podpięcia dodatkowego do kostki i wszystko działa  -_-
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2016, 22:04:24 »
Kogut z tyłu jest stroboskopowy, wychodzą dwa kabelki dziś robiliśmy próbę podpięcia dodatkowego do kostki i wszystko działa  -_-
Jeden wystarczy, drugi to masa, więc specjalnie ciągnąć go do przyczepy nie trzeba ;) I moja sugestia jest taka - najprościej jak się da - podłączyć koguta od lampy pozycyjnej w przyczepie przez przełącznik. Może mało wygodne, bo trzeba przełączać "tryb alarmowy" ręcznie, ale prościej się nie da. Zwróć uwagę, że ciągnąc dodatkowy kabel zwiększa się ryzyko jego uszkodzenia, są również problemy związane z zastosowaniem gniazda i wtyczki.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2016, 22:50:04 »
Cytuj
Jeden wystarczy, drugi to masa, więc specjalnie ciągnąć go do przyczepy nie trzeba ;) I moja sugestia jest taka - najprościej jak się da - podłączyć koguta od lampy pozycyjnej w przyczepie przez przełącznik. Może mało wygodne, bo trzeba przełączać "tryb alarmowy" ręcznie, ale prościej się nie da. Zwróć uwagę, że ciągnąc dodatkowy kabel zwiększa się ryzyko jego uszkodzenia, są również problemy związane z zastosowaniem gniazda i wtyczki.
Jak dwa podepnę do koguta to się chyba nic nie stanie?  ^_^ dodatkowy kabel zwiększa się ryzyko uszkodzenia? Dlaczego? Gniazdo myślimy zamontować 13 pin, ponieważ oświetlenie w środku przyczepki również będzie brane z samochodu jako oświetlenie pola pracy
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2016, 23:07:01 »
Jak dwa podepnę do koguta to się chyba nic nie stanie?  ^_^ dodatkowy kabel zwiększa się ryzyko uszkodzenia? Dlaczego? Gniazdo myślimy zamontować 13 pin, ponieważ oświetlenie w środku przyczepki również będzie brane z samochodu jako oświetlenie pola pracy
Aaa widzisz, tośmy się nie zrozumieli - myślałem że osobno dla koguta między autem a przyczepką będzie osobny kabel, co nie jest najlepszym pomysłem delikatnie mówiąc :) Ale jak będzie na wtyczce 13-pin to spoko ;)

A z tym drugim kablem masowym, to mi chodziło o to, że do koguta podłączony musi być, ale nie musi być specjalnie ciągnięty - wystarczy jakakolwiek masa ;) U mnie na Starze oryginalnie do kogutów od przełączników był jeden kabel puszczony (+24V), a drugi (-) krótki był zakończony oczkiem i przykręcony do dachu od środka.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2016, 07:04:59 »
Jak dwa podepnę do koguta to się chyba nic nie stanie?  ^_^ dodatkowy kabel zwiększa się ryzyko uszkodzenia? Dlaczego? Gniazdo myślimy zamontować 13 pin, ponieważ oświetlenie w środku przyczepki również będzie brane z samochodu jako oświetlenie pola pracy
Aaa widzisz, tośmy się nie zrozumieli - myślałem że osobno dla koguta między autem a przyczepką będzie osobny kabel, co nie jest najlepszym pomysłem delikatnie mówiąc :) Ale jak będzie na wtyczce 13-pin to spoko ;)

A z tym drugim kablem masowym, to mi chodziło o to, że do koguta podłączony musi być, ale nie musi być specjalnie ciągnięty - wystarczy jakakolwiek masa ;) U mnie na Starze oryginalnie do kogutów od przełączników był jeden kabel puszczony (+24V), a drugi (-) krótki był zakończony oczkiem i przykręcony do dachu od środka.
Dokładnie tak ☺będę szukał w dobrych pieniądzach koguta stroboskopowego lbx 2000/ 12V oraz lbx 11/ 24V
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2016, 09:45:16 »
będę szukał w dobrych pieniądzach koguta stroboskopowego lbx 2000/ 12V oraz lbx 11/ 24V
LBX-11 na 24V nie znajdziesz, bo takiego nie ma :P Model na 24V to LBX-14. Poza tym sprzedający na allegro rzadko kiedy potrafią rozróżnić LBX-1/4 od 11/14, a to kolosalna różnica (liczba błysków).

LBX-2000 fajny, ale znaleźć coś w rozsądnej cenie (poniżej 400-500zł) będzie graniczyło z cudem. No a przy cenach zbliżonych do 400zł warto już poszukać czegoś nowego w technologii LED, bo palniki/żarniki też swoje kosztują, i oszczędność w tym przypadku jest raczej pozorna.

Moje typy to:

WAŚ W112 - lampa LED niskoprofilowa, wyprodukowana w Polsce
http://www.was.eu/group/W112_50

Axixtech/Juluen/Powerlight B14 - produkt tajwański normalnej wysokości, lub niski (model B-16)
jako Powerlight dostępny: http://sklep.terenowiec.pl/ProduktSzczegoly/pojedyncza-lampa-10x-led-1224v-niebieska-mocowanie-3-pkt-r65#undefined1
Jako Axixtech: dzwonić do http://www.whelen.com.pl/

Jak znajdę chwilę to jeszcze coś dorzucę do listy ;)

EDIT:
Nie wiem jak cenowo, ale można zapoznać się z ofertą Redtronic-a (www.redtronic.co.uk), choć raczej jest to marka którą bym polecał do stosunkowo nietypowych jak na nasze warunki zastosowań (oświetlenie typu dual/multi color).
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2016, 11:41:02 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2016, 14:23:19 »
Witam, jeśli chodzi o koguty LED-owe, to warto dobrać coś, co jest zbudowane na diodach dobrej jakości (z tego co się orientuję wielu producentów stosuje obecnie diody produkcji CREE). Czasem idzie coś ciekawego wyrwać w rozsądnej cenie np. produkcji Federal Signal LM400, LP400, LP800, LM300...) czy Whelen. Z lampami wymienionymi przez kol. Radhezz nie miałem styczności więc się nie wypowiem na ich temat. Z polskich można czasem tanio dorwać koguty Elektry np. LBL-2000 czy z Gameta - SLO3LED.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2016, 14:28:10 wysłana przez Mr_Magoo »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2016, 16:21:34 »
Witam, jeśli chodzi o koguty LED-owe, to warto dobrać coś, co jest zbudowane na diodach dobrej jakości (z tego co się orientuję wielu producentów stosuje obecnie diody produkcji CREE).
Tylko mało który producent podaje na czym robi lampy. Owszem, CREE jest popularne, ale również  OSRAM, PHILIPS LUMILEDS czy PROLIGHT. Te ostatnie były używane przez naszą rodzimą Elektrę.

Czasem idzie coś ciekawego wyrwać w rozsądnej cenie np. produkcji Federal Signal LM400, LP400, LP800, LM300...) czy Whelen.
Oj, rzadko. Tyle lat jak monitoruję allegro pod kątem ciekawych i rozsądnych cenowo ofert, to chyba raz czy dwa się trafił kogut LED FS-a. Łatwiej by było już z lampami kierunkowymi, bo te się pojawiają regularnie. Chociaż faktem jest, że można niezłe okazje wyhaczyć na ebay-u, i to czasem w śmiesznych cenach, tylko koszt transportu z USA nieraz przekracza wartość lampy. A dalej mówimy o sprzęcie używanym, bez gwarancji. Chociaż akurat w przypadku światowej czołówki za gwarancję może służyć marka :P

Z polskich można czasem tanio dorwać koguty Elektry np. LBL-2000 czy z Gameta - SLO3LED.
Jak wyżej: rzadko. Co do SLO3 w ostatnich paru miesiącach regularnie się pojawiały dwie oferty na SLO3LED zwykłą i LL24 po 270 i 300zł. Poza tym akurat lampy Elektry nie posiadają żadnych opcji konfiguracji, co do Gameta coś tam lepiej to wygląda.

Inna bajka: nie dajmy się zwariować - to ma być kogut na przyczepkę, ma być zgodny z przepisami (homologacja) i w miarę tani, nie trzeba tam ładować od razu światowej klasy sprzętu od Federala, Whelena, Code3 itp., wystarczy przyzwoita lampa Axitech, Redtronic, Haztec, LAP, Premier Hazard, Britax, WAŚ, Elektra czy Gamet. I tutaj uwaga: lampy brytyjskie są bardzo dobrej jakości i wbrew pozorom są tańsze niż krajowe odpowiedniki (Elektra/Gamet/Elfir).

Od jakiegoś czasu jak wypływa temat oświetlenia mocno promuję WAŚ, bo to co oferują stoi na wysokim poziomie, swoje produkty ciągle udoskonalają (bo jeszcze minimalnie do ideału brakuje), a przy tym cena nie zwala z nóg - w zależności od wersji lampy typoszeregu W112 można nabyć już za ok. 300zł.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2016, 17:25:17 »
Witam,
kol. Radhezz - jeśli chodzi o to, na jakich diodach są produkowane lampy, wystarczy czasem dopytać producenta. Jeśli nie chce odpowiedzieć, to można poszperać w internecie i odpowiedzi same się znajdują. Jeśli chodzi o Elektrę, to z tego co się zorientowałem - wykorzystywali oni diody led właśnie Cree - projekt zrealizowany dla Elektry przez Niviss, obecnie sami projektują z tego co mi powiedział miły Pan z Elektry. Co do lamp Federala i podobnych - no to trzeba wiedzieć gdzie szukać  :P nie tylko allegro i ebay. Jeśli chodzi o wybór firm to z czystym sumieniem mogę polecić Federala, Whelen, Elektra , Gamet - średnio lampy robią, Axixtech i pochodne - tu mam mieszane uczucia związane z ich produktami ale to inna bajka. Co do WAŚ'a się nie wypowiem, bo nie miałem ich produktów w rękach, chociaż prezentują się interesująco - ciekawe jak się sprawdza w praktyce (zastanawia mnie, jak jest z ich faktyczną widocznością, bo wyprowadzają strasznie wąską wiązkę światła - miałeś może możliwość osobistego wypróbowania tych lamp?). Z zagranicy można jeszcze czasem dorwać niedrogo Hella lub Hansch. Można dobrać coś ciekawego za niedużą cenę - dobrze by było jeszcze jakby autor uściślił, czy kogut ma być nowy, na gwarancji, czy używany lub bez gwarancji - bo tutaj są ogromne różnice w cenie przy niewielkich różnicach w jakości. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2019, 17:49:57 wysłana przez Mr_Magoo »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2016, 17:55:11 »
Hella lub Hansch
Plus Bosch. No tych to z kolei ja nie trawię :P Niemcy mają jakieś dziwne pojęcie wzornictwa, np. stare belki RTK do dzisiaj mogą straszy dzieci nie gorzej niż Freddy Krueger. Dopiero od niedawna tamtejsi producenci pomyśleli, że jednak dobrze by było jakby te lampy jakoś wyglądały i powstały takie modele jak RTK-7 czy Hansch DBS-4000. Ale tamtejszych produktów nie znam zbyt dobrze.

wykorzystywali oni diody led właśnie Cree
Pytanie w którym momencie. Na stronie Elektry mamy dodatkową podstronę "wyprzedaż" gdzie wyszczególnione zostały diody z zapasów produkcyjnych, których produkcja została zakończona - można poczytać.

Co do pytania producentów/dystrybutorów to mam różne doświadczenia - dział handlowy WAŚ do dzisiaj mi nie odpowiedział czy lampy W112 posiadają jakiś mechanizm synchronizacji, więc zakładam że nie mają. Terenowiec raz odpowiada, innym razem milczy - kwestia potwierdzenia czy ich Powerlight to tajwański Juluen. Tak jak w sumie kiedyś sprowadzali i sprzedawali LAP-y pod swoją marką. Ogólnie na maile rzadko kto odpowiada, trzeba dzwonić i pytać, albo się na własnych nogach fatygować.

Nie, WAŚ-ów nie miałem w rękach.

Anyway, trochę odbiegliśmy od tematu :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2016, 13:11:45 »
Panowie  czy  aby  nie  zagalopowaliście  się  za  daleko   :ulan:
Czy  kogut  na  przyczepie  jest  aż  tak  potrzebny ? 
Koguty  maja  sygnalizować,  torować i  ułatwiać  przejazd. 
A  stroboskop  na  przyczepie  -  dziecinada  -  oślepia  wszystkich  z  tyłu.  :ojoj:
Jechałeś  kiedyś  w  kolumnie ?  Jakbyś  jechał  to  byś  takich  bzdur  nie montował  kolegom.
Przecież  ciągnący  wóz  jest  wystarczająco  oświetlony.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 15:21:56 wysłana przez Sylwek »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2016, 14:29:46 »
Zgadzam się, że do przyczepki cudów nie trzeba ale od kiedy to jak się jedzie z przyczepką to koniecznie trzeba jechać przed kimś w kolumnie?

Na marginesie, w przetargach np na kontenery pojawiają się wymagania, by tylną lampę dało się wyłączać, na czas jazdy w kolumnie, ale to całkiem inny temat. W nowych chemikach zamontowali też czerwone światła w belkach do jazdy w kolumnie (jedzie pluton, czasem na drugi koniec województwa) ale nie wiem czy tylna lampa jest wyłączana.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 01, 2016, 14:46:25 »
Jazda  w  kolumnie  to  jedno  a  ja  chciałem  wskazać  na  problem  wszystkich  jadących  za  nami.
Dlaczego  chcecie  utrudniać  jazdę  innym  kierowcą  szczególnie  w  nocy!  Czy  coś  wtedy zyskacie ?
Czy  ja  jadąc  prywatnym  samochodem  inaczej  będę  wyprzedzać  starego  BESAMA  z  łodzią ?  Jeśli  mu nie utrudniam  jazdy  to  dlaczego  ja  mam  być  oślepiony  stroboskopami  i  zahaczyć  np. rowerzystę ?
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 01, 2016, 15:32:03 »
Zależy. Jadąc faktycznie lepiej nie oślepiać. Ale stojąc chyba dobrze jest być zauważonym z dużej odległości by ktoś na nas nie najechał? Szczególnie we mgle, opadach deszczu lub śniegu.
Na różne warunki trzeba mieć rożne lampy albo różne ich moce? Po tym co obserwuje w starszych policyjnych kijankach, gdzie funkcjonariusze zapominają o przełączeniu trybu sygnałów ćwiekowych nocnego na dzienny mam wątpliwości, czy stosowanie takich przełącznych urządzeń byłoby sensowne.

Jazda uprzywilejowana to zawsze utrudnienie dla innych kierowców, użytkowników drogi, mieszkańców, ale chyba na tym forum nie trzeba wyjaśniać dlaczego i w jakich warunkach się ją stosuje.

Co do oślepiania i jazdy za pojazdem uprzywilejowanym - mój instruktor nauki jazdy mówił, że jak nie widzisz to nie jedziesz. Zachowaj taką odległość, żeby widzieć gdzie jedziesz i nie zahaczyć o rowerzystę. Czasem na drodze są takie warunki, że należy zwolnić - np jedzie pojazd uprzywilejowany.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 15:35:18 wysłana przez Sylwek »

Offline Mr_Magoo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 01, 2016, 17:45:01 »
Witam,
kol. Meku: idąc tą logiką można wywnioskować, że przecież do zdarzeń należy jeździć z wyłączoną sygnalizacją, bo przecież jeszcze nie daj Boże kogoś oślepimy albo ogłuszymy, a najlepiej to by było zamontować jeden kogutek na środku jak za komuny. Wspominając o kogutach typu LED chciałem zauważyć, że działa to w trochę inny sposób niż stroboskopy - w przypadku tych lamp często stosuje się klosze ryflowane (pryzmatyczne) lub odpowiednie kolimatory/zwierciadła a co za tym idzie - uzyskujemy w rezultacie ładnie oświetloną taflę, a nie silny strumień światła jak w przypadku lampy stroboskopowej - dzięki temu kogut jest zawsze widoczny a jednocześnie nie razi aż tak jak inne lampy. Moim zdaniem pojazdy specjalne i przykładowo przyczepy powinny być dobrze oświetlone, bo bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo osób pracujących na terenie miejsca zdarzenia - i nie jest to wyssane przeze mnie z palca, bo więcej niż troszkę się tym tematem zajmuję. Odpowiadając na ewentualne pytanie - tak, zdarzyło mi się jechać parę razy w kolumnie i nie ma co przeżywać, że te koguty tak strasznie oślepiają. Odnosząc się jeszcze do tematu oślepiania w nocy - jeżeli ktoś uważa, że to tak strasznie oślepia i z tego powodu może spowodować wypadek to taki kierowca powinien mieć odebrane prawo jazdy - tu się w pełni zgadzam z kol. Sylwek - nie widzisz - nie jedziesz. Co do regulacji jasności lampy - istnieje taka możliwość w większości nowych, dobrych lamp, ale do tego trzeba by odpowiednio przeszkolić kierowców i to egzekwować - już widzę jak kierowcy się zastanawiają, czy aby nie zmienić jasności lampy bo może za mocno świeci. Ewentualnie stosować automatyczną regulację, ale podejrzewam, że koszt takiej lampy przerósłby możliwości budżetowe większości jednostek.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2016, 19:54:30 »
Generalnie podzielam zdanie Sylwka i Mr_Magoo
Co do regulacji jasności lampy - istnieje taka możliwość w większości nowych, dobrych lamp, ale do tego trzeba by odpowiednio przeszkolić kierowców i to egzekwować - już widzę jak kierowcy się zastanawiają, czy aby nie zmienić jasności lampy bo może za mocno świeci. Ewentualnie stosować automatyczną regulację, ale podejrzewam, że koszt takiej lampy przerósłby możliwości budżetowe większości jednostek.
Na Starze zamontowałem oświetlenie sterowane z Whelena UPS-64LX, który posiada tryb nocny. Ale właśnie ze względów praktycznych tryb jest ustawiony na dzienny na stałe.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 02, 2016, 00:01:03 »
Przyznaję  - wyolbrzymiłem  problem,  ale  czytam  że  spotkałem  jeszcze  lepszych  adwokatów (bez  obrazy)  :klol:
Wychodzę  z  założenia  że  światła błyskowe  służą  do  ostrzegania  i  informowania  kierowców o  mojej  obecności  znajdujących  się  przed  maską  pojazdu  oraz dojeżdżając  do  skrzyżowania  wysyłam  informację  świetlną  do  pojazdów  dojeżdżających  z  boku.
Jadący z  tyłu  widzą  kolor  pojazdu i światła  niebieskie  samochodu. 
Każda  błyskająca  im  w  twarz  lampka  jest   większym  utrudnieniem  niż  świecące  światłem ciągłym światła  przeciwmgielne.     Piszesz  że:
Cytuj
  bo bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo osób pracujących na terenie miejsca zdarzenia
Ale  jeśli  przyczepka  dojechała  na  miejsce  zdarzenia to  znaczy  że  są  już  tam  inne  wozy - wystarczająco  oświetlone.
Wybaczcie  ale  uznaje  jeden  jedyny  przypadek  zastosowania  koguta  na  przyczepie  -  gdy  przyczepa  jest  gabarytów  kontenera  i zasłania  całkowicie  tył  pojazdu  holującego.
Pozostałe  przypadki  to  zbędny,  dodatkowy, problemotwórczy  pomysł.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 02, 2016, 00:37:30 »
Meku są jednak przypadki, gdzie im więcej świateł z tyłu tym lepiej - patrz temat o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia na trasach szybkiego ruchu. Poza tym nie wiemy o jakich gabarytów, czy przeznaczeniu przyczepce mowa - a "nóż widelec" to specjalna przyczepka ostrzegawcza? xD Lub ciut bardziej serio: przyczepka która taką funkcję dodatkowo może pełnić. I prawdę mówiąc nie jest to głupi pomysł (przynajmniej w przypadku niektórych jednostek).
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 05, 2016, 13:28:55 »
Gniazdo założone i kable pociągnięte do koguta, tylko myślimy teraz jak założyć koguta z tyłu, na dachu nie może być bo później nie zmieści się do garażu, na tyle poniżej stelaża tak aby nie przeszkadzał przy podnoszeniu plandeki podczas działań, ćwiczeń itp. Ktoś jakieś pomysły?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 05, 2016, 13:31:07 »
Pokaż foto, pomyślimy
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 05, 2016, 17:27:52 »
Pokaż foto, pomyślimy
Podobna do tej oczywiście plandeka czerwona
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kogut ostrzegawczy na przyczepce
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 05, 2016, 17:47:09 »
Przy lewym tyle uchwyt mocujący z szybką blokadą w który wsunięty będzie profil zamknięty wychodzący do tyłu. Sama lampa podłączania złączem konektorowym w obudowie dwutorowej. Sednem jest możliwość szybkiego i łatwego demontażu.

Chyba żeby lampę dać całkiem na dole, ale to wtedy nie ma sensu chyba - jakby to miało być poniżej plandeki to lepiej 4 lampy kierunkowe dać, 2 po bokach, 2 na tyle.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE