Autor Wątek: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody  (Przeczytany 15402 razy)

Offline kubson88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« dnia: Luty 14, 2016, 09:42:16 »
Jak w temacie.
1. Czy po takim przyjęciu na siłę do grupy mogę po 2 latach jak skończy mi się staż z niej zrezygnować?
2. Może jakoś jeszcze inaczej można się przed tym wybronić?
3. Nikt mnie nie pytał czy chcę po prostu zostałem skierowany na kurs wysokościowy. Czy po ukończeniu kursu mogę nie wstępować do grupy?
Ogólnie nie czuję tematu wysokościówki i pewnie nie poczuję po kursie.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2016, 09:57:34 »
Uważasz, że skierowanie strażaka PSP na jakiekolwiek szkolenie specjalistyczne wymaga jego zgody?
Jeżeli tak, to jesteś w błędzie. Wysokościówka jest w zadaniach PSP.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kubson88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2016, 10:23:14 »
Na poziomie specjalistycznym nie jest realizowana przez wszystkich tylko przez strażaków posiadających specjalne wyszkolenie i przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Offline szaman man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2016, 10:42:56 »
Kubson, ale nie rozumiem. To z początku przełożeni musieli Cię poinformować, że do takiej grupy docelowo Cię przydzielą. Pytanie czy nie wyszło tak, że początkowo byłeś "podjarany" tym faktem i sie zgodziłeś a z biegiem czasu przemyślałeś temat i się odechciało ??

Offline kubson88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2016, 11:06:07 »
Poćwiczyłem, powisiałem, i nie bardzo się w tym czuję. Na początku, jak każdy młody starałem się udzielać we wszystkim.

Offline szaman man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2016, 11:16:47 »
No wiadomo, to teraz jedynym wyjściem z tej sytuacji jest albo porozmawianie szczerze z 01 o tym i pójście na kompromis jeżeli takowy istnieje (np. pozostanie na dotychczasowym stanowisku albo biuro). Kategoryczne "NIE" spowoduje pamiętliwość komendanta a co za tym idzie brak dalszych perspektyw rozwoju. Takie jest moje zdanie. Pozdro :)

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2016, 12:04:49 »
Kolego kubson88 napisz dokładnie na czym polegało to wcielenie, bo z Twojego opisu niewiele wynika. Jestes już  młodszym ratownikiem wysokościowym czy dopiero przed egzaminem dla kandydatów na młodszych ratowników wysokościowych?  Czy może jeszcze jesteś na innym etapie "wcielania" do SGRW?

Offline kubson88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2016, 12:21:20 »
Jestem przed kursem na kandydatow który odbedzie sie w niedalekiej przyszlosci.

Offline DespotaDyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2016, 14:11:04 »
Na tą chwilę, kurs na kandydata na młodszego ratownika wysokościowego jest robiony na jednostce macierzystej, Ty tylko jedziesz na egzamin jednodniowy w wyznaczone miejsce. Na egzaminie tym jest spory przesiew, także z Twoim podejściem masz duże szanse go nie zdać :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.369
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2016, 14:17:47 »
Na tą chwilę, kurs na kandydata na młodszego ratownika wysokościowego jest robiony na jednostce macierzystej, Ty tylko jedziesz na egzamin jednodniowy w wyznaczone miejsce. Na egzaminie tym jest spory przesiew, także z Twoim podejściem masz duże szanse go nie zdać :)
I stracić bardzo dużo w oczach przełożonych.... Szanse awansu i podwyżki dodatku też.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Cieciorka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2016, 18:45:15 »
Niechcę cię martwić, ale cokolwiek zrobisz to będzie źle. Jak zostaniesz w grupie wysokościowej wbrew samemu sobie, to będzie z ciebie niewiele pociechy, co koledzy ze zmiany szybko zauważą i raczej nie zyskasz sobie tym  ich szacunku. Jak się wykręcisz ze szkolenia to zostaniesz zaszuflatkowany jako nierozwojowy i niezaangażowany, co może skutkować, że prędko nie zostaniesz wysłany na żaden kurs czy szkolenie. Co to oznacza? Ano to, że zostaniesz młodszym ratownikiem na długie  lata. Za to stopień będziesz miał dla odmiany starszy strażak. Na poważnie przemyśl to wszystko.

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2016, 19:17:40 »
Jak w temacie.
1. Czy po takim przyjęciu na siłę do grupy mogę po 2 latach jak skończy mi się staż z niej zrezygnować?
2. Może jakoś jeszcze inaczej można się przed tym wybronić?
3. Nikt mnie nie pytał czy chcę po prostu zostałem skierowany na kurs wysokościowy. Czy po ukończeniu kursu mogę nie wstępować do grupy?
Ogólnie nie czuję tematu wysokościówki i pewnie nie poczuję po kursie.
Moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z przełożonym, im szybciej to zrobisz tym lepiej. Inna sprawa to jakie było twoje podejście do tego tematu wcześniej, bo jeżeli naobiecywałeś Ty im a oni tobie to się nie dziw, że uznali za oczywiste wysłanie Cię na taki kurs. Następne pytanie to jeżeli jesteś po pierwszym roku stażu jak piszesz, jakie wpisy zostały dokonane w ścieżce rozwoju zawodowego ?

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2016, 19:28:16 »
Wiecie jak to na stażu jest nie podoba się to wypad ....

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2016, 19:33:25 »
A ilu znasz ludzi wywalonych na stażu  :rofl:

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2016, 19:49:46 »
A ilu znasz ludzi wywalonych na stażu  :rofl:
Dobre pytanie, ja nikogo.

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 14, 2016, 20:22:31 »
Po ukończonym szkoleniu jop pewnie się taki nie znajdzie chyba że konkretnie podpadnie. Chociaż kto wie ja takich nie znam.

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2016, 20:59:21 »
Kolega Cieciorka i maniera mają sporo racji. Dużo zależy od tego, kto u Ciebie decyduje o tym kogo wysłać na dane szkolenie (d-ca zm. czy może d-ca jednostki) i z taką osobą powinieneś porozmawiać na początku. Kolejna sprawa to czy jesteś w jednostce, w której wysokościówka jest od dawna czy może  trafiłeś na jednostkę, w której teraz na siłę tworzona jest grupa, a w takim przypadku to i Twoi przełożeni mają problem więc wysyłać będą na pewno najmłodszych. Jeżeli rozmowa okaże się nie skuteczna to i tak musisz zdać egzamin przed szkoleniem mł. rat. wys., a zdawalność w tej chwili na tych egzaminach waha się pomiędzy 30-40% więc….
Precyzując wypowiedź kolegi DespotaDyzio to szkolenie dla kandydatów na mł. rat. wys. może odbywać się na jednostce w ramach doskonalenia zawodowego, ale nadal też może być prowadzone przez ośrodek szkolenia jako szkolenie stacjonarne 9-cio dniowe.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2016, 21:09:13 »
Nie zaliczenie egzaminu i testu sprawnościowego w wyznaczonym przez dowódcę
SGRW terminie poprawkowym, powoduje zawieszenie ratownika w prawach członka
SGRW. Jeżeli ratownik nie zaliczy egzaminu i testu sprawnościowego w ciągu 1 roku
od terminu poprawkowego, zostaje wykluczony z SGRW.
...wydaje mi się że to jest wyjście... Ale też zależy od dowódcy. Chodzi mi o ewentualne dodatki, dalszą służbę itp.

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 14, 2016, 21:24:06 »
To by było rozwiązanie gdyby dowódcy SGRW egzekwowali ten zapis z zasad organizaji rat. wys., ale tego nie robią bo mieli by problem z utrzymaniem liczebności SGRW. Trudno bowiem zwiekszać zakres obowiązków, do tego wymagać zdawania co roku dodatkowego egzaminu,  nie dając nic w zamian, bo nie ma jak albo nie ma z czego...

Offline maniek1981

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 15, 2016, 19:20:02 »
Czy jesteś w jednostce, w której wysokościówka jest od dawna czy może  trafiłeś na jednostkę, w której teraz na siłę tworzona jest grupa, i czy 01 jest ok, może pogadaj z szefem zmiany lub 01 o tym co leży Ci na sercu. Jak nie to szukaj innej Jrg .

Offline kubson88

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 21, 2016, 09:45:17 »
Niestety wysokościówka dopiero rusza i nie ma za dużo chętnych na to szkolenie. Jak się znajdzie kogoś na swoje miejsce po jakimś czasie na spokojnie to chyba można zrezygnować?

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 10, 2016, 09:32:48 »
Witam. Grupę specjalistyczną jak i jej członków powołuje KW, przynajmniej SGRW-N do której należę. Ukończenie szkolenia czy kursy nie jest jednoznaczne z członkostwem w grupie. Znam osoby, które są przed kursami na mł.nurka MSWiA i są w grupie jako osoby wspierające, ale już powołane rozkazem/decyzją KW. Nie wiem jak można z takowej grupy zrezygnować, bo teoretycznie powinien powstać kolejny rozkaz/decyzja o zmianie członków grupy. POZDRAWIAM 

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2016, 14:58:14 »
Z niewolnika nie ma pracownika, zwłaszcza w grupach specjalistycznych...
Sugeruję zatem rozmowę z przełożonym i w przypadku braku możliwości dobrego dla Ciebie rozwoju sytuacji, rezygnację ze służby w PSP - także dla dobra służby.

Prawie poza tematem: Często kandydaci do służby robią dziesiątki uprawnień dla punktów przy rekrutacji, z których później po cichu chcą rezygnować.
Kolega - instruktor nurkowania opowiadał mi, że zdarzają się w Bornem kursanci, którzy do służby przyszli ze świeżymi kwitami nurkowymi, a którzy realnie nie umieli nawet dobrze pływać.

Offline marszian007

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 10, 2016, 15:16:29 »
Dokładnie jest tak jak piszesz. Starsi członkowie grup specjalistycznych którzy brali udział w tworzeniu tych grup i podchodzili do tego z pasją, dobrzy fachowcy odchodzą na emerytury. Każda grupa ma określoną liczbę członków w związku z tym na wolne miejsca są często łapanki bo trzeba utrzymać grupę. Patrząc na  swoim podwórku jeśli chodzi o motywacje finansowe związane z bycia w grupie to jest kaszana jestem członkiem grupy specjalistycznej na poziomie KW 14 lat a ostatni dodatek motywacyjny otrzymałem jakieś 7 lat temu a jeśli chodzi o nagrody na równi ze wszystkimi. Więc wizja ciągłych wyjazdów szkoleń bez profitów wszystkich odstrasza. A pózniej jest jak jest.

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Wcielenie do grupy specjalistycznej bez mojej zgody
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 11, 2016, 12:19:16 »
Jedyny profit to 2%, jeżeli wyrobisz normy.