Autor Wątek: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h  (Przeczytany 3028 razy)

Offline arieso

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« dnia: Styczeń 24, 2016, 16:19:26 »
Mam pytanie bo nikt w KP nie potrafi mi odpowiedzieć. Co w sytuacji gdy strażak przechodzi z 24h systemu pracy na 8h? Jak powinny być liczone nadgodziny?? Jak każdy wie nadgodziny są rozliczane w półrocznym okresie rozliczeniowym suma godzin przepracowanych minus normatyw i mamy nadgodziny ale w półrocznym cyklu rozliczeniowym. Czy nie powinno być tak że przy przejściu pracownika z podziału do biura w środku cyklu rozliczeniowego należy podsumować miesiące, zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 129 § 1) gdzie w miesiącu styczeń mamy 152h, a w lutym 168h i tym samym nie uwzględniać harmonogramu półrocznego z programu SECS??
przykład styczeń (152h)

liczba służb 8x24h=192h-152h=40h gdzie licząc zgodnie z SECS nie ma nadgodzin??

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2016, 16:50:57 »
Odpowiedzi nie znam, ale chciałbym się podpiąć i zapytać gdzie można uzyskać normatywy za dany miesiąc i porównać z godzinami przepracowanymi?

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2016, 17:03:31 »
Dzięki wielkie!!

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2016, 17:20:32 »
Cyt. arieso:
"...Jak każdy wie nadgodziny są rozliczane w półrocznym okresie rozliczeniowym suma godzin przepracowanych minus normatyw i mamy nadgodziny ale w półrocznym cyklu rozliczeniowym..."
Na pewno w harmonogramie półrocznym w miesiącu styczniu była zaplanowana inna suma godzin (ilość zaplanowanych służb).

Offline Marcin Wesołowski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2016, 21:41:04 »
Mam pytanie bo nikt w KP nie potrafi mi odpowiedzieć. Co w sytuacji gdy strażak przechodzi z 24h systemu pracy na 8h? Jak powinny być liczone nadgodziny?? Jak każdy wie nadgodziny są rozliczane w półrocznym okresie rozliczeniowym suma godzin przepracowanych minus normatyw i mamy nadgodziny ale w półrocznym cyklu rozliczeniowym. Czy nie powinno być tak że przy przejściu pracownika z podziału do biura w środku cyklu rozliczeniowego należy podsumować miesiące, zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 129 § 1) gdzie w miesiącu styczeń mamy 152h, a w lutym 168h i tym samym nie uwzględniać harmonogramu półrocznego z programu SECS??
przykład styczeń (152h)

liczba służb 8x24h=192h-152h=40h gdzie licząc zgodnie z SECS nie ma nadgodzin??
Po 1. SECS, to tylko i wyłącznie narzędzie komputerowe wspomagające ewidencję czasu pracy, a nie wyrocznia.
Po 2. Niepokoi mnie brak wiedzy w przedmiotowym obszarze w Twojej KP.
Po 3. Do KP sięgamy wtedy, gdy jest do niego odwołanie.
Po 4. Co do Twojego pytania, odnośnie podsumowania, to logika nakazywałaby tak uczynić. Jednak... napotykamy na pewien problem. Otóż. Twój normatyw został wygenerowany w ubiegłym roku przy pomocy SECSa i na jego podstawie będą rozliczane Twoje godziny w tym roku, a nie na podstawie tego co obowiązuje cywili. Dodam tylko, że ten wygenerowany normatyw jest wysoce niekompatybilny z tym, co mają cywile. Łagodnie rzecz ujmując określany jest z czapy i, żeby było kolorowo, dla każdego jest inny.
O ile się nie mylę, to musiałeś się z tym zapoznać i go podpisać :) w tamtym roku, ale co tam.
Wracając do Twojego pytania, jeżeli przepracowałeś w styczniu 8 służb po 24 godziny, to, faktycznie przepracowałeś 192 godziny i jeżeli SECS mówi, że na koniec stycznia masz 0 nadgodzin, to oznacza, że Twój normatyw w styczniu wynosił 192 godziny :). A to z kolei oznacza, że w kolejnych miesiącach SECS zaplanował Ci więcej wolnego. Nie wiem, może będzie ładniejsza pogoda...


Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.457
Odp: sposób naliczania nadgodzin SECS przy zmianie z 24h na 8h
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2016, 22:09:03 »
Nikt nie musi zmieniać twojego harmonogramu
Normatyw miesięczny twój i funkcjonariusza ośmiogodzinnego (publikowany przez ministra jest identyczny inny od cywili - nie przysługuje wolne za święta przypadające w dni wolne od pracy)
Planując twój harmonogram wprowadza się odstępstwa od nominału miesięcznego wynikające z wielokrotności 24 h lub też z konieczności zapewnienia ciągłości służby ( jak ktoś lubi jednak nie trzeba tego robić można rzeźbić na bieżąco w wykonaniu -tak jest chyba najlogiczniej)
Twój półroczny zaplanowany nominał musiał odpowiadać normatywowi i jest on taki sam dla zmianowych jak i biurowych. ( Nie wolno planować nadgodzin w harmonogramie)
Po przejściu na 8 h kadrowy za każdy dzień służby wprowadzi ci wartość liczbową 8 h wypełniając w ten sposób nominał miesięczny do końca okresu rozliczeniowego
Wcześniejsze miesiące - jeśli wytworzyłeś nadgodziny to je masz a jeśli nie dopracowałeś nominału za miesiące służby w PB to nie ma przepisu, który obligowałby cię do jego wypracowania no chyba, iż komendanta deleguje cię do dodatkowych zadań abyś odpracował niedopracowany czas, ale tylko w bieżącym okresie.
Co do urlopu to, aby rozliczać zgodnie z biurowym wprowadza się u08 za każdy dzień będący dniem pracy dla systemu codziennego.

To tyle mam nadzieję, iż pomogłem