Autor Wątek: Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!  (Przeczytany 2520 razy)

Offline Krystian13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!
« dnia: Maj 19, 2006, 11:48:36 »
Mam takie pytanie! Czy spotkaliście się ze zmianą nazwy samochodu pożarniczego np. z GLBA na GLBARt? U mnie w jednostce jest Star GBM i jest na nim coraz więcej sprzętu z ratownictwa technicznego! Czy jest możliwość zmiany z GBM na GBMRt? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat prosze o info!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2006, 12:13:39 »
Mam takie pytanie! Czy spotkaliście się ze zmianą nazwy samochodu pożarniczego np. z GLBA na GLBARt? U mnie w jednostce jest Star GBM i jest na nim coraz więcej sprzętu z ratownictwa technicznego! Czy jest możliwość zmiany z GBM na GBMRt? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat prosze o info!

Abstrahując od tego że, są nowe normy na oznaczenia (była na ten temat gorąca dyskusja zobacz posta tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1791.msg23852#msg23852 ) to pewnie wystarczy napisać pisemko do komendy, pod którą podlegacie i oni Wam te literki pozamieniają w papierach na takie jakie chcecie jeśli będzie to uzasadnione.
Kiedyś pisałem takie podanie o nadanie kryptonimu radiowego dla naszego GLM'a i tam podawałem jego parametry.
Naprawdę tak bardzo Wam zależy na tej zmianie? Co taka zmiana Wam da?
Sylwek 

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2006, 21:40:47 »
ostatnio analizowalem oznaczenia samochodow, bo jaja wychyodzily taki sam samochod w roznych komendach ma rozne oznaczenia.

Mielismy samochod GLBARt 1/10  KW kazala zmienic na GLBA 1/1 ( do tej pory nie rozumiem skad 1, jezeli ma 100 litrow zbiornik).
Wg. bazy Numery PRO i karty EXPON nie ma takiego samochodu jak GLBARt

Tak samo wiele kontrowerski to cysterna, czy to GCBM 18/1 czy GCCn 18/1 ??

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2006, 09:34:23 »
Według starej normy PN 79... (bo na takiej się tutaj opieracie), pojazdy pożarnicze dzielą się na dwa typy:
- gaśnicze (oznaczone literką G),
- specjalne (oznaczone literką S).

W normie tej nie ma podanego czegoś takiego jak połączenie gaśniczego ze specjalnym. Czyli aby być poprawnym zgodnie z tą normą to powyższe oznaczenia są błędne. Jednakże norma ta jest z 1979 roku i nijak jest zgodna z aktualnymi zapotrzebowaniami. Świat idzie do przodu, a norma stoi dalej w roku 1979. Dlatego też zaczęto kombinować i modyfikować oznaczenia aby je dostosować do aktualnych zapotrzebowań na pojazdy pożarnicze. Oznaczenia te tworzone są wg wlasnego uznania danej KM/KP.

Podsumowywując - nie ma reguły !!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Zmiana oznaczeń samochodów pożarniczych!
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2006, 12:16:37 »
U mnie w KP PSP jest GBARt StarMan  :wub:
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep