Autor Wątek: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.  (Przeczytany 12337 razy)

Offline kuba900

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« dnia: Grudzień 26, 2015, 18:47:17 »
Witam serdecznie.
Jak w temacie, potrzebuję porady od czego powinienem zacząć by zostać strażakiem. Wiem, że prawdopodobnie w/w temat był już poruszany, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych odpowiedzi.
Mam 21 lat jestem z woj. pomorskiego, moim marzeniem jest zostać strażakiem. Posiadam uprawnienia kat. A,B,BE,C,CE (kat. D w trakcie) + ukończone kursy przewozu rzeczy i osób, ukończony kurs przewozów materiałów niebezpiecznych (ADR) + cysterny, oraz uprawnienia na wózki jezdniowe i ukończony kurs pierwszej pomocy. Posiadam średnie wykształcenie. Chciałbym uzyskać porady w jaki sposób i jakie kroki powinienem podjąć by móc zostać strażakiem. Będę bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi. Proszę również o odpowiedzi czy na obecną chwilę są w ogóle jakieś szanse by wstąpić w te służby mundurowe i jakie kursy mogę zrobić żeby zwiększyć możliwość znalezienia pracy w PSP. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Offline Młodszy Sikawkowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2015, 19:04:40 »
Kolego , pierwsze co to jeśli chodzi o rekrutacje i punkty preferencyjne to znajdz jakąś jednostkę OSP . Zapisz się do niej i staraj się żeby wysłali cię na kursy (dla ciebie będzie się liczyć kurs podstawowy , kurs ratownictwa technicznego , ratownictwa wodnego oraz kwalifikowana pierwsza pomoc - z tego co piszesz to masz aby kurs pierwszej pomocy , nie wiem czy to te uprawnienie ) . Pozdro i powodzenia .

Offline kuba900

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2015, 19:34:07 »
Dzięki bardzo za wpis.
Szczerze mówiąc to zaraz szukam jednostki OSP żeby udało mi się zrobić te kursy. Jeśli nie uda mi się znaleźć jednostki w której w/w kursy będę mógł zrobić, będę szukał na własną rękę firm które takie kursy organizują. Jeśli chodzi o ratownictwo wodne to jestem właśnie na etapie szlifowania mojego pływania i przygotowania do się do kursu ratownika wodnego.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje co mogę robić by zostać strażakiem proszę o pomoc. Z góry WIELKIE dzięki!

Offline Kreator

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2015, 20:22:17 »
Jak sie zapiszesz to dowiedz sie czy dluga jest kolejka, zapisy na OSP I i II Stopien i RT, bo bywaja jednostki gdzie strazacy nie chca chodzic na szkolenia i moglbys wskoczyc z pierwszej reki ;)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2015, 21:25:33 »
Albo mają dużo ludzi do przeszkolenia a inne jednostki też patrzą jak się udzielasz w OSP jeżeli jesteś aktywny w OSP to wyślą na kurs ;) zależy wszystko od jednostki ;) najdłużej trwa kurs podstawowy OSP zazwyczaj odbywa się na weekendach później możesz zrobić ratownictwo techniczne, kurs KPP, ratownictwo wodne (nie każda jednostka PSP organizuje taki kurs) i już masz 20 pkt wtedy  -_-
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline kuba900

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2015, 21:49:21 »
Dzięki bardzo za odzew.
Po niedzieli ruszam do kilku najbliższych jednostek OSP i zobaczę jak sytuacja wygląda. Mam nadzieję, że uda mi się zapisać i zrobić kursy o których wspomnieliście. Wpadłem na pomysł żeby zrobić sobie na własną rękę kurs płetwo-nurka i sternika wodnego. Co o tym myślicie? Warto inwestować w te kursy?
Orientuje się ktoś jak wygląda zapotrzebowanie do PSP w woj. pomorskim na 2016?

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2015, 21:57:53 »
Jaki rejon Cię interesuje?

Offline kuba900

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2015, 22:03:11 »
Kolego myślę o jednostce w Słupsku lub okolic. Może masz jakąś propozycję, gdzie warto sie udać?

Offline Bartosz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2015, 22:11:54 »
Wiele razy padaja te same pytania, jednak nie widzialem tu nigdy odpowiedzi osob ktore nabor przeszly lub nie.
Nikt sie nie pochwalil jaki pakiet kursow i sprawnosci dal mu lub tez nie prace w PSP.
Czesto natomiast padaja slowa o plecakach i niesprawiedliwosciach.

Wobec tego, czy pakiet prawka ABCDE + doswiadczenie w pracy kierowcy, HDSy, Podesty, Zurawie, ADR,cysterny,nalewaki, butle, ladowarki i pletwonurek, a takze sportowo 1km w 2:50, 60m w 7,0 i drazek 20 to realne szanse, pewniak, czy moze totalna abstrakcja?
Pomijam tutaj punkty za rozmowe kwalifikacyjna i badania, chodzi mi o to jak takie kwalifikacje wypadaja wzgledem innych osob.
Pytam jako osoba nigdy nie startujaca w naborach i nie znajaca realiow. Wiem ze sa tu weterani.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2015, 22:17:56 wysłana przez Bartosz »

Offline jabłuszko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2015, 22:37:50 »
Ratownictwo wodne to chodzi o kurs z OSP a nie ratownika wodnego, choć możliwe że podczas rozmowy spojrzą na ciepie lepszym okiem jeśli będziesz go miał. Zostac strażakiem nie jest łatwo, wielu stara się przez kilka lat i nic z tego nie wychodzi. Minimum jakie musisz mieć to kursy z osp podstawowy i techniczny oraz KPP. Mając 21 lat mozesz jeszcze startować do szkoły Aspirantów jeśli jesteś bardzo dobry z chemi i fizyki. Po aspirance to ta praca jest dużo bardziej znośna niż z naboru gdzie pierwsze trzy lata to 1800 zł.

Offline kuba900

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2015, 23:07:29 »
Ok, rozumiem. Tak właśnie myślałem, że nie będzie łatwo, ale mimo wszystko chcę spróbować. Niestety chemia i fizyka to nie są moje najlepsze strony także ze szkołą aspirancką chyba dam sobie spokój. Szczerze mówiąc zarobki przez trzy pierwsze lata nie są zadowalające, ale chciałbym robić w życiu to z czego będę zadowolony i dumny... Mam nadzieję, że pasja i chęć niesienia pomocy innym ludziom przezwyciężą i dojdę do celu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2015, 23:53:30 wysłana przez kuba900 »

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2015, 11:12:34 »
Wątpie w to w aby nowego członka Osp wysłali od razu na kursy po to aby zdobyć punkty. Zrobi kursy i tyle go widzieli, a ludzi zebrać na alarm ciężko. Wolą swoich wysłać, takich którzy to spożytkują w osp, a nie tylko w punkty psp.

Offline RezO

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Nie zabija się legendy.
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2015, 15:03:43 »
Lebork87 zalezy w jakiej osp ;) mysle ze wiekszosc osp nie robilaby z tego owodu zadnego problemu
Może nie zro­bimy więcej niż jes­teśmy w sta­nie, ale pos­ta­raj­my się, żeby to nie było dużo mniej.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2015, 15:11:48 »
Szczerze mówiąc to zaraz szukam jednostki OSP żeby udało mi się zrobić te kursy.

Życzę Ci żeby Ci się nie udało...

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2015, 15:15:24 »
Szczerze mówiąc to zaraz szukam jednostki OSP żeby udało mi się zrobić te kursy.

Życzę Ci żeby Ci się nie udało...

A czemu tak ?  ^_^

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2015, 16:15:41 »
U mnie jeden taki dzwonil do jednostki, ze chce zrobic kursy pod PSP. On nawet zaplaci. Uslyszal wiec kwote 2000 zl od kazdego kursu. Od razu odechcisalo mu sie czlonkowstwa w OSP.
Ludzie to Wy jestescie dla OSP i niesienia pomocy innym przy okazji sie szkolac, rozwijajac i zbierajac doswiadczenie. I to wlasnie tacy ludzie sa preferowani w PSP.
Chcesz zebrac dodatkowe punkty to rob uprawnienia i pracuj nad sprawnoscia.
A jednostkom OSP, ktore mimo wiedzy, ze dana osoba chce robic kursy pod PSP mimo to go na te kursy kieruje to bym dofinansowania obnizyl. Wyrzucone pieniadze w bloto i blokowanie miejsc tym, dla ktorych OSP na prawde cos znaczy.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 27, 2015, 16:25:31 »
U mnie jeden taki dzwonil do jednostki, ze chce zrobic kursy pod PSP. On nawet zaplaci. Uslyszal wiec kwote 2000 zl od kazdego kursu. Od razu odechcisalo mu sie czlonkowstwa w OSP.
Ludzie to Wy jestescie dla OSP i niesienia pomocy innym przy okazji sie szkolac, rozwijajac i zbierajac doswiadczenie. I to wlasnie tacy ludzie sa preferowani w PSP.
Chcesz zebrac dodatkowe punkty to rob uprawnienia i pracuj nad sprawnoscia.
A jednostkom OSP, ktore mimo wiedzy, ze dana osoba chce robic kursy pod PSP mimo to go na te kursy kieruje to bym dofinansowania obnizyl. Wyrzucone pieniadze w bloto i blokowanie miejsc tym, dla ktorych OSP na prawde cos znaczy.

Dokładnie  :straz:

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2015, 16:28:13 »
Szczerze mówiąc to zaraz szukam jednostki OSP żeby udało mi się zrobić te kursy.

Życzę Ci żeby Ci się nie udało...

A czemu tak ?  ^_^

Przejdź najpierw całą ścieżkę od strażaka na okresie próbnym do dowódcy zastępu, popracuj kilka lat na rzecz stowarzyszenia, zobacz jak wygląda zrywanie się w nocy do pożaru śmietnika, zrezygnuj częściowo ze swojego życia prywatnego na rzecz OSP, weź na siebie część odpowiedzialności za istnienie organizacji, której zamierzasz być członkiem.
U mnie osoby z takimi zamiarami jak Ty na szczęście odbijają się od drzwi....

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2015, 16:32:32 »
To takie cwaniactwo trochę. Iść kursy porobić punkty nazbierać, zero doświadczenia i dostać się do psp :D

zyraf

  • Gość
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2015, 17:04:09 »
Cwaniactwo i głupota...bo mając kursy OSP zanim zostanie skierowany na kurs jednoetapowy (zakładając że dostanie się do PSP) może jeździć i działać w akcjach...i tu nagle klops gość z papierem guzik wie bo kurs odbębnił a nawet na wyjeździe do plamy oleju nie był...

Ja na dzień dobry przychodząc do OSP powiedziałem, że interesuje mnie w perspektywie czasu praca w PSP - nigdy tego nie ukrywałem. Jednak od samego początku aktywnie biorę udział a akcjach mniejszych i większych czy też różnych społeczno - reprezentacyjnych częściach działania OSP. Dzięki temu w pracy wiadomo, że muszę udowodnić swoją wartość ale wiem co mam robić i nie wielkie ale jednak doświadczenie z działania w OSP procentuje.

Działanie w OSP jak ograniczysz tylko do zrobienia kursów to szybko wyjdzie czy na rozmowie z komisja rekrutacyjną czy w JRG jak się już dostaniesz. Swoją drogą mając takie kwalifikacje możesz złapać naprawdę dobrze płatną pracę. Pogadaj z kimś kto pracuje w straży być może nie działając nawet w OSP nie jesteś do końca świadomy jak to wygląda, jakie są zarobki, jak wygląda czas pracy itd itp. Ideały potrafią szybko zderzyć się z rzeczywistością i zazwyczaj przegrywają.

Offline Bartosz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 28, 2015, 02:16:34 »
Widze niezla hipokryzja tu panuje.
Uczepiliscie sie chlopaka bo chce zdobyc punkty potrzebne w naborze, a sami pewnie nie jestescie lepsi....
Rozumiem, ze kazdy z Was posiadajacych prawko C, HDS,  podesty, czy pilarki posiada wieloletnie doswiadczenie w pracy z w.w sprzetem? Pewnie ledwo zdaliscie egzamin potwierdzajacy kwalifikacje, ale punkty Wam sie naleza bo przeciez macie uprawnienia....
Tutaj sytuacja jest analogiczna, tylko koledze brak papierka z OSP.

Wasz argument o bogatym doswiadczeniu zdobytym w czasie akcji OSP moim zdaniem tez mozna miedzy bajki wsadzic.
Oczywiscie sa jednostki(do ktorych byc moze nalezycie, nie wnikam) ktore maja duza liczbe roznorakich akcji w ciagu roku, jednak spora czesc OSP zalicza w rok tyle wyjazdow co niektore jednostki PSP w miesiac.
 Ewentualnie jesli juz zaliczaja wyjazd, to do powaznego zagrozenia jakim jest plama oleju....
Moim zdaniem to taki sam argument, jak ten ze znam prace aktora poniewaz ogladam filmy  -_-

Osobiscie, bedac na miejscu komendanta robiacego nabor, wolalbym kogos z odrobina pokory, ktory chce sie czegos nauczyc, i mozna go wyszkolic "pod siebie",  niz cwaniaka ktory wraz ze swoim OSP codziennie ratuje swiat.

Pozdrowienia dla "turboratownikow" z OSP  -_-

p.s Powyzszy post nie ma na celu obrazenia nikogo, ani wywolywania spiny.
Przedstawia inny, subiektywny punkt widzenia/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2015, 02:22:35 wysłana przez Bartosz »

Offline mateusz_998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 28, 2015, 07:52:58 »
W sumie to glupota chce do psp to teraz szal bo kazdy chce do OSP bo kursy... Ja naleze od 16 roku zycia na kurs podstawowy czekalem 6 lat a na technika juz na wet nie wspomne..a teraz? przychodzi tylko taki bo kurs chce i jeszcze ma pretensje ze musi czekac rok .. A co teraz odkryl zamilowanie do OSP?
 gdzie byl pare lat do tylu?
 I bardzo dobrze ze KG zwiekszyla czas trwania kursow w w OSP zobaczymy teraz ilu tak naprawde wstapi tam z zamilowania a ilu bo punktow trzeba... :-)

Offline lebork87

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
  • pdf
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 28, 2015, 09:58:49 »
Widze niezla hipokryzja tu panuje.
Uczepiliscie sie chlopaka bo chce zdobyc punkty potrzebne w naborze, a sami pewnie nie jestescie lepsi....
Rozumiem, ze kazdy z Was posiadajacych prawko C, HDS,  podesty, czy pilarki posiada wieloletnie doswiadczenie w pracy z w.w sprzetem? Pewnie ledwo zdaliscie egzamin potwierdzajacy kwalifikacje, ale punkty Wam sie naleza bo przeciez macie uprawnienia....
Tutaj sytuacja jest analogiczna, tylko koledze brak papierka z OSP.

Wasz argument o bogatym doswiadczeniu zdobytym w czasie akcji OSP moim zdaniem tez mozna miedzy bajki wsadzic.
Oczywiscie sa jednostki(do ktorych byc moze nalezycie, nie wnikam) ktore maja duza liczbe roznorakich akcji w ciagu roku, jednak spora czesc OSP zalicza w rok tyle wyjazdow co niektore jednostki PSP w miesiac.
 Ewentualnie jesli juz zaliczaja wyjazd, to do powaznego zagrozenia jakim jest plama oleju....
Moim zdaniem to taki sam argument, jak ten ze znam prace aktora poniewaz ogladam filmy  -_-

Osobiscie, bedac na miejscu komendanta robiacego nabor, wolalbym kogos z odrobina pokory, ktory chce sie czegos nauczyc, i mozna go wyszkolic "pod siebie",  niz cwaniaka ktory wraz ze swoim OSP codziennie ratuje swiat.

Pozdrowienia dla "turboratownikow" z OSP  -_-

p.s Powyzszy post nie ma na celu obrazenia nikogo, ani wywolywania spiny.
Przedstawia inny, subiektywny punkt widzenia/

Sądząc po twych postach to opisałeś Siebie z wyjątkiem że nie jesteś ochotnikiem to skąd masz wiedzieć jak jest w osp?

Offline mateusz_998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 28, 2015, 10:07:14 »
Wolalbys wziac po rozmowie chlopaka ktory nie ma szkolen z osp?
 Wiesz co Ty mowisz? Jak idziesz na szkolke musisz miec kpp podstawowy technik bo tam od razu sa sluzby na podziale takze fakt komenda Cie przyjmie bez osp i kpp to musi zrobic Ci kurs za nim Cie wysle na szkolke a to koszty kpp z 1000 zl technik podstawowy tez pare zlotych takze dalej twierdzisz ze komendat bd wolal brac tego bez osp
? watpie :P no chyba ze jestes plecakiem to juz gratuluje przyjecia z samym C :)

Offline Bartosz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Potrzebuję porady! Praca w PSP. Co zrobić? Pomocy.
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 31, 2015, 01:10:42 »
Uważasz że wydanie na szkolenie osoby która przepracuje w Twojej firmie kilkanaście lat, kilku tysięcy jest takim kosztem?

Są tereny gdzie osp działa aktywnie, oraz aglomeracje gdzie nie ma jej w ogóle.  Są ludzie którzy mogą działać w osp bo mieszkają na tyle blisko i są tacy którzy nie mogą bo mieszkają daleko...
Jak wyobrażasz sobie aktywne działanie w akcjach mieszkając 30km od remizy? Bo działalność charytatywną można prowadzić zawsze, ale nikt takiej osoby na kurs nie wyśle.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2015, 02:47:40 wysłana przez Bartosz »