Autor Wątek: służba w PSP  (Przeczytany 1988 razy)

Offline goryl711

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
służba w PSP
« dnia: Maj 12, 2006, 19:53:09 »
witam
mam takie pytanie
czy mozna pelnic jakas fukcje w PSP bez szkonczenia szkoly pozarniczej?

slyszalem ze bez szkoly pozarniczej mozna byc stażystą w PSP to prawda?

prosze o odpowiedzi

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: służba w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2006, 18:33:09 »
Tak, jest możliwość przyjęcia człowieka "z ulicy". Zresztą coraz częściej komendy przyjmują tak ludzi do służby. Warunek: min. średnie, uregulowany stosunek do służby wojskowej, obywatelstwo polskie... oraz... trzeba być najlepszym w teście sprawności fizycznej... brane pod uwagę rownież jest.... prawo jazdy kategorii C, kurs pomocy przedmedycznej, kurs nurka... członkostwo w OSP itp....
Zostaje się "stażystą" ze stopniem "strażaka". Nastepnie jest się kierowanym na kurs szeregowców, po którym dostaje się stanowisko "młodszego ratownika", a po roku służby można otrzymać stopień "starszego strażaka". Po ok. 18 miesiącach (najkrócej) taki strażak może być skierowany na kurs podoficerski, po którym otrzymuje stopień "sekcyjnego", a także stanowisko ratownika. Po ok. 4 latach służby (dobrze nie pamiętam) mozna otrzymać stanowisko starszego ratownika/ratownika - kierowce. A jak się ma uprawnienia specjalistyczne.... ale to już inna sprawa :)
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline bartas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: służba w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2006, 19:38:33 »
Widze ze jestes dobrze zaorientowany:), mozesz mi tak saml wytlumaczyc jak to wyglada jezeli zostaje przyjety do strazy mam wyksztalcenie wyzsze techniczne, jak to mniej wiecej wyglada, dzieki za odpowiedz, pozdrawiam

strażak79

  • Gość
Odp: służba w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2006, 10:30:58 »
MisiaczekM napisałeś:

"Nastepnie jest się kierowanym na kurs szeregowców, po którym dostaje się stanowisko "młodszego ratownika",

W mojej jednostce stażystą jest się do momentu wysłania na Kurs Podoficerski (około 2,5 - 3 lata służby) i jeszcze się nie spotkałem aby ktoś z chłopaków dostał "młodszego ratownika" po kursie szeregowych.
Czy to oznacza że robią nas stażystów w wała?

pozdrawiam

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: służba w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2006, 11:04:13 »
MisiaczekM napisałeś:

W mojej jednostce stażystą jest się do momentu wysłania na Kurs Podoficerski (około 2,5 - 3 lata służby) i jeszcze się nie spotkałem aby ktoś z chłopaków dostał "młodszego ratownika" po kursie szeregowych.
Czy to oznacza że robią nas stażystów w wała?

Nie wiem czy robią Was w wała, bo to raczej zależy od Dowódcy jrg. Na przykładzie mojej jednostki chłopaki po kursie szeregowych, beących jeszcze na stażu, Dow. jrg wystąpił o skrócenie stażu, i skrócili im o ok rok, teraz dostali mł. ratowników i awans na st. strażaka.

Więc drogi prawne sa do tego, proponuje iśc do dowódcy i pogadac z nim o takiem możliwości.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: służba w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2006, 12:33:57 »
Staż zawsze można skrócić, ale zależy to tylko i wyłącznie od komendanta. Generalnie jednak staż trwa 3 lata i wcale po tym okresie nie ma obowiązku mianowania w służbie stałej. Jeżeli d-ca JRG napisze raport, że nie widzi delikwenta w jednostce, bo ....., to na ogół komendant sie do tego przychyla. A że komenda zainwestowała w strażaka, cóz czasami lepiej sie wycofać wcześniej, niż ciągnąć bezsensowna inwestycję.