Autor Wątek: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?  (Przeczytany 7227 razy)

Offline świder

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • 14 lat na podziale boj.
A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« dnia: Maj 12, 2006, 10:15:26 »
WITAM
jak to chłopaki jest u was?Unas mówi się że od 1 lipca moze się cos zmienic.Wiąze się to z utworzeniem 4 zm. dlatego sa różne opinie na ten temat,może to juz gdzies funkcjonuje?
tomasz

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2006, 10:03:58 »
Czarno widzę zmianę systemu dla podziału bojowego właśnie z racji konieczności utworzenia 4-tej zmiany. NIestety musi się to wiązać z dołożeniem etatów - a na to raczej się nie zapowiada (pomimo szumnych zapowiedzi).
No bo jak zrobić czwarta zmianę  ze stanu ogólnego jednostki 27 osób? Trzy zmiany po 7 strażaków i jedna 6 ??? A urlopy, a chorobowe, a sporadycznie wolna służba wynikająca z podliczenia godzin?

Offline stefan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2006, 15:53:53 »
mario68 ,piszesz że u Ciebie jest 27 osób na trzech zmianach i czwarta zmiana to byłby problem bo będzie wówczas po 7miu strażaków na 3 zmianach i 6ciu na jednej, czy tak? To odpowiedz mi mario68 ilu teraz faktycznie jest na służbach przy jak się domyślam i u Ciebie 50%owych stanach osobowych. Z moich wyliczeń wynika że w porywach jest was 5ciu !!!. To co pitolisz że przy czterech zmianach będziesz miał mało ludzi (oczywiście w porównaniu ze stanem obecnym). Przy czterech zmianach skończy się cała buchalteria wyliczania godzin, układania grafików, itd. Pozostaną tylko urlopy, ewentualne delegacje można przedyskutować, a chorować to ludzie mogą i teraz przy 50%. Ja optuje przy dwóch rozwiązaniach problemu stanów osobowych. Pierwszy to pozostawić 24/48 i płacić za nadgodziny przy obowiązkowej 1x10W w miesiącu, prawdę mówiąc mało realne przy obowiązującym kretyńskim i oszukańczym haśle "tanie Państwo", przy okazji pytanie, jak to państwo ma być tanie przy kolejnych wicepremierach i nowych ministerstwach? Drugie rozwiązanie to utwożenie właśnie IVtej zmiany, ale w systemie 24/72, pozostając przy etatach które istnieją w KM i KP. Jak wyliczam wyżej stany osobowe będą większe niż obecnie, a dodatkowy bonus dla podziału to jasność i przewidywalność systemu i mniejsza ilość dojazdów do pracy, co dla dojeżdżających kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów  ma bardzo duże znaczenie.
Jak widzicie mario68 i inni, nie ma co się bać IVtej zmiany pod warunkiem że będzie to system 24/72. Panowie strażacy z podziału bojowego PSP, miejmy rękę na pulsie by ktoś kto nie pracuje w podziale decydował za nas jaki system będzie dla nas najlepszy. Myślę że powołanie związku zawodowego pracowników podziału bojowego PSP było by nie głupim rozwiązaniem, widzę że wszystkie decyzje i rozwiązania podejmowane przez obecne związki, nie są dla nas dobre, w sprawie systemu pracy pewnie też tak będzie i jeśli będą forsować systemu 12/24/12/48 to związki, w podziale sobie przechlapią na amen. Ale to tylko moje zdanie(no i może jeszcze kilkunastu kolegów), skromnego strażaka z 20to letnim stażem, a co wy o tym sądzicie? Pozdrawiam

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2006, 16:46:10 »
Masz całkowitą rację. Ale to czysta teoria. Zapewne w swoich obliczeniach założyłeś, że przy 7-osobowej zmianie jednego strażaka masz zawsze na urlopie (bo wszyscy do kupy mają około roku urlopu), od czasu do czasu ktoś będzie miał godziny do odebrania, ktoś będzie na kursie, czy też najzwyczajniej w świecie się rozchoruje - ilu zostanie na zmianie? Czterech?
Też jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia systemu 24/72 - i to także z przyczyn, które podajesz. Ale nie można stwierdzić z całą odpowiedzialnością, że wprowadzenie go przy obecnych stanach osobowych uzdrowi ten bajzel z godzinami i nadgodzinami. Niestety (?!) zmiana systemu na 24/72  musi pociągnąć za sobą minimalne chociażby zwiększenie stanów osobowych. Jeżeli nie to znowu będziemy brnąć w nadgodziny bo strażak 2 zmiany będzie schodził ze służby po to żeby za dwa dni przyjść na 4 zmianę bo tam brakuje akurat ludzi.

Offline świder

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • 14 lat na podziale boj.
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2006, 17:08:14 »
witam
słuchajcie u nas na zmianie jest 12-13 osób.tak więc po utworzeniu 4 zm.stan będzie wynosił ok.9 os.to nie stanowi większego problemu ,założywszy że nie będzie dużo chorobowych i urlopów.Problem jest natury osobistej tzn. wiecie że człowiek będąc na jednej i tej samej zmianie przez 14 lat przywiązał się do niektórych osób i co ważniejsze wie co na kogo stać a tak ,to może byc że znowu od nowa.........przeciez jest tylu młodych ,którzy tak naprawde to niewiem nawet jak się nazywają.
a tak na marginesie u nas pracuje sie systemem co 3 i co 4 wolna,co wlicza się w urlop.nie wiem jak jest u was. ale w takim układzie jak jest teraz u nas jest tyle wolnego jak ja jeszcze nie pamiętam w swojej karierze.U nas optujemy raczej za pozostawieniem tego co jest i tak kasy nam nie daja tylko odbieramy nadgodziny.
tomasz

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2006, 18:06:39 »
U nas chłopaki też zbytnio bez zadowolenia powitali by zmianę systemu na 4-zmianowy. Oprócz swoich plusów (m.in. przewidywalność) to miałby jeden poważny minus - koniec z wolnymi pięciodniówkami dwa razy w miesiącu tak jak teraz!

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2006, 21:07:11 »
Świder, o czym ty mówisz chłopie. A jak cię przeniosą na inne stanowisko na inną zmianę to też będziesz narzekał, że zżyłeś się i nie chcesz? coś za coś, jak się chce mieć normalny czas słuzby to trzeba z czegoś zrezygnować. Przyznajcie, ze obecnie z 3 zmian zrobiło się praktycznie 6, bo 50% i tak jest nieobecnych. Ja też jestem zżyty jak cholera ze swoją zmianą, jestem z chłopakami już 7 lat (wcześniej pracowałem w innym województwie, potem w innej JRG.) Szczerze mówiąc to ze zmiany z przed 7 lat zostało mniej niż 30% chłopaków, wiadomo emeryturki. Kończąc - twój argument do mnie nie przemawia - jeżeli ma być 4 zmiana jestem za. Skąd inąd wiem, że żadne zmiany się nie szykują.
Pozdrawiam.

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2006, 00:26:59 »
:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:21:21 wysłana przez solosar »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2006, 09:45:41 »
Koledzy na zmiane systemu narazie niema co liczyć , bynajmniej w tym roku, ale jak "ćwierkaja wróbeliki", są dziwne przymiarki o ile nie zmienia przepisów do wprowadzenia systemu takiego w jakim pracuje już wiekszość PSK- 12/24/48 dla podziału . Ale ile w tym prawdy nikt niewie bo wieści docierające z komend różnego szczebla bywaja sprzeczne. Już słyszałem z ust sowjego k-ta ,że jak mi się system niebędzie podobał, to na moje miejsce czeka ponad 30 osób chetnych, a do zakładu przemysłowego bedę musiał dojeżdzać 6 dni w tygodniu po 20 km.
Na marginesie,  centrale ZZ mają nas w d...., już prawie czerwiec, a o pdwyższkach cisza , wolą oni za to walczyć o stopnie oficerskie . Jak tak dalej bedą robić to strona służbowa po cichu wprowadzi wiele niekorzystnych zmian głównie dla nas  ludzi podziału.  :wacko:
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2006, 14:27:23 »
Cytuj
Na marginesie,  centrale ZZ mają nas w d...., już prawie czerwiec, a o pdwyższkach cisza
A może wypadałoby najpierw sprawdzić http://www.skpnszz.org/comment.php?comment.news.74 ??
Nie, chyba wygodniej jest odrazu ponap...ć .....

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2006, 20:44:06 »
Gedeon zgadzam się.Lepiej najpierw poczytać.
Jeżeli zaś chodzi o temat główny
Jedyne rozwiązanie to 4 zmiana i to jak najszybciej.Obecny układ to tragedia, szczególnie dla młodych.
Mam nadzieję że jak wszyscy rozdadzą sobie medale w związku z Dniem "Prawdziwego " Strażaka to ktoś zainteresuje się tym co dzieje się na podziale i podejmie rozsądne decyzje o wprowadzeniu systemu 24/72.
Pozdr
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline bodek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2006, 20:34:22 »
cześc wszystkim!
Sam jestem podziałowcem i znam doskonale problem nadgodzin. Pisze ktoś tam że jeśli nie wybierze do końca czerwca to mu przepadną .
Jakim prawem ja się pytam ?
Skoro nadgodziny wypracowane nie przepadną  pracownikom komendy to czego mają nam przepaść?
Co to my jesteśmy mniej uprzywilejowaną grupą ?
Myślę że problem nadgodzin  można by rozwiązać bardzo prosto.
Wiem że na nic nie ma pieniędzy  i nigdy nie będzie , ale prostrzym by było wypłacić  za nadgodziny ( ustaloną wcześniej stawkę godzinową ) aniżeli zatrudniać czwartą  zmianę , co zresztą jak wszyscy wiemy wiąże się z o wiele większymi  wydatkami budżetowymi.
Ale ciężko z tym będzie , robią wszystko co tylko im do głowy wpadnie naginają stany do granic możliwości , próbują z biur ludzi przenosić ( co zresztą nie ma sensu bo oni wypracowują dodatkowe nadgodziny dla siebie  i jak się mówi mają odbierać po miesiącu czerwcu , gdzie sens i logika? , jedni mają się wyczyścić z nadgodzin na siłę a innym wolno mieć ... ciekawe prawda?)
No cóż tak już to jest .
Pozdrawiam wszystkich !
cześć




Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2006, 18:56:44 »
"§ 10. 1. Czas wolny od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu, pod warunkiem wykorzystania urlopu w okresie rozliczeniowym.
2. Czas wolny, o którym mowa w ust. 1 strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić."
w jaki sposób mogą nadpracowane godziny przepaść - należy je wykorzystać w najbliższym okresie rozliczeniowym !! :wacko:
Pozdr
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline nasygnałach

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 23, 2006, 05:43:16 »
UWAGA ! WYPOWIEDŹ SARKASTYCZNA
Proponuję pagery i dyżury np. w miejscu gdzie zwykle dorabiamy i wdzięczymy sie do lepszego pracodawcy - np. kierownika hipermarketu, dyrektora zakładu pracy,Pani Kowalskiej, kursanta itp . Nie będziemy narażeni przez ok. 6 razy w miesiącu na obelgi ze strony naszych przełożonych, wyzyskiwanie i poniżanie .Taniej dla Nas (bo nie dojeżdżamy i nie dochodzimy) taniej dla  państwa i podatników bo nie muszą utrzymywać tych luksusowych pensjonatów-strażnic i kupowac samochodów po 800 tys. złotych  którymi  nie można wyjechac do zdarzenia bo  strażaków jest  5  na zmianie  itd. .
Za te pieniądze które nam płacą i śmieszne przywileje które nam dano  nic więcej nie da się wymyślić .
Zwalniajmy sie masowo ze służby i wyjeźdżajmy np. do Iralndi,Norwegi, Holandi, Angli, Włoch,Peru, Kolumbi,USA  itd. .
Może sie w końcu nasi przełożeni opamiętają. Gdzie znajdą takich fachowców z nabytym (nie mylic z zdobytym) wyższym wykształceniem  w specjalnościach niezwykle potrzebnych w PSP?

Offline arbelt

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2006, 19:14:01 »
Ostatnimi czasy Nasz Komendant poinformowal nas ze ma byc wprowadzona czwarta zmiana, najprawdopodobniej w terminie od 1 lipca. Narazie nas przerazil ze wzgledu na to jaki system chce wprowadzic KW a mianowicie 12/24/12/48. Z tego co wiem a chyba dobrze zrozumialem "Naszą USTAWE"  jakby nie było funkiel nówka, to o tym jaki ma byc to system decyduje KM czy KP w porozumieniu z zalogą. wszyscy sa raczej za 24/72. A i u nas da sie to zrobic nawet bez przyjmowania nowych bo jest nas po 28 na zmianach odejdzie po 7 i bedzie po 21 liczyc 4 na urlopach czy zwolnieniach jednocześnie i da sie rade bo teraz jest nas po 15 to zawsze bedzie tych 2 wiecej niz teraz.
no no no..... PKP...........
nie wiem, nie umiem, nie pomogę

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 25, 2006, 15:16:16 »
jasno nalezy powiedziec ze system 24/48 i 10 wolna był najlepszy.To co jest teraz to jest niedopomyslenia, obecny system łamie wiele zasad chocby bhp, czy skutecznego przeprowadzenia działań/ nie mowie o zbieraniu os, lub plamy oleju/. Tn system powoduje utrate fachowosci w naszej dziedzinie zajecia przeprowadzane sa dla 50% stanu załogi na spradzianchc podsumowujacych miesiac szkolenia nie wiadomo jakie pytania pisac skoro wiekszosc omineła 50% tematów. Musimy spostrzec że zmiana tego systemu rozwaliła naszą spojnosc spojnosc podziału. Młodzi strazacy przychodzacy w podział nie sa w stanie nabyc takiej wiedzy jak za systemu 24\48 kiedy byli oni w słuzbie 9 dni z kolei teraz to co zapamietaja unika im szybko skoro raz sa a raz ich nie ma.
Mam pytanie czy gdzies w kraju po zmianie systemu dla podziału wprowadzono równiez jakies zmiany czy przesuniecia ludzi w biurze????

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 25, 2006, 23:19:31 »
Witam
A nie przyszło Ci do głowy, że system jest dobry, bo nareszcie wszyscy pracują po tyle samo godzin?
Za problemy o których piszesz winna jest polityka kadrowa, tzn zbyt mało etatów.
Ja w każdym bądź razie nie zamierzam naginać 216h miesięcznie bo ktoś nie zauważa problemu etatów.
Owocnych przemyśleń.
Pozdrawiam.

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2006, 20:58:13 »
Polityka kadrowa a może pozostawic poprzedni system 24/48 lecz za nadgodziny płacic moze to by było bardziej rozsadne w innnych krajach uni pracuja znacznie dłuzej i niech mi nikt nie mówi że to unia od nas wymaga. Za to co teraz sie dzieje w strazy na podziale za takie stany osobowe ktos powinien siedzieć.!!!!!!!!!!!!!

strażak79

  • Gość
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 31, 2006, 10:42:09 »
ja pracuję dopiero pół roku i wszystkich kolegów ze zmiany poznałem dopiero po 3 miesiącach bo się ciągle mijaliśmy. System 24/48 z założenia jest dobry i tak jak w moim przypadku jestem za płaceniem godziwych nadgodzin. Wolę co 48 godzin chodzić do pracy i mieć za to płacone niż kombinować gdzieś po służbie żeby dorobić i nie marnowac wolnego czasu. Gdyby płacili to na zmianie mielibyśmy ludzi a nie resztki pracujące na granicy bezpieczeństwa.  Co z tego że zmiana liczy 20 osób skoro na służbie jest nas 9-10 a musimy obsadzidź 3 auta. Nie chcę myśleć co będzie jak jednocześnie wyjadą wszystkie 3 a jeszcze będzie potrzeba zadysponowania podnośnika i cysterny.
Dodatkowo nowy pomysł komendanta to aby chłopaki z podziału ciągneli służby na PSK zamiast biurowców bo oni mają duzo pracy i jak im rozliczyć nadodziny.
Tak więc wolne służby, urlopy, chorobowe, słuzba na PSK, kursy itp w znaczny sposób "podnoszą" wartość bojową zmiany

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 31, 2006, 12:59:13 »
Witam.
Klon napisał:
Cytuj
jasno nalezy powiedziec ze system 24/48 i 10 wolna był najlepszy.To co jest teraz to jest niedopomyslenia, obecny system łamie wiele zasad chocby bhp, czy skutecznego przeprowadzenia działań/ nie mowie o zbieraniu os, lub plamy oleju/. Tn system powoduje utrate fachowosci w naszej dziedzinie zajecia przeprowadzane sa dla 50% stanu załogi na spradzianchc podsumowujacych miesiac szkolenia nie wiadomo jakie pytania pisac skoro wiekszosc omineła 50% tematów. Musimy spostrzec że zmiana tego systemu rozwaliła naszą spojnosc spojnosc podziału. Młodzi strazacy przychodzacy w podział nie sa w stanie nabyc takiej wiedzy jak za systemu 24\48 kiedy byli oni w słuzbie 9 dni z kolei teraz to co zapamietaja unika im szybko skoro raz sa a raz ich nie ma.
Mam pytanie czy gdzies w kraju po zmianie systemu dla podziału wprowadzono równiez jakies zmiany czy przesuniecia ludzi w biurze?? 


Małe pytanko..........o jakim systemie Ty piszesz....możesz sprecyzować w jakim systemie pracujesz obecnie?

Pozdrawiam.

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: A CO ZE ZMIANą SYSTEMU DLA PODZIAłU?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 07, 2006, 09:53:52 »
Klon widziałeś gdzieś te pieniądze za nadgodziny ?? :wacko:
Pieniądze są dla innych którzy strajkują a nie dla tych którzy mogą protestować !! ^_^
Pozdrawiam !!
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!