Autor Wątek: co po aspirantce ?  (Przeczytany 17043 razy)

Offline mateuszzsps12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
co po aspirantce ?
« dnia: Listopad 05, 2015, 12:07:19 »
Jak myślicie lepiej iść na ratownictwo medyczne po 1 roku aspirantki czy czekać na główną zaocznie aż Ci komendant pozwoli ? Bo wydaje mi sie ze ciężko będzie żeby odrazu wyslal na glowna ?

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2015, 13:17:53 »
Popatrz na finanse, licencjat 3 lata, magisterka 1,5 roku i do tego jakbyś myślał o oficerskim stopniu to jeszcze 1,5 roku SGSP zaocznie. Te 4,5 roku cywilne musisz płacić sobie sam i z reguły semestr to koszt rzędu ponad 2 tysiące. Jeśli masz szanse na SGSP w ciągu 3 lat to może warto poczekać niż płacić duże pieniądze. Tematu różnicy inżyniera po SGSP 1,5 rocznym SPO nie poruszam.  Jeśli coś źle powiedziałem to proszę o sprostowanie przez osoby mające większą wiedzę w tym temacie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2015, 14:01:59 »
Po aspirantce wskazane jest uzupełnić braki, które przez system kształcenia złapało się już na szkole, zapoznać się ze specyfiką jednostki, rejonu, specjalizacjami, jeśli takowe macie i oklepać się z robotą. Później powinno myśleć się o szeroko pojętej karierze.

Tematem nr jeden wśród rozmów kadetów trafiających na praktyki (kilka miesięcy przed promocją) do różnych JRG nie jest to, co czeka ich w służbie na danej jednostce a to, czy "stary puści na główną i zapłaci za nią". Nie tędy droga, tym bardziej, że tylko co któryś jest w stanie pokazać jakiekolwiek zainteresowanie i zaangażowanie podczas tych nastu służb. Niektórych wręcz trzeba siłą zmuszać co wystawienia nosa poza sypialnię.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2015, 14:17:52 »
Popieram sheldona bo bardzo trafnie opisał problem kariery po SA, jeśli mogę to proszę też o dokładniejsze wytłumaczenie mojej wiadomości. Być może też jestem niedoinformowany w tej tematyce.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2015, 14:33:20 »
Nikt Ci nie odpowie co lepiej. Każdy może mieć tylko swoją sugestię. Za dużo jest niewiadomych, widzimisię komendanta, zmieniające się przepisy. Pójdziesz na licencjat to możesz stracić hajs i go nie wykorzystać.. a z drugiej strony 01 może stwierdzić, że się nie rozwijasz i Ci nie zależy.. Moje zdanie to kształć się.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 218
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2015, 16:18:42 »
po aspirantce kolego proponuje zameldować się w Jednostce i wziąć się do normalnej roboty. a z czasem sam podejmiesz decyzje co dalej. Ale niestety w głowach wam nakładli już w szkole że jesteście przyszłością PSP kwiatem pożarnictwa i skutek jest tego taki że jeszcze nie zaczeliście "normalnej" pracy a już myślicie o "wielkiej" karierze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2015, 16:31:46 wysłana przez seksyjny »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2015, 16:30:28 »
Najpierw odpowiedz sobie, czy do PSP wstąpiłeś żeby pomagać ludziom, czy żeby robić karierę?

zyraf

  • Gość
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2015, 16:42:39 »
A ja go w jakimś stopniu rozumiem - również nie lubię stać w miejscu i planuję się rozwijać.  W pytaniu o przyszłość i możliwości nie ma nic złego.

Ja dostałem się z naboru więc zaczynam od zera - śmigania na szmacie. Co nie zmienia faktu, że z czasem liczonym w latach biorąc pod uwagę moje wykształcenie będę starał się załapać na aspirantkę. I to, że teraz o tym myślę nie przeszkadza mi w uczeniu się podstaw zawodu jaki będę lada moment wykonywał.
Gorzej jak myślenie o przyszłości tak bardzo absorbuje, że aktualna robota nie idzie - wtedy można pyszczyć.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2015, 16:44:35 »
No niestety, kolego - bardzo często wygląda to tak, jak napisałeś w ostatnim zdaniu. Stąd moje uczulenie na tego typu pytania i rozkminy.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2015, 19:19:11 »
od stycznia powstają w jednostkach powiatowych i miejskich stanowiska dla ratowników medycznych. W jednej z komend z terenu województwa będzie niedługo nabór na całe województwo.
Jeżeli myślisz żeby iść na ratownika medycznego (ja tez studiuje już to) to według mnie bardzo dobry pomysł. Aspekt dalszego rozwoju w PSP będzie oczywiście, bo obecnie dąży się do tego żeby na każdej zmianie było 2 ratowników medycznych więc szkoła warta jest( czy za tym kasa jakaś pójdzie nie wiadomo). A po takiej szkole możesz sobie jeszcze iść na kartki pracować czy cokolwiek.
A jak pójdziesz na SGSP, no cóż, tutaj są zdania bardzo podzielone. Musisz sam się zastanowić co dla Ciebie będzie bardziej opłacalne i ile masz kasy w chwili obecnej, bo szkoła medyczna też nie należy do takich

Offline siema

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2015, 21:09:03 »
Madmax nie pierdziel , że ty tylko na strażaku, bo jeśli tak to jesteś ......no właśnie kim?
Nie popełnij mojego błędu ja byłem przyjęty na SG ale po co pomyślałem skoro są cywilne a Warszawa daleko. I co dziś mam?. No nic.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 05, 2015, 21:32:06 »
Nie, nie jestem na strażaku, parę awansów w stopniu już miałem, w grupie też, ale ciągle pamiętam po co wstąpiłem do służby i staram się być strażakiem nie tylko od 8 do 8, od dzwona do dzwona, ale ciągle :straz:

Offline Novvy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2015, 21:38:32 »
od stycznia powstają w jednostkach powiatowych i miejskich stanowiska dla ratowników medycznych. W jednej z komend z terenu województwa będzie niedługo nabór na całe województwo.
Już takowy nabór jest: Legionowo, stażysta/ratownik medyczny. Posiadanie tytułu rat. med. jest wymogiem koniecznym.
Jest informacja w ogłoszeniu, że pozytywne przejście naboru daje możliwość ubiegania się o przyjęcie do innych jednostek PSP.

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2015, 22:48:56 »
Tak tak to właśnie miałem na myśli.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2015, 07:48:38 »
od stycznia powstają w jednostkach powiatowych i miejskich stanowiska dla ratowników medycznych. W jednej z komend z terenu województwa będzie niedługo nabór na całe województwo.
Bajki w tym momencie opowiadasz. Przyszłość pokaże, a dodatkowo stanowiska te wg. projektu który masz na myśli maja niskie grupy.
Jak myślicie lepiej iść na ratownictwo medyczne po 1 roku aspirantki czy czekać na główną zaocznie aż Ci komendant pozwoli ? Bo wydaje mi sie ze ciężko będzie żeby odrazu wyslal na glowna ?
Przede wszystkim w PSP jak do tej pory jedyna szkoła po której nie wymaga sie dodatkowych podyplomówek to SGSP. Tak więc tylko ona wchodzi w grę.  Jednak nie rozumiem tego że chcesz odrazu po SA iść do SGSP. Pamiętaj o kosztach czasem warto poczekać i załatwić sobie finansowanie z KM/KP.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 06, 2015, 09:09:14 »
Nabór już jest ogłoszony wiec jakie bajki ? Wejdź sobie na stronę komendy wojewódzkiej PSP w Warszawie i przeczytaj.  Póki co nie wiadomo jakie to bedą grupy ale docelowo taka osoba bedzie mogła być koordynatorem medycznym na terenie powiatu. Ale wydaje sie to stanowsko być bardzo rozwojowe

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2015, 09:14:20 »
Nabór już jest ogłoszony wiec jakie bajki ? Wejdź sobie na stronę komendy wojewódzkiej PSP w Warszawie i przeczytaj.  Póki co nie wiadomo jakie to bedą grupy ale docelowo taka osoba bedzie mogła być koordynatorem medycznym na terenie powiatu. Ale wydaje sie to stanowsko być bardzo rozwojowe
Żartujesz? Koordynator to funkcja jak narazie tylko tytularna nie ma w obecnych przepisach takiego stanowiska (wynika tylko z "Zasad rat med") ! A z projektu wynikało że to będzie 8 grupa wiec najniższa z możliwych grupa oficerska wiec twoim zdaniem rozwojowa?
Poza tym nie myślisz że gdyby istniał taki wymóg to wszystkie komendy w kraju wpisywały by ten wymóg jako konieczny?
PS> przeczytałem nabór i to nie jest na żadnego koordynatora tylko na starszego ratownika.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2015, 09:21:36 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2015, 09:35:16 »
Czas pokaże czy się opłaca/opłacało zostać Ratownikiem Medycznym czy też nie. Zawsze jest to jakaś możliwość dodatkowego dorobienia. Wszystko zmierza ku temu by PSP przejęła działania RM lub w znacznym stopniu ich odciążyła - przynajmniej ja tak to widzę.
 :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 06, 2015, 09:39:02 »
Czas pokaże czy się opłaca/opłacało zostać Ratownikiem Medycznym czy też nie. Zawsze jest to jakaś możliwość dodatkowego dorobienia. Wszystko zmierza ku temu by PSP przejęła działania RM lub w znacznym stopniu ich odciążyła - przynajmniej ja tak to widzę.
 :straz:
Jeśli zaczynasz w straży z poziomu stażysty to na pewno ratownictwo medyczne jest dobrym wyborem, o ile czegoś sie nauczysz i masz dyplom dobrej uczelni.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2015, 09:41:34 »
Dasz jakiś link gdzie jest opisane ze to Max 8 grupa ?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2015, 10:08:03 »
Czas pokaże czy się opłaca/opłacało zostać Ratownikiem Medycznym czy też nie. Zawsze jest to jakaś możliwość dodatkowego dorobienia. Wszystko zmierza ku temu by PSP przejęła działania RM lub w znacznym stopniu ich odciążyła - przynajmniej ja tak to widzę.
 :straz:
Jeśli zaczynasz w straży z poziomu stażysty to na pewno ratownictwo medyczne jest dobrym wyborem, o ile czegoś sie nauczysz i masz dyplom dobrej uczelni.

To prawda, choć nie można wykluczyć tego, że za kilka lat nie będzie większych z tego profitów nie tylko dla stażysty. Wszystko się zmienia.
 :straz:

Offline łogień

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2016, 21:39:40 »
Podnoszę trochę temat  :straz:
Jestem tu nowy, kończę aspirantkę w tym roku i chcę się dalej kształcić. Wiem, że w najbliższych latach nie mam możliwości studiowania na SGSP.
Czy warto zrobić jakiegoś inżyniera i później myśleć o SPO? Czy warto cokolwiek innego studiować niż SGSP  pod kątem PSP?  :szalony:
SGSP to wiadomo, wydatek ogromny.....
Ratownictwo medyczne nie wchodzi w grę

forward

  • Gość
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 13, 2016, 22:12:55 »
Koledzy temat jest prosty jak dla mnie. Zaoczna SGSP to jakieś 40-50 tys z tego co mi mówili studenci ile ich wyniosło inż. więc według mnie jeśli nie planujesz kariery na biurze to najlepiej sobie załatwić z komendantem żeby zapłacił. Jak na jednostce rzeczywiście brakuje oficerów to będzie zainteresowany i ty na tym zyskasz. Jak sobie zrobisz to nie dość że wyjexxbiesz kupę kasy to możliwe że będziesz tylko siedział na zastępu nic z tego nie będziesz miał i ogólnie dołączysz do wielu  na tym forum co będą pisali jak ich straż skrzywdziła. Zmierzam do tego że często na jednostkach jest kupa oficerów a aspiryny mają jakieś zapędy na karierę. To co teraz się dzieje ze stopniami i stanowiskami to jakiś cyrk aspitrant na stanowisku ratownika  a oficer na aspiranckim. A ty rób jeszcze za swoją kasę ASPIRANTY stan umysłu
Co do ratownika medycznego to poczekaj aż będą przepisy stanowiska i grupy i wtedy się zastanów czy się opłaca. Czy nie lepiej zrobić prawko na busy i dorobić 2 tys zamiast inwestować kupę kasy zęby dostać 500zł. I znowu niezadowolony, bo miało być inaczej. Nie zdziwiłbym się jakby się z tych ratowników wycofali...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2016, 22:19:27 wysłana przez forward »

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 13, 2016, 22:52:02 »
Może temat jest prosty, ale widzę, że nie masz pojęcia w temacie. Jeśli gadać bez sensu to lepiej zamilknąć. Załatwić z Komendantem żeby zapłacił, o czym ty gościu w ogole mówisz? Zresztą widzę ze nie wiesz ze teraz KM/KP kieruje na szkole wiec i płaci.
Komendant dzisiaj nie ma oficerów, a za chwile może mieć wiec to pojecie względne- ktoś może przyjść po dziennej czy zaocznej albo spo. Kolejna sprawa, dzisiaj jest dowodca zastępu a za kilka lat będzie dowodca zmiany, powoli wszystko ale trzeba patrzeć do przodu a nie myslec o dniu dzisiejszym bo to blad z zalozenia. Nie mowie ze każdy ma być oficerem ale trzeba walczyc. Jak nie ty to ktoś.
dorabiać można ale najpierw realizujemy swoje marzenia a dopiero później inne kwestie. Każdy podchodzi do strazy inaczej wiec wyluzuj... nie mowie ze trzeba być zapalonym członkiem osp bo to tez nie zdrowe ale patrzmy do przodu...

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: co po aspirantce ?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 13, 2016, 23:38:17 »
Koledzy temat jest prosty jak dla mnie. Zaoczna SGSP to jakieś 40-50 tys z tego co mi mówili studenci ile ich wyniosło inż.
A moich wyniosło mniej więcej połowę tego. Widocznie studenci, z którymi rozmawiałeś mieli inne wydatki, na cele niekoniecznie związane z nauką. Szybka kalkulacja kosztów utwierdza mnie w tym przekonaniu.
Cytat: forward
więc według mnie jeśli nie planujesz kariery na biurze to najlepiej sobie załatwić z komendantem żeby zapłacił
Nie bardzo rozumiem tą implikację. Mógłbyś rozjaśnić?
Cytat: forward
Jak sobie zrobisz to nie dość że wyjexxbiesz kupę kasy to możliwe że będziesz tylko siedział na zastępu nic z tego nie będziesz miał i ogólnie dołączysz do wielu  na tym forum co będą pisali jak ich straż skrzywdziła
Czyli jak sobie zrobisz, to może się zdarzyć, że będziesz tylko "siedział na zastępu". A jak sobie nie zrobisz, to będziesz miał tego niemalże pewność.
Cytat: forward
Zmierzam do tego że często na jednostkach jest kupa oficerów a aspiryny mają jakieś zapędy na karierę. To co teraz się dzieje ze stopniami i stanowiskami to jakiś cyrk aspitrant na stanowisku ratownika  a oficer na aspiranckim. A ty rób jeszcze za swoją kasę ASPIRANTY stan umysłu
A tutaj przykro mi, ale na takim poziomie nie zamierzam prowadzić dyskusji.
Cytat: forward
Co do ratownika medycznego to poczekaj aż będą przepisy stanowiska i grupy i wtedy się zastanów czy się opłaca. Czy nie lepiej zrobić prawko na busy i dorobić 2 tys zamiast inwestować kupę kasy zęby dostać 500zł.
Jako, że dosyć mocno siedzę w tym akurat temacie, mógłbym prosić o źródełko tych rewelacji o 500zł?



A wracając do odpowiedzi na pytanie kolegi łogień - tak, warto. Na dzień dzisiejszy, po nowelizacji kilku przepisów, najlepsza perspektywa to cywilnie SGSP, inżynieria bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego na WIBP. A ogrom wydatków - weź kalkulator, i policz jeszcze raz, tym razem dokładniej, bo SGSP to jedna z tańszych uczelni w tym pięknym kraju.
A zresztą, co ja będę się produkował... UCZYĆ SIĘ ZAWSZE WARTO :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2016, 23:43:32 wysłana przez Oxandrolon »