Autor Wątek: Zmiany kadrowe w PSP  (Przeczytany 2796491 razy)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3550 dnia: Październik 25, 2023, 18:45:36 »
Ja tam nie wierzę że odwołają choćby jednego wojewódzkiego. Przecież to są strażacy best of the best, najlepsi z najlepszych. Ich wiedza i kompetencje na pewno ich obronią.
Pawlak będzie teraz zarządzał z Hołownią także jazda bez trzymanki 😂 w razie problemów zawsze można się rozpłakać i problemy znikną 😉😂  czekam na powrót dzienniczków ucznia  Leśnego 🤐😢
W tamtym czasie też się śmiałem z tych dzienniczków. Po pewnym czasie jak zobaczyłem turboawanse po kilkumiesięcznych "przeszkoleniach" oficerskich podczas gdy innym ta droga zajmowała kilka lat to zatęskniłem za tymi dzienniczkami. Podobnie jak z maksymalnie obniżonymi wymaganiami na stanowiska. W jednej chwili pożałowałem kilku lat ciężkiej pracy żeby przejść drogę do oficera podczas gdy poprzeskakiwali mnie aspiranci z nadania partyjnego. Także pożyjemy zobaczymy każda opcja ma swoich zwolenników i przeciwników.

W punkt. Teraz S się zastanwia jak zachęcić ludzi do ZSI. Sami zrobili problem, a teraz będą go rozwiązywać 😅 chyba że szybciej przyjdzie nowy przepis, niż S znajdzie receptę na szkoły.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3551 dnia: Październik 25, 2023, 18:53:17 »
W punkt. Teraz S się zastanwia jak zachęcić ludzi do ZSI. Sami zrobili problem, a teraz będą go rozwiązywać 😅 chyba że szybciej przyjdzie nowy przepis, niż S znajdzie receptę na szkoły.
Jest już w ZZ zamiana jednego rozporządzenia które decyduje o liczbie miejsc na ZSI i spadnie ona z 225 do 150  :wacko: I przepisu zmieniać nie trzeba  :rofl:
I uwaga nius będzie służba kandydacka dla ratowników medycznych od roku akademickiego 2024/2025
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Wilson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3552 dnia: Październik 25, 2023, 20:01:16 »
Ja tam nie wierzę że odwołają choćby jednego wojewódzkiego. Przecież to są strażacy best of the best, najlepsi z najlepszych. Ich wiedza i kompetencje na pewno ich obronią.
Wg moje wiedzy nie odwołają żadnego.

Jesteś pewien tego co Piszesz ? Stawiam dolary przeciwko orzechom że do Świąt będzie przeciąg na górze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3553 dnia: Październik 25, 2023, 20:08:26 »
Jesteś pewien tego co Piszesz ? Stawiam dolary przeciwko orzechom że do Świąt będzie przeciąg na górze.
https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/powyborcza-polska-jak-wyglada-proces-powolania-rzadu/
Przy maksymalnych możliwych terminach opozycja powoła rząd 26 grudnia przy minimalnych około połowy grudnia a jakoś mi się wydaje, że wojewodowie będą powołani nieco później (bo musi być minister administracji) a bez ich opinii nie da się odwołać KW...
PS. a jeszcze tryb powołania wojewodów  :wacko: No i pytanie czy minister musi być zaprzysiężony  :straz:
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2023, 20:12:36 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3554 dnia: Październik 25, 2023, 20:33:41 »
01 policjantów już wstępnie podał datę dymisji, a wraz z nim część wojewódzkich. Jakoś nie czekają na odwołania przez nowy rząd. Na co mają czekać? Przecież lepiej odejść z wysokiego stołka, niż po odwołaniu.

Offline pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3555 dnia: Październik 25, 2023, 20:52:51 »
Jesteś pewien tego co Piszesz ? Stawiam dolary przeciwko orzechom że do Świąt będzie przeciąg na górze.
https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/powyborcza-polska-jak-wyglada-proces-powolania-rzadu/
Przy maksymalnych możliwych terminach opozycja powoła rząd 26 grudnia przy minimalnych około połowy grudnia a jakoś mi się wydaje, że wojewodowie będą powołani nieco później (bo musi być minister administracji) a bez ich opinii nie da się odwołać KW...
PS. a jeszcze tryb powołania wojewodów  :wacko: No i pytanie czy minister musi być zaprzysiężony  :straz:

Ale jak strażak składa składa wniosek o zwolnienie w terminie 3 miesięcy przed to komendant główny może to rozpatrzeć dziś i dać decyzję że zwalnia z dniem np. 20 stycznia 2024. Wiec czy jest potrzeba czekać na nowego Ministra i Wojewodę wprzypadku komendantów wojewódzkich? Myślę że obecni mogą to zaopiniować. Czy źle myślę?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3557 dnia: Październik 25, 2023, 21:31:44 »
https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/trzesienie-ziemi-w-policji-odejscie-kierownictwa-moze-spowodowac-chaos/x096pqt,79cfc278
Kolejne artykuły der Onet  :wacko:
Jak tak bardzo Onetowi zależy na bezpieczeństwie państwa to zamiast siać panikę w artykułach niech się zajmą tym że już niedługo Bruksela będzie sterować wszystkimi aspektami naszego państwa . Tak się rozwala państwowość 😕 ale co tam za garść srebrników napiszą wszystko  :-\

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3558 dnia: Październik 25, 2023, 22:09:45 »
https://www.onet.pl/informacje/onetwarszawa/trzesienie-ziemi-w-policji-odejscie-kierownictwa-moze-spowodowac-chaos/x096pqt,79cfc278
Kolejne artykuły der Onet  :wacko:
Jak tak bardzo Onetowi zależy na bezpieczeństwie państwa to zamiast siać panikę w artykułach niech się zajmą tym że już niedługo Bruksela będzie sterować wszystkimi aspektami naszego państwa . Tak się rozwala państwowość 😕 ale co tam za garść srebrników napiszą wszystko  :-\
kolego młody13
   Onet ma właściciela z niemiec czyli koncern medialny axelringerspring i na pierwszym miejscu u nich jest to co przychodzi z centrali jako wykładnia. Redaktor naczelny p. Węglarczyk (chyba) w wielu aspektach ma g..no do powiedzenia. Obserwuję od wielu lat zarówno onet jak i wp i interię i wiele razy narracja onetu znacznie się różniła od konkurencji mówiąc oględnie na niekorzyść spraw fundamentalnych i ważnych dla Polski szczególnie na arenie UE. To jest chyba jeden z najjaskrawszych przedstawicieli obrony racji stanu .... ale nie Polski, a czy niemieckiej ? Trzeba sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie.
pozdrawiam

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3559 dnia: Październik 25, 2023, 22:46:54 »
Bardziej mi chodzi o to że wytyczne i planowanie ,wszelkie zmiany będą narzucane odgórnie z Brukseli , żebyśmy się kiedyś nie obudzili z ręką w nocniku a naszymi przełożonymi będą zagraniczni ministrowie . Pozdrawiam  :straz:

Offline man

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3560 dnia: Październik 25, 2023, 22:57:08 »
Jutro w południe będzie 8-rocznica założenia tego wątku.....

[załącznik usunięty przez administratora]

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline mikesh998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3561 dnia: Październik 25, 2023, 23:21:15 »
Jutro w południe będzie 8-rocznica założenia tego wątku.....

8 lat, a to wciąż aktualne :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3562 dnia: Październik 26, 2023, 06:18:01 »
Jutro w południe będzie 8-rocznica założenia tego wątku.....
I dla mnie oczywistym jest tak jak 8 lat temu, że teraz będzie tak samo.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3563 dnia: Październik 26, 2023, 06:57:41 »
W punkt. Teraz S się zastanwia jak zachęcić ludzi do ZSI. Sami zrobili problem, a teraz będą go rozwiązywać 😅 chyba że szybciej przyjdzie nowy przepis, niż S znajdzie receptę na szkoły.
Jest już w ZZ zamiana jednego rozporządzenia które decyduje o liczbie miejsc na ZSI i spadnie ona z 225 do 150  :wacko: I przepisu zmieniać nie trzeba  :rofl:
I uwaga nius będzie służba kandydacka dla ratowników medycznych od roku akademickiego 2024/2025

No zobaczymy jak to będzie za nowej władzy, czy S dalej będzie taka hop do przodu ze wszystkim 😉

@mlody13 a myślisz że PiS blokował by te decyzje z Brukseli? Czy byłoby tak jak z zakazem sprzedaży samochodów od 2035, podpisujemy w Brukseli co leci, a potem w Polsce mówimy, że będziemy z tym walczyć? Ogólnie instytucja UE robi się co raz bardziej chora i niekorzystna dla zwykłego obywatela.

Offline matW

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3564 dnia: Październik 26, 2023, 09:06:52 »
Ja myślę, że S w końcu zacznie być hop do przodu i nie będzie ustępować rządzącym.

Offline ww112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3565 dnia: Październik 26, 2023, 09:58:05 »
Jak czytam te wpisy o niemieckich onetach i innych złych mediach to mi ręce opadają (szkoda że nie przeszkadza nikomu to co robią serwisy prawicowe). Każdy kto ma choć odrobinę zdrowego rozsądku wie, że WSZYSTKIE media kłamią i przedstawiają te same fakty w sposób wygodny dla różnych frakcji. Chcecie mieć pewność co do przekazywanych informacji – zainteresujcie się. Przeczytajcie coś więcej niż jeden artykuł w takim czy innym serwisie. No i myślcie!
Zmiany kadrowe – będą, bo muszą być. Takiego upolitycznienia jak jest obecnie w naszej formacji jeszcze nie było (wiem co piszę – mam przegląd od końcówki lat 90tych). To jak zachowywało się kierownictwo zakrawa o kryminał – kampania wyborcza za pieniądze podatników w podobno apolitycznej instytucji. Za to jeżdżenie po komendach i pier… głupot jak to jest dobrze (no i wiecie dzięki komu, ale ja wam nie mówię na kogo głosować) i że na wszystko są środki, gdzie na co dzień strażak słyszy i odczuwa bezpośrednio że kasy nie ma, powinni panowie odpowiedzieć osobiście, nie instytucjonalnie. Takiego wykorzystania naszej formacji do celów politycznych w okresie kampanii nie było nigdy. Pominę turboawanse pana generała i kilku innych, wybitnych jednostek, bo mimo tego że są policzkiem dla zwykłych strażaków, to były zgodne z prawem. Guru tego forum napisał że „nikt nie zostanie odwołany” – oczywiście, sami odejdą co jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli nie odejdą sami, mogą za dużo stracić  np. wysokie dodatki funkcyjne no i ryzykują brak motywacyjnego. Czy odejdą jutro czy za miesiąc - dwa – o co się licytować? Wybitni eksperci dobrej zmiany po prostu odejdą, oczywiście niewykluczone że jeszcze kiedyś wrócą – mamy sporo tego typu przykładów z z-ca kg na czele.
Żeby była jasność – nie twierdzę że zastąpią ich lepsi – tego nie wiemy, może przyjdą jeszcze gorsi i bardziej upolitycznieni, ale na pewno zmienią się obsady wielu stanowisk kierowniczych od samej góry na najmniejszych powiatach kończąc. Życzę nam wszystkim żeby w końcu był czas specjalistów a nie polityczno – związkowych aparatczyków, żeby w końcu ktoś zaczął brać pod uwagę kompetencje a nie układ. Tak wiem że to brzmi utopijnie…

Offline player112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3566 dnia: Październik 26, 2023, 11:57:54 »
W samo sedno  :straz:  dodałbym jeszcze, że powinniśmy się po prostu zacząć szanować.

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3567 dnia: Październik 26, 2023, 12:07:44 »
W samo sedno  :straz:  dodałbym jeszcze, że powinniśmy się po prostu zacząć szanować.

Dopóki nie odetniemy się jako formacja gruba kreską od polityki to nie będzie szacunku. Nic tak nie dzieli jak poglądy polityczne, co widać w dyskusjach na tym forum.

Offline Sony112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3568 dnia: Październik 26, 2023, 12:55:25 »
kolego ww112, żeby było tak jak piszesz to trzeba by było zwolnić wszystkich którzy wykorzystali siły wyższe w swojej dotychczasowej karierze, czyli misja niemożliwa do realizacji. Zawszę polityka będzie się mieszać z naszą formacją. Chyba że straż pożarna będzie prywatną formacją

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3569 dnia: Październik 26, 2023, 16:34:14 »
Ja myślę, że S w końcu zacznie być hop do przodu i nie będzie ustępować rządzącym.
No i widać kto ma głowę na karku  :straz: Otóż zaraz po pierwszym posiedzeniu sejmu Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych (szef strażackiej S) wystąpi do przyszłego premiera z zapytaniem dotyczącym obiecanych od stycznia/marca podwyżek  :wacko:
(...)Guru tego forum napisał że „nikt nie zostanie odwołany” – oczywiście, sami odejdą co jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli nie odejdą sami, mogą za dużo stracić  np. wysokie dodatki funkcyjne no i ryzykują brak motywacyjnego. Czy odejdą jutro czy za miesiąc - dwa – o co się licytować? Wybitni eksperci dobrej zmiany po prostu odejdą, oczywiście niewykluczone że jeszcze kiedyś wrócą – mamy sporo tego typu przykładów z z-ca kg na czele.
Żeby była jasność – nie twierdzę że zastąpią ich lepsi – tego nie wiemy, może przyjdą jeszcze gorsi i bardziej upolitycznieni, ale na pewno zmienią się obsady wielu stanowisk kierowniczych od samej góry na najmniejszych powiatach kończąc. Życzę nam wszystkim żeby w końcu był czas specjalistów a nie polityczno – związkowych aparatczyków, żeby w końcu ktoś zaczął brać pod uwagę kompetencje a nie układ. Tak wiem że to brzmi utopijnie…
Jako, że określiłeś mnie mianem guru to ci powiem, że przyłożyłem ucho gdzie trzeba i będzie możliwość bardzo mocnej przebudowy struktury zarzadzania PSP bo naprawdę wielu fachowców poskładało raporty lub zadeklarowało odejście nawet spora grupa która zajmowała stanowiska przed 2015 r. i zanosi się, że rekordowa liczba oficerów z systemu codziennego odejdzie... Więc wielu forumowych krzykaczy będzie miało możliwość wykazania się na stanowiskach kierowników i naczelników... 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3570 dnia: Październik 26, 2023, 17:16:08 »
kolego ww112, żeby było tak jak piszesz to trzeba by było zwolnić wszystkich którzy wykorzystali siły wyższe w swojej dotychczasowej karierze, czyli misja niemożliwa do realizacji. Zawszę polityka będzie się mieszać z naszą formacją. Chyba że straż pożarna będzie prywatną formacją

A może po prostu zacząć powoływać na stanowiska od teraz ludzi z kompetencjami? Wiem to też jest utopijne, ale no kurde może akurat to jest ten czas. Skończyć z powoływaniem ludzi powiązanych z konkretną partią (a szczególnie tych którzy jawnie agitują za jej kandydatami) oraz z ZZ, bo sama przynależność do nich o niczym nie świadczy.
Z drugiej strony jak mamy mieć dobrych fachowców, jak obniża się wymagania na stanowiska? Gdzie w normalnych firmach liczą się ludzie ze studiami i kompetencjami do zarządzania ludźmi

Offline Teeo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3571 dnia: Październik 26, 2023, 18:16:02 »
kolego ww112, żeby było tak jak piszesz to trzeba by było zwolnić wszystkich którzy wykorzystali siły wyższe w swojej dotychczasowej karierze, czyli misja niemożliwa do realizacji. Zawszę polityka będzie się mieszać z naszą formacją. Chyba że straż pożarna będzie prywatną formacją

A może po prostu zacząć powoływać na stanowiska od teraz ludzi z kompetencjami? Wiem to też jest utopijne, ale no kurde może akurat to jest ten czas. Skończyć z powoływaniem ludzi powiązanych z konkretną partią (a szczególnie tych którzy jawnie agitują za jej kandydatami) oraz z ZZ, bo sama przynależność do nich o niczym nie świadczy.
Z drugiej strony jak mamy mieć dobrych fachowców, jak obniża się wymagania na stanowiska? Gdzie w normalnych firmach liczą się ludzie ze studiami i kompetencjami do zarządzania ludźmi

W normalnych firmach ludzie liczą się z umiejętnościami a nie koniecznie ze studiami!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3572 dnia: Październik 26, 2023, 18:25:47 »
I właśnie z różnicy zdań które przedstawia @Teeo i @simek92 wynika znaczny stopień skomplikowania tematu min. przepisów kwalifikacyjnych  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3573 dnia: Październik 26, 2023, 18:28:54 »
kolego ww112, żeby było tak jak piszesz to trzeba by było zwolnić wszystkich którzy wykorzystali siły wyższe w swojej dotychczasowej karierze, czyli misja niemożliwa do realizacji. Zawszę polityka będzie się mieszać z naszą formacją. Chyba że straż pożarna będzie prywatną formacją

A może po prostu zacząć powoływać na stanowiska od teraz ludzi z kompetencjami? Wiem to też jest utopijne, ale no kurde może akurat to jest ten czas. Skończyć z powoływaniem ludzi powiązanych z konkretną partią (a szczególnie tych którzy jawnie agitują za jej kandydatami) oraz z ZZ, bo sama przynależność do nich o niczym nie świadczy.
Z drugiej strony jak mamy mieć dobrych fachowców, jak obniża się wymagania na stanowiska? Gdzie w normalnych firmach liczą się ludzie ze studiami i kompetencjami do zarządzania ludźmi
Ja mam dobrą pamięć za czasów Po PSL też była polityka i związki . Wtedy awansowali z F no i oficjeli z PSL u trzeba było podwozić na imprezy także jeśli o takie zmiany Ci chodzi to ja podziękuję.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Zmiany kadrowe w PSP
« Odpowiedź #3574 dnia: Październik 26, 2023, 18:42:33 »
Ja myślę, że S w końcu zacznie być hop do przodu i nie będzie ustępować rządzącym.
No i widać kto ma głowę na karku  :straz: Otóż zaraz po pierwszym posiedzeniu sejmu Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych (szef strażackiej S) wystąpi do przyszłego premiera z zapytaniem dotyczącym obiecanych od stycznia/marca podwyżek  :wacko:
(...)Guru tego forum napisał że „nikt nie zostanie odwołany” – oczywiście, sami odejdą co jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli nie odejdą sami, mogą za dużo stracić  np. wysokie dodatki funkcyjne no i ryzykują brak motywacyjnego. Czy odejdą jutro czy za miesiąc - dwa – o co się licytować? Wybitni eksperci dobrej zmiany po prostu odejdą, oczywiście niewykluczone że jeszcze kiedyś wrócą – mamy sporo tego typu przykładów z z-ca kg na czele.
Żeby była jasność – nie twierdzę że zastąpią ich lepsi – tego nie wiemy, może przyjdą jeszcze gorsi i bardziej upolitycznieni, ale na pewno zmienią się obsady wielu stanowisk kierowniczych od samej góry na najmniejszych powiatach kończąc. Życzę nam wszystkim żeby w końcu był czas specjalistów a nie polityczno – związkowych aparatczyków, żeby w końcu ktoś zaczął brać pod uwagę kompetencje a nie układ. Tak wiem że to brzmi utopijnie…
Jako, że określiłeś mnie mianem guru to ci powiem, że przyłożyłem ucho gdzie trzeba i będzie możliwość bardzo mocnej przebudowy struktury zarzadzania PSP bo naprawdę wielu fachowców poskładało raporty lub zadeklarowało odejście nawet spora grupa która zajmowała stanowiska przed 2015 r. i zanosi się, że rekordowa liczba oficerów z systemu codziennego odejdzie... Więc wielu forumowych krzykaczy będzie miało możliwość wykazania się na stanowiskach kierowników i naczelników...
Ciekawe czy będzie to pytanie odnośnie tego czy dalej upieracie się przy 12,3 czy jak chce tego F od wielu miesięcy 20 procent.