Autor Wątek: Zakup sprzętu hydraulicznego  (Przeczytany 8009 razy)

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Zakup sprzętu hydraulicznego
« dnia: Październik 24, 2015, 19:51:21 »
Witajcie,

Moja jednostka dzięki Budżetowi Obywatelskiego otrzymała na następny rok 80 tys na narzędzia hydrauliczne. Jesteśmy jednostką poza KSRG, wyjeżdżamy ok 100-120 razy do roku i do tej pory posiadaliśmy zestaw Holmatro(pompa nożyco-rozpieracz CT4150 C). W tym roku otrzymaliśmy z KM PSP wykaz sprzętu jaki powinniśmy mieć na samochodzie 1 rzutu i znalazł się tam m. in zestaw hydrauliczny typu średni lub ciężki, a że DK86 i A4 blisko postanowiliśmy postarać się o taki zestaw. Jednakże związku z Vatem 23% nie kupimy pełnego zestawu jaki byśmy chcieli, dlatego mamy kilka pytań do użytkowników, a może macie jakieś praktyczne porady przy zakupie takiego sprzętu :

- Węże hydrauliczne lepiej posiadać osobno czy lepiej zamontowane na zwijadle ?
- Czy warto na razie zrezygnować z zakupu rozpieracza kolumnowego, a zamiast niego zakupić akcesoria jak kliny, podkłady, osłonę poduszki powietrznej kierownicy, podpory ?
- Jaki producent daję największe rabaty i z kim można twardo negocjować?
- Za ile ostatnio zakupiliście zestawy hydrauliki siłowej do swoich OSP?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2015, 10:53:16 »
Węże hydrauliczne lepiej posiadać osobno czy lepiej zamontowane na zwijadle ?
Zależy ile tego węża będziecie chcieli mieć. Jeżeli 15m+, to dobrym rozwiązaniem jest zwijało; jeżeli mniej - niech będą oddzielnie. Przy czym zwijadło nie musi być zamontowane przy agregacie, są też TAKIE rozwiązania.

Czy warto na razie zrezygnować z zakupu rozpieracza kolumnowego, a zamiast niego zakupić akcesoria jak kliny, podkłady, osłonę poduszki powietrznej kierownicy, podpory ?
Kolumnowy to opcja, bez której można sobie poradzić. Rezygnując z zakupu klinów, podkładów, osłony poduchy podpór czy drewna rezygnujecie z bezpieczeństwa własnego i z bezpieczeństwa poszkodowanych.

Jaki producent daję największe rabaty i z kim można twardo negocjować?
Z każdym można twardo negocjować ;)
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline marcinp17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2015, 18:48:26 »
Cytuj
Węże hydrauliczne lepiej posiadać osobno czy lepiej zamontowane na zwijadle ?
Skoro ma to być zestaw średni lub ciężki gdzie przy ewentualnym przenoszeniu pompy potrzebne są 2-4 osoby to wg. mnie lepiej żeby te przewody były na stałe przy pompie, tylko o długości min. 20m.

Cytuj
Czy warto na razie zrezygnować z zakupu rozpieracza kolumnowego, a zamiast niego zakupić akcesoria jak kliny, podkłady, osłonę poduszki powietrznej kierownicy, podpory ?
Nie rezygnowałbym z rozpieracza kolumnowego. Przydaje się bardzo często. A nawet 2 sztuki byłyby wskazane.

Cytuj
Jaki producent daję największe rabaty i z kim można twardo negocjować?
Popularne w ostatnim czasie są narzędzia marki We__r, niskie koszty serwisowania. Więc wydaje się że tam można kupić najtaniej.

Offline Kowalski

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2015, 20:14:59 »
Witam.
Rada jakiej koledze udzielę to zorganizowanie ćwiczenia praktycznego. Błyskawicznie wyjdą braki sprzętu. Wystarczy odpowiednio „spreparowane” autko  np. koparką. Spróbujcie wydobyć poszkodowanego, spróbujcie także uwolnić poszkodowanego przygniecionego ciężarem. Po takich zajęciach ze sprzętem pożyczonym od innej OSP lub od przedstawiciela handlowego, odpowiedzi na postawione w poście pytania będą najtrafniejsze.
Dodatkowo warto zaglądnąć na stronę Weber Rescue Days, obejrzeć kilka video. Narzędzia służą tylko do wykonania określonej pracy, wy musicie wiedzieć co chcecie wykonać.
Obecne lekkie pompy pozwalają na używanie krótszych węży bez zwijadeł. Bywa to przydatne gdy pojazd znajduje się w pewnej odległości od jezdni i sprzęt trzeba przenosić. Warto zwrócić uwagę na możliwość pracy dwóch narzędzi jednocześnie, bez przepinania węży. Musi na to pozwalać pojemność zbiornika oleju w pompie. Mam nadzieję że pomogłem. 
Niektóre przydatne akcesoria można kupić taniej niż u renomowanych producentów (gdy budżet ograniczony), inne wykonać samemu.
Pozdrawiam i życzę udanych zakupów.

Offline dav998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2015, 20:36:19 »
120 wyjazdów rocznie , piszesz ze na sprzęt na pierwszy wyjazd  czyli wnioskuje ze macie też przynajmniej drugi samochód jedno holmatro na wyposażeniu i kupujecie drugie czyli jednostka w miare dofinansowana i NIE JESTEŚCIE W KSRG ?????? :szalony: :gwiazdki: Nie wiem czy dobrze pamiętam ale skoro dostaliście wykaz to rozpieracz kolumnowy musi tam być .  Każdy kto czesto pracuje przy wypakach powie ci że jest to najlepsze urządzenie zarówno do osobowych jak i ciężarowych , za 80tys  z negocjacjami bez problemu kupicie taki sprzęt , a co do węży są one teraz na szybkozłączki i lepiej jest mieć je osobno ze względu chociażby na to że gabaryt pompy  z nimi powiększa siw dwukrotnie. :szalony:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2015, 22:09:04 »
Pytanie  zasadnicze. Jakiej obecnie pompy używacie. Możecie zakup rozbić sobie na raty. W tym kupić narzędzia, a w przyszłym pompę większą. Na "małej " pompie tez można popracować, ale  trzeba znać ograniczenia tego rozwiązania i ćwiczyć, ćwiczyć ćwiczyć. Nie rezygnujcie z kolumny, ba weźcie droższą teleskopową, lepiej się sprawdza w działaniach. Co do osprzętu można go znacznie taniej skompletować na własną rękę, po prostu nie będzie miał markowego znaczka. przykładem mogą  być klocki do stabilizacji, jakie można zrobić (albo tez kupić) z drewna. też działają a są znaaacznie tańsze. To tyle. Polecam również napisanie wiadomości na priv do Miko, na pewno wam doradzi, A zna się na tym  :straz:

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2015, 23:36:11 »
Witam

Do zakupu hydrauliki w swojej OSP przymierzaliśmy się od dwóch lat. Zacząłem od przeglądania katalogów, porównywania parametrów, zbierania opinii użytkowników, następnie podczas Edury zajrzałem na stoiska webera (procom i limatech), lucasa i holmatro.

Generalnie wyłamaliśmy się i kupiliśmy webera ze względu na parametry i dostępne funkcje otrzymując przy tym dobrą cenę na sprzęt i przeglądy od firmy PROCOM. LIMATECH miał troszeczkę wyższą cenę ale myślę że negocjacje przyniosłyby efekty a po za tym wśród sprzedawców webera panuje miła atmosfera a po podaniu województwa z którego jesteśmy przedstawiciel LIMATECH odesłał mnie do procomu ponieważ podzielili się miedzy sobą rejonami.

Weber świetnie wpasował się miedzy holmatro a lukasa. Holmatro jest dobrym i drogim sprzętem, lukasa i webera można kupić w porównywalnych cenach jednak weber daje nam lepszy sprzęt (w lukasie szwankują m.in silniki pomp pomijając inne kwestie).

Parametry.
Jak zestawimy sobie urządzenia w danej klasie wagowej 3 producentów to wszystko nam wyjdzie i trzeba też się zastanowić co jest bardziej nam potrzebne.
- Duży plus dla Webera za rozpieracz SP49 pod względem siły i długości ramion oraz jego smukłej budowy
- Wymienne nakładki w ostrzach nożyc to kolejny + oraz aspekt ekonomiczny.
- za oferowanymi nożycami również przemawiają siły
- w zależności od pompy ale w przypadku ecocompact mamy lekką poręczną pompę z 4 litrami oleju który fizycznie mamy do wykorzystania ze względu na umieszczony nisko ssak pobierający olej. W innych pompach wartość oleju nie oznacza że możemy go w pełni wykorzystać.
- funkcja turbo pozwalająca na pracę urządzenia z większą prędkością przy pracy jednym narzędziem.
- funkcja eko bardzo przydatna przy szkoleniach a na akcji pozwala na cichszą pracę.
- operowanie jest bezpieczniejsze ponieważ w innych firmach przy wypadku powodującym dociśnięcie narzędziem ręki do innego elementu powoduje zaklinowanie jej i uniemożliwia cofnięcia manetki. W weberze puszczamy palec i urządzenie przestaje pracować i jednocześnie dalej dociskać. (ważny aspekt dla OSP które mają mniej praktyki z narzędziami hydraulicznymi)
- narzędzia webera są mniej obudowane dookoła rączkami co powoduje że narzędzie można wprowadzić głębiej oraz ciasne przestrzenie. (sam przekonałem się na ćwiczeniach inne rozpieracze nie wchodziły, weberem zamierzony cel został osiągnięty)

Opinie użytkowników.
Holmatro polecane przez chłopaków z podziału.
Lukasa polecano ze względów teoretycznych, handlowych i niby współdziałania z posiadanym w PSP nowym zestawem lukas. JRG narzeka na silnik pompy i wspomina czasy holmatra.
Webera nie znali w powiecie. Gdy się pojawił zrobił bardzo pozytywne wrażenie, jedna OSP prosiła o opinię i również zakupiła webera. Pozostałe opinie czerpałem z internetu m.in tego forum.

Edura

Jak to na targach ludzi dużo, 90% tylko ogląda i "tak pyta" a 10% to potencjalni nabywcy. Mówiąc w prost że mamy fundusze i w tym roku kupujemy sprzęt konkretną rozmowę podjął Limatech i Procom.
 
Stoisko Holmatro było oblegane a pracownicy odpowiadali i pokazywali palcem w pośpiechu między dialogami z innymi zainteresowanymi.

Lukas był pewny że całą robotę odwali za niego KP i rozmawiał z nami jakby wiedział że kupimy od niego. Pana trzeba było mocno ciągnąć za język żeby coś się dowiedzieć a już zobaczyć to w ogóle. Stał i się patrzyła na nas a my na niego. Przed targami i po targach odbieraliśmy telefony na prywatne numery (skąd mieli numer telefonu?!) z uporem maniak próbując sprzedać sprzęt i wmawiając mi nieprawdziwe informacje co skutkowało zerwaniem rozmów.

Stoiska Limatech i Procom zaprosiły nas do rozmów, wszystkie pytania niepozostały bez wyczerpującej odpowiedzi. Pracownicy Procomu nawet wyprzedzali nasze pytania co dało obraz firmy która zna sprzęt, charakterystykę pracy strażaków, procedur i wie co robi a  nie zajmuje się tylko sprzedażą.

Dzisiaj nie żałujemy zakupu, sprzęt sam się reklamuje i sprzedaje na ćwiczeniach, kursach, codziennie nas zaskakuje pozytywnie.
Za tą samą kwotę mamy zestaw webera (nożyce, pompa, rozpieracz ramieniowy i kolumnowy) plus dodatkowy sprzęt gdzie inne OSP w powiecie zakupiły tylko dwa narzędzia i pompę.

Pozdrawiam i mam nadzieję że pomogłem.

P.S
Holmatro dla bogatych, Weber dla rozsądnych i wymagających a dla tych co jest im obojętne zostaje Lukas....

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2015, 07:59:14 »
P.S
Holmatro dla bogatych, Weber dla rozsądnych i wymagających a dla tych co jest im obojętne zostaje Lukas....
No nie zgodzę się, że Holmatro dla bogatych heh. Weber bije na głowę Holmatro we wszystkich parametrach technicznych i użytkowych oprócz jednego. Jedyne co uważam lepsze jest w Holmatro niż w Weberze to brak odcinków węży przy narzędziach. Nie wiem czy to jest chronione patentem, a może rolę gra tu coś innego. Ale wszystko pozostałe na korzyść Webera. Oczywiście Holmatro też zrobi większość roboty ale niuanse widać na wyższym poziomie wtajemniczenia.

Z tym polecaniem przez JRG też bym uważał. Zaprzyjaźniona OSP kupowała w zeszłym roku (albo już 2 lata temu) zestaw hydrauliki. Jedna z JRG polecała Holmatro dlatego, że były lżejsze niż Weber. Tylko panowie z PB nie wiedzieli, że Holmatro mają lżejsze niż Webera (mają kilka zestawów hydraulicznych na JRG) dlatego, że ... każde narzędzie Webera mieli o klasę mocniejsze od Holmatro...

A Lukas to się nie będę wypowiadał bo szkoda klawiatury.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2015, 11:13:27 »
Jednostka poza KSRG ma 100-120 wyjazdów?
Was powinno się natychmiast włączyć i zacząć wspomagać finansowo!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 01, 2015, 14:44:28 »
Dziękuję za wszystkie porady, były bardzo pomocne. Teraz mam nadzieję, że wynegocjujemy najlepszą dla nas cenę.
Otrzymaliśmy oferty od Firemaxa(Lukas) Delta Service(Holmatro) i AirPress (Webber) i cenowo najdroższy jest Webber bo za pompę hydrauliczną z wężami na zwijadle rozpieraczem ramieniowym i nożycami życzą sobie 89 tysięcy, Lukas i Holmatro o wiele tańsze. Zbieraliśmy też opinię wśród naszej JRG i innych OSP i wszyscy polecają Lukasa.
Co do wyboru zestawu to po rozmowach z JRG stwierdziłem, że zakup rozpieracza kolumnowego odłożymy na następny rok, a w tym roku zakupimy wyważarkę do drzwi. Wyważarki będziemy stanowczo częściej używać niż rozpieracza, zresztą sama JRG używa kolumnowego tylko na ćwiczeniach, a że JRG mamy 2 km od Nas to w razie czego szybko dojadą.

A co do KSRG nie mamy szans, za blisko mamy JRG i OSP w KSRG.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 01, 2015, 14:53:30 »
Cytuj
Co do wyboru zestawu to po rozmowach z JRG stwierdziłem, że zakup rozpieracza kolumnowego odłożymy na następny rok, a w tym roku zakupimy wyważarkę do drzwi. Wyważarki będziemy stanowczo częściej używać niż rozpieracza, zresztą sama JRG używa kolumnowego tylko na ćwiczeniach, a że JRG mamy 2 km od Nas to w razie czego szybko dojadą.
To jakiś kawał? Ukryta kamera? Prima aprilis czy inny dzień świra?? Użyjesz w OSP wyważarki częściej niż kolumny? PSP nie używa kolumny, jedynie na ćwiczeniach?? Ale wypadki drogowe u was są??

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 01, 2015, 15:14:01 »
Wbrew pozorom często jeździmy do otwarcia mieszkań na prośbę policji. Do tej pory radziliśmy sobie sprzętem burzącym, ale zaczęło to przeszkadzać dowódcy zmiany i dostaliśmy reprymendę za to, stąd decyzja o zakupie wyważarki.

Wypadków jest dość sporo, ale jak rozmawiałem z chłopakami z JRG to oni nie pamiętają kiedy ostatni raz użyli kolumny w akcji.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 01, 2015, 16:33:21 »
Wypadków jest dość sporo, ale jak rozmawiałem z chłopakami z JRG to oni nie pamiętają kiedy ostatni raz użyli kolumny w akcji.

ahaa... to czego używają ? Chyba sam sobie odpowiedziałem ale możesz napisać.


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 01, 2015, 17:45:51 »
To bardzo ciekawe. Do KSRG was nie mogą włączyć bo jesteście za blisko JRG, do otwarć, gdzie jedziecie jako jedyny zastęp, a często jest postępowanie prokuratorskie jedziecie wy a nie JRG.  :gwiazdki:

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 02, 2015, 13:51:37 »
To bardzo ciekawe. Do KSRG was nie mogą włączyć bo jesteście za blisko JRG, do otwarć, gdzie jedziecie jako jedyny zastęp, a często jest postępowanie prokuratorskie jedziecie wy a nie JRG.  :gwiazdki:

No takie są u Nas procedury dysponowania, że dyspozytor musi wysłać zastęp OSP jeśli zdarzenie miało miejsce na określonym obszarze określonym jako rejon OSP, otwarć mieszkań w ciągu roku mamy ok 10-15. Jak pełnimy dyżur to jeździmy samodzielnie, jak jesteśmy alarmowani z domu to dojeżdża JRG.

Wypadków jest dość sporo, ale jak rozmawiałem z chłopakami z JRG to oni nie pamiętają kiedy ostatni raz użyli kolumny w akcji.

ahaa... to czego używają ? Chyba sam sobie odpowiedziałem ale możesz napisać.



Jak sami mówią, że dawno nie było wypadku, żeby ktoś był bardzo mocno zakleszczony i w większości zdarzeń wystarcza rozparcie drzwi kierowcy/pasażera.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 02, 2015, 18:05:38 »
Aż boję się spytać, co to za powiat z takimi wynalazkami..
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Szajba998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 03, 2015, 04:26:20 »
Aż boję się spytać, co to za powiat z takimi wynalazkami..

Miasto wojewódzkie  -_-

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Zakup sprzętu hydraulicznego
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2015, 11:03:36 »
Dziękuję za wszystkie porady, były bardzo pomocne. Teraz mam nadzieję, że wynegocjujemy najlepszą dla nas cenę.
Otrzymaliśmy oferty od Firemaxa(Lukas) Delta Service(Holmatro) i AirPress (Webber) i cenowo najdroższy jest Webber bo za pompę hydrauliczną z wężami na zwijadle rozpieraczem ramieniowym i nożycami życzą sobie 89 tysięcy, Lukas i Holmatro o wiele tańsze. Zbieraliśmy też opinię wśród naszej JRG i innych OSP i wszyscy polecają Lukasa.
Co do wyboru zestawu to po rozmowach z JRG stwierdziłem, że zakup rozpieracza kolumnowego odłożymy na następny rok, a w tym roku zakupimy wyważarkę do drzwi. Wyważarki będziemy stanowczo częściej używać niż rozpieracza, zresztą sama JRG używa kolumnowego tylko na ćwiczeniach, a że JRG mamy 2 km od Nas to w razie czego szybko dojadą.

A co do KSRG nie mamy szans, za blisko mamy JRG i OSP w KSRG.
A jakie argumenty mają na to polecanie Lukasa? Bo nie bardzo umiem sobie wyobrazić ...

I zobacz czy dealerzy dają narzędzia tej samej klasy. Można wiedzieć w jakiej cenie zaproponowały pozostałe firmy? W moim rejonie najdroższe jest H.