Autor Wątek: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???  (Przeczytany 2477 razy)

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Sprawa ma się następująco: na terenie zakładu właściciel, chcąc podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego ponadnormatywnie wykonał pewne urządzenia przeciwpożarowe (SUG, hydranty wewnętrzne, SSP - ogólnie nie istotne jakie). Czy strażak na kontroli może wymagać ich przeglądów technicznych i czynności konserwacyjnych, czy może nie koniecznie z uwagi, że są zrobione właśnie ponadnormatywnie i pozostaje to w gestii właściciela (chce to zrobi, nie chce nie zrobi). Jak Panowie i Panie sądzicie???

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2015, 22:21:18 »
Musi wymagać gdyż przepis reguluje czasowość przeglądów....
Ktoś wykonał taki pieprznik (SUG i SSP) bez wymogu ??
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2015, 19:01:37 »
zgodnie z par. 4 ust 2 pkt 1 "Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków
mieszkalnych jednorodzinnych utrzymują urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej"

To właściwie wyjaśnia wszystko.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2015, 10:39:51 »
Skoro inwestor wykonał takie urządzenia to po to aby chroniły obiekt i zapewniały wyższy stopień bezpieczeństwa dla osób w nim przebywających - to dlaczego nie chce serwisować tych urządzeń (to są tylko urządzenia, które mają prawo się popsuć i po to są przeglądy aby w miarę często była sprawdzana ich sprawność).
Po za tym, skoro inwestor polega na tych urządzeniach to muszą one mieć serwisy okresowe, aby nie było niespodzianki w razie "W" i tak samo podejdzie do tego strażak - skoro to ma chronić i ostrzegać to musi być sprawne w 100% czyli serwisowane i konserwowane według wytycznych producenta.

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 18, 2015, 11:14:29 »
Niewykonanie przeglądu zapewnia złudne poczucie bezpieczeństwa.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 19, 2015, 20:54:05 »
Jak go zmusicie do wykonania takiego przeglądu?
Decyzją? To w trakcie postępowania administracyjnego napisze Wam, że rezygnuje z urządzeń.
Serwisowanie urządzeń przeciwpożarowych, w które wyposażono obiekt ponadnormatywnie zależy tylko od dobrej woli właściciela i zarządcy. Jeżeli nie wykazuje takiej woli, a ktoś go chce do tego zmusić, to zacznie się przysłowiowa zabawa w "kotka i myszkę".
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline rafoos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2015, 09:27:59 »
Tak, decyzją administracyjną.
Jeśli dane urządzenie było pokazane w projekcie budowlanym to nie można tak po prostu z niego zrezygnować. Musi pozostać w budynku i trzeba je konserwować.

W przeciwnym wypadku sytuacja może być mniej klarowna. Ale według mnie również są wszelkie podstawy do wydania decyzji administracyjnej na konserwację. Jeśli urządzenie jest, to musi być konserwowane. W skrajnych przypadkach, jeśli inwestor po otrzymaniu decyzji się uprze i zdemontuje urządzenie, a nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby urządzenie to było wymagane, prawdopodobnie taką decyzję należałoby wygasić (art. 162 kpa) jako bezprzedmiotową.

 

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Urządzenia przeciwpożarowe - robić przegląd techniczny czy też nie???
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2015, 16:24:54 »
Masz rację o takim właśnie przypadku pisałem.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił