Autor Wątek: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.  (Przeczytany 6669 razy)

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« dnia: Październik 15, 2015, 19:35:31 »
Witam.

Czy potrafi mi ktoś wskazać dokument, który mówi o zobowiązaniach komendanta wobec strażaka skierowanego na SGSP?
Czy komendant jest zobowiązany do delegacji, opłacania studiów i zapewnienia etatu?
Czy strażak ma prawo zrzec się delegacji i płatności za studia przez komendanta?
Czy strażak po ukończeniu 4 lat studiów może nie być od razu promowany ze swoim rocznikiem, a zostać w tym przypadku przetrzymany rok/dwa z promocją ze względu na wolny etat oficerski? (oczywiście mowa o studiach zaocznych)

Posiada ktoś znajomych, którzy w ten sposób studiowali i na takich zasadach?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 15, 2015, 19:46:09 »
Kwestie delegowania czy też skierowania na studia określa Kodeks Pracy. (nie myl zgody na studiowanie ze skierowaniem bo wiekszość ludzi za moich czasów studiowała za zgoda i za swoje)
Jeśli skieruje to tak jeśli da zgodę to nawet wolnego na zjazd możesz nie dostać.
Nie nie ma takiego prawa gdyż to obowiązek pracodawcy (jesli strażak ma skierowanie).
Były dwa przypadki nie promowania strażaków na pierwsze stopnie ze swoim rocznikiem.
Ja studiowałem ze skierowaniem ale to było kilka lat wstecz, obecnie studiuje tam mój podwładny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2015, 20:10:08 »
Mówię tylko o skierowaniu.

Art. 103(4)^. § 1. Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje
zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera
się na piśmie.

W kodeksie pracy istnieje taki zapis. Dlaczego więc z góry jest założone, że strażak nie może przy skierowaniu sam opłacać studiów i zrzec się przysługującego z tego tytułu urlopu. W artykule wyraźnie jest napisane, że strony zawierają umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki. Coś przeoczyłem?


Druga kwestia, czyli to promowanie. Więc strażak ma prawo skończyć studia ze skierowania i nie dostać od razu stanowiska oraz **, bo również nie znalazłem żadnego przepisu, który by to regulował.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2015, 20:27:38 »
Druga kwestia, czyli to promowanie. Więc strażak ma prawo skończyć studia ze skierowania i nie dostać od razu stanowiska oraz **, bo również nie znalazłem żadnego przepisu, który by to regulował.
A ustawę o PSP czytałeś?
Pierwszy stopień oficerski może być nadany strażakowi, który:
1) uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa w szkole Państwowej Straży Pożarnej i nie będąc skierowanym do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej uzyskał tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa
Słowo klucz "może" drugie słow klucz  nie będąc skierowanym
A co do skierowania do SGSP już to było wałkowane na forum! Zapytaj @langa bo mi się szukać niechce a to chyba on odpowiadał
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.454
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2015, 22:01:58 »
Oczywiście że może dojść do sytuacji w której strażak który był skierowany na SGSP nie otrzyma stopnia z chwilą jej ukończenia.

Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład gdy w trakcie studiów strażak uzyskał negatywne opinie służbowe  w skrócie pożarł się ze swoim KP lub nagrabił sobie ostro jednocześnie nadal zaliczał egzaminy i na koniec się obronił. Szkoła przysyła info o tym, iż zamierza nadać stopień a KP intensywnie stara się aby do tego nie doszło. ( od razu uprzedzę sytuacja z życia wzięta więc proszę nie pisać że się nie da) 
I jeszcze jedna malutka uwaga brak etatu nie jest przeszkodą do otrzymania pierwszego stopnia oficerskiego ( również z życia wzięte)

Pozdrawiam

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2015, 22:37:02 »
Wystarczy, że na koniec studiów KP/KM nie wystąpi z wnioskiem o nadanie stopnia. W związku z tym taki strażak nie będzie miał promocji.
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2015, 22:57:06 wysłana przez Siedem »

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 16, 2015, 07:17:59 »
Eqinox, nie mogłem wcześniej nic wyszukać na forum, ponieważ wyskakiwał cały czas błąd z przeciążeniem serwera.

Podsumowując co zostało napisane do tej pory.
Według kodeksu pracy jak pisałem wyżej w przypadku podnoszenia przez pracownika kwalifikacji pomiędzy stronami pracodawca-pracownik, czyli komendant-strażak może zostać zawarta umowa określająca wzajemne obowiązki stron. Czy jest to poprawna interpretacja? Formalnie w takiej umowie to obowiązkiem strażaka może być odpłatność za studia oraz zrzeknięcie się wszelkich praw do delegacji czy urlopów związanych ze studiami. Racja?


Co do nadania stopnia/stanowiska po studiach:
Eqinox, zacytowałeś, że technikowi pożarnictwa nie będącemu skierowanym na studia może być nadany stopień, MOŻE!
a więc technikowi pożarnictwa, który jest skierowanym na studia też może, czy istnieje zapis, że musi? (do tego zmierzam)

Co do złego opiniowania strażaka na studiach to rozumiem, lecz nie pytam o tak skrajne przypadki.

Siedem, Ty z kolei napisałeś, że KP/KM nie wystąpi z wnioskiem o nadanie stopnia, ale czy może? Ma prawo na wstrzymanie promocji takiego strażaka ze względu np. na brak etatu od razu po zakończeniu kształcenia?

Zmierzam do tego czy da się faktycznie zatrzeć różnicę pomiędzy zgodą, a skierowaniem w ten sposób żeby KP/KM chętniej wysyłała strażaków, którzy chcą się kształcić na inż. pożarnictwa. Nie bierzmy pod uwagę innych problemów jak ilość miejsc, rozdzielniki itd.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2015, 07:31:26 »
Co do nadania stopnia/stanowiska po studiach:
Eqinox, zacytowałeś, że technikowi pożarnictwa nie będącemu skierowanym na studia może być nadany stopień, MOŻE!
a więc technikowi pożarnictwa, który jest skierowanym na studia też może, czy istnieje zapis, że musi? (do tego zmierzam)
Strażakowi skierowanemu zamiast słowa może jest słowo nadaje sie.
Siedem, Ty z kolei napisałeś, że KP/KM nie wystąpi z wnioskiem o nadanie stopnia, ale czy może? Ma prawo na wstrzymanie promocji takiego strażaka ze względu np. na brak etatu od razu po zakończeniu kształcenia?
W ostatnich latach struktura dowodzenia PSP się tak rozpieprzyła i rozwydrzyła że wszystko możliwe.
Zmierzam do tego czy da się faktycznie zatrzeć różnicę pomiędzy zgodą, a skierowaniem w ten sposób żeby KP/KM chętniej wysyłała strażaków, którzy chcą się kształcić na inż. pożarnictwa. Nie bierzmy pod uwagę innych problemów jak ilość miejsc, rozdzielniki itd.
Żartujesz prawda?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2015, 08:26:47 »
Kolego @testy przeczytaj ustawę o PSP wszystkiego się dowiesz,bo na razie szukasz informacji od dolnej części pleców.
Zobaczysz kto MUSI dostać 1 stopień, kto MOŻE, i na jakich warunkach.

SGSP powinno robić dodatkowe testy przy naborze na studia zaoczne ze znajomości podstawowych aktów prawnych w PSP. Może poziom  kształcenia byłby wyższy...
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2015, 09:15:49 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2015, 09:06:08 »
Eqinox, a dlaczego mialbym zartowac? Sam wiesz jak jest, co kraj to obyczaj i mnie juz nic nie zdziwi. Napisaliscie, przyjalem, zrozumialem. Jak w sprawie stopnia wszystko zostalo wyjasnione, tak co do finansowania nie. Niby reguluje kodeks pracy, ale teraz kazdy KM/KP ma wlasna interpretacje wedlug Art. 103. Jak ten problem rozumiecie? Tak dla sprostowania nie jestem skierowany i nie bede, a temat moze przyda sie komus kto by ewentualnie chcial..:)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2015, 08:54:44 »
Cytuj
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie trybu kierowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej na przeszkolenie zawodowe.

http://bip.msw.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2015/23734,Projekt-rozporzadzenia-Ministra-Spraw-Wewnetrznych-w-sprawie-trybu-kierowania-st.html

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2015, 13:53:49 »
Eqinox, a dlaczego mialbym zartowac? Sam wiesz jak jest, co kraj to obyczaj i mnie juz nic nie zdziwi. Napisaliscie, przyjalem, zrozumialem. Jak w sprawie stopnia wszystko zostalo wyjasnione, tak co do finansowania nie. Niby reguluje kodeks pracy, ale teraz kazdy KM/KP ma wlasna interpretacje wedlug Art. 103. Jak ten problem rozumiecie? Tak dla sprostowania nie jestem skierowany i nie bede, a temat moze przyda sie komus kto by ewentualnie chcial..:)
Art. 103 KP został uchylony jako niezgodny z konstytucją. W jego miejsce wprowadzono art 1031 do którego nie było odwołania w ustawie o PSP. Wiec wprowadzono nowelizacje do ustawy o PSP dotyczącą urlopów szkolnych.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline testypsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2015, 10:45:12 »
To może inaczej.
Faktycznie Art. 103 KP został uchylony, a w jego miejsce wprowadzono art. 1031, który miałem od początku na myśli (mój błąd).
Do Ustawy o PSP wprowadzono jak mówisz nowelizację, zgadzam się. W Ustawie o PSP Art. 71d. ogólnie mówi o urlopie, który należy się strażakowi skierowanemu, a Art. 71d. 3. mówi o jego wymiarze. Art. 71d. 5. wyraźnie mówi, że urlopu szkoleniowego udziela się na wniosek strażaka jednorazowo lub w częściach, a więc jaki z tego wniosek? Taki, że strażakowi skierowanemu urlop przysługuje, lecz w przypadku kiedy nie będzie on składał wniosku o taki urlop nie musi go dostać.
Podsumowując strażak może nawet sporządzić umowę z 01, że nie będzie rościł o tego typu urlop.
Zgadzacie się?

To jedna kwestia jednak nie o urlop mi chodziło, a o koszty podnoszenia kwalifikacji przy skierowaniu. Czy istnieje zapis, który jasno mówi, że w przypadku skierowania strażaka na studia to obowiązkiem 01 jest pokrycie kosztów jego nauki?
Eqinox sam napisałeś, że kwestie delegowania/skierowania określa Kodeks Pracy. Wskaż mi proszę artykuł, który jasno mówi, że obowiązkiem pracodawcy jest ponoszenie kosztów kwalifikacji pracownika czyli strażaka.
Mamy art. 1033, który mówi, że pracodawca może ponieść koszty kształcenia i inne, może, ale nie musi.
Natomiast art. 1034 mówi, że pracodawca zawiera z pracownikiem umowę określająca wzajemne prawa i obowiązki. Umowę zawiera się na piśmie. Według tego jednym z obowiązków pracownika może być ponoszenie kosztów kształcenia we własnym zakresie. Reguluję tą kwestię inna ustawa?

Pozdro.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Strażak skierowany na studia - wyjaśnienie.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2015, 12:59:33 »
To może inaczej.
Faktycznie Art. 103 KP został uchylony, a w jego miejsce wprowadzono art. 1031, który miałem od początku na myśli (mój błąd).
Do Ustawy o PSP wprowadzono jak mówisz nowelizację, zgadzam się. W Ustawie o PSP Art. 71d. ogólnie mówi o urlopie, który należy się strażakowi skierowanemu, a Art. 71d. 3. mówi o jego wymiarze. Art. 71d. 5. wyraźnie mówi, że urlopu szkoleniowego udziela się na wniosek strażaka jednorazowo lub w częściach, a więc jaki z tego wniosek? Taki, że strażakowi skierowanemu urlop przysługuje, lecz w przypadku kiedy nie będzie on składał wniosku o taki urlop nie musi go dostać.
Podsumowując strażak może nawet sporządzić umowę z 01, że nie będzie rościł o tego typu urlop.
Zgadzacie się?
Tak ale musisz rozróżnić pojęcie urlopu szkoleniowego który w jasno określonych warunkach możesz otrzymać a delegacji którą będąc skierowany musisz otrzymać.

Cytuj
To jedna kwestia jednak nie o urlop mi chodziło, a o koszty podnoszenia kwalifikacji przy skierowaniu. Czy istnieje zapis, który jasno mówi, że w przypadku skierowania strażaka na studia to obowiązkiem 01 jest pokrycie kosztów jego nauki?
Eqinox sam napisałeś, że kwestie delegowania/skierowania określa Kodeks Pracy. Wskaż mi proszę artykuł, który jasno mówi, że obowiązkiem pracodawcy jest ponoszenie kosztów kwalifikacji pracownika czyli strażaka.
Mamy art. 1033, który mówi, że pracodawca może ponieść koszty kształcenia i inne, może, ale nie musi.
Natomiast art. 1034 mówi, że pracodawca zawiera z pracownikiem umowę określająca wzajemne prawa i obowiązki. Umowę zawiera się na piśmie. Według tego jednym z obowiązków pracownika może być ponoszenie kosztów kształcenia we własnym zakresie. Reguluję tą kwestię inna ustawa?
Dokładnie tak jak piszesz większość osób skierowanych do SGSP miała nie pokrywane koszty studiów ale miała płaconą delegacje w moim przypadku było to około 4 000 zł za semestr. Stąd midzy innymi nie chec KM/KP kierowania strażaków.
Delegacja-skierowanie-polecenie wyjazdu sprawdź te pojęcia. Muisz zacząć rozróżniać pojecia na które chcesz uzyskać odpowiedź. Jesli masz skierowanie to twoj wyjazd do SGSP to podroż służbowa i ma być tak rozliczna.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2015, 19:01:07 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.