Autor Wątek: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.  (Przeczytany 7755 razy)

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« dnia: Wrzesień 30, 2015, 09:52:00 »
Witam,
Chcę zorganizować ćwiczenia praktyczne z ratownictwa kolejowego . W związku z tym proszę Was o jakieś propozycje zagadnień, które chętnie byście przećwiczyli mając taką możliwość. Na forum wszystko przejrzałem - nie ma tego za wiele, więc proszę o propozycje! Oczywiście mam pewien pomysł ale chcę by każdy kto chce wytężył swój umysł i pomógł w organizacji ćwiczeń :)
Wiem o poczynaniach Związków Zawodowych, więc o to proszę się "nie martwić".

Pozdrawiam i z góry dziękuję! 
 :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2015, 11:02:28 »
Poszkodowany pod wózkiem, samochód z poszkodowanym zakleszczony pod zderzakiem...?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2015, 15:09:54 »
Temat odważny - trzeba mieć sporo sprzętu aby przećwiczyć założenia. Może auto pod wózkiem? Wkolejanie wagonu? Stabilizacja i podnoszenie.

Trochę pomysłów myślę, że znajdziesz tutaj: http://www.strazak.pl/index.php?topic=23567.0

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2015, 16:49:47 »
Poszukaj na fb zeszłorocznych warsztatów org przez OSP Mosina, a do mnie na fb zgłoś się po więcej zdjęć :)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2015, 19:11:48 »
A jakie masz możliwości? Dostęp do wagonów, torów, itp?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 30, 2015, 20:42:03 »
Temat odważny - trzeba mieć sporo sprzętu aby przećwiczyć założenia. Może auto pod wózkiem? Wkolejanie wagonu? Stabilizacja i podnoszenie.

Trochę pomysłów myślę, że znajdziesz tutaj: http://www.strazak.pl/index.php?topic=23567.0

Sprzętu w SGSP jest pod dostatkiem, chęci są, więc szukam pomysłów i do dzieła! :)
Wkolejanie? Czy nie uważasz, że wkolejanie nie jest działaniem ratowniczo-gaśniczym?  Wiadomo przećwiczyć można ale chciałbym skupić się na działaniach typowo ratowniczo-gaśniczych.

Poszukaj na fb zeszłorocznych warsztatów org przez OSP Mosina, a do mnie na fb zgłoś się po więcej zdjęć :)
sheldon znasz mój @, więc proszę o foty :D

A jakie masz możliwości? Dostęp do wagonów, torów, itp?

Wagon, a może i więcej uda się załatwić. Zapewne ćwiczenia będą się odbywać w miejscowości Olszynka Grochowska - PKP.

Dziękuję za podsuwanie pomysłów!
Myślę jeszcze o ewakuacji ludzi z przedziałów za pomocą drzwi, okna itp. Podejście do palącego się wagonu z uwzględnieniem różnego typu zagrożeń.

Czekam na dalsze propozycje.
 :straz:


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 30, 2015, 22:55:13 »
Sprzętu w SGSP jest pod dostatkiem, chęci są, więc szukam pomysłów i do dzieła! :)
Wkolejanie? Czy nie uważasz, że wkolejanie nie jest działaniem ratowniczo-gaśniczym?  Wiadomo przećwiczyć można ale chciałbym skupić się na działaniach typowo ratowniczo-gaśniczych.
Jest czy nie jest nie wiadomo kiedy się może przydać. Jak nie chcecie wkolejać to przestawcie wagon z jednej strony toru na drugi. Przy okazji może się przydać do przygotowania założeń bo zakładam, że rozbijać wagonów nie będziecie celem przygotowania stanowiska do ćwiczeń :P

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2015, 00:49:41 »
To poważny problem, duża liczba poszkodowanych, trudności z dotarciem do poszkodowanych, trudności z wykonaniem dostępu, ryzyko hipotermii, czasem konieczność izolacji dróg oddechowych poszkodowanych, trudności z ewakuacją poszkodowanych w pozycji poziomej - dobre ćwiczenia kolejowe to duży wysiłek organizacyjny, w układaniu scenariusza pomocne mogą być relacje, oceny i analizy katastrof w Bednarach, Miałach, Babach (Kiełczówce), Szczekocinach... Można też polecieć typowo-pokazowo, np. 47 zielonych i 2 zgony - o wiele krócej i wodzom barszczyk nie wystygnie... Wkolejanie to rzadko jest działanie ratownicze...   

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2015, 01:35:48 »
Chyba najciekawsze ćwiczenia w temacie katastrof w tym kolejowych w jakich miałem okazję brać udział między innymi z Ignacym.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1143529199120355.1073741842.1140559132750695&type=3

Niezwykłe połączenie styku medycyny  i ciężkiego ratownictwa technicznego.
By nie było pomysłów dźwigów itp. zdarzenie w zaaranżowanym tunelu kolejowym , śnieg , błoto , zimno  pełen realizm .

Nie zapomnę miny medyków jak pokazują nam czerwonych, a w odpowiedzi słyszą ten może 2 godziny a ten jak dobrze pójdzie 3 :)
A co do tego czasu ?  - ratujcie i zajmujcie się nimi  :)
Te negocjacje : tego poszkodowanego trzeba wydobyć pierwszego ok. za godzinę ale wówczas tych 3 czeka dłużej o tą godzinę w kolejce czyli może za 2 godziny ich wydostaniem.

A nie tak jak w standardzie , segregacja na nosze i do szpitala :) Tu jak mieli być poszkodowani przygnieceni przez wagon to byli - jak przez samochód a na nim wagon to też tak było.
Nie zapomniane doświadczenie za które do dziś jestem wdzięczny koledze Tomaszowi że mnie zaprosił do wzięcia udziału w tym wyzwaniu.
 
Wydaje mi się że cała kadra z tych ćwiczeń jeszcze jest dostępna :)
A sprzęt SGSP no słaby trochę do wagonów :)

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 01, 2015, 13:44:42 »
Można też polecieć typowo-pokazowo, np. 47 zielonych i 2 zgony - o wiele krócej i wodzom barszczyk nie wystygnie... Wkolejanie to rzadko jest działanie ratownicze...   

Wiem, ale tutaj nie o to chodzi. Z inicjatywą chce wyjść grupa podchorążych chcących się szkolić.

Wydaje mi się że cała kadra z tych ćwiczeń jeszcze jest dostępna :)
A sprzęt SGSP no słaby trochę do wagonów :)

MIKO ćwiczenia które przedstawiłeś w linku to "wypas" o jakim kiedyś będzie można pomarzyć, jeżeli chodzi o SGSP. W grę w tym momencie chodzi o poruszenie tematyki związanej z tym co można zrobić na szczeblu Komend Powiatowych i Miejskich PSP, bez włączania grup specjalistycznych.

Dziękuję i czekam na kolejne propozycje o ile jeszcze takowe są.
 :straz:

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 01, 2015, 17:56:25 »
Skoro to inicjatywa oddolna, to w razie zainteresowania współpracą proszę o kontakt na priv. Jakby kolejarze położyli osobowy wagon z przedziałami - złomowy,  to można zrobić ćwiczenia na poziomie profesjonalnym... Uczestnicy i obserwatorzy mogą doznać zdziwienia - jak na ćwiczeniach "Cysterna", ale to procentuje w dalszej karierze zawodowej i ochotniczej...
 



Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 01, 2015, 20:18:04 »
Skoro to inicjatywa oddolna, to w razie zainteresowania współpracą proszę o kontakt na priv. Jakby kolejarze położyli osobowy wagon z przedziałami - złomowy,  to można zrobić ćwiczenia na poziomie profesjonalnym... Uczestnicy i obserwatorzy mogą doznać zdziwienia - jak na ćwiczeniach "Cysterna", ale to procentuje w dalszej karierze zawodowej i ochotniczej...

Wspaniałe jest to, że są jeszcze tacy pomocni ludzie jak Ty! Mam Twoją propozycję na uwadze i jak tylko ruszę temat to na pewno do Ciebie napiszę na PW.

Jeżeli ktoś by jeszcze chciał coś wnieść do tematu to bardzo proszę.
 :straz:

Offline kklop15

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 02, 2015, 11:41:41 »
jeśli byłaby Ci potrzebna pomoc w organizacji to pisz na Priv bo też bylbym zainteresowany takimi ćwiczeniami

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 02, 2015, 14:05:52 »
Najpierw odpowiedz sobie co chcesz zrobić i jakie masz możliwości. Jaka grupa docelowa, czy jedno duże założenie, czy kilka mniejszych i przejścia grup, co możesz zrobić z wagonami, czy tak jak pisał Ignacy przewrócić, czy w ogóle są do uszkodzenia, jakie to wagony i ile i jakiego sprzętu masz do dyspozycji oraz miejsce ćwiczeń, bo ono często warunkuje przebieg akcji ale też ćwiczeń. Z mojej strony też chętnie dorzucę cegiełkę do organizacji jakby  było trzeba.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Organizacja ćwiczeń praktycznych - ratownictwo kolejowe.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 09, 2015, 09:42:32 »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Będę na bieżąco informował jak wygląda sytuacja.
:straz: