Autor Wątek: Zmiana ustawy o PRM  (Przeczytany 134552 razy)

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #125 dnia: Grudzień 20, 2015, 10:44:51 »
Przypomnijmy więc wszystkim twoją wypowiedź od której się zaczęło:
dla mnie pacjent po urazie czaszkowo mozgowym ktory sie zarzyguje to jest pacjent niewydolny oddechowo niestety.
i wykreslono tradycyjnie bez zadnej refleksji.
Jeżeli problem A tworzy problemu B jak w końcu zauważyłeś to jednocześnie oznacza że problem A NIE równa się problemowi B co ty błędnie przekazałeś w powyższej wypowiedzi a do czego ja nawiązałem. Wystarczy, więc w wielu przypadkach zlikwidować problem A i problem B nie wystąpi bądź problem B nie będzie miał w ogóle związku z problemem A, oczywiście będą sytuacje w których problem A stworzy problem B ale... w sumie nie wiem po co się produkuje.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 10:54:35 wysłana przez cindrel »

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 21, 2016, 16:38:13 »
Było tak szumnie o nowej ustawie a  tu mały ZONK, i wszystko przez lek i piel którzy zbuntowali się podniesieniem kompetencji dla rat. med, obecnie mamy problem, a środowisko ratownicze zdezorientowane

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/mz-trwaja-prace-nad-rozporzadzeniem-dot-kompetencji-ratownikow-medycznych/rg6xgp
http://www.petycjeonline.com/medyczne_czynnoci_ratunkowe
http://www.termedia.pl/mz/Edyta-Wcislo-Ratownicy-maja-prawo-wykonywac-dotychczas-przyjete-procedury,20553.html

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 26, 2016, 10:26:07 »
.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2016, 19:21:52 wysłana przez zyraf »

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 26, 2016, 20:56:07 »
Kolego skąd jesteś ( jakie województwo) u mnie w Lubuskim cisza, nikt nic nie wie, skąd weźmiecie leki, macie zatrudnić ratowników medycznych. Napisz więcej informacji!

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 26, 2016, 21:59:53 »
No właśnie ciężko o konkrety a te info które przedstawiłem mi wydają się mało realne...może jest ktoś bardziej zorientowany w tym temacie.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 26, 2016, 23:41:59 »
Odnośnie zmiany ustawy i możliwości wykonywania MCR u PSP. Jak to u Was wygląda?
U mnie koordynator medyczny przekazał rewelacje, że nie wykluczone iż w najbliższym tygodniu odbierze leki dla standardu karetki P, docelowo w PSP ma być zatrudnionych 4k RM....Jakie u Was "wieści" chodzą?
@zyraf - nie obraź się, ale, może mimowolnie, wprowadzasz za dużo zamieszania.

Proponuję Twojemu koordynatorowi medycznemu zmienić dealera, ewentualnie przejść z narkotyków wybitnie ciężkich na coś mniej upośledzającego organizm. Jeżeli w najbliższym tygodniu będziecie w strukturach PSP odbierać leki P, to nie zapomnijcie ustalić od jakiego podmiotu będziecie je pobierać, za czyim poleceniem, na jakiej podstawie prawnej, jak i z kim będziecie się z tych leków rozliczać, jak je będziecie przechowywać, jak uzupełniać, jaką drogą podawać pacjentom (a może już pobierzecie je w ampułkostrzykawkach, wtedy będzie sprawa jasna :) ), jak dokumentować, i jeszcze 100 innych pytań, o trybie zatrudniania ratowników medycznych już nawet nie wspominając.

Konkludując, jeżeli nie macie sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, to proszę nie siać fermentu i zbędnej paniki, nawet na forum.


zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 27, 2016, 09:49:44 »
Wydaje mi się, że koordynator raczej jest pewnym źródłem, w końcu to on w KM jeździ na różne odprawy, spotkania i jest na bieżąco informowany.
Rewelacje które przekazał wydają mi się mało prawdopodobne dlatego piszę na forum w celu konfrontacji z informacjami jakie innie RM bądź koordynatorzy posiadają.
Gdzie tu sianie paniki? Nie wiem.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 27, 2016, 10:07:26 »
Tak się składa że słyszałem podobne plotki. Zatrudnienie w PSP dużej grupy ratowników medycznych i wyposażenie wybranych komend w karetki o standardzie  "P"

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 27, 2016, 11:22:16 »
Ja również. Plecaki z lekami czekają już w przynajmniej jednej KW na odbiór. I idzie to naprawdę w złą stronę. Moje zdanie podzielają rat-medzi służący w PSP.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

zyraf

  • Gość
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 27, 2016, 12:08:19 »
Na profilach branżowych ratowników medycznych też już huczy od plotek, domysłów i zgadywanek....

Cytuj
Chciałbym abyście zapoznali się z komentarzem który miał miejsce pod jednym z moich postów. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ? autor komentarza Mike Poll
"...Już są bardzo daleko posunięte działania aby w niektórych jednostkach PSP w Polsce (a na pewno w zachodniopomorskim) wprowadzić samochód na kształt karetki - nazywać się będzie "samochód specjalistyczny ratownictwa medycznego" czy coś w tym stylu. Tak więc powoli małymi kroczkami będzie osiągnięty cel- straż pożarna - typowe ratownictwo (medialne ratowanie życia w rzeczywiście nagłych przypadkach) a karetki systemu bedą jeździć do wizyt POZ tak jak to ma miejsce teraz.
Polegają na tym iż po pierwsze od dłuższego czasu jest "duże parcie" aby przyjmować ludzi z tytułem ratownika medycznego a wlicza się w to też szeroko pojęte UWOLNIENIE ZAWODU przez ministerstwo(wykonywanie mcr w PSP).
Po drugie było już kilka spotkań ludzi decyzyjnych na szczeblu ogólnokrajowym i rozmawiano na temat wprowadzenia takiej karetki w kilkunastu jednostkach na próbę.
A po 3 temat jest już tak bardzo rozwinięty, że karetki wprowadzone miały być od nowego roku ale aktualnie pozostała jedynie kwestia wyglądu/modelu samochodu i teraz tylko na ten temat toczą się dyskusję bo nie ma jednoznacznego zdania - np. Rozważają wygląd/zabudowę taką jaka jest w wojsku - skrzyniowa 4x4 itd.
Dużo jest w tym aspekcie pomysłów więc ten etap chwile jeszcze potrwa ale jest pewne, że w 100% w tym roku zobaczymy karetki w PSP a moim zdaniem szeroko pojęte ratownictwo medyczne zostanie z palcem w nocniku i będzie jeździć jedynie do sraczek bo oczywiście nawet jak będą karetki w PSP to nikt ich nie wyślę do zwykłego zachorowania (bo na 100% bedą robić tak ustawę aby PRM mógł jedynie do jakieś grubszej akcji zadysponować karetkę PSP typu NZK). Niestety najbardziej martwi mnie ta jedna wielka cisza wokół tego wszystkiego w PSP."


kurde no...po to zmieniłem pracę bo chciałem biegać z sikawką a tu znowu strzykawkę do łapy pchają  :wall: :szalony:

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #135 dnia: Styczeń 27, 2016, 12:48:37 »
150 lat już trwają prace nad nowym wzorem ubrań dla strażaków  :gwiazdki:, więc pewnie dużo wody upłynie zanim cokolwiek w temacie RM W PSP wejdzie na poziom zbliżony do wykonywanych MCR przez zespół P

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #136 dnia: Styczeń 27, 2016, 15:39:34 »
To może jeszcze oprócz dodatkowych ratowników zatrudnijmy pielęgniarki, będzie można od razu i recepty wystawiać :)

150 lat już trwają prace nad nowym wzorem ubrań dla strażaków  :gwiazdki:, więc pewnie dużo wody upłynie zanim cokolwiek w temacie RM W PSP wejdzie na poziom zbliżony do wykonywanych MCR przez zespół P
Dokładnie tak jak napisałeś. 100% prawdy. Temat jeszcze nie jest w powijakach, a niektórzy już chcieliby leki pobierać :) To nie jest przede wszystkim organizacyjnie taka prosta sprawa, jak się niektórym wydaje

Jeżeli będziemy coś więcej wiedzieć na temat wdrażania MCR do zadań PSP w najbliższym czasie, ze źródeł pewnych i decyzyjnych, to na pewno damy znać.

A na razie to są plotki, insynuacje i domysły, powstałe jeszcze za czasów poprzedniego KG i podsekretarza stanu w MSW, ogarniętych niewątpliwie ułańską fantazją i zafascynowaniem amerykańskimi paramedic. A rewelacje na forach branżowych jak na razie nie mają pokrycia w rzeczywistości. - "Najbardziej martwi cisza wokół tego wszystkiego w PSP" - bo w PSP jest po prostu cisza, a plotki podsycają ludzie, którzy niekoniecznie mają jakiekolwiek pojęcie o funkcjonowaniu i problematyce prawnej PSP. A na dzień dzisiejszy PSP zajmuje się powolnym wdrażaniem Zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG z lipca 2013.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #137 dnia: Styczeń 30, 2016, 00:02:30 »
A mi się wydaje że jednak coś z tego plecaka w standardzie P, wejdzie dość szybko do PB, i na ŚDM możemy się już spotkać w Krakowie, mnie tylko interesuje jak obejdą wpis "MCR w strefie niebezpiecznej", ale  PSP jest wstanie wszystko obrócić do góry nogami, i pewno strefą niebezpieczną może być otoczenie gdzie temperatura jest poniżej  zera i powyżej zera  :P jak szkodliwe :)))), A druga sprawa  zastanawia mnie jak ktoś się nie czuje  na siłach mimo wykształcenie medycznego, czy będzie przymuszany, czy mu odpuszczą  MCR, i czy później podczas oceny kadrowej nie będzie mu to znacznie jej obniżało....
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2016, 00:06:22 wysłana przez mulat81 »

Offline paramedmir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #138 dnia: Luty 02, 2016, 10:35:19 »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #139 dnia: Luty 02, 2016, 16:19:47 »
Fajnie, że znowu jest projekt bo coś z tego prawdopodobnie będzie.
Czy ktoś reprezentuje środowisko ratowników medycznych w Straży Pożarnej? Czy ktoś mógłby oprzeć przepisy na naszych potrzebach czy znów kierownictwo PSP będzie dostosowywało prawo do realiów w Straży. Wydadzą rozkaz i trzeba będzie go stosować bez względu na logikę i przydatność doświadczonego ratownika medycznego.
Czy może jest ktoś na tym forum kto ma doświadczenie w ratownictwie medycznym i jest choćby w podziale bojowym, kto zna obie profesje??
Chodzi mi o to żeby zebrać parę osób-zrobić burzę mózgów w temacie ratmed w Straży i wystosować pismo w konsultacjach :)
Jeśli o tym nie pomyślimy to będziemy się tylko dostosowywali do rzeczy narzuconych Nam przez MSW oraz KG. Możemy mieć wpływ na to co robić przy medycznych zdarzeniach.

Offline Str-ratmed

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #140 dnia: Luty 02, 2016, 19:37:52 »
Zmiany które chcą wprowadzić nie do końca są wszystkie tak bardzo potrzebne strażakom-rat.med. Niektóre to przerost formy nad treścią. Niestety nikt się nie pyta ratowników o ich zdanie, a wypadałoby zapytać praktyków przez teoretyków tworzących projekty, dlatego też byłbym za tym aby powołać do życia związek zawodowy ratowników medycznych w PSP, może wtedy uda się wyprodukować coś przydatnego ratownikom medycznym w PSP.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2016, 19:51:36 wysłana przez Str-ratmed »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #141 dnia: Luty 03, 2016, 08:29:42 »
Cieszą mnie chęci. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy. Jest ktoś jeszcze chętny??

Offline kinder

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #142 dnia: Luty 03, 2016, 13:26:55 »
Koledzy z tym związkiem dobry pomysł, ale spokojnie pamietajmy, że osoby za nas odpowiedzialni to Koordynatorz Wojewódzcy Ratownictwa Medycznego w PSP. Na początek powinnismy poznać ilu jest wszystkich Rat- Med w strukturach PSP, ilu pracuje w PRM. Zacznijmy walczyć dla Nas o przyziemne rzeczy takie jak awans, stanowisko- nowe rozporządzenie nam dawało jakieś profity z tego, że jesteśmy RM, teraz nie wiemy co będzie dalej. Wszyscy czekamy na zmiany ale czy one nastąpią to zobaczymy


Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #143 dnia: Luty 03, 2016, 21:50:28 »
Samo to do Nas nie przyjdzie, więc musimy powalczyć o swoje  i jakoś się skontaktować ze sobą. Trzeba uruchomić stronę i rozesłać wici. Narazie jak się zbierze parę osób możnaby wystosować pismo do dep. zdrowia w sprawie opinii Naszego środowiska strażaków ratmed o świadczeniach zdrowotnych wykonywanych przez ratownika medycznego innych niż medyczne czynności ratunkowe.
Parę osób z łódzkiego znam i możnaby się jakoś pokontaktować.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #144 dnia: Luty 04, 2016, 00:28:35 »
W Małopolsce koordynator woj jest mocno zaangażowany wieć może porozmawiaj z nim na jakim są etapie, a gość ma głowę nie do noszenia rogatywki ;)

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #145 dnia: Luty 04, 2016, 16:03:15 »
Jakiś kontakt ? jak się nazywa? Może jest na FB?

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #146 dnia: Luty 05, 2016, 18:24:51 »
Poproszę naszego znajomego doktora z forum, który mocno "osadzony" jest w realiach RM w naszych strukturach. Skoro koordynatorzy wojewódzcy milczą to może od doktora uzyskamy trochę informacji co się ma zadziać w temacie rozwoju MCR w PSP - @ignacy b  wiesz coś więcej???? Magiczna aura tajemniczości naszej służby nie jest w stanie przebić się do szeregowych ratowników celem oświecenia umysłów przed wydaniem kolejnych nieomylnych i opasanych wytycznych do realizacji. Amen
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2016, 19:34:27 wysłana przez neonerpin »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #147 dnia: Luty 05, 2016, 22:41:27 »
Koncepcje były takie:
1/. Ankieta wśród RM w PSP - kto chciałby realizować zadania zawodowe RM w ramach służby w PSP - bo część RM-strażaków woli realizować tylko zadania strażackie i dobrze im z tym - nie można zmuszać RM w PSP do działań poza kpp.
2/. Weryfikacja chętnych pod kątem doświadczenia i akt. kompetencji w zakresie MCR.
3/. Przygotowanie do realizacji zadań zawodowych RM z wykorzystaniem leków i sprzętu dostępnych bez recepty (kaniule dożylne, igły do dekompresji odmy prężnej, aparaty do ciśnienia, glukometry itp...)
5/. Opracowanie dokumentacji działań i systemu nadzoru
Zapisy z projektu rozp. o podawaniu leków np. w PSP opierają się ponoć na interpretacji istniejących zapisów prawa - trudno to znaleźć - może wyjaśni się na konferencji uzgodnieniowej...
Oczywisty, jak mogłoby się wydawać przed inwestycjami państwowych pieniędzy, postulat sprawdzenia rzeczywistego zapotrzebowania na aktywność RM z PSP w zakresie czynności zawodowych nie znalazł akceptacji... Ale to nie dziwne...

Offline neonerpin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #148 dnia: Luty 06, 2016, 11:56:34 »
Heh.., nawet nie zdążyłem @ napisać, a tu szast prast i odpowiedź :) Dzięki doktorze za zainteresowanie i wytrwałość w tym naszym "piekiełku" ratowniczym. Szkoda jedynie, że szykowane zmiany przez stronę służbową są zawsze owiane taką tajemnicą. Później z zaskoczenie i grubej rury obwieszczą nowe zakresy - tak jak z doskonaleniem zawodowym. Koncepcje z pkt. 1-5 wydają się być słusznymi, natomiast sprawdzenie zapotrzebowania RM w PSP jest do zrobienia.. Przeanalizowanie czasów operacyjnych i wykonanych MCR odnotowanych w kartach udzielonej kpp do np. przekazania poszkodowanego mogłoby dać jakikolwiek pogląd na sytuację prowadzonych działań z zakresu RM (PRM+PSP) na danym obszarze operacyjnym. To że nie znalazł akceptacji, no cóż...

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zmiana ustawy o PRM
« Odpowiedź #149 dnia: Luty 06, 2016, 16:31:36 »
Dokumentacja działań PSP prezentuje wiarygodność nienachalną, ale można byłoby przeanalizować przypadki nzk w obecności strażaków w oczekiwaniu na ZRM, albo przypadki wstrząsu, a zwłaszcza bez tętna na obwodzie, albo ran klatki piersiowej, albo przypadków odmy prężnej.... W takich sytuacjach sprawne działania RM z PSP, przed przybuciem ZRM mogłyby mieć duże znaczenie... Tylko skala problemu jest nieznana....