Autor Wątek: wąż ogrodowy 1/2 cala o długości 150 metrów  (Przeczytany 2491 razy)

jowyma

  • Gość
wąż ogrodowy 1/2 cala o długości 150 metrów
« dnia: Wrzesień 02, 2015, 22:49:29 »
Proszę o pomoc bo nie wiem na jakim forum zadać to pytanie.

Mój problem jest następujący. Potrzebuję w miarę lekkiego węża ogrodowego do podlewania działki 150 metrów od kranu.
Z uwagi na tarcie nie wiem jak się będzie zachowywała woda u wylotu 150 metrowego węża podłączonego do kranu. Wąż będzie leżał na ziemi.

Najlżejszy wąż to wąż ogrodowy o przekroju 1/2 cala. Drugi możliwy wariant to 3/4 cala.
Czy na końcu węża w ogóle popłynie woda? Czy dam radę podlewać ogród zraszaczem?

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: wąż ogrodowy 1/2 cala o długości 150 metrów
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 03, 2015, 00:34:00 »
Jakie Ciśnienie masz na kranie ?

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: wąż ogrodowy 1/2 cala o długości 150 metrów
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2015, 09:24:41 »
Z tego względu że kompletnie nie orientuje się w "tarciu" występującym w wężu ogrodowym podam dwie wskazówki - jeśli grunt od kranu idzie o 10m w górę - to masz stratę jednej atmosfery, jeśli idzie o 10m w dół to jesteś jedną atmosferę na plusie :)

I tak też do końca nie wiadomo jaki masz przepływ w tym kranie wody. Dla poziomo ułożonego węża strażackiego W52 na odcinku 100m przy przepływie w granicy 400l/min przyjmuje się stratę ciśnienia rzędu 2,5 atmosfery, a dla węża W75 masz 0,4 atmosfery strat. Więc wąż a większej średnicy zapewni Ci mniejsze straty ciśnienia przy podawaniu wody na dalsze odległości.

Możesz mieć w kranie 0,5 bara, a możesz mieć w kranie 6 barów, bo tak mówi przepis budowlany, przy 0,5 bara nawet jak na końcu kranu zraszacz podłączysz to nie będzie chodził.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

jowyma

  • Gość
Odp: wąż ogrodowy 1/2 cala o długości 150 metrów
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2015, 21:05:22 »
Bardzo dziękuję za pomoc.
W sumie to koszty nie są aż tak wysokie, kupię tego węża i się po prostu przekonam czy działa czy nie, bo nie mam pojęcia jakie mam ciśnienie w kranie ani jakie są opory.