Autor Wątek: Prezes gminny  (Przeczytany 1482 razy)

Offline rybeusz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Prezes gminny
« dnia: Maj 07, 2006, 10:02:32 »
Witam druhowie. Mam takie pytanie. Otóz w mojej gminie pod koniec maja odbędą sie wybory gminne zarządu OSP. W związku z tym mam pytanie. Kto może zostać prezesem gminnym straży. Czy to jest gdzies ustawowo opisane czy nie? Obecnie w naszej gminie prezesem jest osoba, która nie ma nic pojęcia na temat straży. I teraz własnie podczas wyborów chcemy to zmienic i chcemy zeby został nim młody człowiek, który ma większe pojecie na ten temat gdyz pisze prace magisterską na ten temat i musze Wam powiedziec ze zna lepiej przepisy niż on.Jedynym problemem jest jego wiek. Ma on obecnie 25 lat i nie wiem czy jest taka mozliwosć aby to on został Prezesem Gminnym. Jak ktos zna siena przepisach to będę wdzieczny za wszelka pomoc bo obecnie nasza jednostka OSP jest w kropce.

Offline PITER Prezes

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Prezes gminny
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2006, 11:43:21 »
Witam. O ile mi wiadomo to członkiem Zarządu może zostać osoba która jest członkiem OSP i ukończyła 16 rok życia. Tak przynajmniej mówi statut. Następnie Zarząd z pośród siebie wybiera funkcyjnych.

§12 Statutu OSP
Członkowie zwyczajni mają prawo:
- wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem młodzieży poniżej 16 roku życia,

Jednak należy pamiętać, żeby była to osoba operatywna, doświadczona i dysponująca czasem. W wielu jednostakch takie funkcje pełnią Burmistrzowie czy Wójtowie, którzy tak naprawdę nie mają pojęcia o działalności OSP. A wybiera się ich dlatego, że wszyscy się łudzą nadzieją, że może jako tak ważna osoba pomoże jakoś straży...
Ja osobiście miałem 24 lata jak zostałem wybrany na funkcję Wiceprezesa Oddziału Miejsko-Gminnego. Mam nadzieję, że u was się wszystko jakoś ułoży i podejmiecie słuszną decyzję. Myślę, że możecie tak zrobić. Powodzenia.
A co o tym sadzą inni druhowie?

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Prezes gminny
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2006, 13:18:35 »
Witam!

Na zebraniu walnym waszej OSP zsoatły zapewne wybrane osoby (osoba) która będzie wchodziła w skład zarządu gminnego, (te osoby wchodzą do zarządu automatycznie) oprócz przyszłych członków zarządu zostali też wybrani delegaci na zjazd gminny z których można wybrać komisję rewizyjną oraz delegatów na zjazd powiatowy.
Po odczytaniu składu zarządu (na zjeździe gminnym) zarząd wychodzi do oddzielnej sali gdzie, pod przewodnictwem prezesa powiatowego, się konstytuuje. Wygląda to tak, że proponuje się jakąś osobę lub osoby na stanowisko prezesa gminnego, jeśli te osoby wyrażają zgodę na kandydowanie to następuje głosowanie (jawne lub tajne) i osoba która otrzymała najwięcej głosów zostaje prezesem.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Prezes gminny
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2006, 16:36:29 »
U nas zebranie gminne juz sie odbylo. Kilka dni przed zebraniem wraz z sąsiednią jednostką ustalilismy kto bedzie zasiadal w Zarzadzie miejskim. Prezesem zostal nasz skarbnik.