Autor Wątek: Zalane mieszkanie a pompa niagara!  (Przeczytany 8938 razy)

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« dnia: Sierpień 16, 2015, 15:30:21 »
Witam, mam takie pytanie. Zostało zalane mieszkanie wodą i strażacy z OSP przybyli na miejsce mieli na wyposażeniu pompe pływającą niagare i poprzez nią wypompowali wodę. Według przepisów jak dobrze wiem nie wolno używać urządzeń spalinowych w środku ale zachowali szczególna ostrożność otworzyli wszystkie okna i mieszkanie bylo przewiewne czy wtedy moża użyć takiej pompy?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2015, 15:41:07 »
Pytanie co jest groźniejsze dla mieszkańców?
Zaczekać na ekipę z odpowiednią pompą czy mieszkać w pomieszczeniach skażonych spalinami?

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2015, 16:13:14 »
Instrukcja mówi: Ponadto motopompa może być wykorzystana do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń (np. piwnic). Piwnice też znajdują się wewnątrz budynków, czyli jak myślę na czas pracy i dobre przewietrzenie później budynku to i niagara może w nim pracować.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2015, 16:35:19 »
Spróbuj u siebie w pokoju. Nie musi być motopompa - dowolny silnik spalinowy.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2015, 16:41:58 »
Zapomniałem dodać, że pomieszczenia zostały przewietrzone i również sprawdzone czujnikiem wielogazowym

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2015, 17:26:48 »
Jeśli na czas pompowania ewakuowali osoby ze strefy działania spalin, zapewnili wentylację, po wszystkim wywietrzyli do zera ppm tlenku węgla...

Alternatywą, w przypadku braku posiadania innych pomp (zanurzeniowe elektryczne, turbimaty, szlamowe z dostatecznie długim ssawnym) jest przekazanie informacji, iż pora kupić sobie wodery i porządne wiaderka do wynoszenia wody ręcznie - wtedy raczej nikt nie ma żadnych "ale" do zasmrodzenia pomieszczenia (zazwyczaj zawilgniętych, śmierdzących piwnic, zalanych wodą z kanalizy piwnic).

Kolejna sprawa - pytanie ile tej wody było, najwięcej zgłoszeń jest zazwyczaj do głębokości nie przekraczającej kostek...  :gwiazdki:

Ten temat generalnie ma jakiś głębszy sens? Wg autora zrobili źle? Dobrze? Czy tak tylko mamy dyskutować?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 17:33:24 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2015, 17:37:59 »
Dałem taki temat do dyskusji, wody było w niektórych pomieszczeniach do 30 cm, ponieważ też jestem Strażakiem ochotnikiem, właśnie z tej jednostki co wykonywała pracę z niagarą a ktoś zarzucił nam że nie wolno spalinówką w pomieszczeniu, miał po części rację bo tak mówi przepis ale też jest wyższa konieczność kiedy trzeba działać szybko jak np w tym przypadku zęby uratować jak najwięcej mienia i według mnie zrobili dobrze, ewakuowali mieszkańców, otworzyli okna i na koniec sprawdzili pomieszczenia poprzez czujnik wielogazowy. Po prostu jestem ciekaw co inni Strażacy o tym myślą :)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2015, 17:55:05 »
Zazwyczaj w mieszkaniach zalanych woda nie ma 30 cm, bo woda wylewa się sama drzwiami, gorzej z oficynami i piwnicami. Zdarzało mi sie pompować wodę z piwnic, ale po pierwsze pompa jak najbliżej drzwi, po drugie wszystko co można otwieramy. Stężenie CO naprawdę jest wielkie po takich działaniach , poza tym zapach spalin jest strasznie ciężko wywabić z pomieszczenia, dlatego zazwyczaj ograniczałem się do pomieszczeń piwnicznych.
Jak już jesteśmy przy pompowaniach wody z pomieszczeń, to pytanie czy zwracacie uwagę na instalację elektryczną w takich sytuacjach? 30 cm, łapie już gniazdka elektryczne na ścianach, o wszelkiej maści przedłużaczach nie wspomnę.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2015, 17:59:56 »
Jedno pomieszczenie miało niższy poziom o jeden schodek od przedpokoju i w nim było najwięcej wody, nie mierzyłem dokładnie ale wody było więcej niż do kostek. Pierwsze co zrobiliśmy to wyłączyliśmy bezpieczniki aby nigdzie nie było przebicia prądu a później przystąpiliśmy do działań. Niagara pracowała przy otwartym oknie, praktycznie przy nim a zanim mieszkańcy mogli wejść i szacować straty wietrzyliśmy przez godzinę i czujnik nie wskazywał aby wykrył jakiekolwiek zagrożenie.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2015, 20:00:52 »
Stężenie czasami przekracza wartości trzycyfrowe, niestety. W najbliższym sąsiedztwie silnika.
Co do prądu - zawsze wyłączam cały budynek, a bloki - wiadomo jak jest tam z prądem - czasami dzikie podłączenia z nie wiadomo skąd - trzeba kombinować.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2015, 09:36:35 »
Uważam że nie powinni podjąć działań. Stanu wyższej konieczności tutaj nie zastosujesz ponieważ można było wezwać zastęp z odpowiednim sprzętem.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2015, 17:24:07 »
A dlaczego uważasz że pompowanie wody pływającą to próba podciągania pod stan wyższej konieczności, poza tym oczywiście znasz ten przepis i nie mylisz go z odstąpieniem od zasad uznanych za bezpieczne?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2015, 23:24:35 »
Dokładnie. Poza tym nikt nie mówi o tym, że strażak operujàcy albumem pompy musiał bezpośrednio włazić w strefę obecności spalin. Pompę można często wyciągnąć na zewnątrz za pomocą linki lub wyciągnięcia za odcinek na zewnątrz budynku. Poza tym mamy też AODO w skrajnych przypadkach. No i na szczęście niektórzy mają jeszcze ZR. Dla niewtajemniczonych - zdrowy rozsądek..
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2015, 08:03:34 »
Nie interesuje Was, że zasmrodzicie komuś spalinami mieszkanie i będzie musiał potem w tym mieszkać albo ponieść koszty malowania? Co z tego, że masz AODO albo wyciągniesz pompę na zewnątrz. Ty odjedziesz - mieszkańcy zostaną z problemem, może nawet groźniejszym niż przed przyjazdem straży - mam na myśli trudne do usunięcia substancje rakotwórcze.
Skoro chcecie ludziom pracować silnikami spalinowymi w pomieszczeniach mieszkalnych to powtórzę - najpierw wstawcie sobie do pokoju jakiś silnik, niech popracuje z godzinkę i potem poopowiadajcie jak się mieszka.

Ja rozumiem, że wiele zdarzeń wymaga twórczej improwizacji ale akurat w przypadku pompowania z pomieszczeń moim zdaniem nie ma co kombinować - są szlamówki do których można podłączyć nawet 15 m ssawnego i smoki zbierające poniżej 1 cm, są pompy elektryczne, które co prawda pompują wolniej ale nie smrodzą wcale. Zaleta tych pomp jest taka, że można je (lub smok ssawny) umieścić w miejscach gdzie ze względu na rozmiary pływająca nie ma szans się zmieścić. Dla dokładniejszych są odkurzacze elektryczne którymi można zebrać wodę do zera.

Ja akurat działam wśród sąsiadów, którym chciałbym pomóc a nie robić im na złość więc preferuję pompy, które nie wprowadzają spalin w mieszkaniach.
Czy to brak zdrowego rozsądku?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2015, 08:35:07 »
A dlaczego uważasz że pompowanie wody pływającą to próba podciągania pod stan wyższej konieczności, poza tym oczywiście znasz ten przepis i nie mylisz go z odstąpieniem od zasad uznanych za bezpieczne?

Wiem co to jest stan wyższej konieczności i odstąpienie od zasad uznanych za bezpieczne. Jednak w dalszym ciągu uważam że mógł przyjechać zastęp z odpowiednim sprzętem. No chyba że woda wdzierała się do mieszkania... @Sylwek opisał konsekwencje w 100% więc nie będę po Nim powtarzał. 

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2015, 08:57:40 »
Sylwek, zgadzam się z tobą w stu procentach, tylko czy zasmrodzenie będzie również dotyczyło mieszkania po powodzi gdzie trzeba już  skuć tynki ? To mieszkanie i to mieszkanie. Wszystko opiera się o stare "TO ZALEŻY" wszystko zależy od rozpoznania i oceny sytuacji. Trzeba sobie zdawać sprawę z zagrożeń i tyle. Co do dysponowania dodatkowych zastępów co w sytuacji gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością podtopień i zastęp z inną pompa przyjechałby dopiero po kilku godzinach? Kilka godzin wody w mieszkaniach może spowodować duże straty, począwszy od konieczności skuwania tynku, jak wyżej napisałem, po konieczność wywalenia mebli, bo już tak napiły wodą że są do niczego. Wszystko zależy od sytuacji i umiejętności jej oceny. Zdaję sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie z sobą praca pompa w pomieszczeniu, dlatego kupiliśmy sobie pompę elektryczną, właśnie na takie sytuacje, a chciałbym, ale nie mamy środków kupić odkurzacz Vettera lub podobny.

sorbent

  • Gość
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2015, 11:00:38 »
A dlaczego uważasz że pompowanie wody pływającą to próba podciągania pod stan wyższej konieczności, poza tym oczywiście znasz ten przepis i nie mylisz go z odstąpieniem od zasad uznanych za bezpieczne?

Wiem co to jest stan wyższej konieczności i odstąpienie od zasad uznanych za bezpieczne. Jednak w dalszym ciągu uważam że mógł przyjechać zastęp z odpowiednim sprzętem. No chyba że woda wdzierała się do mieszkania... @Sylwek opisał konsekwencje w 100% więc nie będę po Nim powtarzał.
Odstąpić od zasad można tylko w stanie wyższej konieczności.

Art. 21. 1. Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej, w zakresie niezbędnym do prowadzenia akcji, mają prawo korzystania z:
1) dróg, gruntów i zbiorników wodnych państwowych, komunalnych i prywatnych;
2) komunalnych i prywatnych ujęć wodnych i środków gaśniczych.
2. W okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności strażak kierujący akcją ratowniczą ma prawo zarządzenia:

1) ewakuacji ludzi i mienia z terenu objętego akcją ratowniczą;
2) koniecznych prac wyburzeniowych i rozbiórkowych;
3) wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym;
4) udostępnienia pojazdów, środków i przedmiotów niezbędnych do akcji ratowniczej;
5) zakazu przebywania osobom postronnym w rejonie akcji ratowniczej.
3. Ponadto w okolicznościach, o których mowa w ust. 2, kierujący akcją ma prawo:
1) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, jednostek gospodarczych, organizacji społecznych i obywateli;
2) odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczene

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 19, 2015, 11:02:16 »
Używaliśmy tej pompy w pomieszczeniu które było o schodek czy 2 niżej od poziomu korytarza z którego ta woda się wdzierała i podnosił się cały czas poziom wody, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić tą pompę aby zminimalizować straty, które mogą ponieść mieszkańcy. Wody nie mogliśmy zamknąć ponieważ to strzeliła rura wodociągowa a zasuwa na zewnątrz która zamyka wodę ze starość się zepsuła i musieliśmy działać a nie czekać na przyjazd innej jednostki oddalonej o mini 10 km, a godzina 6 rano to i nie wiadomo jak długo przyszłoby Nam czekać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 19, 2015, 13:23:35 »
Dlatego raz jeszcze powiem - wszystko zależy od sytuacji. Tez chciałbym mieć do dyspozycji porządna pompę elektryczną oraz odkurzacz z opcją pracy z wodą - niestety nie jest tak różowo i czasami trzeba tworzyć na miejscu - wybierając mniejsze zło. Poza tym nigdy nie uruchomiłem motopompy pływającej bez konsultacji z administratorem budynku (włącznie z przekazaniem informacji o następstwach). Nikt nikomu na siłę nie będzie wciskał odpalonego silnika spalinowego do wnętrza budynku.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 19, 2015, 13:47:07 »
No i właśnie o takie podejście mi chodzi.
Zauważam często, że podejście jest z zasady inne - kupujemy pływającą, bo np inni kupili i twierdzą, że jest super - rzucasz i pompujesz. W mojej jednostce na tej zasadzie kupiono już 2 sztuki. Nie trzeba ssawnych nosić i montować, nie trzeba zalewania. Wydajność super.
Potem przychodzi do jakiejś nawałnicy i okazuje się, że wszyscy mają tylko pływające i faktycznie nie mają innego wyjścia - pakują je do pomieszczeń, do piwnic. Otwierają jedno okienko i jakoś idzie... albo nie idzie bo zwyczajnie wymiary pływającej nie pozwalają na jej wstawienie do ciasnego miejsca czy studzienki.
Chodzi mi o to, że myśleć trzeba znacznie wcześniej, niż w momencie kiedy przyjdzie do pompowania. Trzeba myśleć w czasie zakupów.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 19, 2015, 14:12:42 »
Są motopompy pływające z odłączalnym pływakiem. Jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się pompa elektryczna w różnych wykonaniach. Fakt może wydajność trochę gorsza, ale rozwiązuje kłopot tlenku węgla w pomieszczeniach i smrodu :)
Wszystko kwestia skąd chcemy wypompować wodę.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2015, 14:20:15 wysłana przez joker26 »

sorbent

  • Gość
Odp: Zalane mieszkanie a pompa niagara!
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 19, 2015, 15:44:27 »
Używaliśmy tej pompy w pomieszczeniu które było o schodek czy 2 niżej od poziomu korytarza z którego ta woda się wdzierała i podnosił się cały czas poziom wody, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić tą pompę aby zminimalizować straty, które mogą ponieść mieszkańcy. Wody nie mogliśmy zamknąć ponieważ to strzeliła rura wodociągowa a zasuwa na zewnątrz która zamyka wodę ze starość się zepsuła i musieliśmy działać a nie czekać na przyjazd innej jednostki oddalonej o mini 10 km, a godzina 6 rano to i nie wiadomo jak długo przyszłoby Nam czekać.

To co piszesz nigdy nie będzie wyższą koniecznością (można znaleźć definicję nie będę wklejał). U mnie w komendzie właśnie przy pompowaniu niagarą bez pływaka z piwnicy zasłabł chłopak - na szczęście nic mu się nie stało, co by skutkowało wypadkiem przy pracy. Przestrzegam przed tym bardzo bo uzasadnienia prawnego dla dowódcy nie było by w tym momencie żadnego, podpieranie się wyższą koniecznością (przy założeniu zdrowia człowieka a zalania piwnicy nawet po sufit) jest błędne.