Autor Wątek: Środek pianotwórczy 3% czy 6%  (Przeczytany 5860 razy)

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Środek pianotwórczy 3% czy 6%
« dnia: Sierpień 05, 2015, 23:32:48 »
Witam!
Z góry zaznaczam,że zawsze byłem cienki z matmy (he ledwo 2  :wall: ) stąd moje pytanie, pewnie dla wielu banalne i proste i w ogóle ale...
Planujemy w OSP zakupić większą ilość środka pianotwórczego i moje pytanie dotyczy tego, który lepiej (ekonomiczniej) kupić, czy 3% czy 6%?
Z moich wyliczeń czysto teoretycznych wynika, że:
Zakładając, że w GBA 2,5/25 mamy 3% środek pianotwórczy, przy podawaniu np. jednego prądu piany ciężkiej z PP-2 (LS 12 z tego co wiem jest stałą dla tego typu sprzętu), na każde podane 100l wody ze zbiornika zużywamy 3l śr. pianotwórczego ( a tak znowu uczyli na kursie), czyli przy jej wodnej wydajności 200l/min zużywamy go 6l na każde 200l wody ze zbiornika tak?
 Przy takiej wydajności prądownicy pianowej (200l) wodę teoretycznie zużyjemy w 12,5 minuty i w tym czasie zużyjemy 75l środka pianotwórczego (chyba)?
Stąd moje pytanie,które z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu bo 6% środek jest tańszy w zakupie od 3%, a więc czy nie bardziej opłacało by się kupić 6% środek i dozować go do ok 1,5% stężenia gdzie teoretycznie powinno go "pójść" o połowę mniej, aby uzyskać ok 3,5% roztwór środka zalecany przez producentów sprzętu wodno pianowego dla uzyskania odpowiedniej jakości piany.
Czy do obliczenia tego potrzebny jest jakiś specjalny chemiczny wzór na stężenia czy coś podobnego, czy po prostu poszedłem na łatwiznę dzieląc te wartości na pół, czyli aby uzyskać zalecane stężenie środka 3,5% dla armatury przy 6% środku w zbiorniku daje nam w przybliżeniu 1,5?

PS. Na początku posta zaznaczyłem, że jestem cienki z matmy (i chemii), a gdyby konkretnie i ze zrozumieniem wytłumaczono mi to na kursie (o co dopytywałem), nie zadawałbym tu tego pytania... :gwiazdki:
Może trochę to wszystko zagmatwałem ale jeśli ktoś rozumie o co mi chodzi proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2015, 23:37:22 wysłana przez ester112 »

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Środek pianotwórczy 3% czy 6%
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2015, 11:12:12 »
Witam
Gwoli ścisłości jeżeli  rozpatrujemy 100 litrów 3% roztworu to będzie 3 l środka pianotwórczego i 97 litrów wody (analogicznie przy 6 % odpowiednio 6 i 94 litry)
Każdy środek pianotwórczy badany jest pod kątem spieniania przy określonym stężeniu - jeżeli producent pisze że ma być 6% to taką  wartość ustawiasz na dozowniku, inaczej nigdy nie będziesz zadowolony z powstałej piany. Aczkolwiek pewne granice tolerancji środki pianotwórcze mają :), ale zejście do 3,5% nie da odpowiedniej piany.
Pozdrawiam

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Środek pianotwórczy 3% czy 6%
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2015, 11:43:53 »
Dokładnie..... trochę żartobliwie...... gdy kupujesz wódkę 40% i rozcieńczasz ją dodając wody 50/50 i wypijasz pół litra, teoretycznie masz dwa razy więcej alkoholu , wypijasz tyle ile kupiłeś, zostaje druga połowa.....ale czy w głowie zamierzony efekt? Hmmmm, żadnej matematyki kolego to raczej chemia i właściwości roztworu i takie tam  :o ..... jak napisał poprzednik , aby uzyskać pianę o wymaganych parametrach - przestrzegaj zaleceń producenta.

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Środek pianotwórczy 3% czy 6%
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2015, 12:01:49 »
Rozumiem, ale co z zaleceniami producentów armatury, którzy zalecają stężenie 3,5%? Jak uzyskać takie stężenie przy 6% środku? Czy po prostu w takim przypadku nie należy sugerować się zaleceniami producentów armatury, a tak jak napisał kolega wyżej, przestrzegać zaleceń producenta środka? Czyli mając 3% środek na dozowniku ustawiamy 3, a przy 6% ustawiamy 6 bez żadnych kombinacji?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Środek pianotwórczy 3% czy 6%
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2015, 12:05:06 »
Rozumiem, ale co z zaleceniami producentów armatury, którzy zalecają stężenie 3,5%? Jak uzyskać takie stężenie przy 6% środku? Czy po prostu w takim przypadku nie należy sugerować się zaleceniami producentów armatury, a tak jak napisał kolega wyżej, przestrzegać zaleceń producenta środka? Czyli mając 3% środek na dozowniku ustawiamy 3, a przy 6% ustawiamy 6 bez żadnych kombinacji?

1. co do sprzętu do podawania nie ma znaczenia czy środek 3 % czy 6%
2. środki 3% są teraz bardziej popularne ponieważ zmieniły się dysproporcje cenowe - podstawowa zasada dla środka 3% jest taka że musimy mieć go na samochodzie o 50% mniej niż 6% - LOGISTYKA
3. teraz w strażach europejskich używa się środków 1% - pozwala to zmniejszyć albo masę samochodu albo wygospodarować dodatkowe miejsce na inny sprzęt - u nas jest do niedopuszczalne ponieważ CNBOP nie przewiduje w rozporządzeniu dozowników samochodowych inne niż 3 i 6 % :)

Środek pianotwórczy 6% był kiedyś obligatoryjnie stosowany w samochodach na lotniskach ale bodajże w 2010 IATA zmieniała przepisy i dopuściła środki 3%

pozdrawiam