Autor Wątek: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem  (Przeczytany 8419 razy)

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« dnia: Maj 02, 2006, 08:37:49 »
Wczoraj byłem w okolicach Zakopca i przejeżdżając obok Kościeliska zobaczyłem parkę turystów lub miejscowych (nie wiem) przechadzających się spokojnie chodnikiem - oboje ubrani byli w jensy niebieskie i widać było że sobie po prostu spacerują trzymajac się za ręce - z tym że mieli na sobie kurtki UPS z napisem STRAŻ. Był chłodny i deszczowy dzień więc pewnie się im przydały ale mnie to bardzo zmierziło uważam, że nie powinno się naszych mundurów bojowych wykorzystywać w takich  celach.

Co o tym sądzicie a może jakiś przepis to reguluje?
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2006, 09:39:10 »
Po pierwsze mudndur jest mundurem (jaki by nie byl) i jest to rzecz (dla mnie) swieta i nalezy uzywac go z szacunkiem, a takze uywac go do tego, do czego jest on przeznaczony. Istnieje regulamin umundurowania, w ktorym pisze wszystko na ten temat.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2006, 09:54:15 »
A no istnieje ale ta sytuacja tu wyżej opisana to nic jabyście zobaczyli pijanego strażaka a galówce pełzającego od rowu do rowu. .....
...lub "dobijającego" sie w tym mundurze pod sklepem..
/narazie to czysta hipoteza ale w przeszłości zdarzały sie w terenie takie przypadki/
co można zrobić jak "przywołać do porządku " albo ukarać delikwenta
( co zrobić np. gdyby takowyś był naczelnikiem lub kimś z zarządu albo zwykłym strażakiem)
Zwołać walne ???

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2006, 11:07:23 »
A no istnieje ale ta sytuacja tu wyżej opisana to nic jabyście zobaczyli pijanego strażaka a galówce pełzającego od rowu do rowu. .....
...lub "dobijającego" sie w tym mundurze pod sklepem..
/narazie to czysta hipoteza ale w przeszłości zdarzały sie w terenie takie przypadki/
co można zrobić jak "przywołać do porządku " albo ukarać delikwenta
( co zrobić np. gdyby takowyś był naczelnikiem lub kimś z zarządu albo zwykłym strażakiem)
Zwołać walne ???

W przypadku gdy byłby to członek zarządu należałoby zwołać Nadzwycajne Walne Zebranie i usunąć delikwenta z zarządu a nawet z  OSP. W przypadku strażaka wystarczy jedynie zwołać posiedzenie zarządu i wtedy wyciągnąć konsekwencje. Oczywiście są to założenia czysto teoretyczne  :mellow:

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2006, 12:01:58 »
A no istnieje ale ta sytuacja tu wyżej opisana to nic jabyście zobaczyli pijanego strażaka a galówce pełzającego od rowu do rowu. .....
Widziałem taki przypadek na własne oczy. I na dodatek ten druh był z mojej OSP. Szedł na walne od rowu do rowu, jak to zobaczyliśmy to go wpakowaliśmy do samochodu i do domu odwieźliśmy. Następnego dnia pojechaliśmy do niego, dostało mu się za to i obiecał nam, że nie schańbi już munduru i jak na razie tego dotrzymuje!

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2006, 20:17:02 »
A może oni byli na obozie ze straży w Zakopcu.Dlaczego zaraz tak źle oceniacie.Zachowywali się nie przyzwoicie?Zaraz sypiecie przykładami swoich OSP.



pozdro

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2006, 23:30:20 »
Zaraz sypiecie przykładami swoich OSP.
Piszę to co widzę, a że nie było to miłe zajście chce uczulić innych, żeby u nich nie było takich przypadków.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2006, 23:34:07 wysłana przez Krzysiek_OSP »

Offline Deteor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2006, 01:12:52 »
Jasne.. u nas w kraju niestety jeszcze komuna rządzi jeśli chodzi o wyjście w mundurze jakimkolwiek na miasto  :angry: (starsi forumowicze może będą pamiętali jak zomo i milicja odpruwała guziki od popularnego wśród młodzieży "moro", bo tam orzełek był). I rozumiem, że widok pijanego kolesia w mundurze mierzi wszystkich - to z całą surowością potępiam. Jeśli oni faktycznie na tym obozie byli, to wybacz, ale trzymanie się dwojga za ręce nie jest czymś dziwnym, chyba, że to dwóch panów było  :wacko: Ja jestem dumny, że jestem strażakiem, chodzę często w koszulce "firmowej" po mieście i nie mam z tego tytułu zadnych nieprzyjemności. Jestem tylko człowiekiem i zdarza mi się wyskoczyć tak ubranym na piwo do knajpy ale nie upijam się, nie śpię na stołach i nie robię burd. Czego nie można powiedzieć o kilku rozpoznawalnych i bez takiego ubrania osobach.  Spójrzcie koledzy i koleżanki na Nowy Jork, tam każdy strażak z dumą nosi koszulki, kurtki i czapeczki sygnowane logo FDNY.

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2006, 09:34:20 »
Ja również chętnie ubieram swoją koszulkę z nazwą naszej jednostki zupełnie się tego nie wstydzę a wręcz przeciwnie :) jednak wg. mnie inną kwestią jest demonstrowanie przynależności do straży przez noszenie jakiś tam ubrań z logo a co innego  korzystanie z umundurowania służbowego dla prywatnych celów - gdyby wpomniana przeze mnie parka jeszcze była ubrana w pełni po strażacku (wszyscy mamy chyba już w jednostkach koszarówki) to może pomyślałbym że są na szkoleniu obozie czy czymś ale oni mieli tylko upski narzucone na cywilne ciuchy (niebieskie jeansy) wg. mnie głupio to wygląda i należy to zwalczać. Mnie bardzo wkurza jak np u nas któryś z chłopaków ubierze się w koszarówkę spod której wystaje czerwony golf i za nic nie można go przegadać że tak być nie powinno - no ale może jestem przeczulony i tyle :) stąd moje pytanie jak Wy odbieracie takie sytuacje :)

a porównanie sprawy poruszonej w tym wątku do historii z czasów komuny to chyba nieporozumienie mhm zupełnie inna waga problemu :) chociaż ja nie pamiętam takich historii - w latach osiemdziesiątych byłem gówniarz i większość czasu spędzałem na wsi

odnosząc się do kwestii pijanych strażaków w mundurach :) tutaj nie mam pytań czy wątpliwości - totalne potępienie :(
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline paciek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2006, 22:18:58 »
daleko siegasz Dat do zakopanego wystarczy popatrzec w zimie do Sieprawia pod wyciag narciarki gdzie panowie w cywilnych ubraniach i w kamizelkach od koszarowki zbierali oplaty za parking.
Oczywiscie byli bardzo poruszeni jak zaczalem z nimi o tym rozmawiac ale widzialem ze moje straszenie dalo jakis rezultat bo jak wyjezdzalem mieli sciagniete napisy straz

Moim zdaniem ich zachowanie bylo naganne..
a to o czym piszesz w Zakopanym ... hmm nie zapominaj ze w Kirach jest osrodek Zwiazku gdzie sa rożne szkolenia itp. i mysle ze to z tad owa para przechadzajaca sie za reke.

Mnie rowniez zdarza sie urzyc rożne czesci umundurowania np. spodnie :-) na konia:-) i peleryny czasem w gorach lecz nie widze w tym wiekszego wykroczenia...

Napewno straszne jest tak jak mowisz jak przychodzi ktos z chlopakow na sluzbe i paraduje np... co czesto w zimie sie zdarzało z wystawionym golfem spod koszarówki.

Ponadto hmm daleko siegac Bylem kiedys w Galeri Kazimierz i tam dostalem szoku chodzil chlopak.zreszta za reke z dziwczyna :-) :-) jeansy niebieskie koszulka  kolorowa i kamizelka STRAZ z rękawami ...  na szczescie na rękawie mial logo swojej osp... odetchnołem z ulga bo to nie z mojego powiatu.... zreszta z twojego tez nie :-)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2006, 09:01:03 »
Uważam, że nie o to chodzi, żeby od razu zwoływać zebranie i potepiać takie osoby które nie mają pojęcia o regulaminie mundurowym. To raczej zarząd (naczelnik, prezes) powinni uświadamiać każdego strażaka o tym, jak się zachować kiedy ma się na sobie mundur. Nie ważne czy galowy czy UPS. Sytuacje kiedy strażak po imprezie w mundurze galowym jest pijany są tak częste w całej Polsce, że chyba nie uda się tego zwalczyć. Zwłaszcza, że Zarząd Główny Związku nigdy tym tematem się nie interesował. Więcej, to właśnie Związek organizuje różne imprezy na których program jest zawsze podobny: część oficjalna w mundurach galowych i zaraz potem część nieoficjalna przy stołach. Człowiek nie ma szans na przebranie - a wokół widać tylko wznoszone co chwila toasty...
Gdybym był na miejscu Zarządu Głównego na [pewno zająłbym się tym problemem. Można przecież zrobić część nieoficjalną z minimalną ilością alkoholu, lub dać możliwość przebrania się i przyjścia na "zakrapianą" imprezę w "cywilkach".
A sprawa noszenia niekompletnego umundurowania bojowego to tylko i wyłącznie wina naczelnika. W mojej jednostce nie wymagam, żeby każdy strażak znał na pamięć wszystkie regulaminy. To ja jestem od tego, żeby im pewne sprawy wyjaśnić.

Pozdrawiam świątecznie  -_-

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2006, 14:21:11 »
A sprawa noszenia niekompletnego umundurowania bojowego to tylko i wyłącznie wina naczelnika. W mojej jednostce nie wymagam, żeby każdy strażak znał na pamięć wszystkie regulaminy. To ja jestem od tego, żeby im pewne sprawy wyjaśnić.

Dobrze ze masz takie podejscie, ale co zrobic kiedy naczelnik nie poczuwa sie do upomnienia strazaka za nieregulaminowe umundurowanie?Albo kiedy Komendant Gminny czy tez naczelnik nie zna regulaminu?Mnie najbardziej razi kiedy strazak przychodzi na swieto w wyjsciówce i rózowej koszuli albo brazowych butach, o sportowych nie wspomne... próbowalismy przekonać KG aby robił przed takimi swietami apele mundurowe albo  przynajmniej upominał takich strazaków ale jemu to najwyraźniej nie przeszkadza.

Wazne jest nie tylko to czy strazak jest ubrany zgodnie z regulaminem ale takze jak sie w mundurze zachowuje. Widziałam przypadki kiedy strazacy podczas przemarszu palili fajki w szyku ... to jest zupełne przegiecie. Poradzcie cos bo przemarsze u nas to istna parodia...

Ale czego wymagac od ochotników kiedy zawodowiec na budowie pracował w kamizelce od koszarówki z napisemn straz...

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2006, 23:10:24 »
Wazne jest nie tylko to czy strazak jest ubrany zgodnie z regulaminem ale takze jak sie w mundurze zachowuje. Widziałam przypadki kiedy strazacy podczas przemarszu palili fajki w szyku ... to jest zupełne przegiecie. Poradzcie cos bo przemarsze u nas to istna parodia...

Może byłaś 30 kwietnia w Wąwolnicy? Jeśli tak to widzieliśmy to samo. Po prostu brak słów na taką patologie!

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 05, 2006, 00:10:06 »
nie nie bylam, to przyklad z mojej gminy. :angry: I to kto sie tak zachowuje? Na pewno nie mlodziez ale starzy strazacy którzy przecież maja taki szacunek do munduru...przychodzi taki dziadek na pochód pogadac z kolega w szyku po ile swinie na skupie byly!!!  :wacko:

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 05, 2006, 08:10:42 »
nie wiem czy to dobrze przytaczac negatywne przykłady ale może kogoś to uczuli kto nie przywiązywał wagi do takich kwestii - w niedzielę Miłosierdzia Bożego (2 tyg temu) obstawialiśmy uroczystości w Krakowie Łagiewnikach. W pewnym momencie zobaczyliśmy druha w "mundurze" tj spodnie czapka i o zgrozo KOLOROWA KOSZULI W PASKI :( wczesniej pewnie mial na to narzucony mundur ale gdy zrobiło się ciepło jak wszyscy zdjął marynarkę :( po prostu obciach a na tych uroczystościach były totalne tłumy - mnóstwo obcokrajowców - szkoda słów :(
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2006, 10:54:40 »
Dlaczego nie dobrze???Własnie rozmawiamy tutaj na taki temat a przyklady najlepiej obrazuja sytuacje... moze w innych jednostkach czy tez gminach nie ma takiego problemu wiec napiszcie jak go u Was rozwiazaliscie. Moim zdaniem apele mundurowe przed takimi uroczystosciami to dobre wyjscie ale pewnie bedzie tez wielu przeciwników poniewaz trzeba by bylo nie dopuscic do udzialu strazaków w razaco nieregulaminowym umundurowaniu. Moze warto byloby stworzyc kompanie reperezentacyjna która przeszlaby szkolenie z musztry i mozna dopilnowac stanu ich umundurowania. Czy u Was przeprowadzane sa ćwiczenia z musztry?

Offline BOLO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 05, 2006, 11:08:30 »
dla mnie mundur także jest rzeczą swiętą,a gdy go już na siebie włożę to zachowuje się jak na prawdziwego strażaka przystało.
Anka0805 masz racje z tą kompanią reprezentacyjną,ale musisz też spojrzeć na tych Druhów którzy nie zostaną zaliczeni do tej "elity".Mi było by przykro gdybym miał patrzeć z boku na moich kolegów z jednostki.Ale znowu super było by spojrzeć na strażaków w mundurach galowych równo maszerujących w kolumnach czy stojących na baczność podczas zbiórki.Ja również byłem świadkiem jak starsi druhowie palili fajki czy nagminnie rozmawiali podczas pochodu,ale wszystkich nie da rady nauczyć :angry:

pozdrawiam

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 05, 2006, 11:38:55 »
no to moze chociaz ich z tyłu postawic a z przodu kompanie reprezentacyjna-_- no ale jakas dyscyplina musi byc, w końcu jestesmy formacja mundurowa i "jakis" regulamin nas obowiazuje!!!

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 08, 2006, 16:31:44 »
Mundur nalezy szanowac! Potem ludzie beda sie z nas smiali. Sami wiecie jak ciezko odbudowac zaufanie u ludzi. Nie chcialbym zeby moj dom gasil gosc w jeans'ach.
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline noris69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
    • http://www.ospstaniszcze.republika.pl/
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2006, 11:42:40 »
Jestem prezesem osp i sam kiedys jak zaczynałem jeździć na nartach to brałem spodnie z ups i było super . Przeciwko takiemu wykożystaniu umundurowania bojowego nie mam nic przeciwko ale jak ktoś do munduru galowego ubiera białe skarpetki to wymiekam. Pozdrawiam

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2006, 14:31:33 »
Jestem prezesem osp i sam kiedys jak zaczynałem jeździć na nartach to brałem spodnie z ups i było super . Przeciwko takiemu wykożystaniu umundurowania bojowego nie mam nic przeciwko ale jak ktoś do munduru galowego ubiera białe skarpetki to wymiekam. Pozdrawiam
Moim zdaniem założenie białych skarpetek czy czerwonych czy jakich ,jest nijakim "wykroczeniem" w stosunku do ujeżdzania ups-a na nartach ciekawe jak wyliczysz zużycie ubrania . Jesteś prezesem więc dostaniesz nowy ???
Tak sie zaczyna a jak sie kończy.... no właśnie tu zaczyna sie interpretacja wg. własnej woli.
Po drugie spodnie strażackie nie są twoje - tylko własność straży (gminy) zebyś sobie tak chodził od tak , chyba ze je kupiłeś.

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2006, 21:24:31 »
zgadzam sie z wolickim1 w 100%, tylko dlaczego strazacy maja interpretować sposób użycia munduru??czy to nie jest oczywiste z bojowy jest na akcje a wyjsciowy na świeta.Przy czym musi być odpowiednio skompletowany zgodnie z regulaminem... Proste myslenie jest najlepsze:-)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2006, 22:01:51 »
Ja rowniez sie zgadzam z wolickim. Noris69 to napewno jestes dobrym prezesem skoro uzywaz uposarzenie bojowe do celow prywatnych, ciekawe czy jak jedziesz z rodzinką na weekend to czy pozyczas sobie samochod ze swojej jednostki? To jest bardzo ciekawe bo u nas, za takie cos prezes by chyba wylecial z jednostki, a to ze jezdziles na nartach w spodniach od UPS swiadczy tylko o Twojej niewiedzy, niekompetencji i braku poszanowania do munduru.
Glupota ludzka nie zna granic.

Offline noris69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
    • http://www.ospstaniszcze.republika.pl/
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 10, 2006, 11:18:52 »
Ja uważam że lepiej jest zająć się wyglądem strażaków ochotników bioracym udział w akcjach niż roztrząsać problem czy ktoś sobie ubieże spodnie z ups na narty czy kurtkę na spacer. A co do poszanowania munduru to jadąc na akcje chyba zaczniecie go sostawiać na wieszakach w remizach żeby go nie zbrudzić po to też jest jakąś formą znieważenia munduru. Zgadzam się z wami jak by ktoś chodził sobie w niekompletnym mundurze wyjściowym albo zataczał się w nim pijany ale ups to ubiór do roboty.

 Odnośnie wypowiedzi "Jesteś prezesem więc dostaniesz nowy" nowy dostane jak wywalcze jakiegoś sponsora który go kupi.

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Użytkowanie mundurów niezgodnie z przeznaczeniem
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2006, 11:56:44 »
Do roboty!!! Ale w straży!!!