Autor Wątek: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?  (Przeczytany 13538 razy)

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« dnia: Czerwiec 03, 2015, 17:56:30 »
Witam, nurtuje mnie pytanie na pracę zaliczeniową, która zadał mi jeden z wykładowców w szkole pożarniczej...Według ustawy o PSP nie mogłem dojść kto dowodzi i kieruje w PSP...
Proszę o pomoc

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2015, 18:35:19 »
1. ustawa o ochronie ppoż. rozdz. 4 Działania ratownicze, art 25 - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20091781380

2. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19920540259

3. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000709

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 04, 2015, 10:45:25 »
W tych rozporządzeniach i ustawie nie jest określone kto dowodzi a kto kieruje działaniami ratowniczymi... :'( Czy ktoś zna odpowiedź na pytanie zawarte w temacie?

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 04, 2015, 11:04:35 »
Działaniami się kieruje (KDR) a podległymi siłami PSP, (ksrg) dowodzi. Czyli na miejsce zdarzenia jedzie zastęp - do momentu przybycia używamy tylko pojęcia dowódcy (w tym przypadku zastępu). Po przybyciu na miejsce dowódca zastępu zostaje KDR jednocześnie dowodząc ciągle zastępem. . Określenie dowódcy danego szczebla jest niezbędne do uporządkowania struktury sił jednostek ksrg w tym PSP, gdzie do czasu ich użycia w dzianiach pojęcie KDR nie istnieje. Jeżeli tak przeczytasz wymienione wcześniej przepisy uzupełnione Zasadami organizowania działań ratowniczych to zrozumiesz te pojęcia a z ich opisem i interpretacją nie będziesz miał problemu.
Oczywiście pytanie  "Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?" jest błędne, być może celowo tak postawione.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2015, 11:10:45 wysłana przez maniera »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 04, 2015, 11:57:31 »
Mi w szkole wykładowca powiedział, że:
DAG - Dowódca akcji gaśniczej / Dowodzący akcją gaśniczą
KDR - Kierujący działaniami ratowniczymi

DAG istniało jeszcze zanim wprowadzili KDR, jak jeszcze straż tylko gasiła pożary, DAG tyczył się tylko działaniami straży, a KDR działaniami wszystkich sił i środków (policja, pogotowie, straż) na miejscu zdarzenia.
Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale tak to tłumaczyli w szkole.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2015, 13:19:02 »
Mi w szkole wykładowca powiedział, że:
DAG - Dowódca akcji gaśniczej / Dowodzący akcją gaśniczą
KDR - Kierujący działaniami ratowniczymi

DAG istniało jeszcze zanim wprowadzili KDR, jak jeszcze straż tylko gasiła pożary, DAG tyczył się tylko działaniami straży, a KDR działaniami wszystkich sił i środków (policja, pogotowie, straż) na miejscu zdarzenia.
Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale tak to tłumaczyli w szkole.
Z tego co mi wiadomo to przed KDR był KAR (skąd wziął się kryptonim KARAT w łączności), czyli Kierujący Akcją Ratowniczą

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 05, 2015, 10:25:22 »
Działaniami się kieruje (KDR) a podległymi siłami PSP, (ksrg) dowodzi. Czyli na miejsce zdarzenia jedzie zastęp - do momentu przybycia używamy tylko pojęcia dowódcy (w tym przypadku zastępu). Po przybyciu na miejsce dowódca zastępu zostaje KDR jednocześnie dowodząc ciągle zastępem. . Określenie dowódcy danego szczebla jest niezbędne do uporządkowania struktury sił jednostek ksrg w tym PSP, gdzie do czasu ich użycia w dzianiach pojęcie KDR nie istnieje. Jeżeli tak przeczytasz wymienione wcześniej przepisy uzupełnione Zasadami organizowania działań ratowniczych to zrozumiesz te pojęcia a z ich opisem i interpretacją nie będziesz miał problemu.
Oczywiście pytanie  "Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?" jest błędne, być może celowo tak postawione.

Konsultowałem się z nauczycielem i mówi, że pytanie jest prawidłowe i odpowiedź jest w ustawie o PSP ...Nie mogę znaleźć jej... :angry:

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 05, 2015, 12:13:13 »
Cytuj
Konsultowałem się z nauczycielem i mówi, że pytanie jest prawidłowe i odpowiedź jest w ustawie o PSP ...Nie mogę znaleźć jej... :angry:

No i dobrze napisał :)
Komendant Główny dowodzi działaniami ratowniczymi, których rozmiary lub zasięg przekraczają możliwości sił ratowniczych województwa.
Komendant Wojewódzki dowodzi działaniami ratowniczymi, których rozmiary lub zasięg przekraczają możliwości sił ratowniczych powiatu.
a KDR to KDR ;)
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 05, 2015, 19:20:22 »
Działaniami się kieruje (KDR) a podległymi siłami PSP, (ksrg) dowodzi. Czyli na miejsce zdarzenia jedzie zastęp - do momentu przybycia używamy tylko pojęcia dowódcy (w tym przypadku zastępu). Po przybyciu na miejsce dowódca zastępu zostaje KDR jednocześnie dowodząc ciągle zastępem. . Określenie dowódcy danego szczebla jest niezbędne do uporządkowania struktury sił jednostek ksrg w tym PSP, gdzie do czasu ich użycia w dzianiach pojęcie KDR nie istnieje. Jeżeli tak przeczytasz wymienione wcześniej przepisy uzupełnione Zasadami organizowania działań ratowniczych to zrozumiesz te pojęcia a z ich opisem i interpretacją nie będziesz miał problemu.
Oczywiście pytanie  "Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?" jest błędne, być może celowo tak postawione.

Konsultowałem się z nauczycielem i mówi, że pytanie jest prawidłowe i odpowiedź jest w ustawie o PSP ...Nie mogę znaleźć jej... :angry:
To znaczy kim jest odpowiednio kom. wojewódzki i główny jak nie kierującym na poziomie strategicznym?
Cytuj
Konsultowałem się z nauczycielem i mówi, że pytanie jest prawidłowe i odpowiedź jest w ustawie o PSP ...Nie mogę znaleźć jej... :angry:

No i dobrze napisał :)
Komendant Główny dowodzi działaniami ratowniczymi, których rozmiary lub zasięg przekraczają możliwości sił ratowniczych województwa.
Komendant Wojewódzki dowodzi działaniami ratowniczymi, których rozmiary lub zasięg przekraczają możliwości sił ratowniczych powiatu.
a KDR to KDR ;)
To kim są odpowiednio kom. wojewódzki i główny jak nie kierującym na poziomie strategicznym. Myślę, że niefortunne określenie przeniesione 24 lata temu do ustawy to relikt przeszłości i tyle. Ustawa jasno mówi, że działaniami ratowniczymi kieruje PSP. Nawet ciężko znaleźć coś o dowodzeniu własnymi siłami. A może ja nie znajduje. Gotów jestem na polemikę w tym temacie.

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2015, 09:56:16 »
No właśnie w ustawie o PSP pojęcia dowodzenia i kierowania nakładają się....zarówno komendant główny może kierować i dowodzić jak dowódca zastępu... Z tą różnicą, że d-ca zastępu może dowodzić na poziomie interwencyjnym a Komendant Główny na poziomie taktycznym i strategicznym...

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2015, 22:11:45 »
Jak dobrze pamiętam to niejaki płk.poż. Burzyński w takim małym podręczniku "Podręcznik(może Poradnik) dowódcy jednostki taktycznej"(niebieskie okładki) rozgraniczył kierowanie i dowodzenie ale szczegółów nie pamiętam w tej chwili.

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2015, 22:48:33 »
Czyli pytanie w temacie ...ciężkie do rozwiązania-niemożliwe...jeśli chodziło by o różnice w kierowaniu i dowodzeniu to sprawa jasna jak dla mnie ...kurcze i teraz nie wiadomo kto w naszej formacji dowodzi a kto kieruje według przepisów, ustaw i rozporządzeń dzięki którym służymy w PSP... :'(

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 06, 2015, 23:15:46 »
A odcinki bojowe? Tam jest dowodzenie, ale już nie kierowanie. KDR jest jeden, dowódców może być kilku. Może o to mu chodzi?

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 07, 2015, 10:08:46 »
A odcinki bojowe? Tam jest dowodzenie, ale już nie kierowanie. KDR jest jeden, dowódców może być kilku. Może o to mu chodzi?
Niby z nazwy by pasowało, ponieważ "DOB" dowodzi swoim odcinkiem bojowym...
Odnośnie wyższego szczebla kierowania/dowodzenia-w ustawie PSP jest napisane że Komendant Główny przede wszystkim kieruje działaniami a później w podpunktach jest napisane, że dowodzi podczas działań...Jutro mam być egzaminowany w tym temacie i mam podać jedynie przypuszczenia...? Kurde pytanie nie do rozwiązania?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 07, 2015, 10:40:00 »
Dowódcy odcinków - dowodzą
KDR - kieruje jednoosobowo
Taka moim zdaniem jest prawidłowa odpowiedź i mysle że jest to teza łatwa do obrony.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jankes789

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 07, 2015, 20:38:57 »
Stary weteran dobrze że odp na ten temat ...lecz kumpel ...mówi że kierują siły PSP a służby siły wspomagające dowodzą swoimi działaniami....?
PSP kieruje działaniami a inne służby dowodzą ..
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2015, 20:45:15 wysłana przez jankes789 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 07, 2015, 21:06:16 »
Problem jest tego rodzaju że nie będziesz w stanie zdania kolegi obronić ponieważ zadał bym ci pytania wyjaśniające.... koordynator działań medycznych (wpisywany miedzy innymi w Informacji ze zdarzenia)? dowodzi kieruje czy koordynuje?
Jedyna odpowiedz która jest łatwa do obrony to ta z KDR i DOB.
Służby wspomagające nie mają swoich dowódców jako takich jeśli są służbami wspomagającymi a nie wiodocymi.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 07, 2015, 22:45:25 »
Kierowanie dzianiami w PSP jest zawsze jednoosobowe bez względu na poziom( w zakresie odpowiedzialności za proces decyzyjny i ostateczne wyniki)
Kieruje działaniami zawsze jedna osoba i jest on kierującym niezależnie od tego, kim jest, ( co jest konsekwencją tego, na jakim poziomie kierujemy akcją).

Dowodzi się będąc dowódcą określonego szczebla dla poszczególnych sił i środków będących w dyspozycji kierującego dzianiami.

Tak, więc KDR ( jedna osoba odpowiedzialna za całość działań), której podlegają dowodzący dzianiami na poszczególnych odcinkach bojowych DOB realizujący założenia i cele do osiągnięcia wskazywane przez KDR.
Poteoretyzować można by, gdy dowodzący siłami i środkami PSP np. zastępu, sekcji plutonu nie jest w trakcie działań wtedy brak kierującego a mamy tylko dowodzącego. W momencie podjęcia działań ratowniczych z automatu staje się on kierującym, jeśli wypada na niego zgodnie z kolejnością wskazaną w rozporządzeniu. I do momentu występowania tylko jednego odcinka bojowego mógłby w zasadzie występować w dwóch postaciach. Pełniąc funkcję dowodzącego i kierującego.
Ale to tylko dywagacje tak naprawdę jest wtedy tylko i wyłącznie kierujący działaniami ratowniczymi.

Przynajmniej ja tak to widzę

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kto kieruje a kto dowodzi działaniami ratowniczymi w PSP ?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2024, 16:03:51 »
W przypadku działań na poziomie strategicznym i taktycznym będziemy mieli kilku KDRów.
Podział na "odcinki bojowe" to tak naprawdę tworzenie działań na odpowiednich poziomach.
Jeśli mamy KDRa poziomu taktycznego i kilka odcinków bojowych to na każdym z tych odcinków mamy poziom interwencyjny a więc na każdym odcinku jest KDR poziomu interwencyjnego.
Dzięki temu każdy z nich ma możliwość korzystania z uprawnień KDRa.
Analogicznie będzie tak samo na poziomie strategicznym.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)