Autor Wątek: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby  (Przeczytany 7298 razy)

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« dnia: Maj 03, 2015, 17:53:29 »
Witam!
Zbliża się koniec okresu rozliczeniowego i mam do Was pytanie . Czy zdarzyło się w Waszych komendach, że ktoś za wypracowane nadgodziny od czasu jak zaczęli za nie płacić  wziął urlop za te nadgodziny. Prawnie wiem, że jest taka możliwość, problem tkwi  w  tym czy 01 się zgadza na takie rozwiązanie. Jak to u Was wygląda.

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2015, 08:12:21 »
Nie urlop tylko po prostu odebranie nadgodzin w stosunku 1:1. W praktyce wygląda to tak że raczej nie Ty będziesz decydował o tym czy wolisz pieniądze czy wolne za nadgodziny, a jeśli wolne to w okresie w którym nie Tobie to pasuje tylko przełożonym.

Offline censured

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2015, 09:44:52 »
A przełożeni dadzą ci maxa wolnego, aby jak najmniej wypłacić Tobie za nadgodziny, chodź to nie ich kasa...

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2015, 10:10:22 »
Witam!
Zbliża się koniec okresu rozliczeniowego i mam do Was pytanie . Czy zdarzyło się w Waszych komendach, że ktoś za wypracowane nadgodziny od czasu jak zaczęli za nie płacić  wziął urlop za te nadgodziny. Prawnie wiem, że jest taka możliwość, problem tkwi  w  tym czy 01 się zgadza na takie rozwiązanie. Jak to u Was wygląda.
Z prawnego punktu widzenia , o ile stany osobowe pozwalają na takie rozwiązanie to dowództwo bardzo chętnie z tego korzysta. Ale trzeba pamiętać kolego , że terminy oddawania wolnego nie zawsze mogą Ci pasować i nie zawsze będą odbiór godzin ponadnormatywnych  odbywać się będzie jednym ciągiem przez kilka służb max może to być 120 godzin . Przepisy jasno stanowią zasady ich odbioru.-/ patrz rozp MSWiA  w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP z 2005r. oraz nowela z 2011r./ 
 A u mnie z jednostce nie ma fizycznej możliwości odebrania nadgodzin z uwagi na stany.
 
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2015, 00:00:30 »
Mi obojętnie kiedy oddadzą, byle oddali  to będę szczęśliwy, z tym że nie musi to być zrobione do  końca okresu rozliczeniowego czyli do końca czerwca?

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2015, 10:12:45 »
Witam!
Zbliża się koniec okresu rozliczeniowego i mam do Was pytanie . Czy zdarzyło się w Waszych komendach, że ktoś za wypracowane nadgodziny od czasu jak zaczęli za nie płacić  wziął urlop za te nadgodziny. Prawnie wiem, że jest taka możliwość, problem tkwi  w  tym czy 01 się zgadza na takie rozwiązanie. Jak to u Was wygląda.
Z prawnego punktu widzenia , o ile stany osobowe pozwalają na takie rozwiązanie to dowództwo bardzo chętnie z tego korzysta. Ale trzeba pamiętać kolego , że terminy oddawania wolnego nie zawsze mogą Ci pasować i nie zawsze będą odbiór godzin ponadnormatywnych  odbywać się będzie jednym ciągiem przez kilka służb max może to być 120 godzin . Przepisy jasno stanowią zasady ich odbioru.-/ patrz rozp MSWiA  w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP z 2005r. oraz nowela z 2011r./ 
 A u mnie z jednostce nie ma fizycznej możliwości odebrania nadgodzin z uwagi na stany.
 

120 godzin to 5 dni/jedna wolna służba. Co kolega miał na myśli?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2015, 13:26:56 »
120 godzin - dotyczy maksymalnego zaplanowanego w harmonogramie półrocznym strażaka braku zapisu 16 lub 8 godz w górnej rubryce. Chodziło między innymi o zlikwidowanie "nadużyć" opracowujących harmonogramy w kontekście ewentualnych chorobowych, kursów i delegacji. 
Dla strażaka PB - 120 godzin to jest 5 rzeczywistych służb na których go nie ma w służbie, które może (oczywiście za zgodą przełożonego) być na tzw. wolnym pod rząd i to można zaplanować w grafiku służb miesięcznych do realizacji. 
pozdrawiam

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.465
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2015, 22:50:40 »
120 godzin - dotyczy maksymalnego zaplanowanego w harmonogramie półrocznym strażaka braku zapisu 16 lub 8 godz w górnej rubryce. Chodziło między innymi o zlikwidowanie "nadużyć" opracowujących harmonogramy w kontekście ewentualnych chorobowych, kursów i delegacji. 
Dla strażaka PB - 120 godzin to jest 5 rzeczywistych służb na których go nie ma w służbie, które może (oczywiście za zgodą przełożonego) być na tzw. wolnym pod rząd i to można zaplanować w grafiku służb miesięcznych do realizacji. 
pozdrawiam

absolutnie nieprawda

120 h dotyczy tylko i wyłącznie planowania ( harmonogram) nie ma to nic wspólnego z grafikiem miesięcznym ( wykonaniem harmonogramu) tam jak mam ochotę to wstawię i cały miesiąc wolny.   Jeśli chodzi o szczegóły to gdyby się uprzeć to  w 120 h na maksa możesz zaplanować 3 służby (po każdych 24 h minimum 24 wolnego)

I jeszcze jedno co to są rzeczywiste służby w jakim przepisie funkcjonuje taki termin i do czego on się odnosi ja osobiście nigdy z nim się nie spotkałem a troszkę  z tą materią czasu służby miałem do czynienia

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2015, 00:25:00 »
pb11 - podtrzymuję to co napisałem.
 Z tego co się orientuję to PB pełni służbę w systemie 24/48 i - w dużym skrócie - do tego odnosi się te nasze 120 godz na podstawie przepisów.
Wykonanie harmonogramu czyli grafik miesięczny służb strażaka, jeżeli nie ma takiej potrzeby uzasadnionej potrzebami służby, powinien być w systemie 24/48. 
Słowo - rzeczywistych - powinienem dać w cudzysłów. Chodziło o wyjaśnienie: 120 godzin = 5 służb po 24 godz zgodnie ze "standardowym 24/48" grafikiem miesięcznym dla danego strażaka. Tyle może ten strażak wziąć na raz czyli nie będzie w służbie ok. pół miesiąca - nie brany do tego jest urlop. Udzielnie strażakowi 5-ciu tzw. wolnych służb jedna po drugiej i musi ten strażak być w służbie lub chorobowym, urlopie, delegacji. Takie postępowanie (max. 5 wolnych służb pod rząd przy założeniu systemu 24/48) zostało przekazane kilka lat temu przez osobę z komendy głównej prowadzącą szkolenie dot. rozliczania czasu służby o ile pamiętam w Poznaniu. Na marginesie - powiedział wtedy również aby harmonogramy miesięczne i ich realizacje dostosowywać zwłaszcza do potrzeb strażaków, a nie nie tylko do potrzeb strony służbowej.
pozdrawiam       

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2015, 00:37:43 »
peterek, nie mieszaj bo nie wiesz o czym piszesz. PB11 dobrze Ci pisze a ja jeszcze uzupełnię.
Ustawodawcy chodziło o to, by służby planować równomiernie (harmonogram służb - górny wiersz ECSa),
120 godzin to jest odstęp maksymalny w 5 dniach (nie dniach służby!!!) - dlatego nie można planować w harmonogramie dwóch wolnych służb pod rząd.
Natomiast realizacja harmonogramu, to życie... (najogólniej).
Możesz mieć WS zgodnie z harmonogramem, po niej służbę, (lub zamiennie w tym okresie służby urlop, odbiór nadgodzin z poprzedniego okresu, odbiór godzin z obecnego okresu, inne usprawiedliwione nieobecności, itp).  i tak do bólu. Ważne byś wypracował tyle godzin co nominał (harmonogram) wykazuje.

Inne tłumaczenia i interpretacje są niewłaściwe. Gdzieś u Was powstał efekt głuchego telefonu: jeden gdzieś coś posłyszał, nie dopytał się o co chodzi, bo akurat myślał o dupach a później przekazuje dalej własną dziwną twórczość.
EGO = 1 / wiedza

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 06, 2015, 01:40:28 »
Ustawodawcy chodziło o to, by służby planować równomiernie (harmonogram służb - górny wiersz ECSa),
120 godzin to jest odstęp maksymalny w 5 dniach (nie dniach służby!!!) - dlatego nie można planować w harmonogramie dwóch wolnych służb pod rząd.
W tym się zgadzamy - nie wolno zaplanować 2 WS pod rząd w harmonogramie półrocznym (napisałem to trochę inaczej, ale sens jest ten sam). Dlaczego ustawodawca nie wprowadził np. 180 czy 240 godz ? Bo do KG dotarła między innymi radosna "twórczość" oddolna ustalających harmonogramy półroczne (również przypadki ich zmiany w trakcie trwania danego półrocza) gdzie okazywało się, że strażacy jeździli na SGSP czy SAP tylko z wolnego "bo tak wyszło" lub chorowali non stop na wolnych.
 W kwestii drugiej czyli max. 5 wolnych służb pod rząd - to wiem co wtedy słyszałem, opieram się na swoich notatkach w tym zakresie. Stosuje się to u nas od kilku lat, mieliśmy kontrolę rozliczania czasu służby na PB z KW i w kwestii harmonogramów miesięcznych na pytanie jak to robimy udzielona była odpowiedz, że max 5 WS pod rząd - odpowiedź została przyjęta jako dobra.
Wypracowanie godzin tyle co nominał - zakładam, że jeżeli ma strażak np. 237 godz z poprzedniego okresu rozliczeniowego i je odbiera w naturze, to oczywiście o tyle na starcie ma mniej do przepracowania. 
pozdrawiam     

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2015, 19:26:15 »
teraz  to już nie wiem nic.
Proszę o podsumowanie jakie mam możliwości odbioru nadgodzin z podaniem podstawy prawnej  i do kiedy mogę je wybrać rezygnując z zapłaty.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2015, 19:33:42 wysłana przez majki997 »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.465
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2015, 22:52:47 »
Na koniec okresu rozliczeniowego podpisujesz oświadczenie, iż wyrażasz chęć odbioru wypracowanych nadgodzin w naturze rezygnujesz z ekwiwalentu pieniężnego

Twój KP/KM/KW przychyla się do twojej prośby ( jak nie to po ptakach)

Osoba sporządzająca twój harmonogram czasu służby ( na następnym okres rozliczeniowy) obniża obowiązujący nominał półroczny o ilość wypracowanych przez Ciebie nadgodzin.   

Harmonogram sporządza się zgodnie z zasadami 

W wykonaniu harmonogramu ( grafiku) osoba upoważniona przez KP/KM/KW do dokonywania odstępstw od harmonogramu przy sporządzaniu wykonania harmonogramu ( musi mieć to w zakresie obowiązków) dokonuje zmian tak jak Ci pasuje, ( jeśli dobrze z nim żyjesz) lub tak jak jemu pasuje, jeśli go denerwujesz

Ot i całe zasady prościej się nie da

I jeszcze raz w wykonaniu nie obowiązuje żadne 120 h.

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2015, 23:57:52 »
Jak macie za dużo nadgodzin i małe stany to przecież d-ca JRG i Z-ca może je zbijać będziecie przychodzić na godzinę 15.30 bo w tym czasie d-ca  lub jego zastępca bedzie za was i tak prawie co służba i godziny wam zejdą  w dużej ilości., bo co dzien mozna komuś zbić="oddać" 8 godz a nawet x2  wiec bedzie 16 i taki tydzien pozbedzie się 80 godz. proste prawda.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.465
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2015, 07:50:20 »
Jak macie za dużo nadgodzin i małe stany to przecież d-ca JRG i Z-ca może je zbijać będziecie przychodzić na godzinę 15.30 bo w tym czasie d-ca  lub jego zastępca bedzie za was i tak prawie co służba i godziny wam zejdą  w dużej ilości., bo co dzien mozna komuś zbić="oddać" 8 godz a nawet x2  wiec bedzie 16 i taki tydzien pozbedzie się 80 godz. proste prawda.


Ile razy można pisać te same bzdury o czasie służby

Przynajmniej na razie obowiązujące przepisy oraz ich interpretacje mówią że:

czas służby strażak w PB to 12 lub 24 h przepis nie przewiduje innych
strażak pełniący służbę w systemie 8 h nie może jednocześnie w tym samym czasie wykonywać zadań w PB ( albo tu albo tu) zakładam iż twój komendant nie podbija sobie doraźnie uzgodnionych stanów minimalnych.

to co opisałeś to totalne łamanie przepisów sztuczne tworzenie wakatu ( bo gdzie w systemie znajduje się w tym momencie etat pracownika 8 godzinnego skoro nie jest na urlopie ani chorobowym) 

Wszystkie ewentualne twoje wątpliwości załatwi lektura obowiązujących przepisów oraz stosownych pism i zaleceń KG wystarczy chcieć się z tym zapoznać

Offline linkapol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 07, 2015, 11:29:48 »
Jak macie za dużo nadgodzin i małe stany to przecież d-ca JRG i Z-ca może je zbijać będziecie przychodzić na godzinę 15.30 bo w tym czasie d-ca  lub jego zastępca bedzie za was i tak prawie co służba i godziny wam zejdą  w dużej ilości., bo co dzien mozna komuś zbić="oddać" 8 godz a nawet x2  wiec bedzie 16 i taki tydzien pozbedzie się 80 godz. proste prawda.


Ile razy można pisać te same bzdury o czasie służby

Przynajmniej na razie obowiązujące przepisy oraz ich interpretacje mówią że:

czas służby strażak w PB to 12 lub 24 h przepis nie przewiduje innych
strażak pełniący służbę w systemie 8 h nie może jednocześnie w tym samym czasie wykonywać zadań w PB ( albo tu albo tu) zakładam iż twój komendant nie podbija sobie doraźnie uzgodnionych stanów minimalnych.

to co opisałeś to totalne łamanie przepisów sztuczne tworzenie wakatu ( bo gdzie w systemie znajduje się w tym momencie etat pracownika 8 godzinnego skoro nie jest na urlopie ani chorobowym) 

Wszystkie ewentualne twoje wątpliwości załatwi lektura obowiązujących przepisów oraz stosownych pism i zaleceń KG wystarczy chcieć się z tym zapoznać

No właśnie u mnie jest tak samo, wszyscy na podziale bojowym są temu przeciwni, bo ucieka nam kasa za nadgodziny i jest mniej ludzi do roboty do południa, ale jakoś nikt nic z tym nie potrafi zrobić.  Wszyscy wiedzą, że to jest nie zgodne z przepisami, lecz każdy się boi przeciwstawić. I tym samym kasa nam ucieka

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 10, 2015, 20:11:25 »
120 godzin - dotyczy maksymalnego zaplanowanego w harmonogramie półrocznym strażaka braku zapisu 16 lub 8 godz w górnej rubryce. Chodziło między innymi o zlikwidowanie "nadużyć" opracowujących harmonogramy w kontekście ewentualnych chorobowych, kursów i delegacji. 
Dla strażaka PB - 120 godzin to jest 5 rzeczywistych służb na których go nie ma w służbie, które może (oczywiście za zgodą przełożonego) być na tzw. wolnym pod rząd i to można zaplanować w grafiku służb miesięcznych do realizacji. 
pozdrawiam
masz rację i ot chodziło ustawodawcy.
 Rozp. MSWiA  tak mówi. cyt.„§ 12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej ustala
harmonogram służby w jednostce, obejmujący
przyjęty okres rozliczeniowy,
w którym, w sposób równomierny, określa
się dni i godziny służby poszczególnych
strażaków, zgodnie z normą czasu służby
określoną w art. 35 ust. 1 ustawy, oraz
dni i godziny wolne od służby. Liczba kolejnych
godzin wolnych od służby określonych
w harmonogramie nie może być
większa niż 120. Ustalony harmonogram
podaje się do wiadomości strażaków, nie
później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego
okresu rozliczeniowego."
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2015, 20:24:28 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Za wypracowane nadgodziny wolne od służby
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 10, 2015, 23:52:49 »
No właśnie u mnie jest tak samo, wszyscy na podziale bojowym są temu przeciwni, bo ucieka nam kasa za nadgodziny i jest mniej ludzi do roboty do południa, ale jakoś nikt nic z tym nie potrafi zrobić.  Wszyscy wiedzą, że to jest nie zgodne z przepisami, lecz każdy się boi przeciwstawić. I tym samym kasa nam ucieka

Wszyscy są przeciwni i jednocześnie każdy się boi przeciwstawić?

...

Róbcie tak dalej, tylko potem nie płaczcie, że coś wam "uciekło"