Autor Wątek: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?  (Przeczytany 3627 razy)

Offline taz_org

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 321
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« dnia: Kwiecień 25, 2015, 19:14:16 »
Panowie chciałbym poruszyć temat obecnego schematu ćwiczeń. Z reguły jest tak, że na dany dzień o konkretnej godzinie jest zbiórka zastępów na miejscu ćwiczeń, omówienie scenariusza ćwiczeń, rozpoznanie obiektu (co, gdzie się znajduje) i przećwiczenie danego założenia poprzez niby dysponowanie, przyjazd i działania. Jak dla mnie to jest bzdura, bo to ma się nijak do rzeczywistości.
Zupełnie inne będą czasy dojazdu jednostek, podjęte działania mogą też się różnić no i przeważnie nie pamięta się rozmieszczenia ważnych miejsc na terenie danego obiektu.
Wydaje mi się, że dużo lepsze byłoby poinformowanie, że danego dnia w godzinach dopołudniowych odbędą się ćwiczenia. Wtedy normalne zaalarmowanie jednostek, dojazd alarmowy, prowadzenie działań, zakończenie ćwiczeń i na samym końcu omówienie działań. Wtedy można wyciągać wnioski, kierownik ćwiczeń może przedstawić jak powinien wyglądać przebieg ćwiczenia wg niego, wioski i uwagi.
Co o tym sądzicie? Może ma ktoś jeszcze lepszy pomysł?
PS. Wiem, że to tylko ćwiczenia, że po co stawiać miasto na baczność, ale wydaje mi się, że wtedy będziemy mieli realny pogląd na przebieg działań i odzwierciedlenie jakby to wyglądało w przypadku zaistnienia zagrożenia.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2015, 21:14:04 »
Wydaje mi się, że dużo lepsze byłoby poinformowanie, że danego dnia w godzinach dopołudniowych odbędą się ćwiczenia. Wtedy normalne zaalarmowanie jednostek, dojazd alarmowy, prowadzenie działań, zakończenie ćwiczeń i na samym końcu omówienie działań. Wtedy można wyciągać wnioski, kierownik ćwiczeń może przedstawić jak powinien wyglądać przebieg ćwiczenia wg niego, wioski i uwagi.

Również uważam że ustalanie scenariusza "naprzód" jest bez sensu.
Twoją sugestię uzupełniłbym o informacje "O godz. 10 w sobotę odbędą się ćwiczenia w gminie XXX. Miejsce działań podamy przez radio po alarmowaniu. Czas trwania:3h"
Każda jednostka byłaby normalnie dysponowana, a na samym miejscu ćwiczeń obecny od zaalarmowania byłby ktoś z komendy powiatowej i komendant gminny aby podglądać pracę strażaków. Akcję prowadzono by o dane ze stanowiska kierowania oraz od podstawionych "świadków".
Przykład:
-info z SK-pożar strychu w budynku urzędu gminy
-info od świadków-duże zadymienie, ogień oraz kilka osób zaginionych.
No i tutaj pole do popisu dla dowodzących. Dym można wytworzyć sztucznie o zapachu sosny lub innym przyjemnym który jest niegroźny  :szalony: Podkładamy również manekiny czy coś, cokolwiek przyjdzie na myśl aby urozmaicić akcję.
No i na końcu gdy działania zostaną zakończone, ocena pracy dowodzących, zastępów czy poszczególnych strażaków.
Dobrze by było aby po wszystkim zrobić obchód po budynku gminy aby rozeznać się odnośnie układu pomieszczeń oraz miejsc potencjalnie niebezpiecznych.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2015, 22:44:29 »
Wszystko sie zgadza ale trochę można namieszać ściągając na sygnałach pół powiatu...
Kiedys sie sam nad tym tematem zastanowiłem i uważam że cwiczenia nie powinny byc robione tak jak dotychczas ponieważ dokumentacja wymagana jest żąłośnie głupia.... planujesz całość zanim zaczniesz
Sam scenariusz to szczegół...  Ćwiczenia zaczynasz i już wiesz co będzie, ilu bedzie i jak sie sytuacja rozwinie to zupełnie bez sensu:) ale to nie temat do dyskusji na forum ale na dyskusje sztabowe :D za 100 lat ktos cos zmieni :)
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2015, 09:07:30 »
Ćwiczenia i powinny być organizowane w różnej formie. To co opisujecie też ma miejsce pod nazwą "inspekcja". Niestety nie daje dobrych efektów dydaktycznych - wystarczy pooglądać filmy na których roi się od błędów, które nie są eliminowane i są później powielane.
Najbardziej wartościowe ćwiczenia, które przechodziłem były organizowane w formie stop klatki. Czyli było realizowane założenie, czasy przybycia służb były symulowane przez opóźnienie ich wejścia ale co najważniejsze, w momencie wątpliwości czy błędu akcja była zatrzymywana, wszystko było omawiane a błędne czynności trzeba było wykonać jeszcze raz poprawnie. Potrzeba do tego doświadczonych ekspertów.

Offline taz_org

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 321
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2015, 13:00:13 »
Kolego Sylwek - wydaje mi się, że lepiej robić błędy i eliminować je poprzez wyciągnie wniosków niż stosować standardowe ćwiczenia. Skoro mamy powiedziane, że pożar jest na 3 piętrze i tam też jest osoba poszkodowana to z reguły wygląda tak, że rota od razu leci na to trzecie piętro pomijając niższe, a wtedy można się zdziwić, bo często zapomina się o przeszukaniu innych kondygnacji.
Twoja metoda jest ciekawa i nie spotkałem się jeszcze z nią, ale tak jak mówisz - pewnie potrzeba rozjemców, którzy mają doświadczenie w tym.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2015, 12:00:52 »
Panowie chciałem tylko zauważyć że zgodnie z BHP obecnie jest zakaz organizacji ćwiczeń z kryterium czasu .
Oczywiście problemem jest realizm oraz wpływ stresu i presji np. otoczenia .
Nie trzeba tego jednak uczyć, sprawdzać na zasadzie kryterium szybkości , a np. wyrabiania nawyków i automatyzacji pewnych czynności przez odpowiednią ilość powtórzeń .

Offline Sepi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2015, 21:27:24 »
Witam i zgadzam się, że powinna być bezwzględnie przestrzegana zasada braku znajomości terminu i założeń do ćwiczeń. Ale są dwa ale:
1) O ile w PSP z wyjazdem na ćwiczenia w trakcie służby niem raczej problemu, jeżeli tylko sytuacja na rejonie pozwala, ale w przypadku  OSP, to jak znam życie może być a na pewno będzie - to może ochotników po prostu nie będzie - będą w pracy. Jeden pozytyw - wyjdzie nam faktyczny stan gotowości.
2) Drugie ale jest prawnie gorsze - w naszym ukochanym kraju  obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów jako uprzywilejowane jeżeli nie są mówiąc w skrócie "w akcji". A poruszanie się kolumn na ćwiczenia na sygnałach wg mnie jest "delikatnie" naciągane, jeżeli w pełni nie zgodne z prawem.       

Offline taz_org

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 321
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Czy obecny schemat ćwiczeń ma sens?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2015, 10:18:58 »
Witam i zgadzam się, że powinna być bezwzględnie przestrzegana zasada braku znajomości terminu i założeń do ćwiczeń. Ale są dwa ale:
1) O ile w PSP z wyjazdem na ćwiczenia w trakcie służby niem raczej problemu, jeżeli tylko sytuacja na rejonie pozwala, ale w przypadku  OSP, to jak znam życie może być a na pewno będzie - to może ochotników po prostu nie będzie - będą w pracy. Jeden pozytyw - wyjdzie nam faktyczny stan gotowości.
2) Drugie ale jest prawnie gorsze - w naszym ukochanym kraju  obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów jako uprzywilejowane jeżeli nie są mówiąc w skrócie "w akcji". A poruszanie się kolumn na ćwiczenia na sygnałach wg mnie jest "delikatnie" naciągane, jeżeli w pełni nie zgodne z prawem.       
Dobrze kolego napisałeś - wyjdzie w praniu kto będzie mógł wyjechać do zdarzenia, a kto nie. Wtedy dyspozytor też będzie musiał chociaż troszkę pomyśleć kogo wysłać zamiast nich i zrobić to tak, żeby zabezpieczenie powiatu nadal było na poziomie dostatecznym.
Odnośnie drugiego punktu to można by spróbować dowiedzieć się w najbliższym KP czy jest możliwość otrzymania zezwolenia na dany dzień, ewentualnie można zakolorować i powiedzieć, że zdarzenie okazało się AF  :wacko:  :mellow: