Autor Wątek: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP  (Przeczytany 2519 razy)

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« dnia: Marzec 26, 2015, 19:19:40 »
Czy istnieje zapis w przepisach mówiący o tym, że w obiektach wymienionych w paragrafie 28 "cegły" ochrona przez SSP musi być pełna?

Mam na rozkładówce teatr o liczbie miejsc powyżej 300... Jest system sygnalizacji pożaru, ale tylko w 1/2 pomieszczeń, nie chroniona jest część dróg ewakuacyjnych itd...

Czy mogę w decyzji nakazać montaż systemu w nie chronionych pomieszczeniach?
Z góry dziękuję za odpowiedź...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2015, 20:00:15 »
Nie ma takiego zapisu w przepisach, który by określał jaki SSP ma być w danym obiekcie i jak ma zostać zaprojektowany. To projektant systemu opierając się na standardach, normach tudzież wytycznych dot. projektowania SSP określa parametry i zakres ochrony dla konkretnego przypadku.
Jednak, żeby nie było tak chop siup, to zgodnie z par. 3 "cegły" projekt urządzenia ppoż. powinien być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Na Twoim miejscu zażądałbym pokazania uzgodnionego projektu.

Ponadto dla obiektów wskazanych w "cegle" do obligatoryjnego wyposażenia w SSP ich właściciel, zarządca lub użytkownik uzgadnia z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej sposób połączenia urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej z obiektem komendy Państwowej Straży Pożarnej lub obiektem wskazanym przez tego komendanta (par. 31). I tu Komendant może jeszcze wnieść zastrzeżenia co do "poprawności" danego SSP.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 26, 2015, 20:13:30 »
Dzięki Kobra za odpowiedź...
Tak myślałem, że zacznie się przepychanka...
Uderzyć można z wytycznych odnośnie monitoringu i sposobu podłączenia...
Ale z drugiej strony jeśli obiekt nie spełni, któregoś z kryteriów (nowe zasady i podłączenie dwutorowe), to przecież nie można go odłączyć od COAP (jest podłączony na starych zasadach jednotorowo).

Odnośnie uzgodnienia projektu : jeśli nie będzie uzgodnienia SSP z rzeczoznawcą, to czy można nakazać takowe (w myśl paragrafu 3 cegły)? System był jakoś zalegalizowany, odebrany (ponad 10 lat temu), a prawo nie działa chyba wstecz w tym wypadku...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2015, 20:27:25 »
Faktycznie przepisy krajowe nie narzucają obowiązku zaprojektowania i wykonania SSP zgodnie z konkretną normą, standardem czy też wytycznymi np. SITP. To projektant o tym decyduje jednak zasady wiedzy technicznej mówią że system ten ma być zaprojektowany  w oparciu o konkretną normę, standard tudzież wytyczne. Nie można łączyć i wybiórczo stosować poszczególnych zapisów różnych dokumentów.
Instalacje sygnalizacji pożaru w Polsce są najczęściej projektowane wg normy PKN CEN 54-14 lub wytycznych SITP (wytyczne dużo bardziej precyzyjne). W żadnym z tych dokumentów drogi ewakuacyjne nie są wyłączone z ochrony.
Niech ci pokażą projekt, w projekcie zobaczysz według czego zaprojektowano i będziesz miał podstawę, że projekt wykonany niezgodnie z przepisami czy też zasadami wiedzy technicznej.
Inna sprawa że taki system/budynek nie powinien zostać odebrany.

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2015, 20:35:56 »
dzięki za naprowadzenie oraz informację kluczową: w żadnej z norm drogi ewakuacyjne nie są wyłączone z ochrony...
Super Panowie oświeciliście mnie...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: czy można wymusić pełną ochronę obiektu przez SSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2015, 08:53:54 »
Nie użyłem stwierdzenia "w żadnej z norm". W PKN CEN 54-14 oraz w wytycznych SITP drogi ewakuacyjne należy chronić. Nie wiem jak jest np. w amerykańskim NFPA albo w niemieckim VdS.