Autor Wątek: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady  (Przeczytany 4776 razy)

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« dnia: Marzec 09, 2015, 11:17:37 »
Witam czy posiada ktoś wiedzę dotyczącą alarmowego zwijania sprzętu podczas akcji w momencie dysponowania zastępy do drugiego zdarzenia? Może jakiś dokument który o tym mówi...
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2015, 19:11:00 wysłana przez nikton112 »

Offline censured

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2015, 18:29:47 »
ósemeczka i do wozu :) Po co ci dokument? rozkaz to rozkaz i zapie*******.

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2015, 00:44:54 »
Chodzi o zasady zwijania sprzętu od czego zacząć a ba czym zakończyć

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2015, 08:10:57 »
Zasady szybkiego podcierania dupy podczas dzwonków też chcesz w dokumentach? Sorry, ale nie mogłem tego napisać inaczej... Przecież to zależy co masz rozwinięte, ile i do czego zostaje zadysponowany zastęp... Czasem masz rozwinięty jeden odcinek a czasami dziesięć.

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2015, 09:32:43 »
Ale mi tego nie tłumacz to wiem chce się do wiedzieć na jakiej podstawie prawnej ktoś kto nas ocenia podczas ćwiczeń  dane działanie zwijanua sprzetu zalicza albo nie. Dlatego szukam jakiegoś materiału który o tym mówi. 

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2015, 12:22:36 »
nikton112- czyżby "koledzy" z operacyjnej wojewódzkiej z miasta na W byli na inspekcji i się nie mogli dopatrzyć odpowiednich zasad ? :wall:.
Nie dziwcie się zapytaniom kolegi, "taki mamy klimat" jak to powiedziała pewna pani z Brukseli.
Z tego co pamiętam ze szkoły: alarmowo - zwijanie odcinków tłocznych w ósemkę w odpowiedni sposób i zabieranie obowiązkowo prądownicy i rozdzielacza.
Jako bardziej praktyk a nie teoretyk rozróżniłbym dwie przyczyny alarmowego zwijania sprzętu:
1. celem reorganizacji działań, stanowisk pracy np. gaśniczych w ramach tej samej akcji:
   zwijanie całego używanego sprzętu, węże w ósemkę - jak jest za daleko do nowego stanowiska na "przeciągnięcie/przeniesienie na barach chłopaków" odwodnionych linii (odwadnianie nie ma znaczenia czy w kierunku pożaru czy nie bo robimy to przecież alarmowo) i przenoszenie. Używałem np. drabiny D10W - to najpierw ją wkładam na wóz lub przenoszę w nowe miejsce. Kilkukrotnie gdy miałem się przenieść z wozem w inne miejsce polecałem z przyczyn praktycznych zwijanie węży- gdy była ich spora ilość - w krąg pojedynczy tocząc mokry odcinek po podłożu i do skrytki. Wg "obeznanych oficerów"  - niedopuszczalne postępowanie. Jednak żaden z nich nie potrafił mi odpowiedzieć sensownie na pytanie: w jaki sposób zgodnie z BHP przewieźć 10 szt. W75 zwiniętych w ósemkę na wozie? W kabinie? Sprzęt nie zamocowany - pod nogami strażaków. Strażak wysiada zahacza się, wypada z kabiny i leci na twarz - KDR płaci odszkodowanie. W przypadku GCBA 3 osobowego na dachu luzem? Gdzie mocowanie przewożonego sprzętu?  Koledzy z PB doskonale wiedzą, że nawet najładniej zwinięte odcinki alarmowo po ułożeniu kilku, kilkunastu na siebie w ograniczonej przestrzeni na 100% się zamotają o siebie.
2.  celem alarmowego udania się do innego zdarzenia:
   w zależności od przeanalizowania przez KDR-a informacji z SK o rodzaju nowego zdarzenia, ewentualnych zagrożonych osobach,  potrzebnego przewidywanego sprzętu podejmuje on decyzję: czy zwijać cały sprzęt wg mniej więcej powyższych zasad czy z uwagi na "szczególne okoliczności" jak najszybciej udać się do nowego miejsca z pozostawieniem części lub większości rozwiniętego sprzętu w dotychczasowym miejscu. To KDR decyduje np. o pozostawieniu linii ssawnej, czy drabiny, nie mówiąc o odcinkach bo ma informację, że jest zadysponowany do wypadku drogowego czy do utraty przytomności na ulicy (a karetka jedzie 30km). Oczywiście pozostawia sprzęt pod nadzorem np. OSP czy właściciela obiektu, daje do SK info, że zostawił sprzęt w dotychczasowym miejscu itp.
      W przypadku działań np. ze sprzętem rat drogowego alarmowe zwijanie wg mnie powinno uwzględniać kolejność wkładania sprzętu do skrytek na wozie oraz odpowiednie mocowanie. Wyjątkiem powinien być sprzęt zabezpieczający np. pachołki, oświetleniowy - to na końcu. Z uwagi że jest to sprzęt bardziej "mobilny" raczej zwijałbym wszystko - chociaż przykłady odstępstwa również bym znalazł.
pozdrawiam

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2015, 09:09:41 »
Cześć kolego. Zgadzam się z Tobą w 100 procentach.

Dokladnie tak niektórzy doktoryzują się na ten temat , ale żeby pokazać jakiś dokument na to to już nie bardzo. Wszystkie dane , które mam znam ze swojego doświadczenia lub korzystam z innych doświadczeń.
Stad też takie moje pytanie tutaj na tym forum.

Dzieki za odpowiedz.

Pozdrawiam

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2015, 13:35:20 »
A i tak na marginesie twój typ był trafny...

sorbent

  • Gość
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2015, 08:35:31 »
Inspekcje z miasta na W potwierdzam, co do zwijania sprzętu niby się nie czepiali (kolejności itp.) u nas źle było to, że po zwinięciu nie zajęto miejsc w samochodach i nie zgłoszono do SK KP gotowości - KDR ustawił ludzi i zgłosił gotowość jednemu z członków zespołu insp. - źle. na powyższe wg mojej wiedzy kwitów nie ma.
Mam dodatkowe pytania:
1. Czy alarmowe zwijanie ma miejsce również w przypadku niekorzystnej zmiany sytuacji pożarowej?? jakie wtedy "procedury" obowiązują wg Panów - nie wiem, wg mnie skuteczne i jak najszybsze, tak żeby wszyscy uszli cało - sprzęt się odkupi.

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2015, 23:21:47 »
O ja p******le gdzie Wy ludzie pracujecie? Myślałem że takie rzeczy to już dawno i nieprawda, szczerze współczuję takiego kontrolującego który sprawdza takie pierdoły. Ciarki przechodzą po plecach na myśl że należałoby zwijać sprzęt według z góry narzuconej zasady. Nie wiem gdzie takie rzeczy mają miejsce, ale może zamiast się podporządkować dajcie do zrozumienia że jest dużo więcej rzeczy do ogarnięcia bardziej potrzebnych służbie niż to w jaki sposób się pakujecie do bazy. Pozdrawiam

Offline nikton112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: alarmowe zwijanie sprzętu Zasady
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2015, 01:34:00 »
Kolego to tylko część góry lodowej