Autor Wątek: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego  (Przeczytany 5558 razy)

Offline ophat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« dnia: Marzec 05, 2015, 12:39:02 »
Witam, czy ktoś z kolegów (koleżanek) może podać mi podstawę prawną w której jest wprost napisane, że naczelnik wydziału operacyjnego musi mieć uprawnienia do kierowania działaniami.
Pozdrawiam
Dziękuje.

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2015, 12:48:54 »
Dla stanowiska służbowego związanego z kierowaniem działaniami ratowniczymi wymagane posiadanie kwalifikacji, o których mowa w art. 36 ust. 3 lub ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

Ust. 3
Na stanowiskach oficerskich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego
inżyniera pożarnictwa lub uzyskania uznania kwalifikacji do wykonywania
zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych
w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego
Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim
Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji
do wykonywania zawodu regulowanego – inżyniera pożarnictwa.

Ust. 5
Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą
zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w
Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa
i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt
2 lit. a. ( posiada wykształcenie wyższe, a ponadto:
a) odbył przeszkolenie zawodowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej)


Offline ophat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2015, 13:31:12 »
Hmm pytałem konkretnie o stanowisko naczelnika wydziału operacyjnego - przytoczone ustępy nie stanowią odp. na moje pytanie.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2015, 14:10:57 »
Jak nie zawierają. Naczelnik wydziału operacyjnego ma w zakresie obowiązków kierowanie działaniami i jest to stanowisko oficerskie. Amen

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2015, 14:47:58 »
A tak nie zawierają. Kolega się zapytał o konkretną podstawę prawną. Dobrze, jeśli naczelnik ma to w zakresie obowiązków. W pytaniu chodzi o to, CZY MUSI MIEĆ, i konkretny przepis na to. Bo samo bycie naczelnikiem wydziału operacyjnego nie upoważnia do kierowania działaniami (a tu się kłania rozporządzenie o KSRG)

Offline ophat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2015, 15:15:50 »
o to mi chodziło :D bo żadnej podstawy prawnej na to nie ma - a w zakresie obowiązków można zapisać wszystko - Ja np. mam 36 punktów z tego 16 z ratownika - 8 z biura i 8 z informatyki - można - można. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2015, 15:20:47 wysłana przez ophat »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2015, 16:08:32 »
ophat, mistrzu, jeśli chodzi o tytuł naczelnika operacyjnego to sam tytuł inżynier pożarnictwa uprawnia Cie do kierowanie działaniami ratowniczymi, nie żaden inżynier bezpieczeństwa pożarowego, czy jakiś inny. Zapamiętaj, że inżynier pożarnictwa, a inżynier bezpieczeństwa pożarowego to dwa całkiem inne tytuły. Więc odpowiedz w ustawie jest jasna. Jeśli chcesz być naczelnikiem operacyjnym musisz mieć uprawnienia do kierowania i musisz być mgr. (wynika to z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 20 marca 2009 r.w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej)
jednak co komenda to jest inaczej.

Zadaj sobie pytanie, czy pisząc na forum chcesz usłyszeć odpowiedź, która Cie usatysfakcjonuje czy taką, którą chcesz otrzymać.
Pozdrawiam

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2015, 16:53:48 »
 
.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2015, 18:37:41 wysłana przez Oxandrolon »

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2015, 22:15:52 »
Każda komenda ma ramowy regulamin organizacyjny w którym rozpisane jest za co jaki wydział odpowiada i kto stoi na czele wydziału. To byłby ewenement na skalę kraju gdyby regulamin taki nie przewidywał, że jednym z zadań wydziału operacyjnego jest "Koordynacja działań ratowniczych lub kierowanie siłami i środkami zaangażowanymi w działania ratownicze na obszarze powiatu". Ciężko sobie wyobrazić, że osoba, która miałaby prowadzić taki wydział nie miałaby uprawnień do wykonywania zadań nałożonych na ten pion organizacyjny. Regulamin komendy również nie bierze się z powietrza tylko z przepisów ustanowionych przez KG.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2015, 22:50:35 »
Nie chodzi o to, czy ciężko czy lekko sobie to wyobrazić. Chodzi o konkretny akt prawny.

Ustawa o PSP art. 36 kompletnie nic na ten temat nie mówi.

Przepis kwalifikacyjny (a dokładniej Załącznik 3) również nie! (w/w precyzuje to, że Naczelnik wydziału ma mieć 6 lat służby i wykształcenie wyższe magisterskie. W trzeciej kolumnie tabeli, przy nazwie stanowiska, są takie cyferki i literki w indeksie górnym. Gdyby przy stanowisku Naczelnik wydziału była "jedyneczka" to nie mamy o czym dyskutować. Problem w tym, że jest 'trójeczka", mówiąca, że DLA STANOWISK KIEROWNICZYCH ZWIĄZANYCH Z DZIAŁANIEM RATOWNICZYM WYMAGANE......

Ponieważ mnie również temat interesuje, ponowię pytanie autora wątku, zadając je w nieco inny sposób.

Czy stworzenie takiego regulaminu organizacyjnego KP/KM, w którym Naczelnik Wydziału Operacyjnego nie jest stanowiskiem związanym z kierowaniem działaniami ratowniczymi, będzie wiązało się ze złamaniem jakiegokolwiek obowiązującego przepisu prawnego, a jeśli tak, to którego?
(pomijam już tu oczywiście późniejszą akceptację regulaminu przez wyższego przełożonego, oraz posiłkowanie się art. 36.8 ustawy pragmatycznej)

@Siedem, Ja nie mówię, że nie byłby to ewenement. Pytanie tylko, czy nie naginający żadnych przepisów.  -_-
@Młody16, Twój wywód jest niepoprawny pod względem merytorycznym niestety...

Ten problem był kiedyś poruszany (dokładnie tu: http://www.strazak.pl/index.php/topic,17618.0.html ), i mądrzejsze głowy ode mnie nie doszły do konstruktywnych wniosków.  :gwiazdki:

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2015, 23:40:33 »
No tak co do tego, że brak jednoznacznych zapisów co musi i kto musi na poziomie aktów prawnych to można się zgodzić. Jednakże można zadawać dalsze akademickie pytania polegające na tym czy można tak rozpisać regulamin w którym Stary tnie na maksa koszty i nie powołuje żadnych naczelników. Jest jedna trójca Panów Komendantów (nad tym też się należy zastanowić czy musi być trzech) i każda ma pod sobą pewne dziedziny (wydziały) w których pracują jedynie specjaliści (lub niżej). W każdym z wydziałów jeden ze specjalistów ma dodatkowy zakres obowiązków polegający na nadzorze pewnych spraw wydziału (określonych przez Komendanta z koniecznością raportowania mu spraw bieżących). To samo można znieść i niżej nawet na podział. Może nie trzeba dowódców zmian ich zastępców i dowódców zastępu, operatorów i starszych ratowników. Nigdzie nie jest napisane (w aktach prawnych) że muszą koniecznie być i ilu ma ich być. Może wystarczą jedynie młodsi ratownicy z odpowiednim zakresem obowiązków (i do pewnych działan z odpowiednimi kwalifikacjami). Niestety tak jak wspomniałeś opracowany regulamin musi być jeszcze zatwierdzony przez przełożonego wyższego szczebla. Taką strukturę sobie ktoś kiedyś wymyślił i takie regulaminy są zatwierdzane. Ktoś kiedyś powiedział hasło przerobione z wojska, że tam gdzie zaczyna się straż kończy się logika i może coś w tym jest...?

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2015, 00:12:00 »
Masz jedyny konkret:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej
Załącznik 1,2 i 3 a tam odnośniki odpowiednio 2), 3) i 3).

Kierowanie działaniami przez naczelnika wydziału operacyjnego wynika z przepisów o kolejności przejmowania dowodzenia na miejscu i z faktu, że to on po zastępcach 01, w trakcie nieobecności tychże pełni rolę 01. Tu konkrety co do konieczności przejęcia kierowania:
1.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.
2.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

W sumie. Na upartego - jeśli by wyłączyć całkowicie Naczelnika Wydziału Operacyjnego - z kierowania jakimikolwiek działaniami, czyli odebrać jakąkolwiek możliwość zastępowania 01 - odnosząc się do powyższych przepisów, to możliwe jest hodowanie takiego kogoś bez uprawnień do kierowania na tym stanowisku.
Przy dobrym prawniku sytuacja do ogarnięcia do emeryturki, wszystko jest możliwe przy odpowiedniej mgiełce w regulaminie organizacyjnym.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Wymagania na naczelnika wydziału operacyjnego
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2015, 00:20:02 »
W każdym z wydziałów jeden ze specjalistów ma dodatkowy zakres obowiązków polegający na nadzorze pewnych spraw wydziału (określonych przez Komendanta z koniecznością raportowania mu spraw bieżących).

OK, mam Wydział Operacyjno - Rozpoznawczy. Ustalamy to tak, że:
Naczelnik nadzoruje prewencję
Zastępca Naczelnika - SKKP + szkoleniówkę i resztę pierdół
Młodszy Specjalista dzielnie służy jako Wynieś-Przynieś-Pozamiataj, pomagając dwóm Panom Naczelnikom.

W związku z tym, czy ten nasz prewentysta (będący jednocześnie Naczelnikiem Wydziału), który kontakt wzrokowy z pożarami ma jedynie za pośrednictwem TV, albo podczas prowadzenia oględzin popożarowych, musi mieć uprawnienia do kierowania działaniami ratowniczymi?
Jak dla mnie niekoniecznie, a jeśli powierzając mu tę zaszczytną funkcję nie złamałem żadnego przepisu, to chyba wszystko. (dla porządku, Zastępca Naczelnika i Wynieś-Przynieś posiadają takowe uprawnienia, nie wspominając już o kilku innych oficerach tejże KP, śmiało mogących być upoważnionymi przez KP PSP do pełnienia funkcji Oficera $25.1.)

W sumie. Na upartego - jeśli by wyłączyć całkowicie Naczelnika Wydziału Operacyjnego - z kierowania jakimikolwiek działaniami, czyli odebrać jakąkolwiek możliwość zastępowania 01 - odnosząc się do powyższych przepisów, to możliwe jest hodowanie takiego kogoś bez uprawnień do kierowania na tym stanowisku.
Przy dobrym prawniku sytuacja do ogarnięcia do emeryturki, wszystko jest możliwe przy odpowiedniej mgiełce w regulaminie organizacyjnym.

O, i na taką konkretną odpowiedź oczekiwałem. Konkludując - pod względem formalnym jest OK. Dzięki wielkie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2015, 00:27:39 wysłana przez Oxandrolon »