Autor Wątek: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego  (Przeczytany 5399 razy)

Offline balcerlks

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« dnia: Luty 20, 2015, 09:13:25 »
Witam!
Chcieliśmy zrobić kurs Ratownika Medycznego dla strażaków z naszej Jednostki niestety gmina nie może pomóc gdyż nie jesteśmy w KSRG. Może wiecie coś o jakiś konkursach albo projektach gdzie można zdobyć pieniądze na taki kurs??

Offline Doltard

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2015, 11:06:01 »
Kolego pomyliłeś trochę pojęcia, nie ratownika MEDYCZNEGO a ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy  :straz: Moja OSP skierowała mnie we wrzesniu na projekt unijny i wszystko było sfinansowane z budżetu Unii. Kurs KPP skończyłem w październiku. http://www.linmed.com.pl/ ta firma nas szkoliła. Popatrz, może gdzieś bedzie jakiś kurs bliżej twojej miejscowości i niekoniecznie finansowany z budżetu gminy

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2015, 17:23:53 »
żeby być Ratownikiem Medycznym to musisz skończyć trzyletnie studia....

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2015, 08:41:38 »
Nic dziwnego że niektórzy turbo chodzą potem z naszywkami z logiem PRM...

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2015, 16:08:43 »
kurs Ratownika Medycznego
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jak już... Idź i nie grzesz więcej. :wall:

Skoro nie jesteście w KSRG i najprawdopodobniej nie jesteście także jednostką współpracującą z systemem (skoro gmina nie chce wam tego sfinansować) to z ramienia Twojej OSP nie masz szans zrobić KPP. Poczytaj ustawę - tam masz wszystko napisane, któ może do takiego kursu w ogóle przystąpić.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2015, 17:11:38 »
Skoro nie jesteście w KSRG i najprawdopodobniej nie jesteście także jednostką współpracującą z systemem (skoro gmina nie chce wam tego sfinansować) to z ramienia Twojej OSP nie masz szans zrobić KPP. Poczytaj ustawę - tam masz wszystko napisane, któ może do takiego kursu w ogóle przystąpić.
Gadanie... Moja jednostka też nie jest w KSRG i nie jesteśmy wpisani do rejestru wojewody jako jednostka współpracująca z PRM a jakoś strażacy chodzą na kursy KPP i dostają świadectwa i nikt nie marudzi o ustawie. Np. 1 osoba jest teraz w trakcie szkolenia, 4 ukończyły 2 miesiące temu. Więc jak się chce to można.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2015, 21:17:35 »
Skoro nie jesteście w KSRG i najprawdopodobniej nie jesteście także jednostką współpracującą z systemem (skoro gmina nie chce wam tego sfinansować) to z ramienia Twojej OSP nie masz szans zrobić KPP. Poczytaj ustawę - tam masz wszystko napisane, któ może do takiego kursu w ogóle przystąpić.
Gadanie... Moja jednostka też nie jest w KSRG i nie jesteśmy wpisani do rejestru wojewody jako jednostka współpracująca z PRM a jakoś strażacy chodzą na kursy KPP i dostają świadectwa i nikt nie marudzi o ustawie. Np. 1 osoba jest teraz w trakcie szkolenia, 4 ukończyły 2 miesiące temu. Więc jak się chce to można.

Moja jednostka również nie jest w KSRG, wpisanie do jednostek współpracujących "wisi w próżni" od X czasu, a szkolenie również zrobiłem. Jednak tylko i wyłącznie z dobrej woli gminy.
A skoro gmina zakładającego wątek nie chce sfinansować im kursu, to jak mają się na niego dostać, hmm? Oświeć mnie.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2015, 21:53:04 »
Za kurs zawsze można zapłacić z własnej kieszeni. Ale tylko strażacy z KSRG po ukończeniu kursu otrzymują tytuł ratownika (nie mylić z ratownikiem medycznym).

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2015, 22:31:21 »
2 przykłady z mojego terenu:


Myślę, że jakby dobrze poszukać to można znaleźć coś podobnego w swojej okolicy.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2015, 00:13:58 »
Za kurs zawsze można zapłacić z własnej kieszeni. Ale tylko strażacy z KSRG po ukończeniu kursu otrzymują tytuł ratownika (nie mylić z ratownikiem medycznym).
Jestem spoza KSRG, a ukończyłem kurs z tytułem ratownika na zaświadczeniu. Razem ze mną ten kurs kończyło około 15-18 strażaków spoza systemu, z jednostek niewspółpracujących z PRM. I każdy dostał taki sam kwit.
Plus ratio quam vis

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2015, 07:35:14 »
No to odbyło się to niezgodnie z prawem, bo w jakiejś ustawie czy rozporządzeniu jest taki wymóg.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2015, 16:17:07 »
kasa kasa kasa... za kasę wszystko można kupić ;)  nawet maturę czy magistra ;)

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2015, 10:17:36 »
No to odbyło się to niezgodnie z prawem, bo w jakiejś ustawie czy rozporządzeniu jest taki wymóg.
Czy tylko ja mam wrażenie, że to jakiś absurd? Czyli jak nie jestem w systemie to nie mogę zrobić kursu?  :wall: 

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2015, 11:41:38 »
Nie, to nie jest absurd. Uprawnienia Ratownika, które nabywamy kończąc kurs KPP są przewidziane dla członków organizacji wpisanych do rejestru podmiotów wspierających system PRM. Może to być OSP, ale również WOPR, GOPR, TOPR, SG, POLICJA, ZHP, PCK i inne społeczne organizacje, stowarzyszenia, fundacje.
Zanim zaczniemy mówić o przywilejach powiedzmy sobie o obowiązkach, bo to od nich wyszła idea stworzenia kogoś pomiędzy "ratownikiem medycznym", a zwykłym przechodniem czyli "Ratownika"
Jednostka wpisana do rejestru podmiotów współpracujących z systemem PRM docelowo w rozumieniu ustawy ma zostać zadysponowana do zdarzenia typowo medycznego w przypadku braku Zespołu Ratownictwa Medycznego lub w przypadku gdy taka pomoc może dotrzeć szybciej. Jeśli ktoś chce znać dokładnie ten zapis odsyłam do ustawy o PRM.
Nie chcę cytować ustawy, żeby każdy zrozumiał o co chodzi. Pisząc jeszcze prościej sytuacja wygląda tak. W pewnej miejscowości na ulicy dochodzi do zatrzymania krążenia. Brak jest wolnej karetki. Dyspozytor PRM wie że może poprosić o pomoc jakąś inną instytucję. Tylko którą? Teoretycznie bierze sobie segregator z wykazem jednostek, które może prosić o pomoc w takiej sytuacji. Znalazły się w nim instytucje, które wyraziły taką chęć. Skąd więc znalazło się w nim część OSP ? Wyraziły taką chęć na etapie wstępowania do KSRG. Czemu to ma służyć ? W jakiś sposób należało podzielić OSP na te które posiadają sprzęt i ludzi  oraz, te które nie spełniają takich kryteriów. Czy to zamyka pozostałym OSP drogę do robienia kursów KPP i współpracy z PRM? Nie! Jedyne co należy zrobić to dobrowolnie zadeklarować taką chęć. To wypełnienie wniosku który zajmuje 2 strony. Skoro potrafią go wypełnić harcerze, ministranci poradzą sobie też strażacy. Jeśli ktoś nie wie jak to zrobić lub w skrajnym przypadku go to przerasta mogę mu pomóc lub nawet zrobić to za niego.

Czemu więc wprowadzać takie ograniczenia, może bezpieczniej byłoby gdyby każdy chętny cywil miał ukończony kurs KPP? Nie byłoby by. ... Kurs KPP jest przeznaczony dla członków profesjonalnych jednostek. Ludzi działających w grupie osób o podobnych kwalifikacjach i z odpowiednim sprzętem. Gdy strażak na mieście trafia na wypadek nie jest strażakiem tylko przechodniem. Nie działa jak strażak, zapomina o procedurach działa jak cywil w oparciu o wytyczne dla cywili. Różnica wbrew pozorom jest duża.  Aby sprawnie i skutecznie udzielać pomocy nie trzeba kończyć kursu KPP. Potrzebny jest dobry kurs pierwszej pomocy który może trwać nawet ponad 66 godzin. Taki kurs widziałbym również jako obowiązkowy w jednostkach, które nigdy nie dorobią się zestawu PSP R1. Pierwsza pomoc to nie papier tylko umiejętności na poziomie który możemy wykorzystać.

Odbiegłem mocno od tematu więc odpowiem na zadane pytanie. Jest cała masa kursów KPP organizowanych za darmo. Poszukaj w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego i w programie Kapitał Ludzki. Znakomita większość firm bierze na taki kurs nawet cywili. Proponuje jednak zacząć od wpisania się do rejestru jednostek współpracujących z PRM i zrobienia tego po bożemu. Będzie to również dodatkowy argument do pozyskania zestawu PSP R1 jeśli go jeszcze nie macie.

Na koniec jeszcze jedno. Teoretycznie aby jednostka została wpisana do rejestru musi wykazać posiadanie w swoich szeregach Ratowników. Tu koło się zamyka i to trochę absurd ale znam przypadki w których jednostka otrzymywała taki wpis warunkowo aby móc wysłać ludzi na taki kurs.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2015, 11:51:24 wysłana przez BM »

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Pieniądze na Kurs Ratownika Medycznego
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2015, 09:21:34 »
No właśnie o ten teoretyczny wymóg mi chodzi.

Dzięki BM Twój post bardzo rozjaśnił mi sytuację.