Autor Wątek: budynek niski czy średniowysoki  (Przeczytany 9352 razy)

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
budynek niski czy średniowysoki
« dnia: Luty 10, 2015, 14:11:19 »
Mam problem z zakwalifikowaniem budynku i proszę o pomoc.
Budynek ma parter usługowy, 3 piętra mieszkalne i nad nimi strych (dach płaski, średnia wysokość 2,0m).
Zgodnie z WT §8 budynek niski (N) to taki który ma do 12,0m wysokości lub mieszkalny o wysokości 4 kondygnacji nadziemnych włącznie.
W moim wypadku gdyby strychu nie uznać za kondygnację byłby to budynek niski, ale mam wątpliwość czy mogę pominąć strych jako kondygnację, bo zgodnie z WT §3 pkt. 16
" (...) za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2m (...) za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownie dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia (...)"
W prawdzie ten strych nie ma pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i nie jest typową kondygnacją techniczną (w moim rozumieniu), ale ma wysokość 2,0m i są na nim urządzone boksy w formie komórek lokatorskich.
Dla pełnego obrazu dodam jeszcze, że pomiędzy ostatnią kondygnacją mieszkalną i strychem jest strop drewniany, a sam strych dostępny z klatki schodowej nie ma drzwi klasowych (zgdonie z WT §251 drzwi na strych dla budynku N powinny być EI 15, dla budynku SW EI 30).
Bardzo proszę o pomoc w sklasyfikowaniu budynku.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2015, 18:04:13 »
Pytanie na jaką funkcję projektowano ten strych - jeśli założono, że strych jest nieużytkowy, to wysokość (kondygnacje) liczymy do stropu na ostatnią kondygnacją mieszkalną wraz z ociepleniem. Oczywiście wówczas nie ma mowy o żadnych magazynkach, komórkach lokatorskich, pomieszczeniach itp. (przepisy ppoż. zabraniają składowania na nieużytkowych poddaszach materiałów palnych). W przeciwnym razie robi nam się poddasze użytkowe, a to pociąga za sobą konieczność dokonania zmiany sposobu użytkowania poddasza i zapewne wejdzie nam ekspertyza rzeczoznawcy ppoż.
Poddasze użytkowe to już kondygnacja, a tym bardziej jak znajdują się w nim wydzielone przegrodami budowlanymi pomieszczenia.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2015, 20:07:19 »
Budynek jest poniemiecki i nie znam intencji autora. Sądząc jednak po wysokości poddasza ( min. 2,0 m ) oraz braku miejsca na komórki lokatorskie w piwnicy dla wszystkich mieszkań (tylko częściowe podpiwniczenie) sądzę, że było to poddasze użytkowe i od razu zakładano urządzenie tam części komórek lokatorskich.
Na strychu nie ma pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (co definiowałoby jednoznacznie kondygnację), a jedynie wydzielone, często siatką ogrodzeniową, zasłoniętą deskami powierzchnie, które są przyporządkowane mieszkańcom jako komórki lokatorskie.
Dlatego mam dylemat czy uznać to za kondygnację czy nie. Czy jest konkretny przepis, który mówi, że poddasze użytkowe (nie przeznaczone na pobyt ludzi) jest kondygnacją ?

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2015, 11:33:22 »
Zgodnie z WT zarówno w definicji wysokości budynku jak i kondygnacji wyznacznikiem jest występowanie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi a nie "użytkowość" poddasza. Komórki lokatorskie nie są pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi (łączny czas pobytu tych samych osób<2h w ciągu doby).
Z drugiej strony kobra przedstawił fachowe podejście do sprawy i do bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie.
Jeśli prace będą wymagały projektu i pozwolenia na budowę podejrzewam że bez ekspertyzy rzeczoznawcy się nie obejdzie. Jako architekt możesz zakwalifikować budynek jako niski zgodnie z literą prawa i powinno być ok. Niestety (albo i stety :)) w szeroko rozumianym bezpieczeństwie pożarowym mamy coś takiego jak zasady wiedzy technicznej i jeśli coś nie wynika jednoznacznie z przepisów można się na tą wiedzę powołać.

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2015, 00:10:59 »
Budynek jest z całą pewnością niski. Dopóki strych nie zmieni funkcji nie ma się nad czym zastanawiać. Inną natomiast sprawą jest odporności ogniowa elementów budynku i reakcja na ogień - z tego co piszesz to wymagania te raczej nie są spełnione, wiec przy przeprojektowywaniu budynku trzeba o tym pamiętać.

Offline archit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2015, 14:07:21 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc w sklasyfikowaniu wysokości budynku.

Offline Misiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: budynek niski czy średniowysoki
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2015, 22:46:00 »
Budynek może być sklasyfikowany jako niski pod warunkiem, że część usługowa na parterze stanowi odrębną strefę pożarową. Jeśli wszystko jest w jednej strefie pożarowej (ZL III + ZL IV), to będzie mógł być uznany za niski pod warunkiem, że strop nad ostatnią kondygnację nie będzie wyżej niż 12 m od poziomu terenu (§ 209 ust. 5).