Autor Wątek: Kara dyscyplinarna w PSP  (Przeczytany 8044 razy)

Offline abcdef

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Kara dyscyplinarna w PSP
« dnia: Styczeń 30, 2015, 12:46:23 »
Witam!!!
Chciałem zasięgnąć opinii odnośnie przepisów dotyczących kar dyscyplinarnych.
Jak rozumieć " wykonanie kary dyscyplinarnej " wg. przepisów podanych poniżej:
- Dz.U.2013.0.1340 t.j.  - Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej

Art. 117. Kary dyscyplinarne
 1. Kary dyscyplinarne są następujące:
 1) upomnienie;
 2) nagana;
 3) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe;
 4) obniżenie stopnia;
 5) wydalenie ze służby.
 2. Wymierzenie kary, określonej w ust. 1 pkt 3 i 4, pozbawia możliwości awansowania strażaka odpowiednio na wyższe stanowisko albo stopień przez okres roku od jej wykonania.

Czy wykonanie kary np.: wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe oznacza że została ona wykonana w dniu obniżenia stanowiska czy została wykonana po roku od orzeczenia komisji dyscyplinarnej?

Jest zrozumiałe, że przez okres roku nie ma możliwości awansowania zgodnie z pkt2 w/w przepisu. Interpretacja mojej rodzimej KW mówi , że przez rok masz karę i nie możesz awansować i dopiero po tym roku musi upłynąć następny rok żeby być branym pod uwagę przy awansach.
Czyli reasumując proszę o interpretację definicji "wykonanie kary".

Dla rozjaśnienia sytuacji podam przykład:
1. Komisja Dyscyplinarna orzekła karę obniżenia stanowiska służbowego Kowalskiemu.
2. Komendant Powiatowy obniżył mu stanowisko z dniem 1 stycznia 2010.
3. Przez cały 2010 rok kowalski nie był brany pod uwagę w awansach nagrodach itd. (2. Wymierzenie kary, określonej w ust. 1 pkt 3 i 4, pozbawia możliwości awansowania strażaka odpowiednio na wyższe stanowisko albo stopień przez okres roku od jej wykonania..
4. Kiedy w roku 2011 w maju spełniał warunki do awansu i Komendant Powiatowy sporządził wniosek awansowy z KW przyszła informacja że dany kowalski jest jeszcze w okresie kary.
Czy to jest zgodne z przepisami?
Dzięki za odpowiedź!!!!
                                         

Offline ogniomiszcz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 972
Odp: Kara dyscyplinarna w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2015, 08:49:45 »
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 21 listopada 1997 r. w sprawie szczegółowej organizacji komisji dyscyplinarnych oraz szczegółowych zasad wykonywania kar dyscyplinarnych wobec strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§ 6. Karę wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe wykonuje się wobec strażaków:
   1)   powołanych na stanowisko służbowe - przez odwołanie z zajmowanego stanowiska i przeniesienie na stanowisko poprzednie lub z nim równorzędne,
  2)   mianowanych na stanowisko służbowe - przez przeniesienie na niższe stanowisko.

czyli kara została wykonana w dniu określonym w decyzji komendanta jako ten, od którego nastąpiło przeniesienie na niższe stanowisko

« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 08:56:05 wysłana przez Zubek73 »

Offline viscum

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kara dyscyplinarna w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2015, 17:17:10 »
Witam.
W marcu 2014r. zostałem ukarany przez Komisję Dyscyplinarną przy KW PSP w Gdańsku karą upomnienia. ...
 Moje pytanie jest następujące...
Do kogo i w jakiej formie mam napisać prośbę czy wniosek o usunięcie wpisu z akt. ???

Proszę o pomoc.
 Dziękuję i pozdrawiam

Offline ogniomiszcz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 972
Odp: Kara dyscyplinarna w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2015, 16:36:09 »
Przecież wszystko masz jasno opisane w ustawie...

Art. 117. 1. Kary dyscyplinarne są następujące:
1) upomnienie;
2) nagana;
3) wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe;
4) obniżenie stopnia;
5) wydalenie ze służby.

Art. 124i. 1. Odpis prawomocnego orzeczenia skazującego na karę dyscyplinarną dołącza się do akt osobowych ukaranego.
1a. Ukaranie uważa się za niebyłe, jeżeli od wykonania albo przedawnienia wykonania kary:
1) upłynął rok w przypadku kary, o której mowa w art. 117 ust. 1 pkt 1,
2) upłynęły 3 lata w przypadku kar, o których mowa w art. 117 ust. 1 pkt 2–4,
3) upłynęło 5 lat w przypadku kary, o której mowa w art. 117 ust. 1 pkt 5,
jeśli w tym okresie nie wydano przeciwko ukaranemu innego orzeczenia skazującego.
2. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek ukaranego, zarządza usunięcie odpisu orzeczenia
o ukaraniu z akt osobowych w przypadkach, o których mowa w ust. 1a.


Piszesz raport do Komendanta Głównego z prośbą o usunięcie z akt odpisu orzeczenia i puszczasz drogą służbową
Przełożeni przekazują dalej (nie maja nic do opiniowania bo ustawa nakazuje usunięcie)