Autor Wątek: Funkcje w Osp  (Przeczytany 12073 razy)

Offline sinobrody

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Funkcje w Osp
« dnia: Styczeń 12, 2015, 13:41:52 »
Czy wiceprezes może być jednocześnie skarbnikiem???
Na jakiej zasadzie przyznawane są poszczególne stopnie w osp np strażak, starszy strażak, dowódca roty, pomocnik dowódcy sekcji,    
dowódca sekcji, pomocnik dowódcy plutonu, dowódca plutonu
Czy obowiązkowe jest wydawanie legitymacji, które można pozyskiwać w zw osp?

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2015, 20:03:44 »
1 - nie ,nie może (czytaj statut).
2 - W sumie możecie to sobie sami ustalić (sami jako zarząd).
3 - nie jest to obowiązkowe (jednak powinny takowe być wydawane - nie zazdroszczę sekretarzowi syzyfowej pracy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2015, 23:01:27 »
Ad 2
U mnie uznaliśmy całą paletę stopni za niepotrzebną i w praktyce "bojowej" stosujemy tylko:
- strażak - strażak "kandydat",  bez kursów, bez uprawnień do działań
- st. strażak - pełnoprawny strażak
- dowódca sekcji
- naczelnik i zastępca

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 18, 2015, 10:32:05 »
U mnie w jednostce naczelnik ustalił regulamin przyznawania funkcji. Dotychczas ktoś mógł mieć wątpliwości, czy dana osoba zasłużyła na dany "stopień", teraz każdy ma wywieszone na tablicy informacyjnej czarno na białym jakie warunki szkoleniowe, stażowe, musi spełnić, by dosłużyć się określonej funkcji. Dla ambitniejszych może to też działa motywująco - chcą być "kimś więcej", przeczytają jakie stawia się warunki, a potem mogą konsekwentnie dążyć do ich spełnienia. Niektórym jednostkom z naszego rejonu na tyle spodobał się nasz system, że chcą wprowadzić/wprowadzają go u siebie.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline viper371

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
  • www.facebook.com/OspPustynia
    • www.facebook.com/OspPustynia
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2015, 07:59:24 »
Jeśli chodzi i przyznawanie stopni to tu masz fajnie opisane jakie kursy trzeba ukończyć lub jaki staż trzeba mieć, aby uzyskać dany stopień http://www.ospossy.dbv.pl/viewpage.php?page_id=59

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2015, 16:09:58 »
Ten opis jest wewnętrznym ustaleniem zarządu jednostki i do niczego nie obliguje innych. Swoją drogą niezbyt szczęśliwie jest to opisane, przynajmniej z mojej perspektywy, bo z racji problemów jakie występują ze szkoleniem istotne powinno być jedynie ukończenie kursu dowódców OSP dla funkcji dowódcy zastępu i wyżej. Reszta na zasadzie stażu zwiększonego przez ukończone kursy
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Strażak90

  • Gość
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2015, 23:47:59 »
Załóżmy, że osoba została wybrana na stanowisko Prezesa OSP oraz jednocześnie do Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP na stanowisko Wiceprezesa. I mam do was pytanie, oczywiście liczę na wyrozumiałość  ^_^ Jakie dystynkcje powinna nosić ta osoba na ubraniu galowym  ? Czy noszenie dystynkcji Prezesa OSP w tym przypadku jest błędem ?

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 10, 2015, 09:49:15 »
Noszenie dystynkcji prezesa nie jest błędem.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Strażak90

  • Gość
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2015, 23:18:20 »
Noszenie dystynkcji prezesa nie jest błędem.

Dzięki za odpowiedz  :piwo:

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 17, 2015, 13:31:55 »
Sory za odświeżenie ale myślę, że jest to dosyć ważny temat. W wielu jednostkach nie ma określonych funkcji i jak je można otrzymać. My w przyszłym roku na zebraniu walnym chcemy uchwalić sposób nominowania strażaków na to coraz wyższe funkcję. A mianowicie każda funkcja będzie odpowiadać stażowi w OSP:
1. Strażak - co najmniej 3 miesiące w OSP
2. St. Strażak - 2 letnie członkowstwo w OSP a w przypadku Jot-u ukończone szkolenie strażaków ratowników OSP
3. Dowódca roty - roczne pełnienie funkcji St. strażaka, a w przypadku czł jotu ukończone szkolenie ratownictwa technicznego i wykonywanie zadań ratowniczych przez co najmniej 6 miesięcy na funkcji St. Strażak.
4. Pomocnik dowódcy sekcji - 2 letnie pełnienie funkcji dowódcy roty, a w przypadku czł jotu ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i wykonywanie przez co najmniej rok zadań ratowniczych, pełniąc funkcję jako dowódca roty.
5. Dowódca sekcji - 2 letnie pełnienie funkcji pomocnika dowódcy sekcji, a w przypadku czł jotu ukończone szkolenie na dowódców OSP oraz co najmniej 6 miesięcy w wykonywaniu zadań ratowniczych jako pomocnik dowódcy sekcji
6. Pomocnik d-cy plutonu - wyłącznie czł jotu z ukończonym szkoleniem naczelników OSP oraz co najmniej rok wykonywanie zadań ratowniczych jako dowódca sekcji
7. Dowódca plutonu - wyłącznie czł jotu z ukończonym szkoleniem komendantów Gminnych OSP i wykonywaniem przez co najmniej rok zadań ratowniczych jako pomocnik dowódcy plutonu
8. Członek zarządu - co najmniej co najmniej 5 letnie członkowstwo w OSP, po wyborze przez walne zebranie członków OSP do zarządu
9. Członek komisji rewizyjnej- co najmniej 5 letnie członkowstwo, wybór przez walne zebranie do komisji rewizyjnej
10. Zastępca Naczelnika OSP - wyłącznie członek jotu z przeszkoleniem jako dowódca plutonu i wybranie przez walne zebranie
11. Naczelnik OSP - wyłącznie członek jotu z przeszkoleniem jak dowodca plutonu i wybór przez walne zebranie
12. V-ce Prezes Zarządu OSP - co najmniej 5 letnie członkowsto, wybór przez walne zebranie
13. Przewodniczący komisji rewizyjnej - co najmniej 5 letnie członkowsto, wybór przez walne zebranie
14. Prezes zarządu OSP - co najmniej 5 letnie członkowstwo, wybór przez walne zebranie
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Ja uważam, że pozwoli to na wyeliminowanie nie właściwych osób na poszczególnych funkcjach w szeregach OSP
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2015, 12:23:27 wysłana przez Lider1989 »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2015, 08:34:10 »
Lider1989 ciekawe rozwiązanie.
Jednak od pozycji 8, w mojej ocenie, będzie to nie zgodne ze statutem. Otóż statut nadaje nam statut członka zwyczajnego. Najczęściej. I dalej statut określa uprawnienia członka zwyczajnego. Takim uprawnieniem jest wybierać i być wybieranymi do władz OSP. Jeśli w tym miejscu (czyli w statucie) nie określisz, że do władz zarzadu można być wypierani po 5 latach członkowstwa w OSP to nie możesz tego zapisać w dokumencie niższym rangą (statut jest dokumentem o najwyższej randze). Jeśli wprowadzisz taki zapis do statutu najprawdopodobniej uwali to sąd. Taki zapis ograniczy prawa członka.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 18, 2015, 09:32:18 »
Kwas dzięki za spostrzeżenie, rzeczywiście musi to pozostać tylko w kwestii walnego zebrania bez stażu w OSP ale do zarządu i tak nie wybiera się osób bez doświadczenia :) 

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2015, 11:10:10 »
Tak jak wspomniał @Kwas - nie możesz zastrzegać stażu jako kryterium przy wyborach do zarządu - tzn. możesz, tylko po pierwsze wiązać by się to musiało ze zmianą w statucie i zrobieniem w nim takiego zapisu, po drugie "wiązałoby to ręce" przy tworzeniu zarządu - czasami "odświeżanie" jest potrzebne (przy całym szacunku dla zasłużonych druhów).
Druga rzecz - zastanawiam się jak traktować druhów, którzy owszem są członkami zwyczajnymi, natomiast nie mają przeszkolenia pożarniczego. W Twojej rozpisce można funkcję dowódcy sekcji "dostać" za sam staż - jak dobrze liczę po 7 latach stażu. Moim zdaniem jedynym wyznacznikiem powinien być w tym przypadku kurs dowódców sekcji. Wydaje mi się że ta funkcja powinna być zarezerwowana dla członków JOT.
Trzecia sprawa - Dowódca plutonu/pomocnik dowódcy plutonu - a co, jeśli OSP nie tworzy plutonu?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2015, 11:11:19 »
Teoretycznie tak. W praktyce różnie to bywa. Ważne aby osoba wybrana miała jak to się mówi łeb na karku i potrafiła słuchać i się uczyć jeśli ma za małą wiedzę. Nie zawsze liczba lat w OSP świadczy o wiedzy i doświadczeniu.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2015, 11:30:58 »
Myślę, że nie ważne czy OSP tworzy pluton czy nie. To jest tylko stopień o jakiejś wyższej randze. Ale w omawianym przypadku należałoby uwzględnić również osoby z wyszkoleniem w PSP które wg systemu szkolenia daja uprawnienia podobnie jak szkolenia w OSP (należałoby zajrzeć szczegółowo do systemu szkolenia). O ile takie osoby mamy w OSP albo nawet na przyszłośc - jeśli już bierzemy się za nadawanie stopni. Wg przedstawionej propozycji jednak mało osób dochrapało by się stopnia dowódcy plutonu. Przynajmniej na Dolnym Sląsku. Taki kurs ukończyło nas o ile mnie pamięć nie myli nie całe 15 - 20 osób.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 18, 2015, 11:45:13 »
Jest jeszcze inna kwestia - dystynkcje członka zarządu a dystynkcje funkcji JOT - myśleliśmy u siebie aby członkowie zarządu na mundurach bojowych nosili dystynkcje "bojowe", natomiast "organizacyjne" na galowych. Nie jest to zgodne z regulaminem, ale chyba praktyczniejsze, zwłaszcza przy wspólnych działaniach z innymi jednostkami.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 18, 2015, 12:16:55 »
Myślę że to by byłą dobra praktyka. Na umundurowaniu bojowym nosić dystynkcje bojowe a na służbowym organizacyjne.

Nie dotykam kwestii czy słusznie czy nie słusznie, po co i na co. Jak ktoś chce to będzie nosił, jak ktoś nie chce to nie będzie nosił. Jak OSP chce tą kwestię uregulować to ureguluje, jak nie chce to nie ureguluje.

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 18, 2015, 12:37:00 »
Co do dowódcy sekcji myślę, że jest to też dobre spostrzeżenie Krzysiek_2k, dlatego taką rozpiskę dałem na forum aby złapać kilka innych propozycji i jak to inni widzą. Jak jest pluton a może będzie to lepiej już mieć uchwaloną taką funkcję i po kłopocie. My też się zastanawiamy nad taką praktyką aby nosić na umundurowaniu bojowym dystynkcje bojowe a na galowym organizacyjne i myślę miało by to swoje zastosowanie podczas zebrań a w akcji nikogo nie interesuję że jest to prezes zarządu tylko odpowiednia funkcja bojowa.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 18, 2015, 16:58:23 »
Kolego Lider, już abstrahując od sensu nadawania członkom nienależącym do JOT-u funkcji bojowych to bardzo dziwi, że tak na prawdę "ścieżka kariery" jest łatwiejsza dla członków nie będących w podziale bojowym. Rozdzielenie funkcji - u nas to działa, choć ci którzy kupili dystynkcje według starych zasad zwykle ich nie zmieniają. Ja z kolei będąc członkiem komisji rewizyjnej na mundurze bojowym używam funkcji z JOT-u. Nie popieram też stażu, by dostać się do zarządu. Jeśli zapisze się do nas młody, który świetnie odnajduje się w papierach i kruczkach prawnych, do tego ma zmysł organizacyjny i jest zaufany to zasługuje on na miejsce w zarządzie niż ktoś niemający tych cech nawet jakby należał do straży sto lat. W tym wypadku patrzmy na kompetencje, a nie na "zasługi" (ten się zapisał do straży rok wcześniej niż tamten, ten był na dwóch akcjach więcej etc.).
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 19, 2015, 11:25:45 »
Dzięki Kolego Siedemsetter za kolejną wskazówkę z którą się zgadzam w 100% jak się na to popatrzy z tej strony. Na pewno nie będzie żadnego stażu aby być w zarządzie i trzeba to poprawić pod względem członków nie będących w gotowości bojowej. Już tu otrzymałem tyle wskazówek, że uchwała na przyszłe walne powinna być już bardzo dobrze przygotowana :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 19, 2015, 11:41:31 »
Dzięki Kolego Siedemsetter za kolejną wskazówkę z którą się zgadzam w 100% jak się na to popatrzy z tej strony. Na pewno nie będzie żadnego stażu aby być w zarządzie i trzeba to poprawić pod względem członków nie będących w gotowości bojowej. Już tu otrzymałem tyle wskazówek, że uchwała na przyszłe walne powinna być już bardzo dobrze przygotowana :)

Jak się nie mylę to w lipcowym numerze "Strażaka" był artykuł nt. zasad nadawania funkcji w OSP.  :kwit:
Strona 30 - przykładowa wersja funkcji w OSP.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Funkcje w Osp
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 19, 2015, 11:54:20 »
Już tu otrzymałem tyle wskazówek, że uchwała na przyszłe walne powinna być już bardzo dobrze przygotowana :)
Ja już tyle sprawdzasz i analizujesz to przeanalizuj jeszcze jedna kwestię. Piszesz że uchwała będzie gotowa na walne. Rozumiem, że to walne ma wprowadzać ten regulamin. Sprawdź w swoim statucie w czyich kompetencjach jest wprowadzanie takiego regulaminu. Czy w kompetencji walnego czy zarządu. W moim OSP mamy taki zapis, że do kompetencji zarządu należy uchwalanie wewnętrznych regulaminó organizacyjnych obowiązujących w OSP. I u mnie uchwaliłby taki regulamin zarząd.