Autor Wątek: Sprzęt bez certyfikatu  (Przeczytany 5218 razy)

Offline camper303d

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Sprzęt bez certyfikatu
« dnia: Styczeń 05, 2015, 14:53:30 »
Czy ktoś orientuje się co grozi w przypadku wypadku z użyciem sprzętu bez certyfikatu? Chodzi konkretnie o drabinę budowlaną. Wiem, że nie można jej używać do akcji, ale jeśli tak się stanie, jakie to niesie ze sobą konsekwencje?

Offline Rafalento998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
    • Straż pożarna powiatu częstochowskiego
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2015, 14:59:41 »
Brak jakiegokolwiek odszkodowania
Redaktor:
czestochowa998.pl
remiza.com.pl

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2015, 15:16:55 »
że o odpowiedzialności dowódcy nie wspomnę, jeżeli okaże się że do wypadku doszło, gdy potrzeba nie uzasadniała użycia sprzętu doraźnego...

Offline camper303d

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2015, 18:06:43 »
Czy ktoś jest w stanie przytoczyć jakieś podstawy prawne?  -_-

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2015, 18:59:53 »
A czy ktoś jest mi w stanie przytoczyć chociaż jeden przykład ukarania kogokolwiek po wypadku z niecertyfikowanym sprzętem?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2015, 20:09:42 »
A czy ktoś jest mi w stanie przytoczyć chociaż jeden przykład ukarania kogokolwiek po wypadku z niecertyfikowanym sprzętem?

Kiedyś w jednej z Warszawskich JRG Dowódca Zmiany w taki sam sposób "odpowiedział" mi na podobnie zadanie pytanie.
Myślę, że każdy wie o co chodzi.
 :straz:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2015, 20:34:07 »
Czy ktoś orientuje się co grozi w przypadku wypadku z użyciem sprzętu bez certyfikatu? Chodzi konkretnie o drabinę budowlaną. Wiem, że nie można jej używać do akcji, ale jeśli tak się stanie, jakie to niesie ze sobą konsekwencje?

Obowiązki w zakresie dopuszczenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej sprzętu ratowniczego i konsekwencje prawne naruszenia tych obowiązków.

http://www.zosprp.malopolska.pl/misc/dyplom409.jpg
http://www.zosprp.malopolska.pl/misc/dyplom410.jpg
http://www.zosprp.malopolska.pl/misc/dyplom411.jpg


Informacja w sprawie dopuszczenia do użytkowania sprzętu ratowniczego

http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-w-sprawie-dopuszczenia-do-uzytkowania-sprzetu-ratowniczego

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2015, 00:15:42 »
Można przez to rozumieć, że nie dostanę odszkodowania jeśli stanie mi się wypadek w ubraniu bojowym bez polskiego certyfikatu (ale z Europejskim) o właściwościach o wiele lepszych niż wyroby z CNBOP?

Offline Strażak900120

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2015, 02:39:51 »
Można przez to rozumieć, że nie dostanę odszkodowania jeśli stanie mi się wypadek w ubraniu bojowym bez polskiego certyfikatu (ale z Europejskim) o właściwościach o wiele lepszych niż wyroby z CNBOP?
Ja bym poszedł w innym kierunku i zapytał dlaczego, zgodnie z przytoczoną opinią prawnika, ubezpieczyciel mógłby odmówić wypłaty środków z polisy OC po kolizji. Pojazd wszakże przeszedł procedurę dopuszczającą go do ruchu drogowego, posiada ważne badanie techniczne. Czy na OSKP diagnosta rokrocznie dopuszcza do ruchu pojazd niesprawny? Jeżeli podbija pieczątkę na dowodzie, znaczy to że pojazd może poruszać się po drogach. Bo uczestnicząc w ruchu drogowym, wóz bojowy jest przede wszystkim uczestnikiem ruchu, a jego zadanie stricte ratownicze schodzą na dalszy plan. Czy jeśli policyjny Tajfun/Hydromil lub polewaczka z MPGK-u bierze udział w kolizji, to sytuacja jest analogiczna? A co ze SOp-ami nie posiadającymi certyfikatów dopuszczenia? To zaczyna się kłócić z logiką.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:24:59 »
Czyli na zdrowy rozsądek powinno wycofać się wszystkie pojazdy sprzed 2007 bo nie maja CNBOP i są zagrożeniem w ruchu drogowym  :rofl:
Ta opinia prawna została napisana na zamówienie ZOSP wiec parę kwestii jest przynajmniej mówiąc dyskusyjna. Nie pamiętam , więc sprawdzę przy okazji, czy w naszych przepisach BHP jest wzmianka o CNBOP.
PS. Najbardziej podobał mi się akapit o karze dla narażających życie i zdrowie, bo połowa KG i ZG powinna siedzieć chociażby za przedłużające sie bez końca prace nad nowym ubraniem bojowym  :wall:

Offline camper303d

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2015, 19:19:57 »
Czyli nie można, ale jest to "niewykrywalne" bądź do zatuszowania?  -_-

Offline camper303d

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2015, 08:21:32 »
grzela dzięki wielkie za dokumenty ;) labedx- rozumiem Twoje wzburzenie, ale chodziło mi dokładnie o praktyczne wykorzystanie sprzętu. Drabiny strażackie nie dają wszystkich możliwości rozstawienia, takich jak dobre drabiny budowlane, nie są też takie lekkie. Nie użył bym jej przy pożarze, ale na przykład obcinanie gałęzi jest dużo wygodniejsze jeżeli możesz wykorzystać jedno przęsło jako podpórkę. Wszystko w celu usprawnienia działań. Interesowała mnie przede wszystkim kwestia odszkodowania przy wypadku i odpowiedzialności dowódcy akcji  :straz:

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Sprzęt bez certyfikatu
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2015, 12:19:01 »
Wszystko w celu usprawnienia działań. Interesowała mnie przede wszystkim kwestia odszkodowania przy wypadku i odpowiedzialności dowódcy akcji  :straz:
Jak dowodzący odpowiadasz za bezpieczeństwo podwładnych .Kwalifikacja wypadku była by z  winy przełożonego za niedopełnienie obowiązków bo dopuścił do używania sprzętu nie posiadającego odpowiednich certyfikatów. Odszkodowanie poszkodowany mógłby dostać na drodze  cywilnej od swojej jednostki OSP z powodu zaniedbań ze strony BHP lub z twojego prywatnego ubezpieczenia OC jako dowódcy .
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein