Autor Wątek: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu  (Przeczytany 5401 razy)

Offline piotrp_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« dnia: Grudzień 13, 2014, 20:35:07 »
Witam
Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam pytanie, także ewentualnie proszę o jego przeniesienie. Pytanie zadałem na moim forum elektrycznym, ale jeden z kolegów odesłał mnie tutaj, więc może uda mi się otrzymać wiarygodną odpowiedz.
 
Mam takie pytanie, zgodnie z WT:
2. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem
obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru,
należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1.000 m³ lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.


Zatem, jeżeli w budynku mamy wydzielone strefy pożarowe (rys.1) o kubaturze mniejszej niż 1000m³ to taki budynek nie musi posiadać wyłącznika przeciwpożarowego, oraz jeżeli choćby jedna strefa przekroczyła 1000 m³ (rys.2) to tylko ją odcinamy, a w pozostałych napięcie pozostaje cały czas.

Czy dobrze to interpretuję ?


 

Piotrek

Offline piotrp_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2014, 20:50:23 »
Witam
Nikt z szanownego grona nie odpowie ?
Czy na tym forum są rzeczoznawcy ?

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2014, 21:17:34 »
Witam
Nikt z szanownego grona nie odpowie ?
Czy na tym forum są rzeczoznawcy ?
zakładam, że nie jesteś strażakiem.
Coś mi się wydaje, że za darmo to od grupy rzeczoznawców i prewentystów (osoby z komend zajmujące się odbiorami nowych obiektów) to informacji wyczerpującej na Twoje zapytanie nie otrzymasz. Ich wiedza kosztuje. Jak Ci coś za darmo dadzą to nie zarobi konkretny osobnik lub udzielona odpowiedz podważy jakiegoś prewentysty kompetencje zawodowe. "Sorry , taki mamy klimat". Zapytaj nas czyli innych strażaków nie rzeczoznawców i prewentystów o gaszenie, sprzęt, ratownictwo, a gwarantuję Ci, że nie zostaniesz "olany".
pozdrawiam
 

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2014, 08:06:08 »
Cierpliwości kolego na pewno ktoś ci udzieli odpowiedzi tylko przez weekend nikt o pracy nie myśli. Kolega z posta powyżej nie ma racji pisząc że wszystko za kasę się robi, po to jest forum żeby dyskutować na różne tematy i to jest dyskusja a nie opracowanie za które się bierze kasę. Według mnie jest to sensowne co przedstawileś na rys.ale mam dylemat bo wydaje mi się że dla całego obiektu dobrze by było zaprojektować taki wył.

Offline honza

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2014, 20:40:50 »
Witam - poniższy tekst wpisałem na ISE:
Witam Pana, jestem tylko technikiem elektrykiem, ale jak mówi nazwa Przec.poż. wył Prądu jest po to aby wyłączać obiekty pow. 1000m3 spod napięcia, czyli jak Strażacy wpadają z sikawkami aby mogli lać wodą po wszystkim bo jest odłączone spod napięcia i ich nie porazi. Stąd np. w Centrach handlowych są PWP - wyłączniki w rozdzielnicach głównych w Stacjach transf. i przyciski w wyznaczonych miejscach - przy wyjściach.
Natomiast każdy sklep pow. 1000m3 lub jeśli Strażak (tj. specjalista ds p.poż.) uzgadniający dokumentację - sobie życzy także w mniejszych obiektach - ma Główne wyłączniki Prądu dla danego lokalu. Przyciski przy wyjściu z lokalów ozn. jako GWP - Główny Wyłącznik Prądu.
Można tak interpretować jak Pan - podobne rozważania umożliwiają uniknięcie stosowania ośw. awaryjnego - poprzez dzielenie na strefy mniejsze niż 1000m3.
Tylko ze te przepisy i działania mają na względu bezpieczeństwo użytkowników a nie kieszeń inwestora, a projektant będzie jednym z pierwszych poddanych "prześwietleniu" w razie pożaru, czy innych nieszczęść - czy zaprojektował zgodnie z przepisami.

Offline piotrp_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2014, 21:12:34 »
Witam
Z przepisów wynika to co narysowałem, więc jeżeli coś się stanie w takim budynku, np. strażaka porazi to zgodnie z przepisami, bo w wydzielonej strefie, poniżej 1000 m3 może być napięcie.
Zadałem to pytanie na tym forum gdyż chciałem potwierdzenia tego zapisu WT, aby się upewnić.
Co do oświetlenia awaryjnego to niestety kolega nie ma racji.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, możne ktoś jeszcze wtrąci swoje zdanie, ale widać że literalne stosowanie WT jest zgodne z prawem.
Piotrek

Offline firefighterkasa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2015, 08:51:30 »
Można tak interpretować jak Pan - podobne rozważania umożliwiają uniknięcie stosowania ośw. awaryjnego - poprzez dzielenie na strefy mniejsze niż 1000m3.
Oświetlenie awaryjne rządzi się innymi paragrafami niż przeciwpożarowy wył. prądu. Nie da się nic obejść

Offline Misiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Przeciwpożarowy wyłącznik prądu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2015, 23:13:22 »
Z formalnego punktu widzenia (§ 183 ust. 2) przeciwpożarowy wyłącznik prądu w budynku podzielonym na strefy pożarowe nie przekraczające 1000 m2 nie musi być stosowany. Ale jaki jest sens budowania dużego budynku tak podzielonego? Zapis ten z kolei pozwala na stosowanie odrębnych wyłączników dla różnych części (stref pożarowych) w tym samym budynku.
PS
A rzeczoznawcy ppoż. i prewentyści w zdecydowanej większości wcale nie są tacy kunktatorscy.