Autor Wątek: Drzwi wyjściowe - Biedronka  (Przeczytany 4822 razy)

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Drzwi wyjściowe - Biedronka
« dnia: Listopad 19, 2014, 13:47:27 »
Witam.
Mam pytanie dotyczące drzwi wyjściowych z budynku handlowego Biedronka.
W większości tych sklepów jak widziałem do komunikacji służą drzwi rozsuwane ale nie ma systemu wykrywania dymu itd. par. 240 ust.4.
W związku z czym do ewakuacji służą inne drzwi otwierane na zewnątrz, oznakowane i ze skrzyneczkami w których jest kluczyk.
Moje pytanie brzmi: dlaczego te drzwi mają szerokość 0,9 m a nie 1,2 m ?
Zgodnie z par. 239 ust. 4 szerokość drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne z budynku a one takie są nie są to drzwi z pomieszczenia tylko z budynku powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki zgodnie z par. 68 ust. 1 i 2 czyli 1,2 m.
Prowadzą przecież do tych drzwi drogi komunikacji ogólnej.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2014, 14:42:13 »
Jeszcze jedno pytanie.
W obiekcie ZL II wydzielono pożarowo jedno skrzydło.
Zastosowano ścianę oddzielenia w postaci drzwi EI 60 oraz w związku z tym, że nie było pionowego pasa pasa 2m w klasie EI 60 zastosowano ścianę po obu stronach skrzydła wysuniętą o 0,3 m. Ale teraz budynek ocieplono wraz z tymi wysunięciami styropianem. Czy nadal spełnia to wymagania jak dla ściany oddzielenia przeciwpożarowego mimo, że występuje tu styropian ?

                                       wysunięta ściana na 0,3m     
                           __________I___I______________ ściana
                                                 I
                                                 I drzwi EI 60
                           ____________I_______________   ściana
                                             I___I
                                      wysunięta ściana na 0,3 m

straz98

  • Gość
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2014, 17:35:51 »
Jeżeli chodzi o biedronkę to jeśli są to drzwi z sali sprzedaży na zewnątrz to są drzwi z pomieszczenia, to jest pomieszczenie a nie droga komunikacji ogólnej, droga komunikacji ogólnej to np. korytarz. Przypadku ZLII nie rozumiem, co to znaczy ściana w formie drzwi to chyba drzwi są w ścianie. Ściana oddzielenia pożarowego nie powinna być ocieplona materiałem palnym.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2014, 19:29:50 »
Oczywiście są to drzwi w ścianie która spełniają wymagania jak dla ściany oddzielenia poż.  (narysowałem na nowo).
Tyle że po ociepleniu obiektu został przyklejony styropian również na ten wypuszczony mur (stanowiący ścianę oddzielenia pożarowego) a przecież powinna być wełna.
Czy teraz straż może to zakwestionować podczas najbliższej kontroli ?

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2014, 19:50:44 »
Co do drzwi to rozumiem, że są z sali sprzedaży ale czy nie są  równocześnie drzwiami wyjściowymi z budynku w rozumieniu  par. 239 ust. 4 i mieć te 1,2 m.
Oczywiście nie twierdze, że to jest źle tylko chcę sobie coś usystematyzować w głowie.
Jeszcze jedno czy PSP daje decyzje np. na zamontowanie innych drzwi ewakuacyjnych w budynku jeżeli jedyne jakie są to są drzwi przesuwne a nie ma w nim systemu wykrywania dymu (w całej strefie pożarowej) powodujące ich samoczynne otwarcie.
Czy jest do tego podstawa prawna.
Oczywiście chodzi o budynki istniejące, bo są takie z drzwiami przesuwnymi gdzie nad nimi widnieje napis  WYJŚCIE EWAKUACYJNE a brak w nim jakiegokolwiek systemu wykrywania dymu.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2014, 20:34:08 »
Szerokość wyjścia ewakuacyjnego z budynku określasz wg § 239. 1.
§ 239. 1. Łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m.

bo do tego ustępu odwołuje się pierwsza część ustępu 4

4. Szerokość drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne z budynku, z zastrzeżeniem ust. 1, a także szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej z klatki schodowej, prowadzących na zewnątrz budynku lub do innej strefy pożarowej, powinna być nie mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej, określona zgodnie z § 68 ust. 1 i 2.
 natomiast druga część tego ustępu odnosi się do drzwi na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z klatki schodowej

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2014, 09:06:48 »
Witam.

Jeśli chodzi o szerokość drzwi i wyjść ewakuacyjnych to rację ma kolega #mariusz. W załączniku przesyłam rysunek podglądowy dla wyjaśnienia kiedy wyjście ewakuacyjne ma mieć szerokość co najmniej 0,9 m a kiedy szerokość biegu klatki schodowej.

Drzwi rozsuwane mogą stanowić wyjścia na drogi ewakuacyjne, a także być stosowane na drogach ewakuacyjnych, jeżeli są przeznaczone nie tylko do celów ewakuacji, a ich konstrukcja zapewnia:
1) otwieranie automatyczne i ręczne bez możliwości ich blokowania,
2) samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w razie pożaru lub awarii drzwi - par. 240 ust. 4 warunków technicznych.

Jesli chodzi o temat ocieplenia ściany oddzielenia ppoż. to pozwoliłem sobie edytować Twój rysunek i tam dopisać moje uwagi. Rysunki w załączniku posta.

Nie musi być zatem w budynku systemu sygnalizacji pożarowej, który by sterował drzwiami rozsuwanymi. Można zastosować takie drzwi, które w przypadku awarii (brak zasilania) lub pożaru same się rozsuną i pozostaną otwarte i będą miały możliwość ręcznego otwarcia drzwi.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2014, 10:40:42 »
Tak było przed 2009 r. a teraz jest tak:
Drzwi rozsuwane mogą stanowić wyjścia na drogi ewakuacyjne, a także być stosowane na drogach ewakuacyjnych, jeżeli są przeznaczone nie tylko do celów ewakuacji, a ich konstrukcja zapewnia:
1) otwieranie automatyczne i ręczne bez możliwości ich blokowania,
2) samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie w pozycji otwartej w wyniku zasygnalizowania pożaru przez system wykrywania dymu chroniący całą strefę pożarową, do ewakuacji z której te drzwi są przeznaczone, a także w przypadku awarii drzwi - par. 240 ust. 4 warunków technicznych po zmianach w 2009 r.
Stąd moje pytanie.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2014, 11:12:50 »
Do kolegi Kobra: Nie wiesz, to nie wprowadzaj ludzi w błąd! Jest tak jak pisze kolega wyżej, a Mariusz odpowiednio wyjaśnił temat szerokości drzwi - traktujemy "biedronkę" jako pomieszczenie ZL I i przeliczamy szerokość wyjść wg liczby założonych osób, stąd 0,9 m w tym przypadku jest wystarczające (oczywiście + drugie wyjście - najczęściej przez zaplecze socjalno - magazynowe, również 0,9 m).
Po drugie PSP nie ma możliwości (w obiektah istniejących) prawnych nakazywania montowania systemu sygnalizacji pożarowej na potrzeby sterowania drzwiami rozsuwanymi, przeznaczonymi do ewakuacji!

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2014, 11:56:01 »
Wybaczcie mój błąd z drzwiami rozsuwanymi - skopiowałem zapis z pewnego portalu architektonicznego i widać, nie zaktualizowali tego paragrafu a ja bezmyślnie się na tym wzorowałem. MEA CULPA  :wall:  Człowiek cały czas się uczy...
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2014, 13:07:41 »
Janosik
Po drugie PSP nie ma możliwości (w obiektach istniejących) prawnych nakazywania montowania systemu sygnalizacji pożarowej na potrzeby sterowania drzwiami rozsuwanymi, przeznaczonymi do ewakuacji!

Ok nie ma podstaw prawnych na nakładanie obowiązku montowania SSP na potrzeby drzwi ale czy ma podstawę na to żeby wydać właścicielowi/użytkownikowi/najemny decyzję na spełnienie wymagać opisanych w par. 15 "CEGŁY".
Czyli zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji.
Nie ma oczywiście w tym paragrafie nic nt. drzwi rozsuwanych ale jest zapis w punkcie 1 ustępie 1 "zapewnienie dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych.
Więc co jeśli te drzwi o których mowa są jedynymi w obiekcie albo jednymi z kilku ale wszystkie są rozsuwane.
Co wtedy ?
Ma zapewnić drzwi ewakuacyjne a te co są nie spełniają wymagań.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Drzwi wyjściowe - Biedronka
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2014, 13:43:36 »
A jeszcze coś innego przyszło mi do głowy.
Budynek powstał w 2008 roku zanim była zmiana w WT i nie było zapisu o systemie wykrywania dymu.
Otwierają się i pozostają w pozycji otwartej.
Więc zrobione zgodnie z WT a teraz na dzień dzisiejszy po zmianie w 2009 r. mamy niezgodność.
Oczywiście WT stosujemy do nowych obiektów oraz przy rozbudowie, nadbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania ale co z tym zapisem w par. 15 CEGŁY.
Nie ma mowy o zagrożeniu życia ale więc nie można powołać się na par. 16 ale jednak coś chyba jest na rzeczy.
Czekam na opinie.