Autor Wątek: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.  (Przeczytany 10901 razy)

Offline loczek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« dnia: Listopad 08, 2014, 14:04:02 »
Witam
 wie ktoś moze jak to jest , czy mogą powołać strażaka  na szkolenia rezerw ????

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2014, 14:15:12 »
a jak myslisz??
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline loczek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2014, 14:34:58 »
W tym dzikim kraju mogą wszystko . Chodzi mi jak mówią ustawy.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2014, 16:11:38 »
Mowia tak jak mówi logika
Każdy strażak przystepujący do służby jest zgłaszany do WKU i wykreslany
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline loczek998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2014, 17:32:49 »
Dziękuję. Czyli mają burdel i sami nie wiedzą , od wczoraj nie służę w PSP a tu takie rzeczy

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2014, 22:29:31 »
Może w MONie nie wiedzą że służysz w PSP ?
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2014, 01:41:39 »
Może w MONie nie wiedzą że służysz w PSP ?

Muszą wiedzieć, bo KP winna jest poinformować o tym właściwą WKU.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2014, 22:12:24 »
Heh kolego, w straży nie o takich rzeczach zapominają :cooo:
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2015, 10:11:53 »
Witam. Odświeżam temat gdyż mam inne pytanie. Szukałem wszędzie,lecz nie mogłem tego nigdzie znaleźć. A więc: Co jeżeli doszło by do konfliktu zbrojnego, i jak wiadomo że każdy funkcjonariusz PSP jest zwolniony z mobilizacji. Ale np. Jestem Patriotą i chcę walczyć za swój kraj. Kraj w którym żyli moi przodkowie, którzy także przelewali krew i walczyli bohatersko. Czy polskie prawo zrobi ze mnie dezertera w PSP jeżeli wstąpię do wojska? Proszę o odpowiedź bo nigdzie tego nie idzie wyczytać. Jest tylko wzmianka o tym, że jesteśmy zwolnieni z mobilizacji tak jak sędziowie, policjanci itp. Nic o tym co jeżeli kierują mną inne wartości takie jak walka o niepodległość swojej ojczyzny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2015, 10:48:58 »
Witam. Odświeżam temat gdyż mam inne pytanie. Szukałem wszędzie,lecz nie mogłem tego nigdzie znaleźć. A więc: Co jeżeli doszło by do konfliktu zbrojnego, i jak wiadomo że każdy funkcjonariusz PSP jest zwolniony z mobilizacji. Ale np. Jestem Patriotą i chcę walczyć za swój kraj. Kraj w którym żyli moi przodkowie, którzy także przelewali krew i walczyli bohatersko. Czy polskie prawo zrobi ze mnie dezertera w PSP jeżeli wstąpię do wojska? Proszę o odpowiedź bo nigdzie tego nie idzie wyczytać. Jest tylko wzmianka o tym, że jesteśmy zwolnieni z mobilizacji tak jak sędziowie, policjanci itp. Nic o tym co jeżeli kierują mną inne wartości takie jak walka o niepodległość swojej ojczyzny.
Nie dostaniesz przydziału i nie pójdziesz do wojska podobnie jak osoby niezdolne do służby.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2015, 10:53:32 »
Po pierwsze - czy uważasz że tylko służąc w wojsku możesz pokazać że jesteś patriotą? Mnie uczono że patriotyzm można okazywać na różne sposoby, służąc Ojczyźnie np. jako lekarz, strażak, pracownik fabryki, rolnik czy uczeń.
Po drugie - jak chcesz jednocześnie służyć w PSP i w wojsku?
Po trzecie - jeżeli już zrezygnujesz ze służby w PSP i będziesz służył w wojsku a nie dostaniesz przydziału do jednostki liniowej tylko np. do Wojskowej Straży Pożarnej, albo będziesz służył np. w łączności, logistyce itd. to też nie będziesz patriotą, bo nie będziesz używał broni ale wykonywał inne, równie ważne, zadania na rzecz obrony?

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2015, 14:11:23 »
krzysiek2_k. Nie korzystałem  forum długi czas. Ale jak na każdym zawsze jest ktoś "mądrzejszy" nawet przy wymianie  koła u samochodu. A teraz proszę odpowiedz mi, czy ja napisałem że strażak PSP nie jest patriotą? Napisałem dokładnie że: "kierują mnie inne wartości,takie jak walka o niepodległość"  Także masz racje,dobrze cię uczono co to patriotyzm ,lecz czytać ze zrozumieniem nie. Napisałem też wyżej z jakiego powodu taką decyzję podjąłem. Następna cześć pytania była taka że: Co jeżeli w razie konfliktu rezygnuje z PSP a idę na ochotnika służyć ojczyźnie jako żołnierz (nie PSP I WP na raz). Przy czym nie dostałem odpowiedzi. A tyle sam wiem że nie jesteśmy wcielani do wojska. Dlatego zadałem pytanie, gdyż może ktoś orientował się w tym temacie.
 Jak ma się to do naszego prawa? wiadomo że każdy funkcjonariusz służy w razie konfliktu. A nie znalazłem żadnego zapisu co jeśli funkcjonariusz chciałby bronić ojczyzny na ochotnika. Nie ma prawa wyboru?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2015, 14:18:10 »
Jak ma się to do naszego prawa? wiadomo że każdy funkcjonariusz służy w razie konfliktu. A nie znalazłem żadnego zapisu co jeśli funkcjonariusz chciałby bronić ojczyzny na ochotnika. Nie ma prawa wyboru?
Niestety nie masz prawa wyboru gdyż innego rodzaju "mobilizacja" obejmuje służby MSW. Myślę że raport o odejście mógł by z automatu być odrzucony na mocy zarządzenia. Całość tego regulują dokumenty które maja klauzule tajności/poufności tak że jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskasz.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2015, 18:59:16 »
A nie znalazłem żadnego zapisu co jeśli funkcjonariusz chciałby bronić ojczyzny na ochotnika. Nie ma prawa wyboru?
No niestety - w przypadku ogłoszenia mobilizacji nie ma wyboru. Są takie instytucje/służby na tyle istotne dla funkcjonowania państwa jak choćby PSP (druhowie OSP też będą mieli przydziały do formacji Obrony Cywilnej), ale także służby medyczne, komunalne (np. energetyka, wodociągi, gazownie) a nawet urzędy i instytucje realizujące zadania obronne, że osoby w nich pracujące są reklamowane od służby wojskowej, bo z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa korzystniejsze jest aby te osoby zostały w pracy niż służyły w wojsku. Takie osoby oprócz tego, że są reklamowane od służby wojskowej mogą mieć (i zazwyczaj tak jest) przydział mobilizacyjny do służby w formacji zmilitaryzowanej. W czasie zagrożenia Państwa może być wprowadzona militaryzacja w niektórych przedsiębiorstwach czy służbach i praca w takich instytucjach będzie traktowana jak służba wojskowa (ze wszystkimi tego konsekwencjami).
Zadania obronne to nie tylko walka z karabinem w ręku. Dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa i ochrony ludności to właśnie te "tyłowe" służby są czasem istotniejsze.
Przykro mi że tak odebrałeś mój wpis, ale zabrzmiał on dość buńczucznie i w mojej opinii zwłaszcza ostatnie zdanie było trochę przegięciem. Jeżeli chcesz służyć Ojczyźnie z bronią w ręku to trzeba się decydować teraz i rozpocząć służbę jako żołnierz zawodowy. W czasie zagrożenia państwa i ogłoszenia mobilizacji odejście ze służby w PSP będzie albo niemożliwe albo traktowane jak dezercja.

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2015, 23:02:35 »
Nawet w ustawie o PSP nie ma punktu o takim przypadku. Jest tylko że może być powołanie do WSP jeżeli MON o tym zadecyduje. Wiadomo że duża ilość instytucji jest potrzebna do funkcjonowania. Cóż będę musiał sięgać po rady gdzieś dalej. Widać że sytuacja jest jedną z nietypowych. Bo dezercja to typowa ucieczka, ja właśnie nie mam zamiaru uciekać lecz wręcz przeciwnie.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 22, 2015, 14:06:47 »
Dezercja to opuszczenie stanowiska. Inna sprawa że mógłbyś zostać odrzucony przy próbie zaciągnięcia się do wojska właśnie z uwagi na to, że masz już wbite reklamowanie od służby wojskowej i przydział mobilizacyjny w PSP. Powtarzam się - chcesz służyć w wojsku to już teraz zgłoś się i próbuj służby zawodowej. Zrezygnujesz ze służby w PSP to automatycznie ustanie powód reklamowania od służby wojskowej.

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 22, 2015, 23:18:51 »
Przecież nie chce być żołnierzem zawodowym,bo już dawno bym to zrobił na prostą logikę. Napisałem wyraźnie że w razie zagrożenia kraju i konfliktu zbrojnego. Wolałbym walczyć gdyż mam odpowiednie szkolenia i umiejętności i też historia stoi za mną. Piszesz mi żebym rezygnował z PSP? po co kiedy jest pokój?. Dlatego szukam zapisu na wypadek wojny, potrzebuje dokładnego punktu czy paragrafu. Bo tyle w domysłach wiem sam,lecz dokładnego zapisu nie znalazłem. Nawet w ślubowaniu mamy "JA Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej..." A w zarządzeniu MON jest napisane że każdy obywatel może na ochotnika stanąć w szeregu. Także przepisy można różnie interpretować. Jesteśmy reklamowani bo wiadomo jakby o każdego z nas wojsko się upominało (chodź by szkolenia) to wtedy była by kicha totalna w każdej służbie. I nie sądzę że będzie wielu takich jak Ja,którzy chcieli by ochotniczo zaciągnąć się ( i tu powtarzam w razie ataku).

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 23, 2015, 08:08:23 »
Najlepiej więc będzie, jeśli zapytasz osoby najlepiej zorientowane w temacie.
Wykaz Wojskowych Komend Uzupełnień - wybierz właściwą dla siebie, zadzwoń, zapytaj.
http://www.jednostki-wojskowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=32&Itemid=34


Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 23, 2015, 17:38:57 »
Czytam z zainteresowaniem ten pasjonujący wątek i tak się coraz bardziej zastanawiam do czego zmierzasz, GoldenBoy. Nie chcesz być zawodowym żołnierzem, tylko strażakiem, ale jak wybuchnie wojna, to gotów jesteś spakować węzełek i nocą, chyłkiem wymknąć się z jednostki i zameldować na linii frontu z karabinem po przodkach walczących i ze stojącą za Tobą historią i doświadczeniem oraz z plikiem przepisów, które będziesz sobie interpretować pomiędzy jedną strzelaniną, a drugą, czy co?

Bo zasadniczo w przepisach nie ma nic, co trzeba by było szczególnie interpretować: zaczyna się wojna - służby są z automatu zmobilizowane, kropka.
Rozumiem problem z definicją określenia "każdy", ale to określenie dotyczy właściwie wszystkich ustaw i rozporządzeń, jako podstawowych źródeł prawa państwowego. Tyle tylko, że na przykład takie "każdy" w ustawie o PSP dotyczy każdego -> strażaka. Natomiast "każdy" w przypadku mobilizacji nie będzie dotyczył ciężarnej pani Jadzi, Jasia - tetraplegika i brodatego staruszka o lasce.

Natomiast odnoszę nieodparte wrażenie, ze jakoś szalenie zależy Ci na tym pójściu na wojnę. Znaczy co? Masz nadzieję, że w końcu ten Putin zacznie rozrabiać, czy muzułmanie Merkel ruszą na Jasną Górę? Jak masz ochotę postrzelać, to idź na strzelnicę, albo, jak radzi Krzysiek - przenieś się do wojska i wcale nie martw, że u nas nie ma wojny - jak ładnie poprosisz, to pewnie wyślą Cię gdzieś, gdzie jest :D

Dodam wrednie, że zapisów szukaj raczej w testamentach, bow ustawach, rozporządzeniach i pozostałych aktach normatywnych są wyłącznie przepisy i jak czytam albo słyszę o "zapisach w Konstytucji/ustawie/czym tam",to pękają mi plomby.
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 24, 2015, 17:07:26 »
Forum służy do zadawania pytań. I tak naprawdę nikt z nas nie wie dokładnie jak się to ma w takiej sytuacji. Jest dość nietypowa gdyż przeczytałem chyba wszystkie ustawy jakie są. Żadna nie dała odpowiedzi. wykaz komend WKU to będzie chyba jedyne rozwiązanie. Rażące jest to że niektórzy mówią mi co to jest patriotyzm, na czym polega mobilizacja i każą zmieniać zawód . Koleżanka zaś wyżej robi ze mnie dzieciaka który chce postrzelać dla frajdy :) i każde iść mi na strzelnice lub po prostu na WOJNĘ w Syrii. WOW! Dziękuję za radę,jestem średnio 3 razy w miesiącu na strzelnicy (dla twojej wiedzy) i jakoś nie mam zamiaru na SIŁĘ celować w drugiego człowieka a co dopiero oddać strzał. Zamykam ten temat gdyż widzę że niektórzy nie podchodzą do niego z powagą,i nie rozumieją sedna sytuacji. Mówiłem że chodzi na wypadek wojny. Gdy ktoś pomyśli logicznie i trochę się orientuje w sytuacji to dobrze wie że Armia zawodowa nie pociągnie tego wózka sama. To są słowa zawodowych żołnierzy. Zniesiony pobór pokazuje że nikt z młodzieży nie jest w stanie przetrwać tydzień w lesie a co dopiero strzelać i walczyć. Już są projekty o gwardii narodowej i chwała im za to że ktoś myśli o tym. Bo faktycznie według niektórych powinienem się zwolnić bo chcę bronić ojczyzny. :) Pozdrawiam.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.391
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 24, 2015, 19:04:50 »
Jasno ci powiedziałem wiec na cholerę drążysz?
Nie dostaniesz przydziału i nie pójdziesz do wojska podobnie jak osoby niezdolne do służby.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline GoldenBoy

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Tylko życie poświecone innym jest warte przeżycia!
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 24, 2015, 19:36:48 »
Drążę gdyż chcę pewne źródło? A chyba po to jest forum?! Czy do filmików jak OSP się przebiera za misie i skaczą do piosenki? Powiem tak... po niektórych wypowiedziach odechciewa się wszystkiego.  To jak już taki jestem niedobry bo zadaje pytania, to jak usunąć konto? A jeżeli czyta to Admin proszę o usunięcie konta. Z góry dziękuje.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2015, 19:47:40 wysłana przez GoldenBoy »

Offline bj32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: strazak PSP a wezwanie o przydzial mobilizacyjny do MONU.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 24, 2015, 21:27:01 »
Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do noszenia granatów. Bo w nim chleboczą.
Forum jest dyskusyjne, służy dyskusjom, co właśnie czynimy, a Ty czemuś histeryzujesz :D
Podejrzewasz, że w wykaz komend WKU rozwieje Twoje wątpliwości? Hm. Z tego, co przejrzałam, w takim samym stopniu, jak książka telefoniczna :D

Dostałeś odpowiedź, ale ewidentnie chcesz odpowiedzi "Tak, będziesz mógł się zgłosić na linię frontu i przepis jest w artykule ustawy z dnia trzeciego z rana".

Czy ktoś Ci cokolwiek każe? Koleżanka zasugerowała, bo, jak wspomniała, czyta i nie kmini, do czego dążysz, skoro konkretne odpowiedzi nie zaspokajają Twojego parcia do wiedzy.
Nikt też Ci nie mówi, czym jest patriotyzm, za to Ty bardzo chętnie stwierdzasz, że jesteś genetycznie Patriotą, bo dziadek, praciotka i kto tam jeszcze walczyli. Troszku to dla kolegów obelżywe, bo sugeruje, że jak oni nie mają zamiaru się przenosić do wojska, to są co najwyżej patriotami, a może wręcz (patriotami).

Ech... Nikt poważnie nie podchodzi do tematu. A jak mam podchodzić, skoro z Twojej wypowiedzi wynika, że nie będziesz na SIŁĘ, co może oznaczać, że będziesz celował PRZYPADKIEM. I oddawał strzały NIECHCĄCY :D No, spójrz obiektywnie - nie śmiał byś się?

Armia zawodowa nie pociągnie wózka sama, dlatego w związku z rozmaitymi rzeczami, które się dzieją, od pewnego czasu na komisje powoływana jest złota młodzież płci obojga, a tej mamy sporo. Nie są może jakoś szczególnie rozgarnięci, ale jest nadzieja, że po obejrzeniu wszystkich części "Terminatora" będą odróżniać karabin od samolotu i przynajmniej PRZYPADKIEM wycelować i strzelić :D Dodaj do tego kilka tysięcy zaprawionych w boju, świeżo przybyłych młodzieńców z Bliskiego Wschodu, którzy w razie wojny niespecjalnie będą mieli dokąd uciekać, bo w Chinach nikt ich zasiłkami nie uszczęśliwi, a do Stanów trochę za daleko, żeby dotrzeć rowerem wodnym i się nie martw, damy radę.

Taaa... Gwardia narodowa. Jakby nam BOR do pilnowania zakładu pracy chronionej na Wiejskiej nie wystarczył...

Konto przypuszczalnie możesz usunąć gdzieś w opcjach profilu. Nie będę szukać, bo dzisiaj przypuszczalnie zupełnie nie na SIŁĘ skasowałabym swoje, a tego wolę uniknąć. Podoba mnie się tu.

Serio spodziewasz się wojny?
"Pobłogosław Jezu drogi, tym co Dudę nam wybrali, Niech ten stan tak piękny, drogi na wiek wieków się utrwali :) "
[by Andrzej Stodolny prodakszyn]