Autor Wątek: Pytanie w sprawie ratowników w OSP  (Przeczytany 2453 razy)

Offline Kamccc

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« dnia: Kwiecień 02, 2006, 20:47:04 »
Mam pytanie! Przeszedłem w szkole kurs PCK z pierwszej pomocy i zdałem egzamin oraz otrzymałem unijny certyfikat pierwszej pomocy rekomendowany przez PCK i Czerwony Półksiężyc moge nosić na mundurze naszywkę ratownika np. odblaskową z napisem "RATOWNIK"??
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2006, 20:51:35 wysłana przez Kamccc »

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2006, 21:55:53 »
przepisy mundurowe nie uwzględniają tego typu emblematów . Jest jeden napis STRAZ . Jeśli chodzi o przeszkolenie to w strażach obowiazuje program szkoleń zatwierdzony przez Komendę Główną. W kazdej komendzie wojewódzkiej jest taka osoba >wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego< radzę z tym certyfikatem udać się do tej osoby i wyjaśnić wszelkie sprawy.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2006, 22:35:29 »
O jaki mundur Ci chodzi? Jeśli o wyjściowy to jest przecież naszywka z krzyżem. Możesz nosić tylko po co skoro wg. nowych szkoleń każdy strażak ma zostać przeszkolony w udzielaniu PP.
Napis "ratownik" oznacza też strażaka (od jakiegoś czasu jesteśmy przecież "ratownikami" a nie "strażakami") więc nie ma sensu umieszczać gdziekolwiek takiego napisu.
Nazwy "ratownik medyczny" nie możesz używać po takim szkoleniu. Jeśli założysz UPS to znaczy że jesteś  ratownikiem.



Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2006, 16:25:39 »
Cytuj
Jeśli założysz UPS to znaczy że jesteś  ratownikiem.


Zgadzam się w 100%. Pamiętaj tylko, że nie wiem czy kurs PCK daje takie same możliwości jak kurs organizowany przes PSP. Nie wiem czy wogóle daje ci jakieś uprawnienia do prowadzenia działań w zakresie ratownictwa medycznego podczas akcji. Nie wiem jak was uczono na PCK, czy uczono was algorytmów udzielania pierwszej pomocy (jest ich ponad 20). W dodatku dodam, że Europejska Rada Resuscytacji zmieniła pewne wytyczne w zakresie np RKO.

Pozdr.
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2006, 11:49:27 »
Kolego brydziu o jakich uprawnieniach piszesz do udzielania pomocy. Kurs jest kursem. A udzielać pomocy trzeba na miejscu zdarzenia nawet jeśli nie ma sie kursu.  Z twojego postu wynika że jak nie mam uprawnień tzn ukonczonego kursu to nie mogę udzielac pomocy podczas akcji. Banał bo za nie udzielenie pomocy jest wyciągana odpowiedzialność!!!Zgadza się??Wiec Kamcc polecam Ci nie oznakowywać się jak klown tylko działać, ratować!!!!Jak tylko najlepiej potrafisz. A co do twojego certyfikatu polecam jak poprzednik KOordynatora Rat. Medycznego przy twojej KW. Zadzwoń do niego i zapytaj pewnie Ci da odpowiedź!!Pozdrawiam!!

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2006, 10:09:37 »
Fakt faktem to RKO się zmieniło ale czy na lepsze i bardziej wygodniejsze to nie wiem.
karola998

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2006, 11:37:07 »
Wg. mnie wszystko się na ogół zgadza -_- Każdy ukończony kurs niesie ze soba jakiś przydatny % wiedzy, ale i bez tego każdy powinien na miarę swojej i umiejętności w przypadku NSZż stararać się pomóc :wub: Ja mam dwa takie i nawet o nich nie myślę tylko, gdy trzeba robię swoje na ile potrafię i mogę.
Przepisy mundurowe raczej nie przewidują narazie takiej opcji /krzyż/, ale też zapewne nie zabraniają koszulek itp. z tym znakiem. jednak trzeba zakładając/używając/, coś podobnego liczyć się z tym, że wówczas w razie "W" to głównie Nam będą spoglądać na ręce i na Nas liczyć! Do munduru można i nawet wypada np. odznaka <Honorowego dawcy krwi> itp.
Odnośnie przepisów w spr. resuscytacji zmieniły się nieco i pewnie jeszcze nie raz będą, ale czy to najistotniejdsze? Lepsze i bardziej wygodne? Chyba nie w tym rzecz sama ^_^
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Kamccc

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2006, 12:33:38 »
O tym , że zasadu RKO się zmieniły to wiem bo jestem w stałym kontakcie z Instriktorem PP Zarządu Głównego PCK i takie informacje mam na bierząco. A co do odznak HDK to krew też oddaje :D Dziękuje za odpowiedzi na mojego posta wszystkim zabierającym głos!!  ^_^

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2006, 19:19:55 »
rko sie zmienilo ale nie w KSRG gdyz nadal nie ma opinii na temat skutecznosc w przypadkach takich jakie najczesciej sie zdarzaja w dzialaniach ratowniczo gasniczych

panow ratow2nikow z KSRG nadal obowiazuje stosunek 15:2 co NIE JEST SPRZECZNE z najnowszymi  wytycznymi ERC
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline daw103

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytanie w sprawie ratowników w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2006, 02:43:12 »
Witam wszystkich. Jestem zarowno strazakiem w OSP jak i ratownikiem w Grupie ratownictwa PCK. Z tego co mi wiadomo kurs 16H o ktorym tu druch wspominal obejmuje tylko i wylacznie podstawy PP, wiec jako tako po ukonczeniu owego kursu jest sie w sumie pierwszopomocnikiem a nie ratownikiem. Ostatnio mialem okazje ukonczyc kurs Strazak-Ratownik KSRG bez ktorego jakby na to nie patrzec nie mozna uzywac torby R1. Chociazby tlen ktory zostal juz wpisany na liste lekow. Pozdrawiam