Autor Wątek: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP  (Przeczytany 3342 razy)

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« dnia: Sierpień 18, 2014, 16:33:17 »
Witam wszystkich druhów i druhny :) Mam 20 lat (dokładnie 23 sierpnia) i chciałbym podjąć pracę w PSP. Jak każdy wie chcieć to móc, ale na drodze stoi wiele przeszkód. Pierwsza z nich to obowiązkowe prawo jazdy kat. C. Jak wiadomo prawko to jest od lat 21. W związku z tym, że do normalnego C brakuje jeszcze sporo to czy gdybym zrobił prawko na C1 miałbym już jakieś szanse przy naborze? Wiem, że to prawo jazdy nie pozwala na dużo bo tylko auta do 7.5T, ale może jednak. I drugie pytanie jakie kursy najlepiej zrobić w pierwszej kolejności? Dzięki za odpowiedzi.
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline Dan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2014, 16:40:07 »
Jeżeli należysz do OSP to najlepiej zrobić na samym początku kursy podstawowe:
SP – szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP,
KPP – kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy,
RT – szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP,
RW – szkolenie strażaków ratowników OSP z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz
ratownictwa na wodach.

Strażak90

  • Gość
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2014, 17:01:50 »
Osobiście to poczekałbym ten rok i zrobił kat. C, a w między czasie rozglądał się nad kursami OSP jak napisał Dan.  ^_^  Wg. mnie C1 nie wystarczy na początek, gdyż kat. C1 upoważnia do kierowania:
Cytuj
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,
a wiekszośc pojazdów w straży ma powyżej 7.5t.
Najlepiej będzie jak zadzwonisz do najbliższej Komendy i zapytasz jak wygląda sytuacja z kat. C1, jeśli nie będą brać pod uwagę to szkoda kasy i czasu. W Twoim przypadku próbowałbym startować do SA/CS PSP, masz rok czasu na przygotowywanie się ze sprawnościówki oraz fizyki, chemii, przerobienie testów z ubiegłych lat. Masz jeszcze 3 lata, więc nie ma na co czekać, a w między czasie zrobisz C.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2014, 17:11:48 wysłana przez Strażak90 »

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2014, 17:04:00 »
Prawko C1  nic nie daje np w moich stronach, bo wymagane jest C.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2014, 17:08:25 wysłana przez HaryPSP »

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2014, 17:13:56 »
Zastanawiam się jeszcze nad studiami w kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, ale muszę się dowiedzieć jak w PSP na takie studia patrzą. Wiadomo, że lepiej zrobić typowo strażackie, ale nie mam warunków niestety.

Które kursy jestem w stanie zrobić na własną rękę? I czy jeśli będę chciał to muszą wysłać mnie z OSP?
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline piter0

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2014, 18:02:00 »
Nie mam warunków, tzn. co?

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2014, 18:13:48 »
Tzn. finanse i kawałek drogi. Najbliżej mam do Poznania (150 km), ale nie utrzymałbym się tam na studiach dziennych. Bezpieczeństwo wewnętrzne lub Ratownictwo Medyczne mogę studiować na miejscu (20 km od domu).
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline piter0

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2014, 18:26:55 »
O finanse w szkole aspirantów się nie musisz martwić - masz zapewnione koszary, 3 posiłki dziennie oraz co miesięczny żołd. Jest to niewątpliwie lepszy start kariery w PSP niż zwykły nabór z ulicy :) Jeśli chodzi o dystans - do Częstochowy w tym roku startowali ludzie z całej polski, nawet z nad morza  :rolleyes: Poza tym studiowanie ratownictwa medycznego tylko po to, żeby dostać się do straży może okazać się małym rozczarowaniem, bo gdyby coś, nie daj boże, poszło nie tak, zostajesz z papierem ratownika czyli z ręką w nocniku  :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2014, 18:30:07 wysłana przez piter0 »

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2014, 08:25:47 »
Co do głównego pytania tematu, to C1 nie daje kompletnie nic przy naborze z ulicy i całkiem prawdopodobne, że do SA czy SGSP również nie jest jest brane pod uwagę, chociaż tego nie jestem pewien.

Jakie kursy możesz zrobić na własną rękę? Wszystkie tak na prawdę, z szkoleniem dla strażaków OSP włącznie. Patrząc na odległości to śmiem twierdzić że jesteś gdzieś z okolic Bydgoszczy (lub nie)... W rejonie jest kilka prężnie działających OSP (Solec Kujawski, Koronowo, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz etc.), gdzie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się zapisać i powoli zacząć szkolić.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 19, 2014, 16:18:58 »
Jestem z OSP Aleksandria w Wllkp :)  :straz:

Czytałem o szkołach i C1 jest brane pod uwagę, ale mnie chodziło głównie o nabór z ulicy. Dziś dowiedziałem się że brak prawka na C nie stoi na przeszkodzie robienia kursów na HDS itp.  ^_^
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 19, 2014, 16:29:07 »
C1 jest brane pod uwagę w sa psp? :huh: Gdzie to wyczytałeś?

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:18:07 »
http://sapsp.edu.pl/strona.php/123_dzienne_studium_aspirantow.html



26.   Punkty preferencyjne przyznawane będą wg poniższej skali za:

   prawo jazdy kat. C lub C1 - 3 pkt
   kwalifikacje w zawodzie ratownik medyczny - 5 pkt
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:32:19 »
Faktycznie, nie wiedziałem -_- ale i tak poczekam 4 miesiące do 21  ^_^

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:57:43 »
Mnie brakuje cały rok  :-\ , ale dowiedziałem się że mogę robić normalne C tylko bez kwalifikacji na jakieś przewozy towarów. To zostanie wydaje po uzyskaniu wieku. Jednak, że przy naborze w papierkach widnieje zwykłe prawo jazdy kategorii C :) Chyba się skuszę.
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 21:07:22 »
mnie też dotknęły te zmiany , ale nawet do egzaminu nie chcieli dopuścić bez kwalifikacji , więc nie wiem kto to mówił Tobie , ale ja obdzwoniłem wszystkie WORD-y w Wlkp swego czasu. Poza tym chyba posiadanie prawka kat.C dokumentuje się kserokopią prawa jazdy. Więc jaki inny papierek może to poświadczyć? Chyba , że źle zrozumiałem i chodzi o to , że po wydaniu jest zwykłe prawo jazdy kat . C :)

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2014, 21:09:28 »
Znaczy tłumaczył mi to kolega z OSP. Z tego wynika, że albo on mało wie, albo ja słabo zrozumiałem. To chyba trzeba czekać jeszcze rok :( a skupić się na kursach :)

No z tego co mówił to że wydają zwykłe C, ale bez tych kwalifikacji. Przydałaby się jakaś osoba co już ma to może wie :)
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline HaryPSP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2014, 21:29:16 »
Na pewno kat C nie zrobisz bez KW pełnej przed ukończeniem 21 lat. Ba, nawet kursu chyba nie zaczniesz. Ja teraz zacząłem kat. CE , a mam 20 lat i wszędzie tylko pytają o kwalifikację wstępną.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 21:33:49 wysłana przez HaryPSP »

Offline rekrutant94

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Cel: SA PSP Poznań 15'
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 19, 2014, 21:37:04 »
W takim razie źle zrozumiałem :(
"2 syreny... serca bicie.. OSP to moje Życie!"

Offline patro093

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • SA PSP
Odp: Prawko C1 a kandydat do pracy w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 19, 2014, 23:30:19 »
Tak potwierdzam, miałem ten sam problem po pierwszym oblanym egzaminie na C nie było już w żadnym pobliskim WORD-zie terminów przed 19 stycznia i nie mogłem już ustalić egzaminu. Zrobiłem KW i w końcu zrobiłem to C ale z perspektywy czasu teraz widzę że mogłem poczekać bo nie miałem okazji za bardzo wykorzystać tego C. No ale wtedy nie mogłem tego przewidzieć.