Autor Wątek: Budynek zabytkowy ZLV  (Przeczytany 3985 razy)

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Budynek zabytkowy ZLV
« dnia: Czerwiec 09, 2014, 20:29:10 »
Problem dotyczy ins DSO  w pałacu zabytkowym. Postaram się jak najlepiej scharakteryzować obiekt. Jest to budynek usługowo - szkoleniowy, zaliczony do ZLV, pod opieką konserwatora zabytków. Jest jedna kondygnacja podziemna, z której jest wejście z parteru a także dodatkowe wyjscie. Znajdują się tam pomieszczenia gospodarcze, socjalne, siłownia, barek, studio masażu oraz basen.
Kolejną kondygnację stanowi parter, gdzie znajduje się recepcja, sala kominkowa, sala do gry w bilard, i kilka innych pomieszczeń, nie służących do zamieszkania. Z poziomu parteru jest jedno wyjście oraz nie wiem czy ma to znaczenie, ale jest wyjście na taras , z którego można bezpiecznie oddalić się od budynku.
Kolejną kondygnację jest piętro, gdzie znajduje się 9 pokoi ( 5 dwuosobowych oraz 4 jedno osobowe )
Ostatnia kondygnacja to poddasze, gdzie znajdują sie 4 pokoje dwuosobowe .
Na poziomie parteru znajduje się hydrant wewnętrzny, budynek cały jest chroniony przez SSP.
Problem polega na braku DSO. Rzeczoznawca ppoż stwierdził, że jest konieczne wykonanie systemu. Oczywiście ktos nie dopatrzył, ktos nie dopilnował, pałac stoi, prace zakończone i teraz trzeba wszystko pruć na nowo.
W budynku poza gośćmi na stałe przebywają max 2-3 osoby z obsługi.
Z tego co wyczytałem DSO jest wymagane w budynkach gdzie może jednocześnie przebywać ponad 50 osób, a tu takie liczby nie ma, rzeczoznawca ppoż argumentuje ( choć dosyć niejasno ) konieczność DSO brakiem dodatkowego wyjscia ewakuacyjnego z piętra i poddasza. Jest tylko jedna droga ewakuacyjna , prowadząca na parter , drewnianymi schodami.
Czy da się coś zrobić aby nie demolować na nowo budynku, jakieś inne zastępcze rozwiązania ? Dodatkowy hydrant ? Czy w ogóle jest DSO wymagane w takiej syt ?
Dziękuję za wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi :)

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Budynek zabytkowy ZLV
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2014, 14:48:46 »
Stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego, umożliwiającego rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych na potrzeby bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie, nadawanych automatycznie po otrzymaniu sygnału z systemu sygnalizacji pożarowej, a także przez operatora, jest wymagane w:
(...)
5)budynkach użyteczności publicznej wysokich i wysokościowych;
6)budynkach zamieszkania zbiorowego wysokich i wysokościowych lub o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200.

Zatem wg przepisów ppoż. nie ma wymogu stosowania w rozpatrywanym budynku DSO. Nie wiem czym się kierował rzeczoznawca, ale puste gadanie, że brakuje dodatkowego wyjścia ewakuacyjnego jest mało profesjonalne. Być może chodzi o to, że budynek nie spełnia odpowiednich technicznych warunków ewakuacji (długość dojścia ewakuacyjnego przekroczona o ponad 100%, brak obudowy ppoż. klatki schodowej i jej oddymiania, etc) i przez to w budynku występują warunki, dające podstawę do uznania go jako zagrażający życiu ludzi. Wtedy należy dostosować budynek do obecnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych co z kolei najczęściej wiąże się w wykonaniem ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony ppoż. obiektu.

Ekspertyzę taką sporządza rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. wraz z rzeczoznawcą budowlanym. Ekspertyza ta "prześwietla" nam obiekt pod kątem dostosowania do obecnych przepisów ppoż. i jeśli z jakiś powodów (technicznych, konstrukcyjnych, ekonomicznych lub zabytkowych) nie ma możliwości spełnienia wszystkich przepisów, wówczas rzeczoznawca proponuje w ekspertyzie rozwiązania zastępcze i zamienne w stosunku do przepisów, które nie mogą być spełnione.
Ekspertyzę taką należy uzgodnić z konserwatorem zabytków oraz przedstawić we właściwej miejscowo Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej celem uzyskania zgody na zastosowanie w niej rozwiązania zamienne i zastępcze.

I tu jako jedno z rozwiązań zamiennych może być zastosowanie DSO jako element poprawiający nam warunki ewakuacji w budynku, jednak takie rozwiązanie musi być ujęte w ekspertyzie oraz pozytywnie zaopiniowane przez Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Reasumując - brak oddymiania klatki schodowej, palne schody ewakuacyjne, przekroczona długość dojścia ewakuacyjnego przy jednym  kierunku daje nam podstawę do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi i konieczne jest opracowanie ww. wspomnianej ekspertyzy.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline NERYNG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Budynek zabytkowy ZLV
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2014, 00:24:39 »
i jeszcze raz dziekuję za wyczerpującą odpowiedź .