Autor Wątek: Sikawkowe  (Przeczytany 6781 razy)

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Sikawkowe
« dnia: Marzec 23, 2006, 10:35:36 »
Oto fragment artykułu w mojej lokalnej prasie :

"Poseł Władysław Stępień (SLD) chce, aby Skarb Państwa wypłacał strażakom - ochotnikom "sikawkowe”, czyli coroczne nagrody. Pomysł, który kosztowałby podatników ok. 50 milionów, trafi pod obrady Sejmu.

Stępień przygotował projekt zmiany w "ustawie o ochronie przeciwpożarowej”, który zakłada, że od przyszłego roku strażacy - ochotnicy, biorący udział w akcjach ratowniczych, dostawaliby z okazji Dnia Strażaka nagrody w wysokości 100 zł (netto).
- "Sikawkowe” będzie symbolicznym wyrazem szacunku za trud i poświęcenie strażaków OSP - tłumaczy Stępień.
Z "sikawkowego” skorzystałoby ok. pół miliona "czynnych” strażaków OSP
Sikawkowe” rokrocznie kosztowałoby podatników ok. 50 mln zł. Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska nie chciała komentować tego pomysłu, bo "z zasady nie ocenia inicjatyw poselskich”.
Janusz Grobicki, ekspert ekonomiczny Centrum im. Adama Smitha mówi: - Takie propozycje to głupota i krótkowzroczność polityczna,

Co o tym sądzicie ??? napisane jest ze za takie pieniądze mozna kupić 125 sam.gaśniczych "średnich" rocznie ale te samochody to juz były podpisane pod PSP .
Czy to tylko polityczna gra i czy takie rozwiązanie jest dobre  :huh:
POZDRAWIAM -_-

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2006, 12:08:35 »
Kolejny populistyczny pomysł - tak jak becikowe itp. Dużo kosztuje, a efekt marny. Poza tym, kto bedzie weryfikował, czy ochotnik jest czynny czy nie. Przy ekwiwalencie jest prościej - byłeś, uczestniczyłeś w akcji to masz, a tu?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2006, 12:33:54 »
Cześć,
przeszukałem sejm.gov.pl i w projektach nie udało mi się znaleźć czegoś takiego - może ktoś z Was będzie miał więcej szczęścia.
Zgadzam się z przedmówcą w 100% - może to zapowiedź przedterminowych wyborów, zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia okręgów jednomandatowych spowodowała taki pomysł (poseł liczy, że kupi kilka głosów strażaków po 100 PLN za sztukę... może jeszcze kilka dodatkowych ich rodzin)?
Jak chcą (posłowie) nam zrobić dobrze to niech poczytają to: http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1988.0 - moim zdaniem jest tam kilka bardzo dobrych pomysłów.
Chyba nie chodzi nam o jakiś gest, tylko o porządne rozwiązanie systemowe.
Nie znam tego posła, nigdy o nim nie słyszałem - może niepotrzebnie mu zarzucam to co zarzucam ale jakoś już tak mam, że nie wierzę politykom.
Sylwek

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2006, 14:26:55 »
Moim zdaniem to bzdura, bo 100 zl to nie są jakies duze pieniądze, a gdy sie je z sumuje to faktycznie mozna by za nie kupic cos konkretnego. U nas strazacy o najwiekszych zaslugach dostają drobne upominki (na dzien strazaka) typu zegarek itp.
Uwazam, ze lepszym rozwiązaniem bylo by kupic kilka samochodow ale dla OSP. Ochotnicy za darmo pracują czesto w trudnych warunkach na przestarzalym sprzecie wiec wydaje mi sie ze gdyby jakas OSP dostala nowy woz to juz to bylo by samym w sobie prezentem.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2006, 14:44:44 »
A dlaczego poseł Stępień nie wpadł na ten pomysł kiedy SLD było u władzy?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2006, 15:09:25 »
Kolejny chwyt marketingowy posłów aby zyskać elektorat tylko dlaczego po wyborach. 100 zł to nic ale gdyby zebrać to można konkretne rzeczy kupować a nie każdy dostanie mało i nic z tych pieniędzy tak naprawde nie będzie. To napewno nie jest polityka taniego państwa. Ciekawe skąd by sobie przy takim deficycie znaleźli te 50 mln zł.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2006, 15:11:03 »
Co racja, to racja, bo łatwo się obiecuje nie swoją kasę. A poza tym trochę to ośmiesza nasza organizację i mam nadzieję, ze pan poseł nie dostanie ani głosu od członka OSP.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2006, 15:26:09 »
Pomysl jest żenujący.
I jest to dowód na to jak pan Stępień nie ma zielonego pojęcia co naprawde można byłoby dla strażków zrobić mając już takie pieniądze.
Dla mnie to brak minimum kompetencji na stanowisku posła.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2006, 16:05:12 wysłana przez strazakg »

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2006, 15:54:19 »
Dla ochotników sikawkowe ??
 
Czy większość poprze ten pomysł, czy ugasi zapał
 
Mają matki becikowe, to czemu nie strażacy swoje sikawkowe? Jeśli tylko posłom opozycji uda się przeforsować zmianę ustawy o ochronie przeciwpożarowej, każdy członek ochotniczej straży pożarnej otrzyma 100 złotych z okazji Dnia Strażaka.
 
O szczególne potraktowanie ochotników zabiega w imieniu klubu parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej tarnobrzeski poseł Władysław Stępień i zarazem wiceprzewodniczący poselskiego zespołu strażaków. - Złożyłem projekt u marszałka Sejmu. Zobaczymy co on na to - zaciera ręce.
Nagroda, zdaniem posła, będzie symbolicznym wyrazem szacunku władz państwowych dla ochotników strażaków, którzy dobrze służą społeczeństwu.
- Każda forma uhonorowania OSP jest mile widziana. Problem w tym, z jakim oddźwiękiem w Sejmie spotka się ta propozycja. Nie udało się do tej pory zagwarantować nam jakichś przywilejów, chociaż w zeszłej kadencji poseł Stępień był szefem poselskiego zespołu strażaków - mówi Witold Kalinka, komendant jednostki OSP w tarnobrzeskim Sobowie. Podaje, że stawka krajowa za uczestniczenie w akcji ratowniczej wynosi do 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ale gminy będące w trudnej sytuacji finansowej traktują z dowolnością wysokość wypłat. - Czasem wynagrodzenie nie jest wypłacane, tylko kierowane na potrzeby jednostki OSP - dodaje poseł Stępień.
"Sikawkowe" to jednak rzecz kosztowna. Na nieopodatkowane nagrody dla strażaków OSP - czynnie służy ich około 500 tysięcy - trzeba byłoby zarezerwować w budżecie na 2007 rok minimum 45 milionów złotych. Czy projekt ma szansę na poparcie rządzących, czy też spali na panewce? (WW)
 
 Źródło:www.echo-dnia.com.pl

I jak myślicie że to wypali??  Wątpie żeby to przeszło
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2006, 23:48:16 »
Fajna sprawa tylko że pieniędzy potrzeba dużo a efekty będą marne bo co to jest 100zł. Tak jak już zostało to napisane wcześniej lepiej za te 50mil kupić konkretny sprzęt dla OSP a nie przeznaczać symboliczne 100zł. W dzisiejszych czasach praktycznie każda jednostka boryka się z problemami finansowymi lepiej te pieniądze przekazywać jednostce. Miejmy nadziej że to nie przejdzie w takiej formie.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2006, 10:04:00 »
Totalny idiotyzm. Poseł Stępień będąc szefem Poselskiego Zespołu Strażaków w minionej kadencji nic mądrego nie wymyślił i teraz też mądroscią nie świeci.Podam przykład w 2004 roku na całe dofinansowanie z budżetu związek dostał 30 000 000 w 2005 już tylko 26 000 000 a na ten jest 20 000 000 . Dodatkowe 50 000 000 by się przydało ale na sprzęt.Szybko to sobie przeliczylem w mojej gminie by to wyszło ok. 15 000 . Rocznie na sprzęt wydajemy z gminy ok 10 000. To by była pomoc. Dawanie w formie nagród to zgroza. Wyobraźcie sobie jak wszyscy z gminy się zjadą i zrobią imprezę za 15 patyków. Kolejna kiełbasa wyborcza.

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2006, 10:07:09 »
Powiem krótko: Bez sensu!

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2006, 10:30:43 »
No cóż, widocznie Pan poseł myślał, myślał... co by tu zrobić, żeby się "zasłużyć" i wymyślił!
Po 100zł na rok dla ochotników. Niech mają. I pewnie jeszcze trzeba by za to po rękach całować!
No bo jak to - macie kasę co roku płaconą i jeszcze wam źle?

Moim zdaniem - a jak widzę nie tylko moim można kupić duuuuużo samochodów i wyposażenia za tą kasę. A tak przy okazji to skąd ten poseł chce znaleźć w budżecie taką sumę???

Pozdrawiam

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 24, 2006, 10:45:17 »
Polska jest na tyle bogatym krajem, że powinny być pieniadze i na utrzymanie straży i na to, by strażak nie musiał się zastanawiać, co włoży do garnka jak pobiegnie kogoś ratować.
Ekwiwalent już mamy, najbardziej brakuje mi rozwiązań prawnych umożliwiających strażakowi bespieczny powrót z akcji do pracy.
Panie pośle nie jałmużnę, a ochronę pracy.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 24, 2006, 23:05:22 »
we wtorek do mojego miasta przybywa {niczym posłaniec} pan. Tusk , z miłą chęcią spytam o to sikawkowe .

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 25, 2006, 09:35:35 »
Tomek, pójdziemy razem, ale co Tusk może wiedzieć o jakimś tam sikawkowym, a tak swoją drogą to jeśli znajdą taką kasę to chyba można ją wykorzystać w bardziej rozsądny sposób, oczywiście chodzi mi tutaj o potrzeby jednostek

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 25, 2006, 10:09:18 »
100 złotych rocznie heh - powiem szczerze że mnie obrażałoby takie docenianie mojej służby -
jestem ochotnikiem nikt mnie nie zmusza do brania udziału w akcjach no i nie oczekuję wynagrodzenia - a za te 50 mln skumulowane można zrobić parę fajnych rzeczy - choćby dofinansowanie do zakupów sprzętu - może jakiś konkurs grantowy dla jednostek - cokolwiek - 100 zł / osobę pomnożone przez ilość ochotników tracą sens zupełnie

poza tym w ciągu roku dokładam często gęsto do swojej OSP nie 100 i  nie 200 zł ze swojej kieszeni -  ech szkoda gadać
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 26, 2006, 19:40:09 »
Sikawkowe!
Nasza OSP dostała pismo od klubu SLD o wniesieniu projektu ustawy:
-o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Do reprezentowania wnioskodawców upoważniamy posła Władysława Stępnia.
A teraz ten projekt!
W ustawie o ochronie przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991 r Dz.U.z 2002 nr153 poz1271 wprowadza się następujące żmiany:
1. art.28 ust 6 otrzymuje brzmienie:
 "6.Członek Ochotniczej Straży Pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ma prawo do jednorazowej nagrody z okazji Dnia Strażaka w wysokości 100 zł.Nagroda wolna jest od podatku od osób fizycznych i jest wypłacana z rezerwy celowej budżetu państwa ustanowionej corocznie na ten cel.Zasady wypłacania nagród opracuje minister do Spraw Wewnętrznych i Administracji "
2.Dotychczasowe ustepy 6 i 7 otrzymuja numery 7 i 8.
Art.2 Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007.
Nie potrafią uregulować jednolitego ekwiwalentu więc dają kiełbasę po "wyborczą"
Ja komentował tego nie będę.Mam jeszcze uzasadnienie ale nie chce mi się pisać to by was powaliło.

pozdro
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2006, 19:44:09 wysłana przez krzysiek 998 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 26, 2006, 19:54:46 »
No ale ja myslę, że jest teraz bardzo ważne odpisanie temu klubowi że my tego ekwiwalentu nie chcemy.
Bo jeszcze to uchwalą i tyle kasy się zamrnuje!

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2006, 12:26:56 »
Nie tylko poseł Stepięń, http://www.jasnet.pl/wydarzenia/wydarzenia.php?id_wyd=0003279 kolejny poseł zabiega o nasze głosy przed zbliżającymi się- być może-kolejnymi wyborami parlamentarnymi i złożył na ręce marszałka projekt ustawy o zmianie ustawy. 

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 27, 2006, 13:46:46 »
Jednym słowem panowie posłowie zauważyli gdzie można złapać dużo głosów.
Nie pomyśleli tylko o tym, że strażacy też mają mózgi i myśleć umieją.  ^_^
Jak chcą dawać nam kasę to lepiej niech dają na jednostki.
Przynajmniej jakiś pożytek z tych pieniędzy będzie.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2006, 18:35:11 »
Jeśli nie napiszemy do ZG ZOSP RP to jeszcze ten projekt przejdzie i zamiast na nowe samochody będziemy dostawali papierek do ręki. Jak znam życie tio papierek się jeszcze w ten sam dzień "upłynni".

Ja dziś piszę do związku emaila. Proszę szanownych druhów o to samo.

Pozdrawim

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 27, 2006, 23:09:48 »
Jeśli nie napiszemy do ZG ZOSP RP to jeszcze ten projekt przejdzie i zamiast na nowe samochody będziemy dostawali papierek do ręki. Jak znam życie tio papierek się jeszcze w ten sam dzień "upłynni".

Ja dziś piszę do związku emaila. Proszę szanownych druhów o to samo.

Pozdrawim

Proponuję ten adres.
http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS5.nsf/J1?OpenForm

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 28, 2006, 09:01:46 »
Chory pomysł. miejmy madzieje, że ustawa nie przejdzie.

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Sikawkowe
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2006, 10:18:57 »
ja napisałem do Sejmu nie wiem jak oni to dalej przekazują ale mam nadzieję, że nie ginie to w czeluściach netu :) 
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com