Autor Wątek: kwalifikacje naczelnika  (Przeczytany 4187 razy)

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
kwalifikacje naczelnika
« dnia: Marzec 20, 2006, 21:31:19 »
Witam.
Mam pytanie czy naczelnikiem OSP może być osoba która nie ukończyła kursu naczelników ale jest funkcjonariuszem PSP w stopniu aspiranta a więc technik pożarnictwa?

Offline sz.g.nacz.

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2006, 21:50:10 »
czy strażak psp pełniący funkcję naczelnika w osp musi mieć kurs naczelnika skończony ?

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2006, 21:56:09 »
Nigdzie nie ma napisane żeby być naczelnikiem trzeba mieć kurs naczelnika. A juz tym bardziej jak pracuje się w PSP.
Ja zostałem naczelnikiem nie posiadając takiego kursu i jeszcze nie bedąc funkcjonariuszem PSP.
Jednak jak tylko była taka okazja to zrobiłem ten kurs.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2006, 21:57:12 »

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2006, 22:04:53 »
U mnie komendant nie ma kursu i nie zapowiada sie na to bo i w gminie cicho o tym.
Kto wysyła na Takie kursy ??

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2006, 22:05:36 »
Dziękuje za odpowiedz.
Chyba że ktoś ma inne zdanie na ten temat.
Ja nigdzie nie moge znajść nic na ten temat więc chyba jest tak jak mówisz że "nigdzie nie jest napisane że taki kurs musi mieć"

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2006, 23:25:12 »
Może by tak połączyć obydwa wątki dotyczące naczelników.


Moderator: Słuszna uwaga - zrobione/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2006, 07:55:23 wysłana przez Sylwek »
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2006, 10:10:35 »
Dla mnie to normalne że naczelnik, czy też kandydat na naczelnika powinien mieć ukończony kurs naczelników.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2006, 12:22:42 »
Na naczelnika może być wybrana osoba bez tego kursu, ale ma ta osoba obowiązek czym prędzej tą zaległość nadrobić.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2006, 14:16:19 »
Witam!!! Nie mówiąc tu o funkcjonariuszach PSP tym bardziej technikach pożarnictwa, mam pytanie : czy uważacie że funkcja ta obdarzyła was jakąś nie bywałą wiedzą i umiejętnościami? Od lutego tego roku objąłem funkcję zastępcy naczelnika i nie odczułem żadnych zmian pod względem intelektualnym, wręcz przeciwnie mam ogromną potrzebę pogłębienia wiedzy (jeszcze nie mam kursu naczelnikowskiego) !!! Moim skromnym zdaniem nawet skarbnik nie ma takiej odpowiedzialności jak naczelnik ze swoim zastępcą, a by sprawnie dowodzić musimy posiadać przynajmniej garść wiedzy więcej od swoich podwładnych. Dokształcać się i szkolić to nasze statutowe prawo więc powinniśmy z niego korzystać pełną gębą!!! Mam nadzieję że nikogo tu nie obraziłem bo nie taki był motyw tego posta, jest to moje, indywidualne zdanie. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2006, 14:30:59 wysłana przez MAXIMUS »
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2006, 11:31:20 »
No to na przód MAXIMUSie, na przód. Moim zdaniem naczelnikiem powinien zostać ktoś kto ma pojęcie o straży i wie na ten temat więcej od ludzi mu podległych. No chyba że się mylę. A z tym szkoleniem naczelnika to jest, a przynajmniej powinno być tak: nie masz odpowiedniego kwitu, to kierownikiem w firmie też nie zostaniesz, no chyba że firma jest Twoja, no a straż chyba nie jest Twoja????? No chyba że znów się mylę.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 28, 2006, 16:13:39 »
Do mojego przedmówcy, jeśli chodzi ci o plecy to niestety  muszę cię zmartwić, nie jestem plecakiem. A brak kursu wacale nie oznacza braku wiedzy i doświadczenia (jakie by ono nie było), by cię uspokoić w czerwcu przystąpię do takowego szkolenia, nie po to aby zdobyć kwit jak wspomniałeś lecz by dowiedzięć się czegoś nowego, lub przypomieć wcześniejszą już nabytą wiedzę. Widzę że dla ciebie naj ważniejszy jest kwit!!! No cóż wybaczam ci tą naiwność i mam nadzieję że przyszłe lata służby nakierują twe rozumowanie na właściwe tory. Pozdrawiam
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline masakła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2006, 13:30:39 »
Do mojego przedmówcy. Napisałem o tym kwicie żeby obrazowo przedstawić Ci sytuację, a jeśli chodzi Ci o ten nieszczęsny kwit, to wydaj mi się że najpierw trzeba mieć w głowie żeby mieć później to potwierdzone kwitem. No ale najważniejsza jest Twoja chęć do samoksztaucenia, więc poducz się jeszcze troszkę, no i przyjemnego dowodzenia. Pozdrawiam.
P.S. A o co chodzi z tymi plecami i plecakiem, bo chyba się zgubiłem.

Offline Spychowo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 01, 2006, 22:11:50 »
Jestem naczelnikiem już drugi rok i narazie nie zanosi sie zebym kurs naczelnika ukończył.

Nie trzeba miec konicznie tego kursu. Oczywiście gdy taka okazja sie przytrafi to oczywiście go zrobie.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 02, 2006, 09:14:20 »
Troszkę z innej beczki, ale nie chce zakładać nowego wątku.
Czy osoba posiadająca kurs naczelników (i będąca byłym naczelnikiem - ale to chyba nie ma znaczenia), ma prawo do noszenia dystynkcji naczelnika czy nie? Innymi słowy, bo o to toczyła się dyskusja w której niedawno brałem udział, to co mamy w OSP, to są "funkcje" czy "stopnie"? Szukałem w statucie i w regulaminach na stronie związku, ale nie znalazłem nic na ten temat (poza wzorami dystynkcji).

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 02, 2006, 09:44:59 »
Jak dla mnie jest to funkcja (wynika to z wyborów i kadencyjności władz OSP) - wg. mnie zdecydowanie osoba będą byłym naczelnikiem nie powinna używać dystynkcji naczelnika. Mogłaby się zdarzyć sytuacja (czysto hipotetyczna) że po 50 latach działania Jednostki miałbyś na musztrze z 10 naczelników ;)

ale tutaj faktycznie jest chyba jakaś luka / niedopatrzenie bo do pewnego momentu mamy w OSP stopnie strażak | st. strazak i dalej aż do dowódcy plutonu a później stopnie są zastąpione funkcjami -
powinno to być inaczej zorganizowane - tak jak w PSP - stopień na zawsze - tylko funkcja na dany okres
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2006, 16:21:32 »
Witam.
Dystynkcja jest oznaką pełnionej funkcji - vice prezes, naczelnik.
Po kursie naczelników nie jest się naczelnikiem (tym bardziej vice prezesem), a jedynie posiada się stosowne, aczkolwiek nie niezbędne, pszeszkolenie.
Stopnie nadawane (rozkazem naczelnika) to te do dowódcy plutonu włącznie.
Pozdrawiam. 

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2006, 19:10:10 »
Witam.
Dystynkcja jest oznaką pełnionej funkcji - vice prezes, naczelnik.
Po kursie naczelników nie jest się naczelnikiem (tym bardziej vice prezesem), a jedynie posiada się stosowne, aczkolwiek nie niezbędne, pszeszkolenie.
Stopnie nadawane (rozkazem naczelnika) to te do dowódcy plutonu włącznie.
Pozdrawiam. 

No więc ja też jestem takiego zdania. Pytanie, czy to jest gdzieś określone w jakimś regulaminie, bo jakoś nie mogę tego znaleźć?

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2006, 19:18:59 »
Witam.

Gdzieś kiedyś na ten temat czytałem. Ciężko będzie mi to teraz znaleźć. Może się uda.

Pozdrawiam

Offline Darged

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: kwalifikacje naczelnika
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 27, 2006, 09:28:52 »
Stopnie nadawane (rozkazem naczelnika) to te do dowódcy plutonu włącznie.
Pozdrawiam. 
witam

dołanczam sie do dyskusji jak ktoś znajdzie przepis to prosze o przytoczenie go albo przynajniej niech napisze gdzie go szukać