Autor Wątek: Proszę o radę.  (Przeczytany 6087 razy)

Offline lesek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Proszę o radę.
« dnia: Maj 20, 2014, 15:14:15 »
Witam serdecznie,
postaram się przedstawić sprawę w sposób możliwie najkrótszy.

Mam 20 lat, należę od roku do OSP, mam kurs podstawowy. Bardzo (ale to bardzo) chciałbym powiązać swoją przyszłość ze strażą pożarną, najlepiej dla mnie byłoby trafić do podziału bojowego. Jestem absolwentem technikum(4 lata) informatycznego ZSTI w Gliwicach. Stoję przed trudną decyzją co dalej, gdyż mam wadę wzroku (-1,5 dioptrii) wiem, że można taką wadę zoperować, zamierzam odwiedzić okulistę/optyka i uzyskać badania wstępne do przeprowadzenia korekcji (na dwoje oczu 6 tysięcy złotych). Planuję zrobić rok przerwy po technikum na zarobienie pieniędzy, prawa jazdy kategorii C, uprawnień płetwonurka itd. Od następnego semestru 2015/16 chcę:
1. albo trafić na Inżynierię Bezpieczeństwa (4 letnie studia na politechnice Gliwickiej ze specjalnościami związanymi z BHP i służbami takimi jak straż pożarna) Czy to się w ogóle opłaca? Czy za to dostanę punkty?
2. zrobić ratownika medycznego na ŚUM (3 lata)
Tylko takie opcje mam, gdyż aspirantka w Częstochowie to 1. ogromne wymogi 2. nie zdążę zoperować wzroku(podobno można to robić od 21 roku życia)

Najbardziej podoba mi się opcja by 2015/16 studiować rat.-med. w międzyczasie robić kursy w OSP i ogólnie, a w wieku 24 lat zacząć składać papiery do PSP.

Bardzo proszę o rady, porady, doświadczenia, najlepiej strażaków PSP którzy mogliby mi powiedzieć "chłopcze! zdecydowanie nie rób tego/tamtego a koniecznie zrób to i tamto, ponieważ...." lub "sugeruję przeczytaj to i to"

Jestem bardzo świadomy wymagań, czytałem je wielokrotnie, trenuję m.in aspekt fizyczny więc będę miał go opanowany.

Cokolwiek byście nie powiedzieli to bardzo sobie to skrupulatnie rozpatrzę i będę ogromnie wdzięczny za każde słowo.

Pozdrawiam,
Dawid

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2014, 15:35:03 »
Jeżeli na zadane pytanie na naborze : Jakich zna Pan generałów w straży ? Odpowiesz : Nooo wujek Wiesław , wujek Janusz , wujek Marek nooo i ty tato....znaczy że dostaniesz się bez problemu.Kolego nie chcę odbierać nadziei ale oprócz ciebie  jest masa chętnych którzy nie mają żadnych wad kupę szkoleń OSP pilarzy ,ratowników med i innych cudów a i tak nie sprostują wymaganiom naborów ...bo ktoś zdobył więcej punktów na rozmowie kwalifikacyjnej a testy sprawnościowe  ledwo przeszedł. Pracuję trochę w PSP i wiele naborów widziałem i cudów z nimi związanych ...ale ćwicz i próbuj........

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2014, 15:45:04 »
niestety jest tak jak mówi szampan, jednak jeśli chcesz walczyć o straż w wieku 24 lat to najlepszym wyborem bedzie ratownictwo medyczne. bezpieczenstwo wewnetrzne nie da Ci punktow na starcie, a RM aż 15. takze juz bedziesz mial jaką przewagę nad konkurencją.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2014, 17:23:32 »
RM to nie jest łatwy kierunek studiów. Jeżeli chcesz go zacząć tylko pod kątem późniejszych punktów przy naborze, a do tej pory nie interesowałeś się zbytnio ratownictwem (ogólnie), czy nawet biologią w szkole - to zastanów się kilka razy zanim złożysz papiery...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2014, 19:40:02 »
Wiek 21 lat to tylko teoria i sprawa mega indywidualna, wiem co mówię sam jestem po korekcji którą miałęm w wieku 19 lat i do dziś dnia widzę widzę bardzo dobrze.

Zabieg kosztuje około 4 tys, już z kroplami, badaniami, ew koszty dojazdu.

Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 20, 2014, 20:39:14 »
RM to nie jest łatwy kierunek studiów. Jeżeli chcesz go zacząć tylko pod kątem późniejszych punktów przy naborze, a do tej pory nie interesowałeś się zbytnio ratownictwem (ogólnie), czy nawet biologią w szkole - to zastanów się kilka razy zanim złożysz papiery...

e tam, dla chcącego nic trudnego.  W LO nie lubiłem matematyki, w ogóle jakimś specjalnym orłem nie byłem. Do SA się nie dostałem, zacząłem studiować budownictwo... dzisiaj jestem magistrem inżynierem  :rolleyes: trzeba tylko chcieć.

lasek, ja na Twoim miejscu bym nie czekał tego roku, tylko od razu walił na studia. Jesteś po 4-letnim technikum także już masz tak jakby rok "spóźnienia". Dla studentów zawsze znajdzie się jakaś dorywcza robota, czy to na weekendy czy wyładowywanie towaru w tesco w nocy  także dasz rade jakoś zarobić na zabieg. A zawsze to będzie rok bliżej do podjęcia "głównej" pracy.

Offline kocioł

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2014, 23:32:57 »
Mozesz sprobowac w tym roku zrobic zabieg na oczy i przez rok nauczyć sie podstaw fizyki i chemii i isc na aspiratke 2015/16. Pamiętaj że zawsze lepiej zacząć po szkole niz karierę do zera

Offline Moqill

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2014, 01:04:08 »
Aspirantkę? Lepiej od razu spiąć dupsko i nauczyć się na rozszerzeń na sgsp. Masz oficera.

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2014, 01:12:32 »
Aspirantkę? Lepiej od razu spiąć dupsko i nauczyć się na rozszerzeń na sgsp. Masz oficera.

Sporo ludzi, których poznałem na torze w SGSP widzą tylko gwiazdki i inżyniera po ukończeniu jej.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 21, 2014, 06:27:26 »
Ratownik Medyczny to dobry start aczkolwiek jak Levy wspomnial nie jest to latwe i może okazać się klapą. Wymogi są wszędzie czy to SA, SGSP czy nabór z ulicy - jak sie nie przygotujesz to nici z PSP. To że bedziesz mial "komplet" uprawnien to i tak nie gwarantuje Ci osiągnięcie celu :fiuu:
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 21, 2014, 06:57:03 »
Wiek 21 lat to tylko teoria i sprawa mega indywidualna, wiem co mówię sam jestem po korekcji którą miałęm w wieku 19 lat i do dziś dnia widzę widzę bardzo dobrze.

Zabieg kosztuje około 4 tys, już z kroplami, badaniami, ew koszty dojazdu.

Żaden szanujący się lekarz nie wykona tego zabiegu, ponieważ wada wzroku może się do tego czasu pogłębiać. Ja również mam ten zabieg za sobą i w mojej klinice nie było by nawet dyskusji poniżej 21. Ale to już kwestia kliniki, czy za 2-3 lata chcą cię ogolić z takiej sumki ponownie.
Oczywiście to jest tylko hipotetyczne, wada może się zwiększać a nie musi. Twoje pieniądze i ryzyko.

Offline PotwiedzoneInfo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2014, 09:41:43 »
Glupoty gadasz ja milem zabieg robiony w wieku 20 lat i nie bylo zadnych przeciwskazan no chyba ze Ci badania zle wyjda to niezrobia, mialem -1,5 na kazde oko koszt zabiegu w Katowicach to 1300zl za jedno oko do tego dochadza krople za jakies 200zl, jestem rok po zabiegu i widze idealnie. A wada moze wrocic zawsze niezaleznie czy zabieg miales robiony w wieku 19 czy 30 lat.
Przeraża start cię? Nie zobaczysz mety.

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2014, 12:04:51 »
Wiek 21 lat to tylko teoria i sprawa mega indywidualna, wiem co mówię sam jestem po korekcji którą miałęm w wieku 19 lat i do dziś dnia widzę widzę bardzo dobrze.

Zabieg kosztuje około 4 tys, już z kroplami, badaniami, ew koszty dojazdu.

Żaden szanujący się lekarz nie wykona tego zabiegu, ponieważ wada wzroku może się do tego czasu pogłębiać. Ja również mam ten zabieg za sobą i w mojej klinice nie było by nawet dyskusji poniżej 21. Ale to już kwestia kliniki, czy za 2-3 lata chcą cię ogolić z takiej sumki ponownie.
Oczywiście to jest tylko hipotetyczne, wada może się zwiększać a nie musi. Twoje pieniądze i ryzyko.
W klinikach istnieje coś takiego jak 'gwarancja' czyli dokorygowanie wady jeżeli po jakimś czasie coś się zmieni.
W Krakowie gdzie robiłem zabieg pani gdy słyszała, że mam 19 lat też na wstępie powiedziała, że raczej nie da rady ale gdy powiedziałem w jakim celu to robię to nie było zbytnio problemu.

Offline Moqill

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 353
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 21, 2014, 23:06:33 »
Aspirantkę? Lepiej od razu spiąć dupsko i nauczyć się na rozszerzeń na sgsp. Masz oficera.

To nie chodzi o gwiazdki i stopień. To chodzi o późniejsze możliwości. Nie musisz mieć wujka komendatka który da Ci papierek, że możesz studiować w sgsp.

Offline kocioł

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 184
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 21, 2014, 23:53:31 »
Nie kazdy jest na tyle zdolny zeby dostać sie do SGSP. Poziom jest naprawdę bardzo wysoki i wiele osób pomimo kilkuletniej ciężkiej nauki się nie dostają wiec kazdy powinien mierzyć siły na zamiary.


Offline lesek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 24, 2014, 01:18:58 »
1. Rok przerwy zrobić muszę - nie mam wymaganej biologii na maturze, nie posiadam wiedzy podstawowej do rozpoczęcia rat meda, co oczywiście w rok wypracuję.

2. Zabieg: Dziękuję Wam za rady i opinie, umówię w najbliższych tygodniach wizytę u specjalisty.

3. SGSP przemyślę, chociaż nie mam pieniędzy na studia w Warszawie.

4. Nie mam znajomości w straży(ale mogę mieć) działam w tym kierunku, oczywiście na tyle na ile pozwoli mi uczciwość - nie mam zamiaru nikomu wkupywać się w łaski, ale starać się o dodatkowe szansę.

@szampan, jestem gościem który wie że osiągnie cel który sobie wyznaczył :) !

@Levy... patrz wyżej, mam rok na nadrobienie zaległości, nic mnie nie powstrzyma - gorliwość o cel mój, pożera mnie. Mam świadomość i siły by sukcesywnie braki upiłować. Nie przeraża mnie poziom studiów wcale.

@kocioł, przemyślę bardzo poważnie tą kwestię (wszystko zależy od wzroku) i zdecyduję. Dziękuję Ci bardzo.

@Moqill, przemyślę to, ale SGSP (patrzy wyżej) mi nie pasuje.

Dzięki wszystkim! Wkrótce dodam kolejnego posta jak ogarnę kilka rzeczy,




Offline DjDhan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 24, 2014, 08:00:24 »
studia Cie nie kosztują, zakwaterowanie i wyżywienie zapewnia uczelnia. Prowadzone są w systemie skoszarowanym.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 24, 2014, 09:46:05 »
4. Nie mam znajomości w straży(ale mogę mieć) działam w tym kierunku, oczywiście na tyle na ile pozwoli mi uczciwość - nie mam zamiaru nikomu wkupywać się w łaski, ale starać się o dodatkowe szansę.
Żeby to tylko nie zadziałało odwrotnie...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline lesek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 25, 2014, 17:11:17 »
Jak wygląda Kurs SEP, czy jest on liczony podczas rekrutacji do PSP? Gdzie można taki kurs zrobić jeśli nie jest się elektrykiem?

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Proszę o radę.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2014, 20:57:55 »
Jak wygląda Kurs SEP, czy jest on liczony podczas rekrutacji do PSP?
Zależy od jednostki.

Gdzie można taki kurs zrobić jeśli nie jest się elektrykiem?
Google nie gryzie. W Gdańsku odpowiada za to na przykład SEP Oddział Gdańsk przy ul. Rajskiej 6...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.