Autor Wątek: Prośba o radę - początek w PSP  (Przeczytany 2235 razy)

razzor

  • Gość
Prośba o radę - początek w PSP
« dnia: Kwiecień 27, 2014, 11:46:40 »
Witam!

Na wstępie opiszę swój problem. Bardzo chciałbym rozpocząć naukę w kierunku pracy w PSP. W tym roku piszę maturę (niestety z rozszerzenia piszę tylko matematykę, bez fizyki). Moim problemem jest wada wzroku (-2.5 i -2.75). Potrzebuję porady bardziej doświadczonych kolegów strażaków, którzy będą mogli mi pomóc w wyborze najlepszej drogi.
Sprawa wygląda tak:
Jestem świadomy, że wzrok mnie całkowicie dyskwalifikuje już na starcie. Niestety, jestem za młody na laserową korekcję, a czekać 3 lata prawdę mówiąc średnio mi się uśmiecha. Znalazłem ostatnio informację o ortosoczewkach - zakładam na noc, w dzień, w pracy chodzę bez - i widzę bez problemu. Na forum przeczytałem temat "Wzrok", ale pojawiały się sprzeczne wypowiedzi na temat skuteczności ortokorekcji podczas badań.
Proszę o poradę, co najlepiej zrobić:
1.Ortosoczewki zakupić teraz, jeśli ze wzrokiem będzie wszystko dobrze to starać się o przyjęcie do aspiranckiej, za rok dopisać maturę z fizyki (póki wszystko pamiętam, skończyłem w tym roku mat-fiz), a po skończeniu aspirantki i jak się uda rozpoczęciu służby starać się o zaoczne na SGSP.

2.Ten rok przeczekać, ćwiczyć, uczyć się, pracować, napisać fizykę na kolejnej maturze a w przyszłym roku zakupić ortosoczewki i starać się o przyjęcie na SGSP licząc się z bardzo wysokim ryzykiem na niedostanie się, i stracenie kolejnego cennego roku.

Osobiście myślę, że warto chyba w tym roku spróbować naprawić ten wzrok ortosoczewkami (naprawić doraźnie) i starać się o przyjęcie do aspirantki - tam nie muszę mieć matury z fizyki, a z czasem jak dobrze by poszło próbować na zaoczne SGSP. Korekcję wzroku chcę zrobić jak pozwoli mi na to wiek (21 lat bezpiecznie), bo ze wzrokiem nie ma żartów i rozumiem powagę całej sytuacji.

Proszę o poradę, bardzo mi zależy na służbie w PSP, mam nadzieję, że wypowiedzą się osoby, które doradzą, czy warto do aspirantki, czy czekać i walczyć o dzienne na SGSP za rok/dwa/trzy lata. (jestem spod Warszawy ;) ). No i dodatkowo najważniejsze - czy po ortosoczewkach, zakładając, że dobrze przeczytam tablicę przejdę okulistę?

Z góry dziękuję za wszelkie porady. :)

razzor

  • Gość
Odp: Prośba o radę - początek w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:22:31 »
Tego już się doczytałem, bardziej chodzi mi jednak teraz o informację, co lepiej zrobić - czy startować do aspirantki, czy czekać rok, pisać maturę z fizyki i próbować na SGSP? Ja skłaniam się chyba do aspirantki, chociaż nie wiem co jest lepsze...
Próbowałem znaleźć opinie o szkołach aspiranckich i ciężko coś jasnego wywnioskować, sam nie wiem co robić :(

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Prośba o radę - początek w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:27:38 »
Ja korekcje miałem w wieku nie całych 20 lat nawet i wszystko jest w jak najlepszym porządku!
Pojedziesz do kliniki zrobią badania i bd wiedział na czym stoisz.
Ci wszyscy co piszą w dziale 'wzrok' że nie można przed ukończenie 21 lat zrobić korekcji gucio o tym wiedzą.

razzor

  • Gość
Odp: Prośba o radę - początek w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:33:01 »
Akurat te informacje brałem ze strony kliniki, w której miałbym robić. A póki co chyba zdecyduję się na ortokorekcję + pierwsza próba do aspirantki :)

Offline kalim

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Prośba o radę - początek w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2014, 18:40:04 »
Owszem, na stronach klinik tak piszą, ale wszystko ustalane jest indywidualnie :)

razzor

  • Gość
Odp: Prośba o radę - początek w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2014, 19:41:06 »
Na razie zdecyduję się na ortokorektę, bo na to mnie stać i powinno mnie zadowolić, i spróbuję do CSPSP :) Dziękuję za porady :)