Autor Wątek: Hostel - warunki ppoż.  (Przeczytany 12477 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Hostel - warunki ppoż.
« dnia: Kwiecień 22, 2014, 13:21:04 »
Pytanie do kolegów prewentystów.
Zwrócił się do mnie znajomy o poradę. W domu 1-rodzinnym o pow. ok. 160 m2 chce zrobić hostel. Nie jest to motel, ani hotel. Rozumiem, że nazywają to tak różnie dlatego żeby uniknąć jakiś obowiązków wynikających z przepisów. Powiedzcie mi czy spotkaliście się już z takim obiektem i ewentualnie jaki warunki musi ten budynek spełnić, czy takie same jak dla hotelu?

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Hostel - warunki ppoż.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2014, 14:33:40 »
Samo nazewnictwo, jeśli chodzi o "ppożkę" nie ma tu znaczenia. Hotel, motel, hostel... chodzi o przepisy dotyczące kategoryzacji.

Jeśli chodzi o wymagania z zakresu ochrony ppoż. to na początek jest niezbędne zgłoszenie chęci zmiany sposobu użytkowania budynku. - zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć wykaz dokumentów wskazanych w art. 71 ust. 2 ustawy Prawo budowlane.
Budynek będzie zmieniał kategorię z ZL IV (mieszkalne) na ZL V (zamieszkania zbiorowego) i musi spełniać wymagania dla ZL V !!!

Należy sporządzić projekt budowlany, który musi być uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń pożarowych. W przypadku, gdy nie będzie można spełnić wszystkich przepisów dla ZL V wówczas pozostaję odstępstwo lub rozwiązania zamienne/zastępcze wskazane w opracowanej ekspertyzie technicznej.

Reasumując: zmiana sposobu użytkowania, dostosowanie budynku do wymagań dla ZL V, ewentualne odstępstwa lub rozwiązania zamienne/zastępcze.

Z praktyki wiem, że zmiana budynku z ZL IV na ZL V bywa bardzo problematyczna i kosztowna. Budynkom mieszkalnym jednorodzinnym stawia się minimalne wymagania ppoż., a z kolei ZL V to dość wysoko postawiona poprzeczka i duże wymagania ppoż.
Może być taka sytuacja, że koszt dostosowania budynku do wymogów ZL V będzie po prostu bardzo wysoki.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...