Autor Wątek: Jak głośna jest strażacka syrena?  (Przeczytany 7740 razy)

Offline sufler

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Jak głośna jest strażacka syrena?
« dnia: Marzec 30, 2014, 20:06:35 »
Witam.
Czy ktoś może orientuje się, ile mniej więcej decybeli ma syrena zamontowana na strażackim wozie bojowym? Czy jej głośność jest regulowana jakimiś normami, żeby nie uszkodzić słuchu przechodniów i innych kierowców? Pytam tak z ciekawości, bo być może mam bardzo wrażliwy słuch, ale zawsze jak obok przejeżdża coś na sygnałach, szczególnie wóz strażacki, muszę mimowolnie zatykać uszy, bo hałas jest po prostu nie do zniesienia, tak mi świdrują w głowie te wysokie dźwięki. A dzisiaj właśnie straż przejechała jakieś 2 m ode mnie, miałem zajęte ręcę więc nie mogłem zatkać uszu, a jeszcze wóz stanął przy mnie, bo czekał przed wjazdem na skrzyżowanie. Do tej pory mam przyblokowane uszy.

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Jak głośna jest strażacka syrena?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2014, 20:25:28 »
Wiem tylko tyle, że sygnał dźwiekowy charakteryzuje się ciągłym i nieprzeraźliwym tonem o poziomie dźwięku mierzonym podczas postoju pojazdu z odległości 3 metrów nie mniejszym niz 96dB
Znalazłem przed chwilą ustawę do powyższego stwierdzenia:
http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2000-45-524
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2014, 20:30:27 wysłana przez cam »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jak głośna jest strażacka syrena?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2014, 20:58:40 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Jak głośna jest strażacka syrena?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2014, 21:37:18 »
To normalne jak się mózgu nie ma. Dźwięk wpadł uchem i echo w  pustej czaszce cię ogłuszyło. Pomyślałeś może, że ci strażacy jechali ratować czyjeś życie, a to głośne iło iło nieco pomaga w ruchu, a twoje odczucia są niczym w porównaniu z obrażeniami człowieka dajmy na to w wypadku.  jeśli cie to pocieszy, to w samej kabinie nie jest wiele ciszej, jeżdżę już ładnych parę lat na sygnałach i mój słuch ma się dobrze. Poza tym jak myślisz? Ile szary człowiek na ulicy ile razy spotka samochód na sygnale?
PS. Chyba że jesteś dziennikarzem i to z tych szukających wszędzie afery, a temat sygnałów  był już raz poruszany w mediach.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Jak głośna jest strażacka syrena?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2014, 21:45:29 »
Patrząc na zachowania niektórych kierowców, ta głośność i tak nie jest jeszcze wystarczająca.  :tuba:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Jak głośna jest strażacka syrena?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2014, 20:31:50 »
Jak to zwykle u nas bywa, pewne tematy są niedopowiedziane. Wg. norm amerykańskich syreny wyjściowo uzyskują ok. 115dB (od 90 dB przy dłuższej ekspozycji osłabienie i ubytek słuchu, od 120 dB niebezpieczeństwo mechaniczne uszkodzenia słuchu, 130 dB - granica bólu).

Współczesne wyciszone auto, jadące 60km/h, bez radia czy nawiewów , tylko z samego hałasu drogowego dopuszcza dźwięk takiej syreny z mniej więcej 100 metrów. Jest to na tyle niewiele (biorąc również pod uwagę kierunkowość rozchodzenia fal dźwiękowych), że tamtejsze zalecenia mówią o bezpiecznej prędkości przejazdu alarmowego przez skrzyżowanie z prędkością nie większą niż 15km/h. Nowe syreny niskotonowe są o tyle lepsze , że ich działanie jest mniej kierunkowe, fale rozchodzą się równiej, mają większy zasięg (ok. 200m) i przenikalność, ponadto są nie tyle słyszalne, co wyczuwalne - co jest szczególnie ważne dla osób niedosłyszących.

Nie wiem czy te badania uwzględniają syreny pneumatyczne i mechaniczne, ale tak czy siak normy dotyczące minimalnej głośności syren w PL są o wiele niższe niż w USA, gdzie tematy nagłośnienia i oświetlenia alarmowego traktuje się bardzo poważnie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE