Autor Wątek: budynki mieszkalne - instalacja hydrantowa  (Przeczytany 2120 razy)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
budynki mieszkalne - instalacja hydrantowa
« dnia: Marzec 17, 2014, 06:33:48 »
W przepisach z 2010 r. ustawodawca uchylił (lub zapomniał) o zapisie wymogu wewnętrznej instalacji hydrantowej dla ZL IV. Wcześniej był zapis o zaworach hydrantowych we wszystkich wysokich i wysokościowych obiektach, teraz już nie ma, jest natomiast zapis o zwolnieniu ZL IV z hydrantów 25 z w W i WW. Pozostał jednak zapis art.20.2. Jak do całej tej sprawy należy obecnie podchodzić - czy faktycznie mieszkalne zwolnione są z instalacji?
Podobno jest jakieś zarządzenie KG, w którym stoi, że nadal instalacja nawodniona jest obowiązkowa, ale jak do tego podejść prawnie? Co w przypadku nowo oddawanych obiektów i co w przypadku już istniejących, które instalacji hydrantowej nie mają?
Dzięki za odpowiedź.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: budynki mieszkalne - instalacja hydrantowa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2014, 09:48:50 »
Poniżej wrzucam wykładnię Komendy Głównej PSP w tej sprawie:

W odpowiedzi na pismo dotyczące wskazania sposobu postępowania organów Państwowej Straży Pożarnej w przypadku stwierdzenia w budynku braku instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z zaworami 52, w związku z nieprecyzyjnym wskazaniem w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719) katalogu obiektów, w których zawory takie powinny być stosowane, wyjaśniam, że jako podstawę prawną do egzekwowania rozpatrywanego obowiązku należy przyjmować postanowienia § 20 ust. 2 ww. rozporządzenia, określające, że w budynkach hydranty wewnętrzne oraz zawory 52 muszą znajdować się na każdej kondygnacji, przy czym w budynkach wysokich i wysokościowych należy stosować po dwa zawory 52 na każdym pionie na kondygnacji podziemnej i na kondygnacji położonej na wysokości powyżej 25 m oraz po jednym zaworze 52 na każdym pionie na pozostałych kondygnacjach.

Właściwość przyjęcia takiego toku postępowania wynika z faktu, iż na etapie prac redakcyjnych uznano, że wskazywanie omawianego obowiązku w dwóch miejscach, tj. § 19 i § 20, stanowiłoby zbędne powtórzenie jego treści. Należy przy tym podkreślić, że ze względu na to, iż na żadnym etapie postępowania legislacyjnego nie podnoszono kwestii zmian w odniesieniu do budynków zobowiązanych do zainstalowania w nich zaworów hydrantowych, w tym zakresie, pomimo wątpliwości jakie może budzić obecne brzmienie wspomnianego § 20 ust. 2, należy stosować dotychczasowe zasady, tj. egzekwować ten obowiązek jedynie w stosunku do budynków wysokich i wysokościowych.

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę, że rozpatrywanie innego podejścia, tj. rozciągnięcie obowiązywania wymogu instalowania zaworów hydrantowych na budynki niskie i średniowysokie, byłoby nadmiernym obciążeniem dla zarządzających obiektami, przy tym nie uzasadnionym rzeczywistymi potrzebami ratowniczo-gaśniczymi.

Jednocześnie informuję, że w celu usunięcia powstałej nieścisłości Komenda Główna PSP podjęła działania legislacyjne mające na celu przywrócenie przepisu wskazującego jednoznacznie budynki, które obowiązkowo muszą być wyposażone w zawory hydrantowe 52.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...