Autor Wątek: Płatne godziny nadliczbowe  (Przeczytany 3309 razy)

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Płatne godziny nadliczbowe
« dnia: Marzec 16, 2006, 10:42:44 »
Mam pytanie:
czy słyszeliście o tym że od lipca mają płacić za 36 godzin nadliczbowych w miesiącu(mówi się o kwocie ok.250 zł).Reszta nadgodzin będzie do wybrania.
Co o tym sądzicie.
Pozdrawiam

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2006, 13:22:33 »
A może jeszcze powiedz nam wszystkim skąd to się wzięlo, gdzie in od kogo to usłyszałes, czy z wiarygodnego źródła, czy tez od kolegi, kolegi co słyszał od kolegi?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline bodek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2006, 18:22:05 »
witam!
też coś o tym słyszłaem , mówi się o powrocie do naliczania nadgodzin z przed grudnia 2005,
a co za tym idzie za nadgodziny wypracowane będą musieli nam zapłacieć.
Biorąc pod uwagę ilośc propozycji i zmian w PSP wszystko się może zmienić i napewno się zmieni
Pozdrawiam !

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2006, 22:21:56 »
Biorąc pod uwagę ilośc propozycji i zmian w PSP wszystko się może zmienić i napewno się zmieni
Pozdrawiam !

A mi się wydaje, że wszystko się najpierw musi się zawalić. Już u nas tak jest, że nie można łagodnie przejść z jednej opcji do drugiej, tylko trzeba tak nagmatwać, że nawet autor się pogubi. Zresztą jak by umiał liczyć to by wiedział, że to co wymyślił nie jest w stanie przetrzymać w takiej formie na dłuższą metę.
A co do płacenia, to też tak słyszałem, tylko data bardziej odległa.
Natomiast skąd się wzieło to 36 to dlamnie wielka zagadka.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline seba1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2006, 08:50:29 »
Witam

O tym, że za nadgodziny mają płacić to chyba już wszyscy słyszeli.

Podobno najwięcej słyszeli Ci, którzy wydają polecenia by je wypracowywać.

Jednak jeszcze NIKT NIE SŁYSZAŁ skąd wziąść pieniądze by te nadgodziny wypłacić.

Panowie badźmy realistami W TYM ROKU budżet państawa nie przewidział takich pieniędzy

W śląskim każdy podziałowiec na koniec okresu rozliczeniowego ma mieć wypracowane 192 h nadgodzin ( 8 służb) poleceniem Kom. Woj.

 Czy sądzicie że PSP ma takie rezerwy finansowe by wypłacić każdemu strażakowi na śląsku dodatkową pensję w lipcu

Ja w to niewierzę.

« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2006, 09:01:56 wysłana przez seba1 »

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2006, 11:39:04 »
Muszę tu poprzeć kolegę kamoo1 tez o tym słyszałem i od lokalnego przewodniczącego zz.
Prawdopodobnie przepis miałby wejśc w życie od 1 stycznia 2007 roku. (chodź słyszałem że byłaby możliwość już od czerwca br.) Nie jest to jednak proste ponieważ należy zmienić ustawę i przepisy prawne.  I nie ma to być za 36 godzin ale za 2 służby. A kwota miałaby wynosić ok. 160 zł netto za służbę.
To tak powierzchownie, jak będę miał więcej szczegółów to napiszę.
Chyba że ktoś ma bardziej jasne informację to proszę podać.

Postrafiam wschysdkich strazakof - jakby to powiedział Benedykt XVI  ^_^

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2006, 12:38:52 »
Ja czytałem jakiś czas temu projekt noweli ustawy o PSP, chyba na stronie kg, który dopuszczał obok oddawania nadgodzin mozliwośc zapłaty za nie. Miał on wejść w życie z dniem 1 lipca br.

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2006, 19:44:57 »
Pomysł z płatnymi nadgodzinami jest niezły.Zgodnie z Kodeksem  Pracy można ich mieć 150 godz rocznie,chyba że zostanie to ustalone inaczej z pracodawcą.W tym roku nie mamy już pewnie na to szans, w przyszłym patrząc na to co dzieje się w polityce może być mniej pieniędzy w budżecie.
Więc dopóki nie mamy w ręku nie ma się co podniecać.
Musimy wziąc pod uwagę ,że jak będą płatne nadgodz. to pewnie musimy zapomnieć o normalnych podwyżkach a nie o ochłapie 60 zł jak w tym roku.
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2006, 18:47:05 »
Pomysł z płatnymi nadgodzinami jest niezły.
Pewnie, że niezły. A i wydaje mi się, że mniej kosztowałby budżet państwa. Przyjęcie do pracy, wyszkolenie i umundurowanie strażaka, aby zastąpił tego co idzie na wolne będzie zapewne droższe. No i nie wolno zapomnieć, że on też musi zarobić. Ja swoją drogą mogę siedzić 240 lub 264 za te 160 netto. Kiedyś tyle siedziałem i jakoś się żyło. Przynajmniej kolegów widziałem co trzy dni, a nie dwa razy w miesiącu.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Płatne godziny nadliczbowe
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2006, 14:04:44 »
Szanowni Panowie Strażacy !!!! Osmielam się zauważyć, iż mylicie pojęcia. Cały kłopot bierze się z faktu, iz od pierwszego lipca 2005 r. wprowadzono 40 godzinny tydzień słuzby. Równocześnie próbuje się obchodzić przepisy prawa i na podstawie art. 35 ust. 9 przedłuża się tydzień służby ponad 40 godzin (max do 48). KG uważa iz za czas przedłużony nie należy się żadne dodatkowe wynagrodzenie czy też wolne. Niestety KG nie będzie stroną w pozwach do Sądu Pracy, które bez wątpienia będą wytaczane poszczególnym KP/M. W strazy nie istnieje pojęcie godzin nadliczbowych i nie ma tu zastosowania kodeks pracy, który za każdą godzinę nadliczbową przewiduje dodatek w wysokości 50 %, + za godziny nocne, świateczne itp. W PSP istnieje pojęcie tzw. godzin nadpracowanych, za które przysługuje czas wolny w odpowiednim wymairze.
W KG powstał pomysł aby za okres od 1.07.2005 do 31.12.2005 r. wypłacić strażakom ekwiwalent pieniężny, jednakże po pierwsze nie ma na to pieniędzy (w skali kraju sa to olbrzymie pieniądze) a po drugie do marca powstają nowe godziny "nadpracowane" - dlatego też KG uznała iż za te godziny nic się nie należy Jezeli mógłbym wam coś poradzić yto powiem tak, składajcie pisemne raprty o odebranie w/w godzin. Decyzja odmowna musi zawierać pouczenie o możliwości pozwu do Sądu Pracy i tam zostanie to rozstrzygnięte (nie mam watpliwości iż na waszą korzyść). Podejmujcie równiez próbę interwencji w ZZ. W końcu od tego są aby bronić praw strażaków, a nie od prowadzonej ostatnio wzmożonej akcji "obsadzania stołków".