Autor Wątek: Emerytura a prowadzona działalność gospodarcza  (Przeczytany 2168 razy)

Offline Auer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Emerytura a prowadzona działalność gospodarcza
« dnia: Marzec 13, 2006, 02:01:06 »
Mam pytanie szanowni koledzy, czy ktoś wie jak to jest z przepisami dotyczącymi emerytury a prowadzeniem działalności gosp. W służbie mam 18 latek przepracowane, od trzech lat prowadzę działalność gosp. W tym roku zamierzam odejść na emeryturę lecz mam pewne obawy i wątpliwości czy jako emeryt będe mógł dorobić do emerytury bez ograniczeń, czy są jakieś ograniczenia kwotowę których przekroczenie może grozić zabraniem emerytury. Jeżeli jest ktoś obeznany w tym temacie lub wie gdzie szukać przepisów proszę o info.

Pozdrawiam Wszystkich 

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Emerytura a prowadzona działalność gospodarcza
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2006, 08:24:40 »
Z tego co mi wiadomo to jeśli odchodzisz na emeryturę a nie na rentę to nie masz żadnych ograniczeń, jeśli działalnośc gospodarcza prowadzona jest na twoje nazwisko. Występują natomiast ograniczenia gdybyś Ty był zatrudniony przez kogoś.
Ale dokładnie trzeba się dowiedzić w U S w wydziale Dochodów i Podatków.
Jeśli jesteś np. na podatku zryczałtowanym i płacisz tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to tak naprawdę nikt nie jest w stanie ustalić ile wynosi Twój rzeczywisty dochód i trudno mówić tu o ograniczeniach zarobkowych.

Offline Auer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Emerytura a prowadzona działalność gospodarcza
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2006, 21:09:41 »
Serdeczne dzięki kolego za wyjaśnienie lecz może znasz jakoś stronke w necie gdzie można by się dowiedzieć szczegółów  :mellow:

Offline jurek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Emerytura a prowadzona działalność gospodarcza
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2006, 22:19:41 »
Serdeczne dzięki kolego za wyjaśnienie lecz może znasz jakoś stronke w necie gdzie można by się dowiedzieć szczegółów  :mellow:

Do emerytury bez ograniczeń można dorobić jedynie wtedy kiedy jesteś na pełnej emeryturze czyli emerytura twoja wynosi 75% bez wzrostu z racji grupy inwalidzkiej. np w twoim przypadku po 18 latach pracy dostajesz 48 % ostatnich poborów + 1/12 nagrody rocznej i ewentualnie 15 % grupy inwalidzkiej w związku ze służbą  ,i w tym przypadku musisz stosować się do ogólnych zasad ZUS o dochodach przy pobieraniu emerytury , bo gdy cię namierzą /a są ludzie i ludziska/ to możesz mieć kłopoty .
natomiast poprzednik napisał ,że na ryczałcie zarobki są nie określone - może tak może nie gdyż do rodzinnego np. brali dochód z ryczałtu określający kwotę 850 zł, ponadto ryczałt jest ewidencjonowany.
Dopytywałem się kiedyś w ZER w Warszawie o takie przypadki powiedzieli mi jedynie tyle ,że pobierający pełne emerytury bez wzrostu z grupy inwalidzkiej traktowani są jak emeryci którzy mają 65 lat i w związku z tym mogą dorabiać bez ograniczeń , w innym przypadku należy stosować się do ogólnych zasad ZUSowskich.