Autor Wątek: Nowe kursy szeregowców  (Przeczytany 2723 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Nowe kursy szeregowców
« dnia: Marzec 11, 2006, 22:25:37 »
Ostatnio slyszalem ze juz nie dlugo zostną wprowadzone w zycie nowe kursy dla szeregowcow OSP, ktore beda trwaly 171 godzin i bedą one polączone z kursami medycznymi. Oczywiscie owe szkolenia bedą trwaly duzo dluzej od obecnych i bedą platne. Tyle wiem na ten temat, moze znacie jakies szczegoly?

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2006, 10:00:55 »
na stronie internetowej CSPSP w Częstochowie był cały projekt szkoleń ale nic nie było na temat odpłatności . szczegółowo ten temat był poruszany już na forum - poszukaj.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2006, 13:17:46 »
Jeżeli odpłatne to by musieli najpierw zrobić zmianę w ustawie o ochronie ppoż.

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2006, 18:14:31 »
Ja mysle ze niebędą płątne: Dzisiaj gdy w wielu OSP brakuje ludzi, u prawie wszystkich są kłopoty finansowe, spowodowałoby to jeszcze więkrze braki wśród ludzi. Napewno znaleźli tacy ktorzy wyjeżdzaliby bez kursu szeregowych...
Dlatego dopuki niebędzie informacji na piśmie, nieuważałbym tego za całą prawde.
Nowe zasady szkoleń szeregowców OSP:
http://www.cspsp.pl/pub/zasady_organizacji_szkolen_osp_04_11_05.doc
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2006, 18:37:39 wysłana przez Artis »
Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2006, 10:00:35 »
W nowych zasadach jest napisane:

- Z dniem wejścia w życie nowych programów szkolenia dla członków OSP tracą moc programy szkolenia z 1994 roku.

Zastanawiam się czy to oznacza tylko, że od tego momentu nie będzie można uczyć OSP "po staremu" czy może, że każdy ochotnik musi przejść wszystkie kursy od nowa. Ja osobiście, widząc ogromną różnice w programie szkoleń,  wolałbym to drugie rozwiązanie.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2006, 08:38:23 »
Zapoznałem się z programem szkolenia. Wygląda nieźle.  Jeden problem jaki wyłapałem to wymóg wykształcenia średniego od poziomu dowódcy sekcji wzwyż.  Nie wiem czy OSP są w stanie podołać temu wymogowi.  Poza tym Komendant Główny chyba się trochę zagolopował bo ma uprawnienie ustawowe do ustalania programów szkolenia a nie progów dotyczacych wykształcenia. To nie to samo.  Poza tym program mi się podoba.  Na razie wygląda, ze kursy bedą ciągle bezpłatne. 

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2006, 18:46:44 »
Przeanalizowałem dokładnie nowe wytyczne i stwierdzam, że jeśli znowu te szkolenia będą bezpłatne to kiszka...
Lepiej było by gdyby strażacy PSP którzu będą nas szkolić dostawali za to jakąś kasę. Przecież to jest tak ogromna liczba godzin, że nie wyobrażam sobie przy obecnych stanach na jednostkach takich szkoleń. Skoro każdy ochotnik musi zrobić II stopień kursu to znaczy że będą ustawiały się kolejki...
Następna sprawa, że jeśli po pierwszym stopniu jest przewidziany kurs ratownictwa medycznego KSRG to przecież musi to prowadzić przynajmniej RatMed. Jeśli takowego w JRG nie ma to trzeba podpisać umowę z kimś z zewnątrz i zapłacić. Chyba, że jakoś inaczej z tego wybrną.

Następna sprawa to ilość godzin. Ja bardzo się ucieszyłe kiedy zobaczyłem nowe szkolenia. Nareszcie ktoś poważnie nas traktuje! Ale sąsiednie jednostki te szkolenia wyśmiały bo oni "nie mają na to czasu" i " niech nikt z OSP Zawodówki nie robi..." itp, pierdoły. Krew mnie zalewa jak takie coś słyszę, ale to są niestety najczęstsze komentarze jakie słyszę na ten temat.

A najbardziej interesuje mnie zdanie PSP na ten temat, więc gdyby ktoś kompetentny mógł się wypowiedzieć to bylibyśmy wszyscy wdzięczni.

Pozdrawiam

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2006, 08:24:24 »
Kolego Pedros jak znam życie znowu stracą ważność poprzednie kursy jak było to w latach 90 i wszystko trzeba było zaczynać od początku- interes musi się kręcić. Jeszcze gorzej jak prowadzić je będą ośrodki szkolenia przy KW, oni zawsze żadają kasy , dlatego tak mało OSP korzysta z ich usług .Większość ochotników jak do tej pory kończy swoją edukację na kursie "podstwowym"bo organizujące je KP wiedzą jaka jest sytuacja i nieżądają forsy od gmin. Specjalistyczne i kolejne stopnie zazwyczaj organizuje WOSzP, a oni kasa ,kasa, kasa....!
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Nowe kursy szeregowców
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2006, 11:17:32 »
W piatek zaczynam kurs szeregowcow w KG PSP. Jesli mozecie powiedzcie czy te nowe zasady obowiazuja juz czy nie. Bo slyszalem ze wlasnie bedzie cos z RMedycznego. Zobaczymy... Napisze jak sie skonczy. Pozdro
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz