Autor Wątek: Jak usunąć komendanta ???  (Przeczytany 5115 razy)

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Jak usunąć komendanta ???
« dnia: Marzec 11, 2006, 13:52:56 »
Mój kolega z sąsiedniej  jednostki ma delikatną sprawe a że nie ma neta to w jego imieniu pisze ja .
Chodzi o to jakie są możliwości zmiany komendanta ??? :huh:
prosze wpisywać wszelkie pomysły i uwagi a najlepiej takie gdzie ta zmiana nie wiązałaby sie z jakimiś opłatami w stylu opłaty sądowe i inne czy nie dałoby sie załatwić tego bez kosztów do nastepnego walnego dużo czasu a zachowanie jego woła o pomste do nieba !!!
To że walne wyborcze już były i nie było zmian na tym stanowisku to  podobno brak wystarczającej ilości głosów no ale co bylo sie juz nie odbędzie więc czekam na propozycje.
Podam kilka przykladów zachowania tego pseudo komendanta :
1. Odmawia im jakiejkolwiek naprawy sprzętu nawet najmniejszej (bo on za to odpowiada i dopuści tylko swojego zaufnego "zenka" robotkę.
2. Zachowania na ćwiczeniach to tylko denerwowanie chłopaków tym ze zawsze to oni lecą za wolno niedostrzegająć ze sprzęt jest zurzyty i należy go remontować i zmieniać.
3. Brak remontów bo co roku coś sie zepsuje każdy to wie.
4. Za plecami obraża reszte zarządu
To chyba wystarczy do eksmisji z tego przecież b.ważnego stanowiska.

 Za podpowiedzi  i opiniedziekują :
- zainteresowany tą sprawa i piszący  -_-

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2006, 18:13:14 »
Czy aby napewno chodzi Ci o komendata?
Jeżeli tak to nie ma najmniejszego problemu, bo w maju i czerwcu będą zjazdy gminne i tam będą wybierane nowe włądze, łącznie z komendatem gminnym. Trzeba tylko ludzi (członków zarządu gminnego i delegatów na zjazd) uprawnionych do wyboru odpowiednio przekonać i znaleść włąściwą na to stanowisko osobę.
Sądząc po Twoim poście to chodzi Ci chyba o naczelnika jednostki.
A tu już jest sprawa bardziej poważna a to dlatego, że dopiero co było walne, sprawozdawczo-wyborcze i nie został tam wybrany odpowiedni człowiek.
Najlepiej jakby sam zrezygnował, wtedy zarząd może sobie kogoś dokoptoać na to stanowisko. Jeżeli będzie trzeba go odwołać to wskazane będzie walne nadzwyczajne i dużo mocnych argumentów przemawiających za odwołaniem.

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2006, 18:22:16 »
A mnie się wydaje że tu chodzi o prezesa jednostki.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2006, 21:07:35 »
Jeżeli, piszesz o członku zarządu swojej OSP, to statut określa sposób powoływania i odwoływania. Tam należy szukać odpowiedzi. Również sprecyzuj o jaką funkcje Ci chodzi, wydaje mi się, że piszesz o naczelniku.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2006, 22:23:54 »
Sorki jak mnie ktoś mylnie zrozumiał chodzi tu o naczelnika jednostki !
i możliwości jego usunięcia z zajmowanego stanowiska i najlepiej zeby nie wiązało sie to z kosztami bo o te trudno na sprzęt a co dopiero na sprawy papierkowe !!
pytanie do was co sugerujecie??
 
 dzięki za podpowiedzi !!!

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2006, 23:06:09 »
Według większości statutów OSP, które znam, naczelnik może sam zrezygnowaź z zajmowanego stanowiska, jeżeli tego nie zrobi może go odwołać walne zebranie (zwyczajne lub nadzwyczajne). Nadzwyczajne walne zebranie może być zwołane np. przez zarząd na własny wniosek lub wniosek komisi rewizyjnej lub określonej w statucie liczby członków. Do ważności uchwał walnego zebrania jest wymagana połowa składu straży, jeżeli nie ma wystarczającej ilości osób, zwołuje się zebranie w drugim terminie i podejmuje uchwał, ale nie wszystkie, bez względu na liczbę osób na walnym zebraniu.
Nie znam Waszego statutu, więc nie wiem, czy tak jest w Waszym przypadku.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2006, 23:19:02 »
Tylko na zjeździe gminnym OSP pod warunkiem że będzie odpowiednia większość - jeżeli chodzi o komendanta gminnego OSP. Bo jeżeli chodzi o komendanta gminnego ochrony p.poż. to może go tylko zwolnić wójt- burmistrz.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2006, 23:24:28 »
Tylko na zjeździe gminnym OSP pod warunkiem że będzie odpowiednia większość - jeżeli chodzi o komendanta gminnego OSP. Bo jeżeli chodzi o komendanta gminnego ochrony p.poż. to może go tylko zwolnić wójt- burmistrz.

Chodzi o naczelnika jedostki. Jak go zwolnic w poprzedniej wiadomości.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2006, 23:31:55 »
Krzysiu tylko na zjeździe - zebraniu wyborczym danej OSP zwykłą większością głosów.- nie udzielic mu abslutorium jezeli będzie dla poszczególnych członków zarządu lu dla całości na wniosek z sali - nie należy go też proponować wskład nowego zarzadu osp, aby zarząd nie wyznaczył go na naczelnika na swoim pierwszym posiedzeniu .itd patrz statut
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2006, 23:40:46 »
mirku pisałem o tym. Walne zebranie może być zyczjne lub nadzwyczajne, jeżeli zamierzamy na nim dokoać wyborów to jest to zebranie wyborcze, dalej zwyczjne lub nadzwyczajne.
W tym przypadku walne zwyczajne już było.
Należy zwołać nadzwyczajne i odwołać z zarządu naczelnika i w jego miejsce powołać nową osobą. Zgodnie ze statutem

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2006, 23:49:00 »
No i masz odpowiedź  jak tp zrobić !!
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2006, 23:53:46 »
 ^_^ ^_^ ^_^Najlepiej dogadać się z Ruskami , a resztę możesz załatwić u mnie mam układy w Zakładzie Pogrzebowym. ^_^ ^_^ ^_^
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2006, 08:51:27 »
Moim zdaniem nie trzeba zwoływać zebrania!
Przecież zarząd OSP sam się konstytuuje czyli rozdziela funkcje. Wystarczy zatem na zebraniu zarządu OSP złożyć wniosek o zmianę naczelnika. Jeśli większość zarządu będzie "za", pisze się uchwałę zarządu i zmienia naczelnika.

Pozdrawiam

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2006, 13:04:47 »
Ukonstytuowany zarząd podlega zatwierdzeniu przez walne zebranie więc nie jest to takie proste.  Ale moje pytanie jest takie - jak ktoś taki został naczelnikiem - to dopiero sztuka. I w takiej sytuacji, jaka jest gwarancja, że nastepne walne zebranie nie popełni tej samej głupoty. W OSP musi rządzić jakaś klika, która  wybiera szkodliwe osoby do zarządu. I pewnie zrobi to samo za nastepnym podejściem. Z twojego opisu wynika, że wszyscy są przeciw naczelnikowi więc kto go wybrał ?   Co można z tym zrobić ? Najłatwiej byłoby go przekonać, że "nikt go tu nie lubi"  i żeby sam zrezygnował.  Jeśli tego nie zrobi to powinna zadziałać komisja rewizyjna. Powinna zarzucić naczelnikowi, że nie realizuje swoich statutowych obowiazków i zażądać od zarządu nadzwyczajnego walnego zebrania. To byłoby chyba najprostsze. Ale pod warunkiem, że jesteście w stanie wygrać sprawę na walnym zebraniu. 

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2006, 23:48:58 »
Moim zdaniem nie trzeba zwoływać zebrania!
Przecież zarząd OSP sam się konstytuuje czyli rozdziela funkcje. Wystarczy zatem na zebraniu zarządu OSP złożyć wniosek o zmianę naczelnika. Jeśli większość zarządu będzie "za", pisze się uchwałę zarządu i zmienia naczelnika.

Pozdrawiam
Wszystko jest napisane w Twoim statucie, ale jeżeli masz taki jak znaczna większość OSP, to możesz tak zrobić jeżeli nie zmieniasz składu zarządu, a jedynie funkcje w zarządzie. Jeżeli natomiast nie chcesz, by ten pan nadal był członkiem zarządu musisz zrobić tak jak napisałem wcześniej, chyba że masz inny statut.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak usunąć komendanta ???
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2006, 22:08:47 »
Kto go wybrał??? no właśnie z tym jest problem stary jak świat odwieczna walka miedzy "starymi" i "młodymi" w jednostkach z tym ze młodych ze wzgledu na prace nie było tylu zeby zablokować to walne tam jest sytuacja 50 / 50 więc każdy głos na wage złota !
Dzięki za rady najlepsza jest ta o  ruskich ^_^ wszystko bierze sie pod uwage bo na kolejne lata starej ekipy nie zapowiada sie tam zmian na lepsze.

pozdrawiam!